Προς το περιεχόμενο

FTTH ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΠΟΡΙΕΣ/ ΥΠΟΥΛΑ ΣΗΜΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/10/2020 στις 2:27 ΜΜ, pasxaliskar είπε

εκανατην αιτηση , μολις μου την στειλανε στο mail για υπγοραφη. 

Διαβασα τα χαρτια ομως δν λεει πουθενα για το κουπονι sfbb και την εκπτωση.. να το ψαξω η οχι εινια παρανοια ? 

Το κουπόνι sfbb το στέλνεις μαζί με τα έγγραφα για να σου περάσουν την έκπτωση.

Τώρα στο αρχικό σου ερώτημα που προτείνουν πρώτα 24ρα, είναι ότι γενικά με τις φορητότητας απευθείας σε FTTH έχουν προκύψει αρκετά προβλήματα.

Όπως και να χει και εγώ που έκανα το ίδιο από wind πήγα cosmote με 24ρα, και μετά απευθείας έκανα αίτηση για ftth. Είχε λήξει και το συμβόλαιο και πλήρωνα κερατιάτικα στη wind. Επίσης η διαδικασία παίρνει 2-3 μήνες αν και στη δικιά μ περίπτωση σε 1μιση μήνα ενεργοποιήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/10/2020 στις 5:10 ΜΜ, kallonos είπε

Το κουπόνι sfbb το στέλνεις μαζί με τα έγγραφα για να σου περάσουν την έκπτωση.

Τώρα στο αρχικό σου ερώτημα που προτείνουν πρώτα 24ρα, είναι ότι γενικά με τις φορητότητας απευθείας σε FTTH έχουν προκύψει αρκετά προβλήματα.

Όπως και να χει και εγώ που έκανα το ίδιο από wind πήγα cosmote με 24ρα, και μετά απευθείας έκανα αίτηση για ftth. Είχε λήξει και το συμβόλαιο και πλήρωνα κερατιάτικα στη wind. Επίσης η διαδικασία παίρνει 2-3 μήνες αν και στη δικιά μ περίπτωση σε 1μιση μήνα ενεργοποιήθηκε.

ναι το εστειλα μαζι τελικα ρωτησα ...

με τιποτα δν παω πρωτα 24αρα να γινει καμια στραβη και μετα να μεινω τζαμπα με τν 24αρα για 2 χρονια, αφου μου ειπανε γιενται αμεσως για 100 τοτε μια χαρα...

3 μηνες δν νομιζω... απο οτι βλεπω σ αρκετα ποστ πανω κατω στις 40-50 ημερες επιασαν. οι εργασιες απο οτι κρινω στο σπιτι μου σε 2 μερες παιζει να εινια και τελειωμενες δν εινια κατι ε βαλε και κανα μηνα + την γραφειογρατια. 

παντως μου ειπανε μαξ 2 μηνες θα δουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostakiss είπε

Ερώτηση , έχω ενεργό ftth και στο speed test που έκανα βγάζει αποτέλεσμα έως 50mbps.

Κάποιος παρόμοια εμπειρία ;

Τι ταχύτητα έχεις;

Το speed test Είναι με wifi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kostakiss είπε

100 FTTH

ναι , με wifi 5ghz με πολυ μικρη αποσταση (~0,50μ)

Προσπάθησε και με άλλη συσκευή που υποστηρίζει 5ghz. Μετά ζητά αντικατάσταση ρούτερ αν συνεχίζει το πρόβλημα. Εγώ με 200ρα σε 5ghz τα πιάνω Αλλά καμία φορά πέφτει καμία 10ρια mbps αν δουλεύει η τηλεόραση μέσω ίντερνετ και το πισί.

 

Screenshot_20201015-124716_Speedtest.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Η σωστες μετρήσεις γίνονται στο site του παρόχου, απο pc και με σύνδεση utp ethernet, οχι πάντως απο κινητά

Θα το έχει τσεκάρει λογικά και θα πιάνει την ταχύτητα που έχει. Απλά αναφέρει ότι έχει θέμα με το wifi το παλικάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω κατι .. με πηρανε απο τον οτε να δουμε τν τριτη το μεροσ - σπιτι .. η απορεια μου ειναι η εξης.. ειδα οτι οκ ξεκιναει απο το φρεατιο.. περναει π.χ. απο εξω απο τον ακαλυπτο και μπαινει στον κοινοχρηστο και μετα σπιτι σου.. το θεμα μου ειναι (οτι οκ μεχρι τον κοινοχρηστο οπου μπαινιε σε καθε οροφος το κουτακι) οτι δν θελω να περαστει απο τν εξωπορτα στο σαλονι για 1) λογος δν με βολευει γτ θελω να το εχω στο υπνοδωματιο και 2ο) δεν θελουν απο το σπιτι .. Το ιδανικο και αυτο που θα προτεινω ειναι να βγει το κοινοχρηστο παλι απο την ιδια τρυπα που θα μπει και να ρθει στο μαλκονι μου και να μπει απο τρυπα του aircondition στο δωματιο. (μιλαμε απο το τοιχο του κλιμακοστασιου μεχρι το μπαλκονιμου 3-3,5 μετρα αποσταση). Η ακομα θα ηθελα ,σε περιπτωση που δν γινεται η 1η λυση λογο προστασιας απο καιρικα φαινομενα κλπ,  να μπει και 1 κουτακι εξτρα ειτε ακριβως εξω απο το μπαλκονι μου η ακομα και μεσα στο δωματιο μου δν εχω θεμα.. λετε να γινεται ? γτ εαν παει απο την εξωπορτα και στο σαλονι ειναι πουλ παλουκι σε φασι που λεω οτι τελικα ακυρωνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

παιδια να ρωτησω κατι .. με πηρανε απο τον οτε να δουμε τν τριτη το μεροσ - σπιτι .. η απορεια μου ειναι η εξης.. ειδα οτι οκ ξεκιναει απο το φρεατιο.. περναει π.χ. απο εξω απο τον ακαλυπτο και μπαινει στον κοινοχρηστο και μετα σπιτι σου.. το θεμα μου ειναι (οτι οκ μεχρι τον κοινοχρηστο οπου μπαινιε σε καθε οροφος το κουτακι) οτι δν θελω να περαστει απο τν εξωπορτα στο σαλονι για 1) λογος δν με βολευει γτ θελω να το εχω στο υπνοδωματιο και 2ο) δεν θελουν απο το σπιτι .. Το ιδανικο και αυτο που θα προτεινω ειναι να βγει το κοινοχρηστο παλι απο την ιδια τρυπα που θα μπει και να ρθει στο μαλκονι μου και να μπει απο τρυπα του aircondition στο δωματιο. (μιλαμε απο το τοιχο του κλιμακοστασιου μεχρι το μπαλκονιμου 3-3,5 μετρα αποσταση). Η ακομα θα ηθελα ,σε περιπτωση που δν γινεται η 1η λυση λογο προστασιας απο καιρικα φαινομενα κλπ,  να μπει και 1 κουτακι εξτρα ειτε ακριβως εξω απο το μπαλκονι μου η ακομα και μεσα στο δωματιο μου δν εχω θεμα.. λετε να γινεται ? γτ εαν παει απο την εξωπορτα και στο σαλονι ειναι πουλ παλουκι σε φασι που λεω οτι τελικα ακυρωνω 

Δεν νομίζω. Τα κουτια που βάζουν δεν είναι αδιάβροχα(τουλάχιστον αυτά που έβαλαν σε εμενα). Οπότε λίγο δύσκολο το μπαλκόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kallonos είπε

Δεν νομίζω. Τα κουτια που βάζουν δεν είναι αδιάβροχα(τουλάχιστον αυτά που έβαλαν σε εμενα). Οπότε λίγο δύσκολο το μπαλκόνι.

εαν βαλει π.χ. 2 κουτια 1 στον 2ο οροφο και 1 στον 1ο, γινεται του πω να βαλει και ενα 3ο μεσα το δωματιο μου τουλαχιστον που θελω να εχω το ιντερνετ η θα με πουν οχι ? 

η να περασω το καλωδιο απο το κουτι π θα εινια στις σκαλες στο μπαλκονι μου με κανα προστατευτικο αντι για τις σκαλες.. γιατι και πιο λιγα μετρα βγαινει να το τραβηξω απο το μπαλκονι εκει π θελω παρα να μου το περασει απο την εξωπορτα μεχρι εκει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

εαν βαλει π.χ. 2 κουτια 1 στον 2ο οροφο και 1 στον 1ο, γινεται του πω να βαλει και ενα 3ο μεσα το δωματιο μου τουλαχιστον που θελω να εχω το ιντερνετ η θα με πουν οχι ? 

η να περασω το καλωδιο απο το κουτι π θα εινια στις σκαλες στο μπαλκονι μου με κανα προστατευτικο αντι για τις σκαλες.. γιατι και πιο λιγα μετρα βγαινει να το τραβηξω απο το μπαλκονι εκει π θελω παρα να μου το περασει απο την εξωπορτα μεχρι εκει 

Όταν έρθουν ενημέρωσε τι θες να κάνεις και θα σου πουν επιλογές που μπορούν. Γτ θα μιλήσεις με τον συνεργαζόμενο μηχανικό. Αυτός θα δώσει το πλάνο στην εταιρία (μάλλον 2 - 3 εναλλακτικές) και η εταιρία θα επιλέξει τι θα κάνει. Συνήθως το πλάνο με το λιγότερο κόστος που μπορεί να υλοποιηθεί.

Επεξ/σία από kallonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kallonos είπε

Όταν έρθουν ενημέρωσε τι θες να κάνεις και θα σου πουν επιλογές που μπορούν. Γτ θα μιλήσεις με τον συνεργαζόμενο μηχανικό. Αυτός θα δώσει το πλάνο στην εταιρία (μάλλον 2 - 3 εναλλακτικές) και η εταιρία θα επιλέξει τι θα κάνει. Συνήθως το πλάνο με το λιγότερο κόστος που μπορεί να υλοποιηθεί.

μηχανικος ειμια κ γω (νεος μεν χωρις πολυ εμπειρια).. το θετικο εινια οτι αυτο που θέλω ειναι κ με το μικροτερο κοστος (λιγα μετρα καλωδιο + γλυτωνω μια τρυπα ετσι αφου εχω ηδη απο εκει π θελω απο το κλιματιστικο) τεσπα θα δουμε ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

μηχανικος ειμια κ γω (νεος μεν χωρις πολυ εμπειρια).. το θετικο εινια οτι αυτο που θέλω ειναι κ με το μικροτερο κοστος (λιγα μετρα καλωδιο + γλυτωνω μια τρυπα ετσι αφου εχω ηδη απο εκει π θελω απο το κλιματιστικο) τεσπα θα δουμε ναι 

Καλή σταδιοδρομία αρχικά. Όπως σου είπα και πριν, θα μιλήσεις μαζί τους και θα σου πουν τις επιλογές. Ότι και να πούμε τώρα εμείς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. 

Επεξ/σία από kallonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...