Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μονο που δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Οπως βλεπεις και εσυ ο ιδιος,παρολο που εχει ηδη αγορασει την καρτα,τον απασχολει η αποδοση της σε σχεση με τις nvidia καρτες,αφηνοντας απεξω ολως τυχαιως την 6900XT.

 

 

 

Φυσικα και αφηνω την 6900 απΟ εξω αφου προκειτε για καλυτερη καρτα και δεν υπαρχει λογος συγκρισης, οπως για παραδειγμα η 3090 ειναι καλυτερη απο την 3080.Εαν εαν ανοιξεις το review που ποσταρα θα δεις ακριβως αυτο που ειπα, οτι η 6800xt ειναι πανω απο την 3080 και πιο κοντα στην 3090.

Τελος να θυμησω οτι το θεμα που γραφουμε ειναι το  AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi) και δεν μπηκα στο θεμα των nvidia να γραφω για την ΑΜD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, z1000 είπε

Βρε παιδες πηρε το παληκαρι καινουρια καρτα και τον εχετε ζαλισει με συγκριτικα της πρασινης.

Καρταρα πηρε και ασχολουμαστε με τα +-5%

Καλοριζικη αγορινα.

 

Πήρε μια κάρτα και μας είπε οτι είναι καλύτερη από μια κάρτα που αντικειμενικά, σύμφωνα με όλα τα reviews, σύμφωνα και με τα πειραγμένα reviews του atenra, ε δεν είναι. Άμα πάρω 1060 και γράψω οτι είναι καλύτερη από 3090 SLI πρέπει να συμφωνήσετε δηλαδή? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Εντάξει έχεις δίκιο. Έχει πρόβλημα η αρχιτεκτονική. Παρολαυτα με προβληματική αρχιτεκτονική είναι μπροστά η 3080 από την 6800xt ακόμα και σε 1080p.

Σε αυτό το review, σε άλλα review η 6800ΧΤ είναι μπροστά σε 1080p Και 1440p.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CarlitoGR είπε

Τελος να θυμησω οτι το θεμα που γραφουμε ειναι το  AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi) και δεν μπηκα στο θεμα των nvidia να γραφω για την ΑΜD.

Mπήκες στο θέμα της AMD να γράψεις για την nvidia. Οτι η 6800xt είναι καλύτερη από μια κάρτα που αντικειμενικά, ε δεν είναι. Ούτε σε 1440p, ούτε σε 1080p, ούτε σε 480p. Τι να κάνουμε τώρα, με το ζόρι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Mπήκες στο θέμα της AMD να γράψεις για την nvidia. Οτι η 6800xt είναι καλύτερη από μια κάρτα που αντικειμενικά, ε δεν είναι. Ούτε σε 1440p, ούτε σε 1080p, ούτε σε 480p. Τι να κάνουμε τώρα, με το ζόρι? 

Αποψη σου φιλε μου......εγω εχω διαφορετικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Σε αυτό το review, σε άλλα review η 6800ΧΤ είναι μπροστά σε 1080p Και 1440p.

 

Γιαυτό κοιτάμε το σύνολο των review λοιπόν, όπου η 3080 με προβληματική αρχιτεκτονική είναι μπροστά από την 6800x. Σωστά?  Να, αυτό ας πούμε

 

qdh.jpg.5086859e26c8ef792bec7c3027299c77

5 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Αποψη σου φιλε μου......εγω εχω διαφορετικη

Δυστηχώς δεν είναι άποψη μου. Είναι άποψη αυτών που κάνουν review for a living, και έχουν και ΟΛΕΣ τις κάρτες για τις οποίες μιλάμε. Εσύ έχεις μία, αντικειμενικά δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι καλύτερη χειρότερη από μία άλλη αν δεν έχεις και αυτην την άλλη. Γιαυτό κοιτάμε τα reviews. Ε ορίστε τι μας λένε

Τώρα αν είναι αντικειμενικά μετρήσιμα αποτελέσματα να τα ονόμαζουμε άποψη okay. Θα σου πώ και εγώ οτι τα 100 fps είναι περισσότερα από τα 110 και είναι άποψη μου κλπα κλπα. 

qdh.jpg.5086859e26c8ef792bec7c3027299c77

Το παραπάνω test έχει 171 runs. Εκατον εβδομήντα ένα. Αυτά....

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Γιαυτό κοιτάμε το σύνολο των review λοιπόν, 

 

 

 

 

Αυτό δεν είναι το σύνολο των review, υπάρχουν πολλά άλλα review στα οποία η 6800ΧΤ είναι μπροστά και δεν τα έχει σε αυτήν την λίστα.  

Προσπαθείς τάση ώρα να βγάλεις την 3080 από πάνω χρησιμοποιώντας το συγκεκριμένο site με reviews που χρησιμοποιούν αμφιβόλου αξίας για review παιχνίδια όπως το Wolcen κλπ και την ίδια στιγμή προσπαθείς με νύχια και με δόντια να αποφύγεις review με παιχνίδια όπως το Valhalla γιατί σε αυτό είναι μπροστά η AMD.

Το γλέντι είναι ότι ακόμα και σε NVIDIA Sponsored games όπως το Watchdogs Legion , Metro Exodus, SOTR , Death Stranding κλπ , η 6800ΧΤ είναι μπροστά. Βέβαια αυτά τα review επειδή έχουν και το Valhalla μέσα δεν τα μετράμε άλλα δεν έχουμε πρόβλημα με τα άλλα review που έχουν το Wolcen, το Detroit: Become Human και το Trackmania γιατί με αυτά βγάζουμε την 3080 μπροστά. Και όχι τίποτα μας την λες κιόλας ότι διαλέγουμε games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αυτό δεν είναι το σύνολο των review, υπάρχουν πολλά άλλα review στα οποία η 6800ΧΤ είναι μπροστά και δεν τα έχει σε αυτήν την λίστα.  

Προσπαθείς τάση ώρα να βγάλεις την 3080 από πάνω χρησιμοποιώντας το συγκεκριμένο site με reviews που χρησιμοποιούν αμφιβόλου αξίας για review παιχνίδια όπως το Wolcen κλπ και την ίδια στιγμή προσπαθείς με νύχια και με δόντια να αποφύγεις review με παιχνίδια όπως το Valhalla γιατί σε αυτό είναι μπροστά η AMD.

Το γλέντι είναι ότι ακόμα και σε NVIDIA Sponsored games όπως το Watchdogs Legion , Metro Exodus, SOTR , Death Stranding κλπ , η 6800ΧΤ είναι μπροστά. Βέβαια αυτά τα review επειδή έχουν και το Valhalla μέσα δεν τα μετράμε άλλα δεν έχουμε πρόβλημα με τα άλλα review που έχουν το Wolcen, το Detroit: Become Human και το Trackmania γιατί με αυτά βγάζουμε την 3080 μπροστά. Και όχι τίποτα μας την λες κιόλας ότι διαλέγουμε games.

WUT? Ποιο review δεν μέτρησα που έχει το valhala? Κάνε με quote. Κανένα review δεν άφησα έξω και κανένα game δεν αφαίρεσα από οποιοδήποτε review, εσύ τα κάνεις αυτά. Ίσα ίσα, ΕΓΩ ανέβασα το review του hwunboxed, το οποίο μάντεψε, έχει το Valhala μέσα (όπως και DIRT και godfall!!)!!! Ότι νάναι είσαι, χάσιμο χρόνου. Κάτσε κανε κοπτοραπτικές για να πάς κόντρα σε 10 reviews με 171 games μέσα. 
 

Σελίδα 356, πρώτο πρώτο post μέσα σε spoiler, το review του hwunboxed....καλά τα πήγες ;) 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω μαν, οτι θες βγάλε, αφού ήδη αυτό κάνεις ;) Εγώ βλέπω στο σύνολο των reviews με 100+ games η 3080 κερνάει τσαγάκι στην 6800xt. Εσύ κάτσε να βαζωβγάζεις games να σου βγούν τα νούμερα. 

Tα ίδια 12-15 παιγνίδια σε 6-7 διαφορετικά sites/κανάλια, με τις ίδιες ρυθμίσεις, δεν κάνουν 100+ παιγνίδια.

Το ξέρουμε όλοι πόσο επιλεκτική επιλογή μπορεί να γίνει, τόσο σε παιγνίδια όσο και σε σκηνές, σε φάση να έχουμε τεράστιες διαφορές από review σε review, και να το έχουμε συζητήσει+αποδείξει ξανά και ξανά και εδώ μέσα.

Ξεκάθαρη "νίκη" σε 6800ΧΤ-6900-3080-3090 δεν υπάρχει (σε καθαρά raster), αφού με 10-12% συνολική διαφορά από τη χαμηλότερη στην ψηλότερη (κι αν), ποτέ δεν γμσε κανείς.

Πραγματικά, γίνονται όλα τα θέματα ένας μύλος για τα ίδια και τα ίδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Από ότι είδα πάντως στο νήμα του παιχνίδιου κάτι 50αρια γράφανε για 5800x, στην ίδια περιοχή που ο 10900 βγάζει 85 minimum.  Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά αυτό ανέφερε κάτοχος του 5800

Κάνεις πλάκα τώρα, ε;

Δες παρακάτω.

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Πες μου να τρέξω κάτι από δοκιμή χρήστη με ryzen 2700X(και πίσω) που θα βρεις, σε πρόσφατη έκδοση του game να συγκρίνουμε με intel 5ετίας. Γιατί αυτά που έχω δει σε έκδοση >=1.05 στο tube και έχω διαβάσει εδώ δεν παραπέμπουν σε σύγχρονους multicore επεξεργαστές. Ούτε έχει νόημα να ασχολούμαστε με δοκιμές που τρέχει ο άλλος στοκ τους intel με 2133 ή 2666 ram και default 15ρια timings.

Τεστ με τους όρους που θες δεν υπάρχει. Εδώ είναι με τα stock freq, 2666/2933 για Intel και 2933/3200 για AMD.

Καλούτσικα τα πάει ο 2700Χ έκδοση 1.04 ΧΩΡΙΣ το hex edit (μαζί με τον 9600Κ καλούτσικα δε θεωρείται;). Αν πάρει το ίδιο ποσοστό με αυτό που βλέπουμε από τους 3000 θα είναι μια χαρά. Θα το πάρει; Φήμες λένε ναι, καθώς αναφέρουν διψήφια αύξηση fps σε CPU limited σημεία σε 2600/2700Χ.

xxJ2hsYaDZZbTTAeNpR33o.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Tα ίδια 12-15 παιγνίδια σε 6-7 διαφορετικά sites/κανάλια, με τις ίδιες ρυθμίσεις, δεν κάνουν 100+ παιγνίδια.

Το ξέρουμε όλοι πόσο επιλεκτική επιλογή μπορεί να γίνει, τόσο σε παιγνίδια όσο και σε σκηνές, σε φάση να έχουμε τεράστιες διαφορές από review σε review, και να το έχουμε συζητήσει+αποδείξει ξανά και ξανά και εδώ μέσα.

Δεν διαφωνώ, αυτό έγραψα και σε προηγούμενες σελίδες. Οτι ανάλογα τα game σε άλλα βγαίνει μπροστά ο Χ και σε άλλα ο Ψ. Το ερώτημα είναι, με αυτό το δεδομένο, πώς καταλήγει κάποιος που έχει ΜΟΝΟ μια από αυτές τις κάρτες οτι είναι καλύτερη από μια άλλη? Αναγκαστικά, βλέπωντας αυτά τα review, δεν υπάρχει άλλος τρόπος ο κάτοχος της 6800xt να ξέρει αν είναι πάνω κάτω ή δίπλα σε μια 3080 αν δεν δεί τα reviews. Ε σύμφωνα με τα reviews λοιπόν η 6800xt είναι πίσω ακόμα και σε 1080p. Μούφα τα reviews? Ok, δεκτόν, αλλά τότε δεν μπορεί ο εν λόγω χρήστης να μας πεί οτι είναι πάνω από 3080, αφού δεν ξέρει πως αποδίδει η 3080 και δεν εμπιστεύεται τα reviews.

Όταν λοιπόν γράφει οτι είναι πάνω από 3080 και δίπλα σε 3090, ενώ τα reviews μας λένε το ανάποδο, πως το συμπεραίνει αυτό? Ας μας πεί ο carlitosgr και ο atenra από που το βγάλανε το συμπέρασμα με δεδομένο οτι τα reviews είναι μούφα....

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κάνεις πλάκα τώρα, ε;

Δες παρακάτω.

Όχι, σοβαρά μιλάω. Κάτοχος του 5800x είπε οτι σε συγκεκριμένη περιοχή που είναι εντελώς CPU bound πέφτει στα 50. Μιλάω για την λεωφόρο στα luxury apartments που όντως είναι δύσκολη περιοχή για τα CPU. 

Τώρα για τα test με 2600 μνήμες, τι να σου πώ. Ας τρέξει και χωρίς μνήμες :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι, σοβαρά μιλάω. Κάτοχος του 5800x είπε οτι σε συγκεκριμένη περιοχή που είναι εντελώς CPU bound πέφτει στα 50. Μιλάω για την λεωφόρο στα luxury apartments που όντως είναι δύσκολη περιοχή για τα CPU. 

Και εγώ με τον Ryzen 2600 και τις ultra-tuned B-Die dual rank σε κάποια σημεία μπορεί να έχω παραπάνω fps από έναν 5800Χ που τρέχει JEDEC.

Τα τρολαρίσματα αλλού...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Αποψη σου φιλε μου......εγω εχω διαφορετικη

Και εδώ τελείωνει η κάθε κουβέντα για την απόδοση 6800xt vs 3080. Γιατί το τυραννάτε 10 σελίδες τώρα αφού όσα συγκριτικά και να ανεβάσετε , όσο ήλιο και να έχει έξω , εάν ο κύριος πιστεύει οτι είναι νύχτα , είναι νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Και εγώ με τον Ryzen 2600 και τις ultra-tuned B-Die dual rank σε κάποια σημεία μπορεί να έχω παραπάνω fps από έναν 5800Χ που τρέχει JEDEC.

Τα τρολαρίσματα αλλού...

Πες τα σε αυτόν που το έγραψε, γιατί το λές σε εμένα?

 



1ο ποστ στην σελίδα 8. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Τώρα για τα test με 2600 μνήμες, τι να σου πώ. Ας τρέξει και χωρίς μνήμες :P

2933 για τους 10xxx και 3200 για τους Zen 2/3. Σιγά την τρομερή διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...