Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν δοκίμασα τελικά το magpie που είναι πιο εύκολο στη χρήση και δουλεύει πολύ καλά. Έβαλα ανάλυση ultra wide για ultra quality fsr και από 73fps στο horizon πήγα στα 95 που οκ αν παρατηρήσεις από πολύ κοντά φαίνεται η διαφορά με το native αλλά σε απόσταση 1 μέτρου από 34αρα και σε κίνηση παίζεις πολύ άνετα. Σκέτη ανάλυση χωρίς fsr ήταν θολη η εικόνα αλλά με fsr ανοιχτό η εικόνα αποκτά ένα αρκετά πιο crispy feeling. Σε παιχνίδια που θα πέσω κάτω από 50 θα το χρησιμοποιήσω ειδικά μαζί με RT. Τώρα στο horizon που τα 70 fps είναι απόλυτα smooth δεν υπάρχει λόγος νομίζω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Arkin said:

Timespy με τους 21.8.1 στα 14265 graphics score. Τσιμπησε καλα απο τα 12979 graphics score πριν 2 μηνες που ειχα τρεξει.

https://www.3dmark.com/spy/22338844

εγω που εχω 16140 με 6800xt σε time spy ειναι λογικο η θα επρεπε να εχω μεγαλυτερο score?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mike0402 είπε

εγω που εχω 16140 με 6800xt σε time spy ειναι λογικο η θα επρεπε να εχω μεγαλυτερο score?

Με 6800xt θα επρεπε να εχεις πανω απο 20000 με τους τελευταιους 3 drivers. 16140 ειναι παρα πολυ λιγο για την καρτα. Μιλαω για graphics score ετσι γιατι μπορει cpu να ειναι πισω και να κραταει το συνολικο score χαμηλα οπως εγω με τον 8700k.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Arkin said:

Με 6800xt θα επρεπε να εχεις πανω απο 20000 με τους τελευταιους 3 drivers. 16140 ειναι παρα πολυ λιγο για την καρτα. Μιλαω για graphics score ετσι γιατι μπορει cpu να ειναι πισω και να κραταει το συνολικο score χαμηλα οπως εγω με τον 8700k.

cpu εχω τον 5600x

graphics score εχω 19500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mike0402 είπε

cpu εχω τον 5600x

graphics score εχω 19500

Οποτε μια χαρα εισαι σε stock τοσο βγαζουν. Με τερμα OC θα πας στα 21-22 λογικα. Μην βλεπεις το overall που πιανει και την cpu το graphic μας ενδιαφερει εφοσον ειμαστε σε θεμα καρτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Οποτε μια χαρα εισαι σε stock τοσο βγαζουν. Με τερμα OC θα πας στα 21-22 λογικα. Μην βλεπεις το overall που πιανει και την cpu το graphic μας ενδιαφερει εφοσον ειμαστε σε θεμα καρτων.

οκ οποτε κομπλε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εγκατέστησα κι εγώ. Εντυπώσεις γενικά καλές, αλλά και ολίγον ανάμικτες. Αρχικά δείχνει αισθητά φθηνή για τα γούστα μου σαν κάρτα όσο τραγελαφικό και εάν ακούγεται σε κάποιους. Δλδ συγκρίνοντας με την zotan 1080 mini που αντικαθιστά, φαίνεται τουλάχιστον 1 σκαλί κάτω σε αίσθηση ποιότητας κατασκευής. Πόσο συμπαγής είναι, πλαστικά και γενικότερα αίσθηση ορατής ή απτής ποιότητας. Τελευταία κόκκινη που είχα ήταν η 290 toxic. Ντάξει, δεν χρειάζεται να πω ότι δεν υπάρχει επαφή μεταξύ των δύο. Επιβεβαίωση της θλιβερής διαπίστωσης ότι παντού πλέον βλέπεις ταμπέλες premium για να δικαιολογούνται αυξημένες τιμές άνευ ετέρου λόγου. Τέλος πάντων.

Από απόδοση, έπαιξα κανα 2 βράδια apex legends, το πάει νερό σε σχέση με την 1080, η οποία παρόλο που θεωρητικά επίσης έπρεπε να το βγάζει άνετα, σε εμένα δεν το έβγαζε. Ανεκτά μεν, όχι νερό δε. Ετούτη το πάει μονίμως στα 75 με στιγμιαία stutter μία στο τόσο και δουλεύοντας πολύ χαμηλά τον πυρήνα της με πολύ καλές θερμοκρασίες. Οι οποίες θερμοκρασίες είναι υψηλές σε idle για τα επίσης περίεργα γούστα μου. Δυσκολεύεται να πέσει κάτω από 40-41 βαθμούς ενώ κάθεται και με ανεμιστήρες γύρω στο 50%. Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, την ίδια στιγμή που σε παιχνίδι δεν θα περάσει τους 46-47. Είναι απορίας άξιο. Σημειωτέον η zotac στις χαμηλότερες στροφές ανεμιστήρων (37%) σε idle άραζε ακόμα και +5ΔΤ από την θερμοκρασία δωματίου με σύστημα ψύξης που δεν εκθειάστηκε από κανέναν. Ετούτη, με υποτιθέμενα κορυφαίο πασχίζει για το +10-11+ΔΤ σε idle. Όλως περιέργως ξαναλέω, υπό πίεση οι θερμοκρασίες της είναι καλύτερες και δεν ανεβαίνουν τόσο εύκολα. Δεν ξέρω πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό.

Οι οδηγοί είναι ένα σοκ ευχάριστο, πλήρης σουίτα, δεν νομίζω ότι γνωρίζω να τους δουλέψω σωστά ακόμα, σίγουρα έχουν κάποια πράγματα που με εκνευρίζουν και τα θεωρώ απαράδεκτα, εκτός και εάν κάνω κάτι λάθος εν αγνοία μου. Πρώτον, σε άλλους οδηγούς τα όρια είναι σε ποσοστό σε άλλους σε αριθμούς. Τι θα πει μέγιστη συχνότητα λειτουργίας πυρήνα ρυθμιζόμενη σε ποσοστό; Ας είμαστε λίγο σοβαροί. Επίσης αδιανόητο να ορίζεις τιμή και το αποτέλεσμα να είναι παραπλήσιο μεν, όχι η τιμή που έθεσες δε. Πχ βάζω στροφές ανεμιστήρα στο 48% και δουλεύουν στο 53. Βάζω διάφορες ρυθμίσεις σε συγκεκριμένο game profile, πιάνει όσες θέλει, όσες γουστάρει δεν τις πιάνει και κρατάει του γενικού. Κι εκείνο το 27w σε idle στο στομάχι μου κάθεται. Καλό 2004 παιδιά. Δεν ξέρω εάν είναι pebcak η φάση ή όχι, σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βελτιώσουν τους οδηγούς τους. Είτε στην αποτελεσματικότητα είτε στην διεπαφή.

Πείτε μου πού θα μπορούσα να βρω καναν οδηγό να δω για τίποτα ρυθμίσεις, τυχόν uv, oc και ξέρω γω τι άλλο, μήπως κάποια στιγμή ρίξω κανα διαβασματάκι.

Γενικά δεν είναι κακή κάρτα, προς θεού. Θέλει συνήθεια η μετάβαση όπως πάντα για να φύγει η αρχική γκρίνια και λίγο ρετουσάρισμα στα σημεία. Για τις τιμές που επικρατούν βέβαια δεν κάνει ούτε κατά διάνοια. Για κάρτα των 400-450€ θα ήταν μπόμπα. Όλα τα άλλα είναι σύνδρομο της Στοκχόλμης.

IMGP8737.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Την εγκατέστησα κι εγώ. Εντυπώσεις γενικά καλές, αλλά και ολίγον ανάμικτες. Αρχικά δείχνει αισθητά φθηνή για τα γούστα μου σαν κάρτα όσο τραγελαφικό και εάν ακούγεται σε κάποιους. Δλδ συγκρίνοντας με την zotan 1080 mini που αντικαθιστά, φαίνεται τουλάχιστον 1 σκαλί κάτω σε αίσθηση ποιότητας κατασκευής. Πόσο συμπαγής είναι, πλαστικά και γενικότερα αίσθηση ορατής ή απτής ποιότητας. Τελευταία κόκκινη που είχα ήταν η 290 toxic. Ντάξει, δεν χρειάζεται να πω ότι δεν υπάρχει επαφή μεταξύ των δύο. Επιβεβαίωση της θλιβερής διαπίστωσης ότι παντού πλέον βλέπεις ταμπέλες premium για να δικαιολογούνται αυξημένες τιμές άνευ ετέρου λόγου. Τέλος πάντων.

Από απόδοση, έπαιξα κανα 2 βράδια apex legends, το πάει νερό σε σχέση με την 1080, η οποία παρόλο που θεωρητικά επίσης έπρεπε να το βγάζει άνετα, σε εμένα δεν το έβγαζε. Ανεκτά μεν, όχι νερό δε. Ετούτη το πάει μονίμως στα 75 με στιγμιαία stutter μία στο τόσο και δουλεύοντας πολύ χαμηλά τον πυρήνα της με πολύ καλές θερμοκρασίες. Οι οποίες θερμοκρασίες είναι υψηλές σε idle για τα επίσης περίεργα γούστα μου. Δυσκολεύεται να πέσει κάτω από 40-41 βαθμούς ενώ κάθεται και με ανεμιστήρες γύρω στο 50%. Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, την ίδια στιγμή που σε παιχνίδι δεν θα περάσει τους 46-47. Είναι απορίας άξιο. Σημειωτέον η zotac στις χαμηλότερες στροφές ανεμιστήρων (37%) σε idle άραζε ακόμα και +5ΔΤ από την θερμοκρασία δωματίου με σύστημα ψύξης που δεν εκθειάστηκε από κανέναν. Ετούτη, με υποτιθέμενα κορυφαίο πασχίζει για το +10-11+ΔΤ σε idle. Όλως περιέργως ξαναλέω, υπό πίεση οι θερμοκρασίες της είναι καλύτερες και δεν ανεβαίνουν τόσο εύκολα. Δεν ξέρω πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό.

Οι οδηγοί είναι ένα σοκ ευχάριστο, πλήρης σουίτα, δεν νομίζω ότι γνωρίζω να τους δουλέψω σωστά ακόμα, σίγουρα έχουν κάποια πράγματα που με εκνευρίζουν και τα θεωρώ απαράδεκτα, εκτός και εάν κάνω κάτι λάθος εν αγνοία μου. Πρώτον, σε άλλους οδηγούς τα όρια είναι σε ποσοστό σε άλλους σε αριθμούς. Τι θα πει μέγιστη συχνότητα λειτουργίας πυρήνα ρυθμιζόμενη σε ποσοστό; Ας είμαστε λίγο σοβαροί. Επίσης αδιανόητο να ορίζεις τιμή και το αποτέλεσμα να είναι παραπλήσιο μεν, όχι η τιμή που έθεσες δε. Πχ βάζω στροφές ανεμιστήρα στο 48% και δουλεύουν στο 53. Βάζω διάφορες ρυθμίσεις σε συγκεκριμένο game profile, πιάνει όσες θέλει, όσες γουστάρει δεν τις πιάνει και κρατάει του γενικού. Κι εκείνο το 27w σε idle στο στομάχι μου κάθεται. Καλό 2004 παιδιά. Δεν ξέρω εάν είναι pebcak η φάση ή όχι, σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βελτιώσουν τους οδηγούς τους. Είτε στην αποτελεσματικότητα είτε στην διεπαφή.

Πείτε μου πού θα μπορούσα να βρω καναν οδηγό να δω για τίποτα ρυθμίσεις, τυχόν uv, oc και ξέρω γω τι άλλο, μήπως κάποια στιγμή ρίξω κανα διαβασματάκι.

Γενικά δεν είναι κακή κάρτα, προς θεού. Θέλει συνήθεια η μετάβαση όπως πάντα για να φύγει η αρχική γκρίνια και λίγο ρετουσάρισμα στα σημεία. Για τις τιμές που επικρατούν βέβαια δεν κάνει ούτε κατά διάνοια. Για κάρτα των 400-450€ θα ήταν μπόμπα. Όλα τα άλλα είναι σύνδρομο της Στοκχόλμης.

IMGP8737.JPG

Μεγειές!

Πρώτο πράγμα που κάνεις, είναι να βάλεις adrenaline 21.7.2. Επίσης αν έχεις Ryzen ενεργοποιείς από το BIOS το SAM (Smart Access) ώστε να φαίνεται στον driver όπως από κάτω:

Spoiler

image.png.155ea08207dd32d723c1448b5b57cfe0.png

Κατόπιν, μόλις βάλεις τους Adrenaline με το καλημέρα πας Performance -> Tuning  και πας στο tab Manual. Ανόιγεις ότι διακοπτάκι υπάρχει και ξεκινάς παιχνίδι:

1) Πας powerlimit στο +15%. (είναι super safe)

2) Ξεκινάς να ανεβάζεις core. MAX και MIN πρέπει να έχουν 100Mhz διαφορά ελάχιστο. Τα δικά μου μετά από αρκετά session Timespy.

Spoiler

image.png.b9a982e33592d23d3aecbd091fadcc14.png

3) Σενιάρεις φουρφούρια. Προσωπικά έκλεισα το zero fan και έφτιαξα την παρακάτω καμπύλη.

Spoiler

image.png.1562f0fafb3a640bc1668284f706b632.png

4) Γενικά παίζεις με τις συχνότητες μέχρι να σκάσει το όποιο bench.

5) Στην μνήμη έχει μέχρι 2150 oc και μια επιλογή Fast Timings. Γενικά όσο ανεβάζεις core περιορίζεσαι στην μνήμη. Προσωπικά την έχω αφήσει default.

 

Τώρα θα δεις να κυκλοφορεί στο Διαδίκτυο ένα εργαλείο, το MPT από το Igor's Lab. Ουσιαστικά πειράζει το bios της κάρτας και μπορείς να αλλάξεις power limits voltages και πολλά άλλα. Το θέμα που λύνει είναι ότι παρόλο που εσύ του λες 2650 (δικο μου oc) αυτό θα είναι στα 2550 επειδή ξεμένει από ρεύμα η κάρτα. Γενικά έχω διαβάσει πολλές ιστορίες τρόμου για corrupted Windows μπλε οθόνες. Από την άλλη κάποιοι κατάφεραν και βρήκαν τις σωστές ρυθμίσεις για την κάρτα τους και κατάφεραν να πάρουν καλό boost. Επιλέγεις και παίρνεις.

 

 Edit:  Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου και επειδή δεν λες και ποιά έχεις πάρει (6700xt -6800-6800xt) τα από πάνω είναι για 6800xt.

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση!

Δεν είναι η 6800xt η κάρτα πάντως. Η 6700 είναι και παίζει με έναν 8600 στα 4,7ghz. Θα τα δω από αύριο σιγά σιγά αυτά που μου λες. Πάντως να σου πω την αλήθεια για oc σε πρώτη φάση δεν ξέρω εάν έχει νόημα. Εδώ και αρκετά χρόνια προσανατολίζομαι πιο πολύ στην ιδέα της μείωσης κατανάλωσης, θορύβου και θερμοκρασιών, ειδικά εάν είναι να έχω ίδια απόδοση ή έστω και ένα 5-10% κάτω από default. Και την 1080 έτσι την έτρεχα πάντα δηλαδή, πόσο μάλλον ετούτη που τα βγάζει έτσι κι αλλιώς αρκετά πιο άνετα τα όσα έχω δοκιμάσει. Καλά, για αλλαγή bios απλά το ξεχνάμε, μεγάλωσα για τέτοια πειράματα. Uv ή oc ανά περιπτώσεις, οκ, αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...