Προς το περιεχόμενο

Νέο Αυτόματο Αμάξι Πόλης


Nick_007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Είμαι στην φάση έρευνας αγοράς νέο αυτοκινήτου με βασικό κριτήριο να είναι αυτόματο αμάξι πόλης με χρήση περίπου 20χλμ την ημέρα.

Μέχρι πρότινος ήμουν ανάμεσα στο Suzuki Swift CVT (facelift) Hybrid GL / GL + ή το νέο Yaris Active Plus Hybrid αλλά όσο διαβάζω και το ψάχνω δεν μπορώ να καταλήξω σε 2 -3 μοντέλα. 

Κοίταξα δειλά δειλά και το Seat Ibiza που είναι σε προσφορά και φαίνεται VFM αλλά εμφανισιακά μου είναι αδιάφορο. Είναι όμως μια καλή τιμή και ίσως σε βάθους χρόνου, 5 χρόνια, να είναι πιο οικονομικό από το Swift ή Yaris παρότι αυτά είναι mild-hybrid / hybrid. 

Το νέο i20  φαίνεται ενδιαφέρον αλλά δεν βρίσκω τιμές ώστε να το συγκρίνω με τα παραπάνω. Μου αρέσει το νέο Peugeot 208 αλλά τσιμπάει η τιμή σε καλή έκδοση ενώ αντιθέτως το Corsa το βρίσκω πιο VFM.

Εάν είχα δικό μου πάρκινγκ θεωρώ ότι θα κοιτούσα για ηλεκτρικό, που είναι κάτι που επίσης με προβληματίζει. Θεωρώ ότι είμαστε σε μια μεταβατική  περίοδο όπου τα ηλεκτρικά είναι ακόμα ακριβά και ότι τα νέα αυτοκίνητα του σήμερα θα χάσουν αρκετά στην αξία μεταπώλησης τους σε 4-5 χρόνια. Σε βάζει σε σκέψεις...

Αρχικά είχα budget 14.000 - 15.000 αλλά το αναθεώρησα για να καλύψω το νέο Yaris Active Plus Hybrid. Θα προτιμούσα να μείνω κοντά σε αυτό το αρχικό νούμερο, αλλά καταλαβαίνω ότι μόνο η επιλογή του αυτομάτου κιβωτίου αυξάνει το κόστος κατά 1.500 σε σχέση με ίδιο μοντέλο με ταχύτητες.

Αμάξια που έχω αποκλείσει -> VW Polo, Citroen C3, Kia Rio, i10, VW Up, Clio, Fiat Panta + 500, Ford Fiesta

Ευχαριστώ,

Νίκος 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Nick_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

   Όταν ψάχνεις για καινούργιο αυτοκίνητο είναι δύσκολο γενικότερα να καταλήξεις και κάθε τόσο όλο και μια νέα επιλογή εμφανίζεται για να σε μπερδέψει ακόμα περισσότερο. Το καλύτερο είναι να δεις και να δοκιμάσεις όσα περισσότερα μπορείς από κοντά. Ανάμεσα σε swift και yaris, σαφώς το yaris είναι ανώτερο καθως το mild hybrid του swift δεν είναι κάτι άλλο παρά marketing, και το cvt του yaris εντος πόλης είναι ό,τι καλύτερο σε μετάδοση.  Απο την άλλη τα 19.000€ για yaris είναι πολλά θεωρω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνά, η επιλογή ενός οικονομικότερου (στη χρήση) αυτοκινήτου, δεν είναι... οικονομικότερη. Μπορεί π.χ να καταναλώνει 2-3 λίτρα λιγότερο, αλλά να κοστίζει +5.000 ευρώ. Αυτά, αναλόγως της χρήσης, μπορεί να μην αποσβεστούν ποτέ.

Οπότε υπολόγισε με βάση τον χρονικό ορίζοντα που υπολογίζεις να κρατήσεις το αυτοκίνητο τα χρήματα. Μπορεί να εκπλαγείς!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, G.bar είπε

   Όταν ψάχνεις για καινούργιο αυτοκίνητο είναι δύσκολο γενικότερα να καταλήξεις και κάθε τόσο όλο και μια νέα επιλογή εμφανίζεται για να σε μπερδέψει ακόμα περισσότερο. Το καλύτερο είναι να δεις και να δοκιμάσεις όσα περισσότερα μπορείς από κοντά. Ανάμεσα σε swift και yaris, σαφώς το yaris είναι ανώτερο καθως το mild hybrid του swift δεν είναι κάτι άλλο παρά marketing, και το cvt του yaris εντος πόλης είναι ό,τι καλύτερο σε μετάδοση.  Απο την άλλη τα 19.000€ για yaris είναι πολλά θεωρω. 

Για το Yaris έχω εκπλαγεί και εγώ πόσο ακριβό είναι. Η τιμή που αναφέρεις είναι για την έκδοση Active Plus και δεν το συζητάω και τις επόμενες βαθμίδες όπου το κόστος είναι 20Κ ++ . Πολλά για αυτοκίνητο πόλης. 

 

25 λεπτά πριν, Haldol είπε

Συχνά, η επιλογή ενός οικονομικότερου (στη χρήση) αυτοκινήτου, δεν είναι... οικονομικότερη. Μπορεί π.χ να καταναλώνει 2-3 λίτρα λιγότερο, αλλά να κοστίζει +5.000 ευρώ. Αυτά, αναλόγως της χρήσης, μπορεί να μην αποσβεστούν ποτέ.

Οπότε υπολόγισε με βάση τον χρονικό ορίζοντα που υπολογίζεις να κρατήσεις το αυτοκίνητο τα χρήματα. Μπορεί να εκπλαγείς!!!

Ακριβώς και γιαυτό εξετάζω το Seat Ibiza TSI με το αυτόματο κιβώτιο στα 14Κ. Είναι αισθητή η διαφορά με το Yaris και σε βάθος πενταετίας θα είναι πιο οικονομικό με τα χιλιόμετρα και την χρήση που κάνω.   

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Nick_007 είπε

Για το Yaris έχω εκπλαγεί και εγώ πόσο ακριβό είναι. Η τιμή που αναφέρεις είναι για την έκδοση Active Plus και δεν το συζητάω και τις επόμενες βαθμίδες όπου το κόστος είναι 20Κ ++ . Πολλά για αυτοκίνητο πόλης. 

Ακριβώς και γιαυτό εξετάζω το Seat Ibiza TSI με το αυτόματο κιβώτιο στα 14Κ. Είναι αισθητή η διαφορά με το Yaris και σε βάθος πενταετίας θα είναι πιο οικονομικό με τα χιλιόμετρα και την χρήση που κάνω.   

Υπολόγιζε ένα 3μηνο...Προχθές πήγα στην αντιπροσωπεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα σε προηγούμενο μοντέλο yaris αν υπαρχει ακομα με προσφορα και θα την εκανα πασας.

Το υβριδικό της σουζουκι είναι για γέλια.. Μια απλή υποβοήθηση με μπαταρίες των 48V και ενα μικρο dc brushless κινητηρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν αγοραζεις αυτοματο πρεπει να ψαχτεις καλα

Γιατι εκτος απο αμαξι αγοραζεις κ κιβωτιο

Μπες διαβασε για τα κιβωτια τους ενημερωσου απο forum ξενα 

Αυτο πρεπει να σε νοιαζει κυριως Το κιβωτιο κ ιστορικο προβληματων

πχ για μενα που ειμαι "αυτοματας" πολλα χρονια το κιβωτιο του seat ειναι πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο yaris

πχ το κιβωτιο του clio που εχεις αποκλεισει ειναι το καλυτερο απο ολα

micra κ swift επισης πολυ καλα κιβωτια

Δεν εχω αποψη για το 208/corsa

Αλλα θα εμπενα να διαβασω πχ για το κιβωτιο του corsa

Επεξ/σία από pigos23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2020 στις 8:16 ΜΜ, Nick_007 είπε

.... Εάν είχα δικό μου πάρκινγκ... 

Κατ' εμέ αυτός είναι ένας βασικότατος λόγος ώστε να καθορίσει τις επιλογές. Να βάλεις 20.000+ στο δρόμο; ΟΚ άμα διαθέτεις άνετα αλλά 3-4κ για να μαζεύεις κάθε τόσο μικρά ή μεγαλύτερα... δωράκια. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pigos23 είπε

Οταν αγοραζεις αυτοματο πρεπει να ψαχτεις καλα

Γιατι εκτος απο αμαξι αγοραζεις κ κιβωτιο

Μπες διαβασε για τα κιβωτια τους ενημερωσου απο forum ξενα 

Αυτο πρεπει να σε νοιαζει κυριως Το κιβωτιο κ ιστορικο προβληματων

πχ για μενα που ειμαι "αυτοματας" πολλα χρονια το κιβωτιο του seat ειναι πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο yaris

πχ το κιβωτιο του clio που εχεις αποκλεισει ειναι το καλυτερο απο ολα

micra κ swift επισης πολυ καλα κιβωτια

Δεν εχω αποψη για το 208/corsa

Αλλα θα εμπενα να διαβασω πχ για το κιβωτιο του corsa

Από τα πιο σωστά μυνήματα που έχω διαβάσει. Μη σου πω ότι καλύτερα να δει ο ts ποια μοντέλα έχουν πχ aisin κιβώτια και μετά να διαλέξεις τη μαρκα αυτοκινήτου που σου αρέσει και μπορείς να αγοράσεις. 

Μπορεί να πάρεις το καλύτερο μηχανικά αυτοκίνητο και να σου πέσει προβληματικό dsg κιβώτιο και τα διχιλιαρα να φεύγουν αέρα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, xx1100 είπε

Κατ' εμέ αυτός είναι ένας βασικότατος λόγος ώστε να καθορίσει τις επιλογές. Να βάλεις 20.000+ στο δρόμο; ΟΚ άμα διαθέτεις άνετα αλλά 3-4κ για να μαζεύεις κάθε τόσο μικρά ή μεγαλύτερα... δωράκια. 

Εάν ήταν πιο αξιόπιστη η αγορά των μεταχειρισμένων θα κοιτούσα για λύση από εκεί. Στην παρούσα φάση προτιμώ την αγορά νέου αυτοκινήτου για την εγγύηση και επίσης την ταμειακή ευκολία που παρέχουν οι εταιρείες. 

9 ώρες πριν, xx1100 είπε

Κατ' εμέ αυτός είναι ένας βασικότατος λόγος ώστε να καθορίσει τις επιλογές. Να βάλεις 20.000+ στο δρόμο; ΟΚ άμα διαθέτεις άνετα αλλά 3-4κ για να μαζεύεις κάθε τόσο μικρά ή μεγαλύτερα... δωράκια. 

Είναι ένας παράγοντας συμφωνώ, αλλά όπως έγραψα παραπάνω η αγορά των  μεταχειρισμένων  δεν είναι καλή κατά την άποψη μου. 

3 ώρες πριν, geomos είπε

Από τα πιο σωστά μυνήματα που έχω διαβάσει. Μη σου πω ότι καλύτερα να δει ο ts ποια μοντέλα έχουν πχ aisin κιβώτια και μετά να διαλέξεις τη μαρκα αυτοκινήτου που σου αρέσει και μπορείς να αγοράσεις. 

Μπορεί να πάρεις το καλύτερο μηχανικά αυτοκίνητο και να σου πέσει προβληματικό dsg κιβώτιο και τα διχιλιαρα να φεύγουν αέρα.

Δεν είχα εξετάσει αυτό τον παράγοντα θεωρώντας ότι τα αυτόματα έχουν ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες που είχαν πριν 10 χρόνια. Ευχαριστώ για την διευκρίνιση. 

1 ώρα πριν, ideal09 είπε

Εφόσον σου άρεσε το i20 γιατί απέκλεισες Rio ;

Η τιμή του είναι πολύ κοντά στο swift ακόμα και corsa στην αυτόματη έκδοση. Η εγγύηση για 7 χρόνια σίγουρα είναι καλό στοιχείο. Εάν ήταν πιο οικονομικό ή με πολύ καλύτερες παροχές στην ίδια τιμή θα το σκεφτόμουν.  

Επεξ/σία από Nick_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω σουιφτ ( gl+ 2019 14800 με το κλειδί στο χέρι περσυ ) τωρα πάει στα 16100. Δεν θα το έπαιρνα  σήμερα με τέτοια τιμή. Όχι πως δεν τα αξιζει αλλά πως  γιατί δεν είναι vfm αγορά σήμερα .  Θα πηγαινα i20 με κατω από 15000 στην μεσαία έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mp123 είπε

Αν και έχω σουιφτ ( gl+ 2019 14800 με το κλειδί στο χέρι περσυ ) τωρα πάει στα 16100. Δεν θα το έπαιρνα  σήμερα με τέτοια τιμή. Όχι πως δεν τα αξιζει αλλά πως  γιατί δεν είναι vfm αγορά σήμερα .  Θα πηγαινα i20 με κατω από 15000 στην μεσαία έκδοση.

Εκτός από το mild hybrid τι διαφορά έχει με δικό σου το facelift;

Για το i20 θα πάω το Σάββατο σε αντιπροσωπεία για τιμές. Online στο Γερμανικό site της Hyundai δεν μου φάνηκε πολύ οικονομικό.

https://www.hyundai.de/modelle/der-neue-i20/ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...