Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Καλή τύχη να βρεις GPU power για τέτοια ανάλυση :P

Mα πως ο πετσινος εβγαλε 8κ καρτα , το διαφημισε  και με μεγαλα γραμματα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Καλή τύχη να βρεις GPU power για τέτοια ανάλυση :P

Η 3090 δεν είναι για 8k? :P 


DLSS ρε, ελπίζω σε 2-3 χρόνια να εξαπωλθεί παντού. 

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Mα πως ο πετσινος εβγαλε 8κ καρτα , το διαφημισε  και με μεγαλα γραμματα :P 

Με πρόλαβες άτιμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Mα πως ο πετσινος εβγαλε 8κ καρτα , το διαφημισε  και με μεγαλα γραμματα :P 

Ναι render resolution 1400P upscaled σε 8Κ..Πιο fake 8Κ πεθαίνεις 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Αυτό μπορεί να το κάνει οποίος έχει ARM License , η Apple για παράδειγμα έχει ARM License και μπορεί και σχεδιάζει πυρήνες με δίκη της αρχιτεκτονικής σε ARM ISA. Ήδη η NVIDIA φτιάχνει δικά της ARM CPUs (Tegra).

To οτι δεν ειναι υποχρεωμενη η arm να κανει licensed ΚΑΘΕ αρχιτεκτονικη και οτι μπορει πλεον η nvidia να κρατησει cherry picked βελτιωσεις για παρτι της, δεν το χωραει το μυαλο σου ε;

Οσον αφορα το RT/streaming engine, ασε η πρασινη το κατεχει το αθλημα ΠΟΛΥ καλυτερα. Ειδαμε το megafail του VCN2 και οτι το παρατησαν χωρις καν να προσπαθησουν. Μπορει το RT perf να ειναι σε αποσταση αναπνοης, αλλα με τα σημερινα δεδομενα (δεδομενα≠talking out of my ass) ειναι πισω. Μακαρι να γινει ανταγωνιστικη. Το πιθανοτερο στο RDNA3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι render resolution 1400P upscaled σε 8Κ..Πιο fake 8Κ πεθαίνεις 🤣

Από τη στιγμή που έχει καλύτερο image quality από το native 4K who cares σε τι ανάλυση γίνεται το render;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Από τη στιγμή που έχει sharpening filter σε σχεση με  το native 4K how cares σε τι ανάλυση γίνεται το render;

fixed it. 

Το μεγαλο plus του dlss ειναι το performance και οχι η ποιοτητα εικονας. Αν η nvidia παρουσιαζει οτι εχει καλυτερη εικονα ειναι γιατι γινεται σε στατικες εικονες που εχεις τερματισει το sharpening slider. Που φυσικα  ποτε δεν εχει βαλει στην native εικονα

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Από τη στιγμή που έχει καλύτερο image quality από το native 4K how cares σε τι ανάλυση γίνεται το render;

Βασικά νομίζω πως ξεχνάτε ότι παίζει ρόλο και το μέγεθος της οθόνης, δεν είναι το ίδιο να βλέπεις upscaled σε μια 27αρα και το ίδιο σε μια μεγάλη tv. Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

fixed it. 

Το μεγαλο plus του dlss ειναι το performance και οχι η ποιοτητα εικονας. Αν η nvidia παρουσιαζει οτι εχει καλυτερη εικονα ειναι γιατι γινεται σε στατικες εικονες που εχεις τερματισει το sharpening slider. Που φυσικα  ποτε δεν εχει βαλει στην native εικονα

Δεν ισχύει αυτό που λες, προσθέτει το ΑΙ λεπτομέρεια εκεί που δεν υπάρχει στο native res.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Αυτό ακριβώς. 

Το έλεγα πριν μέρες. Ο Fulgore διαφωνεί. Θεωρεί καλύτερη επιλογή την 6800xt λόγω μνήμης. Εγώ προσωπικά όχι. Προτιμώ το RT και το DLSS. Από μνήμη θα χάσουν πολύ λίγα παιχνίδια. 10GB αρκουν. Κυρίως για ψυχολογικούς λόγους δεν αρκούν. Πως κατάφερα και έγραψα τόσες τελείες σε τόσο μικρή πρόταση δεν ξέρω. 

Εγω απλα αναφερω ποια προταση ειναι η πιο balanced(και αρα καλυτερη)για τον περισσοτερο κοσμο.

Η 6800xt εχει χαμηλοτερη τιμη,λιγοτερη καταναλωση και εχει και το S.A.M για zen3. Σε ψυχολογικη μερια με την 3080 θα εχεις να σκεφτεσαι μην βγει μετα 3070ti ή 3080ti και ξενερωσεις με την αγορα της 3080.

Ειναι δηλαδη πιο balanced επιλογη για τον περισσοτερο κοσμο,στην θεωρια παντα γιατι στην πραξη θα δουμε οταν κυκλοφορησει.

Και εγω προτιμω το Dlss αλλα απο την αλλη υποστηριζεται σε ελαχιστα παιχνιδια ως τωρα(το dlss 2 τελος παντων),αρα δεν μπορω να το θεωρω σαν system seller με τοσο μικρη υποστηριξη.

Και εμενα μαρεσει η 3080(για αυτη θα πηγαινα),αλλα με διαθεσιμοτητα και τιμες κουκουρουκου,τι να το κανω?

Γενικα πεφτει μεγαλη  κοροιδια απο την Nvidia και στα δωρεαν παιχνιδια οπως ανεφερα πιο διπλα με το Call of duty. 1δωρεαν παιχνιδι δινουν ολο και ολο και βγαζουν απεξω την 3070 των 600ευρω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες, προσθέτει το ΑΙ λεπτομέρεια εκεί που δεν υπάρχει στο native res.

Διαφωνω , αν εννοεις οτι προσθετει  clarity που μπορει να εχεις χασει λογω του TAA τοτε ναι 

Oπως και να χει δεν ειναι το παρον νημα για την συγκεκριμενη συζητηση. 

 

Τουλαχιστον στο shadow of tomb raider πολυ πιθανο η amd να βγει και απο πανω σε RT ( αν ισχυει το αρθρο του videocardz) 

 

 

1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

30 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει βρε συ μην trigger-εσαι με όποιο σχόλιο δεν είναι υπέρ της AMD, κουβέντα κάνουμε. Άστο να περάσει, πες ότι είπα μια βλακεία. Ούτε εγώ δεν κάνω έτσι για την NVIDIA. Βασικά η 3070 έχει λιγότερα RT cores από την 2080Ti και ίδιο RT perf άρα οι RT Cores των Ampere είναι καλύτεροι πράγματι..

Το κάθε RT Core της Ampere έχει 2χ παραπάνω throuput από ότι στα Turing.

Η 2080ti έχει 68 RT Cores και η 3070 έχει 46. Άρα η 3070 έπρεπε να είναι τουλάχιστον 30% ταχύτερη σε RT από την 2080Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σε καθαρό RT, στα γκέιμς είναι RT/Raster hybrid όμως. Στο Marbles της NV που είναι pure RT η 3090 είναι 4x πάνω από Turing.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Εγω παντως ειμαι ετοιμος και περιμενω διαθεσιμοτητα για να παω σε 6800 η 6800xt , βρηκα και ενα καλο φιλαρακι που θα του δωσω  την 5700 xt nitro μου ( 200  ευρω) .... ελπιζω να βρουμε καρτες παντως οποτε αναμονη...

200 ευρώ; πλάκα κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...