Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα πρέπει να πας σε κάτι τέτοιο για να πεις ότι έκανες αναβάθμιση.

https://www.acer.com/ac/el/GR/content/predator-series/predatorx35

Η καλύτερη αναβάθμιση είναι σε CX/C1. Εκεί "νοιώθεις" πραγματικά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Η καλύτερη αναβάθμιση είναι σε CX/C1. Εκεί "νοιώθεις" πραγματικά 

Ναι αλλά αυτά δεν κάνουν για monitor λόγω μεγέθους. Ας βγάλουν 32άρι OLED και το συζητάμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι αλλά αυτά δεν κάνουν για monitor λόγω μεγέθους. Ας βγάλουν 32άρι OLED και το συζητάμε.

Πίστεψε με , με μια απόσταση ενός και κάτι μέτρου που την έχω ειναι ότι καλύτερο. (αρκεί βέβαια να υπάρχει ο χώρος )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερεις τι γινεται; Οταν παιζεις ΠΟΛΛΑ competitive και εισαι υψηλου επιπεδου παικτης και οχι καποιος που το κανει στην χαση και στην φεξη θες οσο το δυνατον μεγαλυτερο οπτικο πεδιο δρασης ανα πασα στιγμη. Να βλεπεις τα παντα στην οθονη σου χωρις καθυστερησεις και κουνηματα κεφαλιου αριστερα δεξια εστω και ανεπαισθητα.. Υπαρχει λογος που σε competitive tournaments ολοι χρησιμοποιουν τα 24αρια.. Φυσικα παιζει ρολο και το μεγαλυτερο δυνατο refresh rate γιατι σε τετοιο επιπεδο οι παραμικρες διαφορες που σε πολλους απο εμας φαινονται ανεπαισθητες κανουν τεραστια διαφορα σε αυτους τους παικτες. 

Πλεον μονο κανα BF και κανα CS σκεφτομουν να ξαναξεκινησω αλλα δεν δικαιολογουν την αγορα ή την επενδυση για εμενα προσωπικα ενος τετοιου μονιτορ. Μεγαλωνω θελω μεγαλες οθονες, πεφτουν τα αντανακλαστικα αλλωστε και για εμενα ενα 34αρι σαν main monitor ειναι οτι πρεπει σε 21:9 aspect ratio. Και μετα παρα πολλα παιχνιδια σχεδον ολα πλεον και εγω εδω και χρονια σε OLED TV.. 120-160Hz ειναι υπεραρκετα για αυτα που παιζω εγω οποτε με αυτα τα δυο ειναι best of both worlds για εμενα.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Πίστεψε με , με μια απόσταση ενός και κάτι μέτρου που την έχω ειναι ότι καλύτερο. (αρκεί βέβαια να υπάρχει ο χώρος )

αυτό ακριβώς οτιδήποτε άλλο διπλα μοιάζει αστείο... όλο το δωμάτιο άλλαξα για να καταφέρω να χωρέσω τη cx48 από εκεί και πέρα δεν υπάρχει γυρισμός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ξερεις τι γινεται; Οταν παιζεις ΠΟΛΛΑ competitive και εισαι υψηλου επιπεδου παικτης και οχι καποιος που το κανει στην χαση και στην φεξη θες οσο το δυνατον μεγαλυτερο οπτικο πεδιο δρασης ανα πασα στιγμη. Να βλεπεις τα παντα στην οθονη σου χωρις καθυστερησεις και κουνηματα κεφαλιου αριστερα δεξια εστω και ανεπαισθητα.. Υπαρχει λογος που σε competitive tournaments ολοι χρησιμοποιουν τα 24αρια.. Φυσικα παιζει ρολο και το μεγαλυτερο δυνατο refresh rate γιατι σε τετοιο επιπεδο οι παραμικρες διαφορες που σε πολλους απο εμας φαινονται ανεπαισθητες κανουν τεραστια διαφορα σε αυτους τους παικτες. 

Πλεον μονο κανα BF και κανα CS σκεφτομουν να ξαναξεκινησω αλλα δεν δικαιολογουν την αγορα ή την επενδυση για εμενα προσωπικα ενος τετοιου μονιτορ. Μεγαλωνω θελω μεγαλες οθονες, πεφτουν τα αντανακλαστικα αλλωστε και για εμενα ενα 34αρι σαν main monitor ειναι οτι πρεπει σε 21:9 aspect ratio. Και μετα παρα πολλα παιχνιδια σχεδον ολα πλεον και εγω εδω και χρονια σε OLED TV.. 120-160Hz ειναι υπεραρκετα για αυτα που παιζω εγω οποτε με αυτα τα δυο ειναι best of both worlds για εμενα.. 

Εννοείται πως μια μεγάλη δεν κάνει για competitive

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για τις AMD υπάρχει κάτι αντίστοιχο του nvidia profile inspector;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Για τις AMD υπάρχει κάτι αντίστοιχο του nvidia profile inspector;

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί κοιτάζεις σε amd από τη στιγμή που τα παιχνίδια που υποστηρίζει καλύτερα και με extra features η Nvidia είναι του target group σου.  

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί κοιτάζεις σε amd από τη στιγμή που τα παιχνίδια που υποστηρίζει καλύτερα και με extra features η Nvidia είναι του target group σου.  

Ε θα δούμε τι θα παιχτεί και με το FSR μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση με τις κάρτες. Και το θέμα είναι ότι θα πάω σε 3440*1440 οπότε μήπως τα 8GB αποδειχθούν λίγα στα επόμενα 2-3 χρόνια;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/5/2021 στις 7:56 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Ίσως τελικά το sweetspot είναι το UW 3440*1440 αλλά και εκεί θες 1000ρικο σχεδόν για monitor. Έχει και φθηνότερα αλλά είναι 60Hz..

Spoiler

αν δεν θες uw και ψάχνεις 1440p, δες και το 144hz / 27ρι (αυτό έχω.....ικανοποιημένος τέρμα και έχει πέσει αρκετά πια....gsync/freesync και καλό hdr)

https://www.skroutz.gr/s/12178038/Samsung-27CHG70-Curved-Gaming-Monitor-27-QHD-144Hz.html

 

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, BabisTs είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

αν δεν θες uw και ψάχνεις 1440p, δες και το 144hz / 27ρι (αυτό έχω.....ικανοποιημένος τέρμα και έχει πέσει αρκετά πια....gsync/freesync και καλό hdr)

https://www.skroutz.gr/s/12178038/Samsung-27CHG70-Curved-Gaming-Monitor-27-QHD-144Hz.html

 

Spoiler

Thanks αλλά έχω ψηθεί για UW. Το 4Κ είναι αρκετά ακριβό hobby, οπότε θα πάω στο UW για να δω και μεγάλη αλλαγή λόγω του fov, πέρα από την ανάλυση φυσικά. Άλλωστε παίζω αποκλειστικά single player slow paced κιόλας οπότε θα είναι ιδανικό..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...