Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Άκυρη ερώτηση, με το 2k εννοείται 1080p ή 1440p? Γιατί το 2k είναι το 1080p, αλλά αν κατάλαβα  καλά μιλάτε για 1440p

Θελω να πιστευω οτι μιλαμε για 1440ρ και τεχνικα εχεις δικιο.

Καλα αν τοση ωρα μιλαμε για 1080ρ,τοτε ειναι ακομα πιο αστεια η συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θελω να πιστευω οτι μιλαμε για 1440ρ και τεχνικα εχεις δικιο.

Καλα αν τοση ωρα μιλαμε για 1080ρ,τοτε ειναι ακομα πιο αστεια η συζητηση.

Εκεί ήθελα να καταλήξω. Βεβαία και για 1440p μια χαρά στέκουν τα 8gb. Δηλαδή την 3060ti πρώτα θα την κόψει ο πυρήνας και μετά οι μνήμες. Φαντάζομαι άλλο πράμα να έχεις raster της 3090 με 8gb και άλλο το  raster της 3060ti με 8gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τα 12 gb vram είναι παντελώς άχρηστα στην 3060 όπου απλούστατα δεν έχει την δύναμη ο επεξεργαστής γραφικών να τα αξιοποιήσει όπως και σε 2 χρόνια όπου θα βγει ο αντικαταστάτης των ampere οι μελλοντικές gpu μια υποθετική 4070 θα είναι στα ίδια με μια 3090 οπότε και 12gb vram να έχει τα 24gb της 3090 θα την προσφέρουν 0 παραπάνω fps από την 4070...

Επίσης διαφορετικά γεμίζει μια πιο αργή μνήμη π.χ. gddr5 σε σχέση με μια γρήγορη gddr6 κοκ, πάντα σημασία έχει μόνο ένα νούμερο το memory bandwith όπου μετράται σε gb/s και φυσικά ανάλογα με την ταχύτητα του πυρήνα είτε αξιοποιείται η παροχή δεδομένων οπότε είναι ισοροπημένη μια κάρτα είτε πάει χαμένη λόγω αργού πυρήνα είτε δεν επαρκεί και ο πυρήνας lagαρεί σε κάθε περίπτωση μικρή σημασία έχουν τα ανωτέρω αφού οι περισσότεροι θα συνεχίσουν να πιστεύουν τις θεωρίες τους οπότε όλα καλά..... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάτε για textures και VRAM, το Gears 5 έχει απίστευτα textures και φτάνει μετά βίας τα 6GB VRAM usage σε 4Κ. Σε ανοιχτό χάρτη τα καλύτερα τα έχει το Warzone γι' αυτό ζητάει και τον άμπακο από VRAM. Κυριολεκτικά αν το βάλεις high δεν βλέπεις πουθενα θολούρα όσο μακριά κι αν κοιτάξεις.

Όσο για τον τύπο μνήμης, αν δεν φτάνουν τα GB όσο γρήγορη και να είναι δεν θα καλύψει τις απαιτήσεις ενός παιχνιδιού. Το κατάλαβα στο Warzone με την 2080Ti και την 3080 που η μία σηκώνει normal textures σε 4Κ και η άλλη με τα 10GB πρέπει να πέσει στο low για να μην έχεις stutters/performance degradation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μιας και μιλάτε για textures και VRAM, το Gears 5 έχει απίστευτα textures και φτάνει μετά βίας τα 6GB VRAM usage σε 4Κ. Σε ανοιχτό χάρτη τα καλύτερα τα έχει το Warzone γι' αυτό ζητάει και τον άμπακο από VRAM. Κυριολεκτικά αν το βάλεις high δεν βλέπεις πουθενα θολούρα όσο μακριά κι αν κοιτάξεις.

Όσο για τον τύπο μνήμης, αν δεν φτάνουν τα GB όσο γρήγορη και να είναι δεν θα καλύψει τις απαιτήσεις ενός παιχνιδιού. Το κατάλαβα στο Warzone με την 2080Ti και την 3080 που η μία σηκώνει normal textures σε 4Κ και η άλλη με τα 10GB πρέπει να πέσει στο low για να μην έχεις stutters/performance degradation.

Ισως αν αλλαζαν ονομα τα normal textures σε high και εβγαζαν τελειως τα high σαν επιλογη, κοβανε λιγο το draw distance και εβαζαν και καθε 200m loading να ηταν καλυτερα τα πραγματα με 3080 και δεν πειραζει οσοι ειναι με 2080ti/6800xt/6900xt/3090 ας βλεπουν normal textures ως high. It's fine.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο τυπάς υποστηρίζει ότι το FSR θα έρθει σύντομα και μάλιστα θα είναι και οι RDNA1 μέσα, στο 25:40

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Razor333 είπε

1080p

Εκεί είσαι στο κυνήγι από πίσω μη σε πιάσει το cpu bottleneck οπότε αναγκάζεσαι να αλλάζεις συχνά επεξεργαστές. Όπως αναγκάζομαι εγώ να μαξαρω τα πάντα επειδή μου έκατσε 3070 με τον 8700Κ. Τώρα μαζεύω€ σαν τον Σκρουτζ Μακ Ντακ για 2K* μέχρι 300-330 ευρώ ή UW σε κάνα deal.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
*2560X1440p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Εκεί είσαι στο κυνήγι από πίσω μη σε πιάσει το cpu bottleneck οπότε αναγκάζεσαι να αλλάζεις συχνά επεξεργαστές. Όπως αναγκάζομαι εγώ να μαξαρω τα πάντα επειδή μου έκατσε 3070 με τον 8700Κ. Τώρα μαζεύω€ σαν τον Σκρουτζ Μακ Ντακ για 2K μέχρι 300-330 ευρώ ή UW σε κάνα deal.

 

μας έφαγε το ισπανικό και μένα και σένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Εκεί είσαι στο κυνήγι από πίσω μη σε πιάσει το cpu bottleneck οπότε αναγκάζεσαι να αλλάζεις συχνά επεξεργαστές. Όπως αναγκάζομαι εγώ να μαξαρω τα πάντα επειδή μου έκατσε 3070 με τον 8700Κ. Τώρα μαζεύω€ σαν τον Σκρουτζ Μακ Ντακ για 2K μέχρι 300-330 ευρώ ή UW σε κάνα deal.

 

Ίσως τελικά το sweetspot είναι το UW 3440*1440 αλλά και εκεί θες 1000ρικο σχεδόν για monitor. Έχει και φθηνότερα αλλά είναι 60Hz..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/newz/unreal-engine-5-early-access-features-temporal-super-resolution-upscaling-technology

Αναφορά σε κείμενο

 

Along with various new technologies embedded into Unreal Engine 5, Epic also announced it has developed Temportan Super Resolution upscaling technique for UE5 based applications. This technology has only one purpose, which is to increase performance by upscaling lower-resolution images while preserving as many details as possible.

While Epic does not mention collaborating with any company, AMD does in their official blog post providing an overview of changes arriving with the new engine. 

 

Αναφορά σε κείμενο

it appears to be similar to AMD Radeon Boost, which dynamically changes the resolution based on movement, hence it is called temporal. 

Το TSR φαίνεται να ρίχνει την ανάλυση με βάση την κίνηση της εικόνας. Όσο πιο γρήγορας κουνάς το ποντίκι τόσο περισσότερο πέφτει η ανάλυση και αυξάνεται η θολούρα, με το σκεπτικό ότι δεν θα τα δεις.

Αυτό θυμίζει leak από μια παλιότερη παρουσίαση της AMD για το Super Res τους που τώρα δεν βρίσκω. Ένας στο wccftech ανέβασε μια σχετική εικόνα(η παρουσίαση έδειχνε εικόνες από το borderlands 3).

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ίσως τελικά το sweetspot είναι το UW 3440*1440 αλλά και εκεί θες 1000ρικο σχεδόν για monitor. Έχει και φθηνότερα αλλά είναι 60Hz..

3440x1440 100hz πηρα με 440 ευρω πριν κανα χρονο κοντα. Κανενα παραπονο και το προτεινω θα το ευχαριστηθεις στο επακρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Arkin είπε

3440x1440 100hz πηρα με 440 ευρω πριν κανα χρονο κοντα. Κανενα παραπονο και το προτεινω θα το ευχαριστηθεις στο επακρο. 

Δεν βλέπω κάτι στο skroutz πάντως. Στα ~500 έχει 60Hz και 75Ηz και 144Hz στα 930..

Edit: έχει αυτό Iiyama G-Master GB3461WQSU Gaming Monitor 34" QHD 144Hz - Skroutz.gr 144Hz στα 520 αλλά εγώ κοιτάω να είναι curved και να έχει και HDR :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Δεν βλέπω κάτι στο skroutz πάντως. Στα ~500 έχει 60Hz και 75Ηz και 144Hz στα 930..

Edit: έχει αυτό Iiyama G-Master GB3461WQSU Gaming Monitor 34" QHD 144Hz - Skroutz.gr 144Hz στα 520 αλλά εγώ κοιτάω να είναι curved και να έχει και HDR :P 

Εγω εχω αυτο το βλεπω τωρα στα 535 το ειχα παρει 437 πριν 9 μηνες. 

https://www.skroutz.gr/s/21106316/Philips-B-Line-346B1C-Curved-Monitor-34-QHD.html

 

Αυτη τη στιγμη θα προτεινα αυτο στα 468 ευρω αμεσα διαθεσιμο

https://www.skroutz.gr/s/26729825/Samsung-Odyssey-G5-Curved-Monitor-34-QHD-165Hz.html

 

3440X1440

165HZ

1000R Curve δηλαδη πιο επιθετικο απο αυτη που εχω που ειναι 1500R αυτο σημαινει μεγαλυτερη καμπυλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εγω εχω αυτο το βλεπω τωρα στα 535 το ειχα παρει 437 πριν 9 μηνες. 

https://www.skroutz.gr/s/21106316/Philips-B-Line-346B1C-Curved-Monitor-34-QHD.html

 

Αυτη τη στιγμη θα προτεινα αυτο στα 468 ευρω αμεσα διαθεσιμο

https://www.skroutz.gr/s/26729825/Samsung-Odyssey-G5-Curved-Monitor-34-QHD-165Hz.html

 

3440X1440

165HZ

1000R Curve δηλαδη πιο επιθετικο απο αυτη που εχω που ειναι 1500R αυτο σημαινει μεγαλυτερη καμπυλη

VA though..
off - topic mode off..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...