Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
8 minutes ago, Herald said:

Για δε βγάζεις και τα AMD sponsored?

Γιατί ειδικά στην περίπτωση του Wolcen, δεν φταίει το "sponsored" αλλά ότι παίζουν χειρότερα ακόμα κι από άλλες ξεκάθαρα κατώτερες AMD. Κάτι πάει στραβά, drivers? Who knows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί ειδικά στην περίπτωση του Wolcen, δεν φταίει το "sponsored" αλλά ότι παίζουν χειρότερα ακόμα κι από άλλες ξεκάθαρα κατώτερες AMD. Κάτι πάει στραβά, drivers? Who knows...

Ε και στο valhala 1% πάνω η 3090 από την 3070. Εκεί δεν φαίνεται οτι κάτι πάει στραβά? Εγώ δεν κάθομαι να αφαιρώ όποια games δεν μου αρέσουν για να βγάλω συμπέρασμα, κοιτάω το σύνολο των reviews που τρέχουν 100+ games. Στα 100+ games τα 1-2-3 outliers δεν κάνουν διαφορά. Εκεί λοιπόν βλέπουμε οτι η 3080 είναι πάνω από 6800xt και σε 1080p και σε 1440p, και φυσικά και σε 4k. Και εδώ συζητάμε για το αν είναι κοντά στην 3090 και ποια games να αφαιρέσουμε από ποια benchmarks για να μας βγούν τα κουκιά.. Δεν ξέρω, it does not compute.

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τότε να βγάλω και τα 5-6 NVIDIA Sponsored που έχει μέσα το Review ??? 

Δεν ξέρω μαν, οτι θες βγάλε, αφού ήδη αυτό κάνεις ;) Εγώ βλέπω στο σύνολο των reviews με 100+ games η 3080 κερνάει τσαγάκι στην 6800xt. Εσύ κάτσε να βαζωβγάζεις games να σου βγούν τα νούμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Herald said:

Ε και στο valhala 1% πάνω η 3090 από την 3070.

Τουλάχιστον ειναι πάνω. 😛

Κάτα τα άλλα, θα έχει ενδιαφέρον αν θα δούμε "fine wine" drivers και στις 6000 series.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Δεν ξέρω μαν, οτι θες βγάλε, αφού ήδη αυτό κάνεις ;) Εγώ βλέπω στο σύνολο των reviews με 100+ games η 3080 κερνάει τσαγάκι στην 6800xt. Εσύ κάτσε να βαζωβγάζεις games να σου βγούν τα νούμερα. 

Έχεις δίκιο, θα βλέπω και reviews με παιχνίδια σαν το Wolcen που η 6900ΧΤ είναι κάτω και από την VEGA 64  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Έχεις δίκιο, θα βλέπω και reviews με παιχνίδια σαν το Wolcen που η 6900ΧΤ είναι κάτω και από την VEGA 64  😂

Eνώ στο valhala που η 3080 είναι κάτω από 3070 legit ;) Επιλεκτική ενόχληση, το είπαμε.

Στα 100+ games across 10 reviews πόση διαφορά κάνει το wolcen? 1%? 0.5%? 

Αφου αφαίρεσες 2 games και πάλι πάνω ήταν η 3080, και ακόμα επιμένεις....ε κάτι δεν πάει καλά εδώ φίλε. Να το κοιτάξεις. Αν αφαίρεσω και εγώ άλλα 2 games της επιλογής μου τι γίνεται? ;) 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Σε 1440p με RT / DLSS πάει σφαίρα σε 3080 / 3090. 100άρια frames. Κόβει και το CPU κάπου εκεί. Βέβαια το cyberpunk είναι στη λίστα με τα παιχνίδια που δεν μετράμε γιατί δεν τα πάνε καλά με AMD :P 

Μόνο dirt και valhala. 

Όλα τα-σοβαρά-games των AMD powered κονσολών θα έχουν σε μικρό ή μεγάλο βαθμό RT και αρκετά εξ αυτών DLSS. Εμείς όμως θα συγκρίνουμε στο super mario του 1990 και άλλα από τα εκατομμύρια παλιά non-RTX games.

Για το dirt και κάτι άλλα τα έχουμε πει. Πιάνουν devs σε όχι και τόσο δημοφιλή είδη(RTS, racing) και τους τα σκάνε για να γράψουν έχθρικό ως προς τις πράσινες κώδικα. Στις μεγάλες, εμπορικές κυκλοφορίες τα στούντιο δεν έχουν ανάγκη για τέτοιες βρωμιές.

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τρολ τεραστίων διαστάσεων!

"τους έβγαλε εκτός μάχης" και τους ξαναέβαλε το hex edit 🤣

Πες μου να τρέξω κάτι από δοκιμή χρήστη με ryzen 2700X(και πίσω) που θα βρεις, σε πρόσφατη έκδοση του game να συγκρίνουμε με intel 5ετίας. Γιατί αυτά που έχω δει σε έκδοση >=1.05 στο tube και έχω διαβάσει εδώ δεν παραπέμπουν σε σύγχρονους multicore επεξεργαστές. Ούτε έχει νόημα να ασχολούμαστε με δοκιμές που τρέχει ο άλλος στοκ τους intel με 2133 ή 2666 ram και default 15ρια timings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδες πηρε το παληκαρι καινουρια καρτα και τον εχετε ζαλισει με συγκριτικα της πρασινης.

Καρταρα πηρε και ασχολουμαστε με τα +-5%

Καλοριζικη αγορινα.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Herald είπε

Eνώ στο valhala που η 3080 είναι κάτω από 3070 legit ;) Επιλεκτική ενόχληση, το είπαμε.

 

 Iδια συμπεριφορά και στο Anno 1800 , μάλλον πρόβλημα έχει η αρχιτεκτονική στις Ampere και δεν κάνει scaling

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/grafikkarten/54839-big-navi-wird-noch-etwas-groesser-amd-radeon-rx-6900-xt-im-test.html?start=8

Anno-1800-1080p-hardwareluxx-de.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

 Iδια συμπεριφορά και στο Anno 1880 , μάλλον πρόβλημα έχει η αρχιτεκτονική στις Ampere και δεν κάνει scaling

Anno-1800-1080p-hardwareluxx-de.png

Και εγω αυτό πιστεύω. Αλλά στο RDNA δεν έχει πρόβλημα η αρχιτεκτονική και δεν κάνει scaling, φταίει το wolcen. 

Το να πέφτει μπουκάλα απτό cpu σε 1080p στο anno δύσκολο, η αρχιτεκτονική φταίει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, z1000 είπε

Βρε παιδες πηρε το παληκαρι καινουρια καρτα και τον εχετε ζαλισει με συγκριτικα της πρασινης.

Καρταρα πηρε και ασχολουμαστε με τα +-5%

Καλοριζικη αγορινα.

 

Μονο που δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Οπως βλεπεις και εσυ ο ιδιος,παρολο που εχει ηδη αγορασει την καρτα,τον απασχολει η αποδοση της σε σχεση με τις nvidia καρτες,αφηνοντας απεξω ολως τυχαιως την 6900XT.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τότε η 6900ΧΤ δεν θα έβγαζε παραπάνω fps

Εντάξει έχεις δίκιο. Έχει πρόβλημα η αρχιτεκτονική. Παρολαυτα με προβληματική αρχιτεκτονική είναι μπροστά η 3080 από την 6800xt ακόμα και σε 1080p. Ακόμα και στο test που αφαιρέσεις τα νουμερα που δεν σου άρεσαν, συνεχίζει να είναι μπροστά η 3080. Ακόμα και χωρίς games με RT, επιμένει να είναι μπροστά η 3080. Με προβληματική αρχιτεκτονική όλα αυτά. Φαντάσου. 

Συμφωνούμε λοιπόν ότι η 3080 είναι πάνω από 6800xt σε οποιαδήποτε ανάλυση, σε encoding, με καλύτερο RT dlss κλπα κλπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...