Προς το περιεχόμενο

Τα βινύλια ξεπερνούν σε πωλήσεις τα CD για πρώτη φορά μετά τα 80’s!


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε

Μην ξεχνάς την ειδική ηλεκτρική εγκατάσταση με βιομηχανικό ρεύμα για να παίξουν.
Για να ακούσεις το δίσκο του αγαπημένους σου συγκροτήματος σου κοστίζει όσο να πας σε όλες τους τις συναυλίες!

Σιγά τωρα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο τίτλος έπρεπε να είναι "Η άνοδος της αγοράς μουσικής μέσω ίντερνετ έριξε τις πωλήσεις του cd κάτω από του βινυλίου."

Και όσοι λένε για τον αναλογικό δίσκο και τους λαμπατους ενισχυτές, ότι έχουν καλύτερη ποιότητα/πιστότητα, δυστυχώς δεν έχουν. Έχουν απλά ένα διαφορετικό ήχο που τον είχαμε συνηθίσει.

 

  • Like 21
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν καμμια εικοσαρια χρονια περναγα διπλα απο καποιους καδους σκουπιδιων,καποιος ειχε αφησει δυο μεγαλες κουτες με 300 δισκους(για τα σκουπιδια ) τους πηρα τους επλυνα και εφτιαξα (μαζι με τους δικους μου )μια καλη συλλογη,δεν επαψα ποτε να τους ακουω...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Retromaniac said:

Ο τίτλος έπρεπε να είναι "Η άνοδος της αγοράς μουσικής μέσω ίντερνετ έριξε τις πωλήσεις του cd κάτω από του βινυλίου."

Και όσοι λένε για τον αναλογικό δίσκο και τους λαμπατους ενισχυτές, ότι έχουν καλύτερη ποιότητα/πιστότητα, δυστυχώς δεν έχουν. Έχουν απλά ένα διαφορετικό ήχο που τον είχαμε συνηθίσει.

Χμ και ναι και όχι. Και προφανως δεν μιλάμε για πικαπ των 50 ευρώ που παίζουν σε ηχεία της πλάκας...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, eyw είπε

όσοι γράφουν εδώ προδίδουν την ηλικία τους...
Βινύλιο δεν είναι το υλικό που φτιάχνονται τα cd και dvd? έχει καμιά σχέση με το βενζόλιο?

Το βινυλιο ειναι μια χαρακτηριστικη ομαδα.Ειναι το αιθενιο με την IUPAC ονομασια  απο το οποιο λειπει ενα υδρογονο ωστε να μπορει να κολλαει το αιθενιο στην οποιαδηποτε ενωση.Λογικά δεν έχει κάποια σχέση με το βενζόλιο.

Πχ οι αλκοολες εχουν ολες καπου την ομαδα -OH.

R-HC=CH3 οπου HC=CH3 το βινυλιο και R οποιαδηποτε ενωση.

*Που σαι Αμανατίδη να με δεις που μου εβαλες ενα ξερο πεντε....

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, blackhill66 said:

πριν καμμια εικοσαρια χρονια περναγα διπλα απο καποιους καδους σκουπιδιων,καποιος ειχε αφησει δυο μεγαλες κουτες με 300 δισκους(για τα σκουπιδια ) τους πηρα τους επλυνα και εφτιαξα (μαζι με τους δικους μου )μια καλη συλλογη,δεν επαψα ποτε να τους ακουω...

Δεν θα συγχωρήσω ποτε στον εαυτό μου που δεν πρόλαβα να σώσω τους δίσκους από ένα πεταμένο juke box που είχε παλιά ένας θείος μου σε μια αποθήκη...

  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βινύλιο είναι ιεροτελεστία, το παίρνεις στα χέρια σου, βλέπεις τις φωτογραφίες, τους στίχους, τους συνθέτες. Βάζεις τη βελόνα και απολαμβάνεις ήχο χωρίς συμπιέσεις κλπ.

Τo cd ήταν fast food, πρακτικό, γρήγορο, αλλά χάθηκε η μαγεία. Μεγάλο κέδρος στην εταιρία, αλλά όταν οι συνδέσεις του internet γίναν γρήγορες, η ψηφιακή μετάβαση σήμανε το τέλος της μουσικής βιομηχανίας.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις ξεκίνησε η καραντίνα, πρώτη μέρα, έλαβα χαρτί απο το ταχυδρομείο για παραλαβή (!). Ήταν η βελόνα για το mk2. Audio-Technica VMN40ML η χάρη της. 

Μου άρεσε πολύ ο ήχος της και μέσα στην καραντίνα, ξανά άκουσα όλα τα παλιά μου άλμπουμ, πραγματικά ένα ένα. Τα άκουγα σαν καινούργια. Ειχα ξετρελαθεί κ η μουσική μου έφτιαχνε τη διάθεση όταν άκουγα. Ξέθαψα απίστευτα αγαπημένα τραγούδια, μαζί με τις σχετικές μνήμες, σκέψεις, ιδέες κλπ. 
 

(Εννοείτε βέβαια ότι το πρότζεκτ «να βάλω μπρος το πικάπ και να το ξεζουμίσω απο ότι ποιότητα εχει να δώσει» είχε ξεκινήσει από το τέλος του 19, χωρίς να ξέρω βέβαια τι μας περιμένει το 2020. Οπότε όλο αυτό ήταν απλά καλό timing 😅)

Όσο άκουγα στη διάρκεια της καραντίνας μπήκα σε φόρουμ να το ψάξω κ άλλο. Βρήκα τυχαία σε ένα σχετικά με ήχο ένα χομπίστα (που κρατάμε και επαφή, cool guy) κ μόλις «απελευθερωθήκαμε»,, μου έκανε ανακαλώδίωση στο βραχίονα, πλήρη καθαρισμό, ρύθμιση σωστή στα πάντα και ξεκόλλησε και το VTA που απείχε κολλήσει -ρυθμίζει το ύψος της βελόνας.


Σαν ηχητικό αποτέλεσμα, το πράγμα ξέφυγε κ τα άκουγα όλα σαν πρώτη φορά, εκ νέου!

Spoiler

 

Γενικά οι εντυπώσεις μου: για το upgrade για όποιον ενδιαφέρεται:

Με την νέα βελόνα (και την κατάλληλη ρύθμιση), καθάρισε και απέκτησε υπόσταση ο ήχος. Με τα νέα καλώδια (και το dampening  στον βραχίονα), καθάρισε και άλλο και κυρίως γλύκανε, χωρίς να «μαλακώσει» όμως.

 


Μιλάμε τόσους μήνες μετά, ακόμα το χαίρομαι. Κάνω δουλειές, βάζω  ένα άλμπουμ να παίζει, αλλάζω πλευρά και συνεχίζω στο επόμενο. Μόνο που κάποιες φορές οι δουλείες μένουν πίσω επειδή σταματάω τα πάντα και κάθομαι και άκουω το εκάστοτε αγαπημένο τραγούδι και παρασέρνομαι μετα και ακούω όλο το άλμπουμ. 😀 

———

Remember the feeling? 

Αυτό έχουμε χάσει νομίζω για κάποιο λόγο, με τα σύγχρονα μέσα. Την ακρόαση ενός άλμπουμ, χωρις να κάνουμε τίποτα άλλο, δίνοντας του έτσι τη δυνατότητα να μας παρασύρει στον κόσμο του και να μας πει πολλά περισσότερα, απο όσα μας λέει «στο πόδι». Μόνοι ή με παρέα, θυμάμαι παλιά γινόταν αυτό συχνά. Σήμερα, όχι τόσο. 

Όχι ότι δεν λέει και η ακρόαση μουσικής οπουδήποτε βέβαια, δεν το συζητώ, μουσική παντού... Απλά έχει μειωθεί το ποσοστό απόλαυσης της μουσικής με αυτό τον τρόπο. 

Περι του μέσου: Και βέβαια, ξέρω του περιορισμούς του βινυλίου και τις κομμένες συχνότητες, το μηχανικό θόρυβο κλπ. Το σιντι/digital ακούγεται με μεγαλύτερη ακρίβεια και πιο καθαρά και όλα τα φασματα, αναλύσεις κλπ το αποδεικνύουν από ότι ξέρω...
 

Αλλά: παίχτηκε το εξής 

Αν και έχω και άπειρα σιντι, έτοιμα να παίξουν, Flacs κλπ, δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία. Με το βινύλιο όμως, για κάποιο λόγο μπήκα. Και το αποτέλεσμα είναι απολαυστικό πραγματικά. 

Οπότε: Αν έχετε κάπου ξεχασμένη μία συλλογή βινυλίου και την αγαπάτε, και υπάρχει και ένα παλιό πικάπ, μπείτε στη διαδικασία ανάνηψης, ρυθμίστε το σωστά και με ακρίβεια και ακούστε... Το συνιστώ . 
 

True story 🤗.
Σεντόνι όβερ 

 

Spoiler

Ας μη γίνει αυτό το thread πεδίο αντιδικίας περί βινυλίου vs digital όπως ένα άλλο παλαιότερα...  κρίμα Θα είναι κρίμα 

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βινύλιο ήταν πάντα ξεχωριστό, πέραν του ξεχωριστού του ήχου δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το παίξιμο ενός βινυλίου είναι ιεροτελεστία που σε συνδυασμό με το μεγάλο εξώφυλλο προσδίδει ένα ιδιαίτερο δέσιμο (σε βαθμό λατρείας) με τη μουσική που ακούς... Η ψηφιακή μουσική έχει αλλάξει πολλές φορές μορφές, όταν θέλω ν' ακούσω κάτι ψηφιακά ακούω μόνο από FLAC πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τελευταία φορα που κάποιος μου είπε οτι αγόρασε γνήσιο cd ήταν 10+ χρονια πριν. το βινύλιο ειναι collectible, σε 30 χρόνια θα δίνουν δεκάδες χιλιάρικα σε auctions για τα σπάνια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και μικρές δισκογραφικές που κάνουν επανεκδόσεις σε βυνίλια και κασσέτες.

Είναι πια Νις μάρκετ αλλά πάει καλά και θα πηγαίνει γιατί οι τιμές είναι καλές και καλώς η κακώς κανένα ψηφιακό κατάστημα έχει ακόμα την ικανότητα να προσελκύσει συλλέκτες. Τα streaming sites δυστυχώς δεν σου ανήκουν και δεν έχουν και πράγμα παρά τα εμπορικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι.. Ωραίο το βινύλιο δεν λέω.. Αλλά κανένας δεν είπε για το χρατσ χρουτσ.. 😁 και οοοσο και να τα προσέχες... Πάντα υπήρχε θόρυβος.. 🙄 άσε αν ξεχναγες ανοικτό το καπάκι του πικάπ.. 😁 😁 

Επεξ/σία από loypis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο πολλοί που γράφουν για την υπέροχη του Ήχου του βυνίλιου λαμπατους και ιστορίες όχι δίσκους και μηχανήματα δεν είχαν και δεν έχουν αλλά ούτε cd από περιοδικά 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα πλαστικά καλαμάκια και τα ποτηράκια ελπίζω να μπει χαράτσι ή - ακόμα καλύτερα  - να απαγορευτούν και αυτές οι σαβούρες που πιάνουν υπερβολικό χώρο για αυτό που προσφέρουν και που δεν έχουν κανέναν απολύτως λόγο ύπαρξης αφού ο ψηφιακός ήχος είναι ήδη καλύτερος σε όλα!

Αν δεν υπήρχαν οι απανταχού γέροντες βινυλιόπληκτοι θα είχαν ήδη εξαφανιστεί. FLAC ftw!

  • Sad 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...