Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα!

Η 6χχχ σειρά της amd γενικα θέλει πολλά πειράγματα στα settings για να πετύχει καλά αποτελέσματα στα fps, σταθερότητα και να μην σε πετάει εξω απο τα παιχνίδια;

Σκέφτομαι για την 6600χτ μου αρέσει σαν κάρτα αλλά δεν θέλω να κάτσω καθε φορά να ασχολούμαι με τα settings και αν είναι έτσι μαλον θα παω στην 3060.

Το pc εχει 5600χ και b550

Θα χαρώ πολύ να ακούσω της απάντησης σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι θέλει πειράγματα, οι default ρυθμίσεις των amd δεν είναι καλές, αλλά όχι κάτι τραγικό. Ασχολείσαι λίγο στην αρχή, βρίσκεις τη χρυσή τομή, αποθηκεύεις και τέλος. Μιλάω πάντα για global ρυθμίσεις όχι per game διότι δεν νομίζω ότι αξίζει. Αν δεν κάνεις κάτι extreme και οριακό, δεν ξανασχολείσαι ακόμα και με αλλαγή drivers, απλά κάνεις load τις αποθηκευμένες σου ρυθμίσεις και τέλος. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι με τις default ρυθμίσεις δεν θα κάνεις δουλειά ή θα σε πετάει έξω από τα παιχνίδια όπως λες, απλά άμα κάτσεις λίγο να ασχοληθείς στην αρχή θα έχεις σαφώς καλύτερα αποτελέσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2022 στις 1:10 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Η 6650 XT φαινεται ενδιαφερουσα, αλλα εαν δεν δω benchmarks και τιμες δεν αγοραζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ναι θέλει πειράγματα, οι default ρυθμίσεις των amd δεν είναι καλές, αλλά όχι κάτι τραγικό. Ασχολείσαι λίγο στην αρχή, βρίσκεις τη χρυσή τομή, αποθηκεύεις και τέλος. Μιλάω πάντα για global ρυθμίσεις όχι per game διότι δεν νομίζω ότι αξίζει. Αν δεν κάνεις κάτι extreme και οριακό, δεν ξανασχολείσαι ακόμα και με αλλαγή drivers, απλά κάνεις load τις αποθηκευμένες σου ρυθμίσεις και τέλος. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι με τις default ρυθμίσεις δεν θα κάνεις δουλειά ή θα σε πετάει έξω από τα παιχνίδια όπως λες, απλά άμα κάτσεις λίγο να ασχοληθείς στην αρχή θα έχεις σαφώς καλύτερα αποτελέσματα.

Τι αλλαγές έχεις κάνει στις ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σήμερα μετά από καθυστερήσεις σε διάφορα σενάρια του pc διαπίστωσα πως οι μνήμες ραμ από 3600 είχαν πέσει μόνες τους στα 2666. Είναι κάτι που συμβαίνει γενικά? Πρέπει να το παρακολουθώ? Μπήκα από bios και το επανέφερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, σήμερα μετά από καθυστερήσεις σε διάφορα σενάρια του pc διαπίστωσα πως οι μνήμες ραμ από 3600 είχαν πέσει μόνες τους στα 2666. Είναι κάτι που συμβαίνει γενικά? Πρέπει να το παρακολουθώ? Μπήκα από bios και το επανέφερα. 

Αν κάνει fail το training 4-5 φορές στο post ή γενικά κάνει reset το cmos για κάποιο λόγο πάνε στο defualt JEDEC (non XMP) profile οι μνήμες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a. οι τιμές στις graphics cards έχουν αρχίσει να προσγειώνονται ή μου φαίνεται ή είναι παροδικό και σύντομα ξανά σε τροχιά?

b. σε mainboard με B450 (MSI Tomahawk B450 PCI 3.0 & R7 2700X) η RX 6600 XT 8GB (πχ Sapphire, περίπου 500άρικο) ή Radeon RX 6700 XT 12GB (πχ Sapphire, περίπου 700άρικο) και οι 2 pci 4, θα παίζουν ικανοποιητικά?
Δεν ζητάω πολλά, 45fps σε 1080p, med settings.

c. η budget card rx 6500XT 4GB γιατί τρώει τόσο θάψιμο? μόνον σε pci 4 θα αποδίδει σαν rx 580?
και πάλι δεν περιμένω πολλά, συμβιβάζομαι με 45fps σε 1080p, med settings.

d. όσοι παρακολουθούν την αγορά, εταιρείες, ανακοινώσεις κλπ τώρα (2ο τρίμηνο 2022) είναι καλή εποχή για αγορά vga ή να περιμένω να πέσουν οι τιμές και άλλο? (αν πέσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν κάνει fail το training 4-5 φορές στο post ή γενικά κάνει reset το cmos για κάποιο λόγο πάνε στο defualt JEDEC (non XMP) profile οι μνήμες.

Το για κάποιο λόγο να φανταστώ είναι οτιδήποτε και όχι συγκεκριμένα σενάρια. Υπάρχει περίπτωση τις προάλλες που έπεσαν τα fps 11-17 να έφταιγε αυτό? 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να δείχνει στο desktop σε τι φάση βρίσκονται οι μνήμες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, chrisde είπε

 

Κάνοντας OC/UV δε κάνεις τη κάρτα πιο σταθερή αλλά προσπαθείς να αυξήσεις επιδόσεις η να ρίξεις κατανάλωση/θερμοκρασίες. 

 

4 ώρες πριν, supererviss είπε

Χαιρετώ την παρέα!

Η 6χχχ σειρά της amd γενικα θέλει πολλά πειράγματα στα settings για να πετύχει καλά αποτελέσματα στα fps, σταθερότητα και να μην σε πετάει εξω απο τα παιχνίδια;

Σκέφτομαι για την 6600χτ μου αρέσει σαν κάρτα αλλά δεν θέλω να κάτσω καθε φορά να ασχολούμαι με τα settings και αν είναι έτσι μαλον θα παω στην 3060.

Το pc εχει 5600χ και b550

Θα χαρώ πολύ να ακούσω της απάντησης σας!

 

Όχι μια χαρά σταθεροί είναι οι driver για τις RX 6000. 

Δεν χρειάζεται αλλαγές στα settings. Default δουλεύει μια χαρά. 
Μπορείς βέβαια να παίξεις με τις ρυθμίσεις για να τη φέρεις στα μέτρα σου αλλά το βλέπεις. 

Εγώ πχ με την RX 6800 έπαιξα λίγο στην αρχή για OC/UV αλλά κερδίζεις λίγο σχετικά. Οπότε την έχω στο default και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

a. οι τιμές στις graphics cards έχουν αρχίσει να προσγειώνονται ή μου φαίνεται ή είναι παροδικό και σύντομα ξανά σε τροχιά?

b. σε mainboard με B450 (MSI Tomahawk B450 PCI 3.0 & R7 2700X) η RX 6600 XT 8GB (πχ Sapphire, περίπου 500άρικο) ή Radeon RX 6700 XT 12GB (πχ Sapphire, περίπου 700άρικο) και οι 2 pci 4, θα παίζουν ικανοποιητικά?
Δεν ζητάω πολλά, 45fps σε 1080p, med settings.

c. η budget card rx 6500XT 4GB γιατί τρώει τόσο θάψιμο? μόνον σε pci 4 θα αποδίδει σαν rx 580?
και πάλι δεν περιμένω πολλά, συμβιβάζομαι με 45fps σε 1080p, med settings.

d. όσοι παρακολουθούν την αγορά, εταιρείες, ανακοινώσεις κλπ τώρα (2ο τρίμηνο 2022) είναι καλή εποχή για αγορά vga ή να περιμένω να πέσουν οι τιμές και άλλο? (αν πέσουν)

α) Οι τιμές γενικά έχουν πέσει, σε μερικά μοντέλα ικανοποιητικά (π.χ RX 6600) σε άλλα όχι τόσο (π.χ 3060 ti τιμή γύρω στα 650 € ενώ στα 500€ θα ήταν καλή τιμή)

β) σε 1080p σου αρκεί η 6600xt (και η απλή 6600), στη πλειοψηφία των περιπτώσεων θα έχεις 60 fps σε Ultra.

γ) Μην ασχολείσαι με τη 6500xt, έχεις PCIe 3.0

δ) Καλή περίοδος για αγορά (για κάποιον που δε καίγεται) πιστεύω ότι θα είναι το καλοκαίρι, περίπου απ' τις 15 Ιουνίου κι έπειτα όταν θα έχουν κυκλοφορήσει οι πρώτες κάρτες της Intel. Τότε πιστεύω θα υπάρχει ο περισσότερος ανταγωνισμός κι εξαρτάται απ΄το πόσο επιθετική θα είναι η Intel στην τιμολογιακή της πολιτική γιατί θα έχει ένα παράθυρο χρόνου περίπου 4 μηνών για να πουλήσει μερικά εκατομμύρια κάρτες προτού αναγγελθούν οι νέες κάρτες NVIDIA / AMD

A, και προς το τέλος Μαϊου αναμένεται η refresh σειρά του RDNA 2, 6X50xt (Χ= 6 ή 7 ή 9).

Επεξ/σία από Aristomaxos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phaethonas είπε

Κάνοντας OC/UV δε κάνεις τη κάρτα πιο σταθερή αλλά προσπαθείς να αυξήσεις επιδόσεις η να ρίξεις κατανάλωση/θερμοκρασίες. 

 

Όχι μια χαρά σταθεροί είναι οι driver για τις RX 6000. 

Δεν χρειάζεται αλλαγές στα settings. Default δουλεύει μια χαρά. 
Μπορείς βέβαια να παίξεις με τις ρυθμίσεις για να τη φέρεις στα μέτρα σου αλλά το βλέπεις. 

Εγώ πχ με την RX 6800 έπαιξα λίγο στην αρχή για OC/UV αλλά κερδίζεις λίγο σχετικά. Οπότε την έχω στο default και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Δεν είπα ότι δεν είναι σταθερή, μου αρέσει που το διευκρίνισα κιόλας. Επιδόσεις κερδίζεις και όχι λίγες όπως λες. Δεν είναι καθόλου καλές οι default ρυθμίσεις performance wise (μια ζωή το έχει αυτό το θέμα η amd) και διευκρινίζω ότι δεν αναφέρομαι σε extreme oc. Βάλε το max clock όπως είναι από default αν θες απλά κάνε τα υπόλοιπα βασικά: fast timings, ανέβασμα μνήμης, pl στο max, τo min core -100 από max, custom fan profile, ενεργοποίησε sam, αν δεν βαριέσαι κάνε και κάνα uv και δες διαφορές κυρίως σε 1% και 0,1% lows που είναι και τα πιο σημαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Aristomaxos said:

...γ) Μην ασχολείσαι με τη 6500xt, έχεις PCIe 3.0 ...

Ευχαριστώ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Στο γ. τόσο κακό είναι να παίζει η κάρτα με 2(?) PCI lanes?
μιλάμε για κάρτα του 2022, μοντέλο 3 μηνών, την rx 580 (καρτα 5 ετών, 2017) δεν θα την φτάνει σε απόδοση έστω και σε pci ex 3.0?
Δεν την θελω για το flight simulator, ίσα-ίσα να είναι κοντά στις κάρτες 5ετίας, rx 570 και rx 580.

Ο λόγος που ξαναρωτάω για την 6500XT είναι η χαμηλή (για την εποχή μας) τιμή, κάπου 220€, την αγοράζεις αύριο.
Η 6600XT όσο vfm και πειρασμός να είναι κοστίζει τα διπλά και βάλε, σχεδόν 1 μισθός. Και βέβαια προτιμώ 6600XT.

Και κάτι ακόμα:
e. η Sapphire (Πλαίσιο) έχει ακόμα το καλό όνομα που είχε κάποτε το χάλασε και αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, eyw είπε

Ευχαριστώ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Στο γ. τόσο κακό είναι να παίζει η κάρτα με 2(?) PCI lanes?
μιλάμε για κάρτα του 2022, μοντέλο 3 μηνών, την rx 580 (καρτα 5 ετών, 2017) δεν θα την φτάνει σε απόδοση έστω και σε pci ex 3.0?
Δεν την θελω για το flight simulator, ίσα-ίσα να είναι κοντά στις κάρτες 5ετίας, rx 570 και rx 580.

Ο λόγος που ξαναρωτάω για την 6500XT είναι η χαμηλή (για την εποχή μας) τιμή, κάπου 220€, την αγοράζεις αύριο.
Η 6600XT όσο vfm και πειρασμός να είναι κοστίζει τα διπλά και βάλε, σχεδόν 1 μισθός. Και βέβαια προτιμώ 6600XT.

Και κάτι ακόμα:
e. η Sapphire (Πλαίσιο) έχει ακόμα το καλό όνομα που είχε κάποτε το χάλασε και αυτή?

εδω εχει καποια νουμερα  μεταξυ  pci 4.0  vs  pci  3.0

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eyw είπε

Ευχαριστώ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Στο γ. τόσο κακό είναι να παίζει η κάρτα με 2(?) PCI lanes?
μιλάμε για κάρτα του 2022, μοντέλο 3 μηνών, την rx 580 (καρτα 5 ετών, 2017) δεν θα την φτάνει σε απόδοση έστω και σε pci ex 3.0?
Δεν την θελω για το flight simulator, ίσα-ίσα να είναι κοντά στις κάρτες 5ετίας, rx 570 και rx 580.

Ο λόγος που ξαναρωτάω για την 6500XT είναι η χαμηλή (για την εποχή μας) τιμή, κάπου 220€, την αγοράζεις αύριο.
Η 6600XT όσο vfm και πειρασμός να είναι κοστίζει τα διπλά και βάλε, σχεδόν 1 μισθός. Και βέβαια προτιμώ 6600XT.

Και κάτι ακόμα:
e. η Sapphire (Πλαίσιο) έχει ακόμα το καλό όνομα που είχε κάποτε το χάλασε και αυτή?

Ανάλογα το παιχνίδι και τα settings, στα λεφτά της για καινούργια κάρτα ακόμα και σε PCIe 3.0 είναι η καλύτερη επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...