Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Τι 10-25% oc; Σε συχνότητες εννοείς ή σε game perfomance; 25% ποια παίρνει;

Δεν ξέρω από game mode, rage mode, κτλ.

Απλά μπακαλίστικα τα βγάζω και σκέφτομαι ότι η νέα 6900 XT αν βαράει 2.8 (όπως λένε οι φήμες) σε ποσοστά πρέπει να βγαίνει ένα 20-25% αύξηση σε απόδοση, αν σκεφτείς ότι εργοστασιακά η κάρτα έχει βασικά ρολόγια 2 - 2,2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To πρόβλημα του απ' ότι διαβάζω και δεν κάνουν ανάλογο scale σε game performance είναι KAI το memory bandwidth. Πρέπει να βγάλει revision σε κανένα χρόνο με πολύ πιο γρήγορη μνήμη......(και πιο γρήγορο RT 😁)

Σε κάθε περίπτωση με αυτά τα ρολόγια υπάρχει διαφορά και στο gaming και βλέπω και πάνω απο 15% από reference και σε reviews και από χρήστες...........Βέβαια όλες παίρνουν ένα overclock (και οι Nvidia) πάνω από τη reference οπότε οι διαφορές στην πράξη είναι όντως μικρές (5-6%)...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά όλα αυτά αλλά κάρτα 6800 που θα βρείτε ;

Ε πουθενά αλλά αυτό είναι το ωραίο.........personally.....I don't care!

Κάποια στιγμή θα care βέβαια αλλά ας είναι και το καλοκαίρι δεν σκάω........ούτες ή άλλως δεν παίζω games απλά κρύβεται μέσα μου ένας tech junkie........γι' αυτό παρακολουθώ όλη αυτή τη φάση με το Hardware.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό review, απλώς καλό θα ήταν να κρατά μια επιφύλαξη για το RT μιας που οι τίτλοι αυτοί είναι όλοι πριν βγει η λύση της AMD. Καλό θα είναι να περιμένουμε να δούμε πως θα τα πάνε σε νέους τίτλους με RT.

Κατά τα άλλα πολύ ουσιαστικό review με όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το review λέει ότι οι RTX είναι προτιμότερες λόγω RT/DLSS, αλλά αν είναι να πέσει φόλα σε υποστήριξη όπως στις 20 series άστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ότι το DLSS "improves Image Quality over native" είναι εντελώς λάθος και παραπλανητικό  και το λέει συνέχεια στο review.

Συμφωνώ μαζί του ότι με τις 6800/6800ΧΤ δεν βλέπουμε κάτι ανάλογο με αυτό που είχαμε με τους πρώτους Ryzen αλλά πιστεύω ότι η 6700 θα είναι το αντίστοιχο με τον Ryzen 3600.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στο cod μόνο στο quality δεν είδα διαφορά μεταξύ native και dlss με στατικές εικόνες δίπλα δίπλα. Στα υπόλοιπα modes υπήρχε διαφορά. Το quality μου δίνει χοντρικά 25-30% framerate, καθόλου ασχημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει να μην βλέπεις διαφορά την ώρα που παίζεις όχι με στατικές εικόνες..

1500άρες incoming..

Custom AMD Radeon RX 6900 XT graphics cards are coming

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εάν δεν απενεργοποιείται το TAA ισχύει αυτό που λέει, διαφορετικά όχι.

Όχι δεν ισχύει είτε έχεις είτε δεν έχεις ενεργοποιημένο το ΤΑΑ. Το έχω ξαναγράψει παλιότερα ότι το εικαστικό αποτέλεσμα που έχεις με το ΤΑΑ δεν είναι το ίδιο όταν ενεργοποιήσεις το DLSS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σε πολλά games το TAA δεν έχει καλή υλοποίηση γι' αυτό και φαίνεται καλύτερο το DLSS. Το native με σωστό ΤΑΑ θα είναι πάντα καλύτερο οπτικά αφού γίνονται render περισσότερα pixels..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...