Προς το περιεχόμενο

Ming-Chi Kuo: Τα iPhone 12 δεν θα έχουν οθόνη 120Hz


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Υπάρχει! Το είχα στο 6αρι μου, μέγιστη καγκουρια χαχαχαχα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

maxresdefault.jpg

Πάντως πολύ doa το φετινό iphone, θα χάσει κόσμο αν δεν έχει πάνω από 60hz.

Χεχε! Καγκουριά σίγουρα αλλά δεν παύει να τραβάει τα βλέμματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2020 στις 4:52 ΜΜ, kwstasarva είπε

Πόσοι haters μπορούν να μαζευτούν σε ένα blog? Αρκετοί από ότι φαίνεται. Έχω το iPhone 11 pro max και το OP8PRO. Το δεύτερο που έχει 2 φορές την μπαταρία του πρώτου ξέρετε πως καταπίνει την μπαταρία εξαιτίας των 120Hz που τόσο απεγνωσμένα θέλετε; Επίσης έχει δει κανένας σας πόσο smooth είναι τα 60Hz των iPhone? Η κάνουμε όλοι τα στραβά μάτια; Για να έχουμε να λέμε; Whatever 

 

Σίγουρα μιλάμε για τα ίδια κινητά;

Έχω OnePlus 8 Pro  και η μπαταρία  του βγάζει ανετα την ημέρα. Στην τελική για όποιον δεν γουστάρει ή είναι poweruser το ρίχνεις στα 60 εάν θέλεις να σώσεις μπαταρία.  Ενώ στα 60 δεν έχεις αυτή την επιλογή.

Και από πέρυσι που δουλεύω κινητά με ανώτερο Ρυθμό ανανέωσης , δεν γυρνάς πίσω

17 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Δεν με ενδιαφέρουν τα iPhones. Όταν θα, θα σου απαντήσω. Σου μιλάω πάντα από την εμπειρία μου από το Oneplus 7 Pro και το Pixel 4XL των 90Hz, που ναι μεν είδα την διαφορά από τα 60Hz, αλλά δεν είδα το τόσο μεγάλο πλεονέκτημα σε όλα τα υπόλοιπα σενάρια που συζητάμε. Ταινίες λοιπόν με 90 και 120Hz έχεις; To Predator ας πούμε παίζει να το δούμε στα 120 σήμερα;

Σου χω νέα φίλε μου. Το oneplus 8 Pro έχει επεξεργασία motion smoothing. 

Mεταμορφωνει τις ταινίες και τις σειρές

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν gimmick  χαρακτηριστικό αλλά δουλεύει, και δουλεύει καλά

Επεξ/σία από nick pap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nick pap είπε

Σίγουρα μιλάμε για τα ίδια κινητά;

Έχω OnePlus 8 Pro  και η μπαταρία  του βγάζει ανετα την ημέρα. Στην τελική για όποιον δεν γουστάρει ή είναι poweruser το ρίχνεις στα 60 εάν θέλεις να σώσεις μπαταρία.  Ενώ στα 60 δεν έχεις αυτή την επιλογή.

Και από πέρυσι που δουλεύω κινητά με ανώτερο Ρυθμό ανανέωσης , δεν γυρνάς πίσω

Σου χω νέα φίλε μου. Το oneplus 8 Pro έχει επεξεργασία motion smoothing. 

Mεταμορφωνει τις ταινίες και τις σειρές

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν gimmick  χαρακτηριστικό αλλά δουλεύει, και δουλεύει καλά

Εμμμ μάλλον δεν γνωρίζεις τι είναι το SOT ? Screen on time. Αν εσένα με ανοιχτή την οθόνη σου βγάζει μια μέρα ενώ στο Reddit και στο XDA λένε για 5 με 6 ώρες... Τι να πω.. Μάγκας. 

Και συνεχίζω. Σου χω νέα φίλε μου! Το motion smoothing όπως πολύ σωστά αναφέρεις στον φίλο @Vaiosss, αφορά ταινίες και σειρές. Δεν αφορά το πόσο smooth είναι ένα UI. Το animation smoothing αν θες να το πούμε έτσι. 

29 λεπτά πριν, nick pap είπε

Σίγουρα μιλάμε για τα ίδια κινητά;

Έχω OnePlus 8 Pro  και η μπαταρία  του βγάζει ανετα την ημέρα. Στην τελική για όποιον δεν γουστάρει ή είναι poweruser το ρίχνεις στα 60 εάν θέλεις να σώσεις μπαταρία.  Ενώ στα 60 δεν έχεις αυτή την επιλογή.

Και από πέρυσι που δουλεύω κινητά με ανώτερο Ρυθμό ανανέωσης , δεν γυρνάς πίσω

Σου χω νέα φίλε μου. Το oneplus 8 Pro έχει επεξεργασία motion smoothing. 

Mεταμορφωνει τις ταινίες και τις σειρές

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν gimmick  χαρακτηριστικό αλλά δουλεύει, και δουλεύει καλά

Και ως poweruser που πλήρωσε 1000 euros για ένα κινητό που απευθύνεται σε powerusers δεν γίνεται να μου λες να κατέβω στα 60hz ενώ θα έπρεπε να έχεις την απαίτηση να μπορούν εκείνοι να μου δώσουν τα 120hz χωρίς παράπλευρες απώλειες.. Και για να μην παρεξηγηθώ, αγαπώ OP. Έχω OP από τότε που ήθελε invitation για να πάρεις κινητό τους. Εποχές CyanogenMod

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, kwstasarva είπε

Εμμμ μάλλον δεν γνωρίζεις τι είναι το SOT ? Screen on time. Αν εσένα με ανοιχτή την οθόνη σου βγάζει μια μέρα ενώ στο Reddit και στο XDA λένε για 5 με 6 ώρες... Τι να πω.. Μάγκας. 

Και συνεχίζω. Σου χω νέα φίλε μου! Το motion smoothing όπως πολύ σωστά αναφέρεις στον φίλο @Vaiosss, αφορά ταινίες και σειρές. Δεν αφορά το πόσο smooth είναι ένα UI. Το animation smoothing αν θες να το πούμε έτσι. 

Και ως poweruser που πλήρωσε 1000 euros για ένα κινητό που απευθύνεται σε powerusers δεν γίνεται να μου λες να κατέβω στα 60hz ενώ θα έπρεπε να έχεις την απαίτηση να μπορούν εκείνοι να μου δώσουν τα 120hz χωρίς παράπλευρες απώλειες.. Και για να μην παρεξηγηθώ, αγαπώ OP. Έχω OP από τότε που ήθελε invitation για να πάρεις κινητό τους. Εποχές CyanogenMod

Γι' αυτό ακριβώς λέω πως τα 90Hz είναι η χρυσή τομή. Ούτε μπαταρία τρώνε, ούτε με 6ωρα sot περιορίζεσαι και η διαφορά από τα 60 είναι εμφανής έστω και για λιγο. Τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία, 1 χρόνο με το OnePlus 7 Pro, 90Hz μονίμως ενεργά και ανάλυση οθόνης στο αυτόματο, τα 8ωρα sot ήταν δεδομένα. Και μάλιστα το 7 Pro είχε κατά 500mAh μικρότερη μπαταρία από του 8 Pro

1 ώρα πριν, nick pap είπε

Σίγουρα μιλάμε για τα ίδια κινητά;

Έχω OnePlus 8 Pro  και η μπαταρία  του βγάζει ανετα την ημέρα. Στην τελική για όποιον δεν γουστάρει ή είναι poweruser το ρίχνεις στα 60 εάν θέλεις να σώσεις μπαταρία.  Ενώ στα 60 δεν έχεις αυτή την επιλογή.

Και από πέρυσι που δουλεύω κινητά με ανώτερο Ρυθμό ανανέωσης , δεν γυρνάς πίσω

Σου χω νέα φίλε μου. Το oneplus 8 Pro έχει επεξεργασία motion smoothing. 

Mεταμορφωνει τις ταινίες και τις σειρές

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν gimmick  χαρακτηριστικό αλλά δουλεύει, και δουλεύει καλά

Δεν είπε κανείς πως δεν βγάζει την μερα. Θα έπρεπε να έχει επιλογή και για 90Hz όμως. Και τα 120Hz που λες, τα δουλεύεις σε ποια ανάλυση; Στην υψηλή η στην fhd+; 

Ε power user υποτίθεται ότι θέλεις να είσαι όταν αγοράζεις OnePlus. Όχι instagramer και φατσομπούκας άντε και κανα τηλέφωνο που και που. 

Πάντως αναμφίβολα πρόκειται για κινητάρα και αν δεν είχα το Pixel 4 XL, θα το σκεφτόμουν για αλλαγή από το επίσης πολύ καλό 7 Pro.

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο φάουλ αν δεν έχει 120Hz, έστω στο μεγάλο μοντέλο. Και ναι, έχει μεγάλη διαφορά. Δείτε ένα iPad Pro και μετά δείτε ένα iPhone. Θα νομίζετε ότι χάλασε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Γι'αυτό δεν το βλέπεις καλά

Μπορείς να βάλεις και τις διαφορές ανάμεσα στα 60 - 90 - 120... και όχι 15 - 30 - 60 που είναι εποχής 3310...

Ελπίζω να κατάλαβες τώρα...

ΥΓ Αλήθεια γιατί το ανθρωπάκι με 15fps είναι πιο αργό από αυτό των 30 που είναι πιο αργό από αυτό των 60? Τι σχέση έχει αυτό με τα fps και κατ' επέκταση με τον ρυθμό ανανέωσης?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπρεπε να είχαν βάλει καιρό υποστήριξη 120hz. Και σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με την αυτονομία να βάλουν επιλογή για 60hz. Εγώ προσωπικά αν ήταν να έδινα τουλάχιστον 1000 ευρώπουλα θα απαιτούσα να είχε τα πάντα από καλούδια. Έλεος με την apple.

Επεξ/σία από King_of_cannabis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να βάλεις και τις διαφορές ανάμεσα στα 60 - 90 - 120... και όχι 15 - 30 - 60 που είναι εποχής 3310...

Ελπίζω να κατάλαβες τώρα...

ΥΓ Αλήθεια γιατί το ανθρωπάκι με 15fps είναι πιο αργό από αυτό των 30 που είναι πιο αργό από αυτό των 60? Τι σχέση έχει αυτό με τα fps και κατ' επέκταση με τον ρυθμό ανανέωσης?

Σωστός.Άλλη ήθελα να ανεβάσω. 

 

 

87f68a7857aa7c3.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...