Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Σε ποιά από το video ρίχνει 20fps μο? Στο valhala μόνο που είναι amd sponsored...Γιαυτό ξαναλέω, δεν κοιτάμε 5-10 παιχνίδια αλλά 50. Όπως το review του hwunboxed.

Με RT - DLSS πως τα πάει η 6800xt? Είναι κοντά στην 3060ti? :P 

να την βάλω 900? έχω και καλό μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CarlitoGR είπε

Απόψεις είναι αυτές αλλά 2 γενιές πίσω κ είναι τόσο κοντά;

Δεν είναι τόσο κοντά. Αν σου βάλω και εγώ 9 games της επιλογής μου η 6800xt θα είναι πίσω από 2080ti ;) 

4 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

να την βάλω 900? έχω και καλό μοντέλο

Δεν είναι Φάνη. 800€ και δικά σου τα μεταφορικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Απόψεις είναι αυτές αλλά 2 γενιές πίσω κ είναι τόσο κοντά;

Βασικά μόνο στο encoding είναι πολύ πίσω η AMD, αλλά αυτό δεν τους ενδιαφέρει όλους. Για το RT perf προσωπικά περιμένω να βγουν νέα games καθώς τα υπάρχοντα βγήκαν όταν μόνο οι NVIDIA το υποστήριζαν οπότε και τρέχουν καλύτερα εκεί. To Medium θα βγει μέσα στο 2021 με RT οπότε θα δούμε τι παίζει. Επίσης θα βγάλει και η AMD το Super Resolution κάποια στιγμή να δούμε πως θα τα πάει σε σχέση με το DLSS..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως επιμένω και είναι ακόμα πολύ νωρίς.Ολοι ξέρουμε ότι οι κάρτες τις amd οριμαζουν καλύτερα..... εννοείται ότι δεν μιλάω για Rtx.....ακόμα. Προβλέπω πάντως κάποιοι που χλευάζουν να καταπίνουν την γλώσσα 😛 τους σε λίγο καιρό.

96454811_Screenshot(7).png.03577e066a28b8a336b9c928a20b5ff9.png

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Εγώ πάντως επιμένω και είναι ακόμα πολύ νωρίς.Ολοι ξέρουμε ότι οι κάρτες τις amd οριμαζουν καλύτερα..... εννοείται ότι δεν μιλάω για Rtx.....ακόμα. Προβλέπω πάντως κάποιοι που χλευάζουν να καταπίνουν την γλώσσα 😛 τους σε λίγο καιρό.

96454811_Screenshot(7).png.03577e066a28b8a336b9c928a20b5ff9.png

Σε αυτό την βλέπεις πιο κοντά στην 3090? 

Σε λίγο καιρό δεν αλλάζει το γεγονός οτι αυτό που έγραψες για ΣΗΜΕΡΑ είναι λάθος. Αν εννοείς οτι σε 2 χρόνια η 6800xt θα είναι πιο κοντά σε 3090, ok μπορεί, δεν έχω ιδέα, αλλά δεν έγραψες αυτό. 

Επίσης, 6η φορά, σε 1440p δεν τεστάρις κάρτα. Αλλιώς να σου ανέβασω 4k benchmarks και να σου πώ ότι ο i3 10100 είναι πιο κοντά σε 5600x παρά σε 3600x ;) 

Tεσπά, θες να ανεβάσεις κανά benchmark, superposition ή indigo? Να δούμε στην πράξη την 6800xt.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CarlitoGR είπε

Εγώ πάντως επιμένω και είναι ακόμα πολύ νωρίς.Ολοι ξέρουμε ότι οι κάρτες τις amd οριμαζουν καλύτερα..... εννοείται ότι δεν μιλάω για Rtx.....ακόμα. Προβλέπω πάντως κάποιοι που χλευάζουν να καταπίνουν την γλώσσα 😛 τους σε λίγους καιρό.

96454811_Screenshot(7).png.03577e066a28b8a336b9c928a20b5ff9.png

Αυτό το "ωριμάζουν" γινόταν διότι οι drivers ήταν κακοί στην αρχή και δεν έπαιρνες το 100% του perf day1, δεν αυξανόταν έτσι από το πουθενά το perf, δεν φύτρωναν cores :P  Τώρα φαίνεται να είναι όπως πρέπει, δεν έχει ακουστεί κάτι περίεργο, ίσως βοήθησε που η RDNA2 είναι καθαρά gaming αρχιτεκτονική, οπότε δεν περιμένω να αλλάξει κάτι στη συνέχεια, θα δούμε όμως. Πάντα θα υπάρχουν games που θα τρέχουν καλύτερα στους κόκκινους ή αντίστοιχα στους πράσινους, κοιτάμε τη συνολική εικόνα όμως και αυτό δείχνει λίγο καλύτερα 1080p/1440p για την 6800 ΧΤ και λίγο καλύτερο 4Κ για την 3080, αλλά πρακτικά ίδιες είναι, σιγά ποιος θα καταλάβει το 5% πάνω ή 5% κάτω, εκτός αν παίζεις με τα μάτια στο overlay :P Έτσι όπως είναι η κατάσταση παίρνεις όποια βρεις και μια χαρά τούμπανο θα είναι η εμπειρία. Μόνο στην περίπτωση που κάνεις αρκετό streaming ή productivity τότε μονόδρομος η NVIDIA..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 Έτσι όπως είναι η κατάσταση παίρνεις όποια βρεις και μια χαρά τούμπανο θα είναι η εμπειρία. Μόνο στην περίπτωση που κάνεις αρκετό streaming ή productivity τότε μονόδρομος η NVIDIA..

Η θες να παίξεις cyberpunk :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Η θες να παίξεις cyberpunk :P 

Ε εντάξει ένα game είναι, και μπορείς να παίξεις και σε AMD δεν το απαγορεύει κανένας. Και γι' αυτό πρέπει να περιμένουμε να βγει και υποστήριξη RT και για τις RDNA2 και μετά βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Η θες να παίξεις cyberpunk :P 

Σωστά κ εγώ το σκεφτόμουν πριν πάρω την xt αλλά τελικά είναι μόνο ένα παιχνίδι το οποίο είναι κ fully unoptimised

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Σωστά κ εγώ το σκεφτόμουν πριν πάρω την xt αλλά τελικά είναι μόνο ένα παιχνίδι το οποίο είναι κ fully unoptimised

Καλά fully unoptimized δεν είναι, απλά είναι απαιτητικό. Τώρα αν κάποιος με i5 4670 περιμένει να παίζει τέλεια και βγαίνει και κράζει ότι είναι unoptimized δεν σημαίνει ότι είναι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε εντάξει ένα game είναι, και μπορείς να παίξεις και σε AMD δεν το απαγορεύει κανένας. Και γι' αυτό πρέπει να περιμένουμε να βγει και υποστήριξη RT και για τις RDNA2 και μετά βλέπουμε..

Μα παίρνεις μια κάρτα που είναι "κοντά σε μια κάρτα των 2000€" και δεν μπορείς να παίξεις cyberpunk σαν άνθρωπος. 67 ώρες έγραψα σε αυτό το ένα παιχνίδι και συνεχίζω 😛 Mε RT + DLSS μια 3070 παίζει καλύτερα από 6800xt, με καλύτερο IQ και υψηλότερα FPS. Αλλά συζητάμε στα σοβαρά για το αν είναι κοντά στην 3090. Meeh, παραιτούμε
 

5 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Σωστά κ εγώ το σκεφτόμουν πριν πάρω την xt αλλά τελικά είναι μόνο ένα παιχνίδι το οποίο είναι κ fully unoptimised

Γιατί λες οτι είναι unoptimized :? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα παίρνεις μια κάρτα που είναι "κοντά σε μια κάρτα των 2000€" και δεν μπορείς να παίξεις cyberpunk σαν άνθρωπος. 67 ώρες έγραψα σε αυτό το ένα παιχνίδι και συνεχίζω 😛 Mε RT + DLSS μια 3070 παίζει καλύτερα από 6800xt, με καλύτερο IQ και υψηλότερα FPS. Αλλά συζητάμε στα σοβαρά για το αν είναι κοντά στην 3090. Meeh, παραιτούμε

Σε αρκετά παιχνίδια είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις στα 1440p. Και σε 1080p για υψηλά fps (240Hz)  είναι πολύ καλύτερη και στα μισά λεφτά (με η χωρίς MSRP).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Σε αρκετά παιχνίδια είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις στα 1440p. Και σε 1080p για υψηλά fps (240Hz)  είναι πολύ καλύτερη και στα μισά λεφτά (με η χωρίς MSRP).

Στα amd sponsored ή σε αυτά που πέφτει μπουκάλα από CPU? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...