Προς το περιεχόμενο

Άδεια χειριστή κλαρκ


panos_saxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα. Σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω άδεια χειριστή κλαρκ , όμως έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με τα δικαιολογητικά.

Αρχικά , εγώ δουλεύω 15 χρόνια σαν αποθηκάριος , με τα τελευταία 5 να είμαι υπεύθυνος αποθήκης πλέον. Όλα αυτά τα χρόνια χρησιμοποιώ κλαρκ αλλά δεν διαθέτω άδεια , ούτε είχα το μυαλό να το ψάξω και να βγάλω άδεια νωρίτερα.

Ψάχνοντας τώρα για τα δικαιολογητικά βλέπω ότι το μόνο κριτήριο είναι η προϋπηρεσία. Άρα σε πρώτη φάση εγώ πρέπει να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μου αλλάξει σύμβαση και να με δηλώσει ως βοηθό χειριστή σωστά ; Τίποτα άλλο , απλά κάνω αυτό και μετά περιμένω να συμπληρώσω τα απαραίτητα ένσημα (300 αν κατάλαβα καλά) ώστε να ξεκινήσω την διαδικασία έκδοσης της άδειας ;

Αυτό που με μπερδεύει πρωτίστως είναι αυτό :

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά ξεκινούν με την φράση :ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΒΟΗΘΟΥ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ή ΧΕΙΡΙΣΤΗ και παρακάτω παραθέτουν τα απαιτούμενα.Δηλαδή εγώ πρέπει εξ αρχής να πάρω βεβαίωση ότι ξεκινάω να εργάζομαι σαν βοηθός χειριστή ; Η για αρχή αλλάζω όπως είπα την σύμβαση μου , να φαόνεται πως δουλεύω σαν βοηθός και μετά ξεκινάω την διαδικασία ;Διαβάζω τα φεκ σε διάφορες σελίδες αλλά δεν καταλαβαίνω .

Όποιος έχει πρόσφατη εμπειρία ας βοηθήσει γιατί γενικά είμαι εντελώς ανίδεος και άσχετος σε ότι έχει να κάνει με τέτοια θέματα.

 

Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ είδες ? 

http://www.oxmge.gr/2015/11/20/3780/

Στο Α - Γ .3 λέει :

"Τα απαιτούμενα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ή ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ (σύμφωνα με το αρθ. 6 του Π.Δ. 113/2012 που συνυπογράφονται και από τον εποπτεύοντα χειριστή .
Τα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ – ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ προϋπηρεσίας πρέπει να αναφέρουν τα στοιχεία του εργοδότη, τα στοιχεία του ενδιαφερομένου, την διάρκεια της εκπαίδευσης (ακριβής χρόνος σε Ημερομίσθια) ,η ειδικότητα και η ΒΑΘΜΙΔΑ στην οποία έχει ασκηθεί και τα στοιχεία του εποπτεύοντος τον εκπαιδευόμενο ( Αριθμό Αδείας του και εκδούσα ΑΡΧΉ) .
Αν ο εποπτεύον είναι ο Ιδιοκτήτης της Εταιρείας ή Μέτοχος αυτής να αναφέρεται η έναρξη του επιτηδεύματος και τα νομιμοποιητικά έγγραφα της εταιρείας."

 

Θέλει να μαθητεύσεις δίπλα σε χειριστή που αργότερα ( ανάλογα ποσά ημερομίσθια χρειάζεται) να πιστοποιήσει την εκπαίδευση σου .

Αυτά ξέρω , ελπίζω να βοήθησα . 

Επεξ/σία από VASKOUK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Ukforthemoment

Και τώρα το ψάχνουν και αυτό όπως και την πιστοποίηση των κλαρκ (για την οποία είναι απαραίτητο να υπάρχει πιστοποιημένος χειριστής).

@panos_saxo Υπάρχει τμήμα επαγγελμάτων στην κάθε Νομαρχία (Περιφερειακή Ενότητα πλέον), συνήθως είναι στη Διεύθυνση Ανάπτυξης. Πάρε ένα τηλέφωνο στην δικιά σου νομαρχία (Περιφερειακή Ενότητα)  και ρώτα λεπτομέρειες.  Για παράδειγμα στη Λάρισα που μένω εγώ το τμήμα είναι το παρακάτω :

https://www.thessaly.gov.gr/main.aspx?catid=94&gd=4&dn=25&tm=99

Αν είσαι σε καμία περιοχή που γίνεται κακός χαμός από δουλειά (π.χ.  Αττική) ή αν δεν πέσεις σε εξυπηρετικό υπάλληλο, πάρε σε άλλη περιοχή (π.χ στη Λάρισα), η διαδικασία και τα έγγραφα είναι παντού τα ίδια.

Επεξ/σία από yiankap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συζητούσα πριν λίγο με έναν οδηγό στη δουλειά που έχει διάφορα διπλώματα και εμπειρία σε φορτηγά, παπαγαλάκια (γερανούς), κλαρκ κ.λπ. και μου είπε ότι μόνο σε κανά εργοστάσιο μπορεί να βρεις κάποιον που να έχει άδεια χειριστή κλαρκ, ΚΑΙ ΑΝ θα σου υπέγραφε για να πάρεις κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλως να προσθεσω σε οσα σωστα εχουν γραφει οτι μπορεις ευκολα να βρεις χειριστη στις εταιριες logistics ειδικα αν εισαι Αττικη->ασπροπυργο

 

εκει υπαρχουν τακτικοι ελεγχοι για αδειες (και τους βλεπουμε αρκετους...αλλοδαπους να τρεχουν ή να πηδανε μαντρες σε ελεγχους) και κλαρκ (ιδιαιτερα για οροφη και φωτα)

 

Αποτι θυμαμαι σε εταιρια logistics ο ιδιοκτητης καποια στιγμη πηρε κλαρκ αλλα δεν ειχε ιδεα για αδειες χειριστη. Αυτος αφου το καταλαβε το προβλημα προσελαβε καποιον που ειχε μεγαλη εμπειρια (σχεδον συνταξη) και μετα αυτος τους υπολοιπους και συμπληρωσαν και τα χαρτια για να εχουν αδειες.

Επισης υπαρχουν και οι διεκπαιρεωτες εξω απο καθε παραρτημα ΥΠ ΣΥΓ που μπορουν να το κανουν για σενα με κοστος

Παντως για το λογο που ανεφερα ειναι μεγαλο προσον πλεον η αδεια γιατι δεν ειναι μονο ο συγκεκριμμενος επιχειρηματιες που την ειχε παθει και μετα εψαχνε για αδειουχους. Δεν αναφερω καν οτι το καθε κλαρκ πρεπει να εχει πιστοποιητικο/ελεγμενο (καθως ο χειριστης μπορει να αρνηθει να το οδηγησει!)

 

Υ.Γ Προστιμο τρωει η εταιρια και μαλιστα χοντρο που μπορει να φτασεις και 4 ψηφιο. Ωστοσο εχω δει μπροστα μου να ριχνουν το βαρος κλασσικα στον εργαζομενο (π.χ νομιζα οτι ειχες αδεια, γιατι δεν εβγαλες αδεια κτλ) μεχρι απολυση

 

https://krinitrikalon.gr/nea/xekina-elegchoys-gia-diplomata-cheiriston-michanimaton-to-somateio-trikalon/

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

απλως να προσθεσω σε οσα σωστα εχουν γραφει οτι μπορεις ευκολα να βρεις χειριστη στις εταιριες logistics ειδικα αν εισαι Αττικη->ασπροπυργο

εκει υπαρχουν τακτικοι ελεγχοι για αδειες (και τους βλεπουμε αρκετους...αλλοδαπους να τρεχουν ή να πηδανε μαντρες σε ελεγχους) και κλαρκ (ιδιαιτερα για οροφη και φωτα)

Αποτι θυμαμαι σε εταιρια logistics ο ιδιοκτητης καποια στιγμη πηρε κλαρκ αλλα δεν ειχε ιδεα για αδειες χειριστη. Αυτος αφου το καταλαβε το προβλημα προσελαβε καποιον που ειχε μεγαλη εμπειρια (σχεδον συνταξη) και μετα αυτος τους υπολοιπους και συμπληρωσαν και τα χαρτια για να εχουν αδειες.

Επισης υπαρχουν και οι διεκπαιρεωτες εξω απο καθε παραρτημα ΥΠ ΣΥΓ που μπορουν να το κανουν για σενα με κοστος

Παντως για το λογο που ανεφερα ειναι μεγαλο προσον πλεον η αδεια γιατι δεν ειναι μονο ο συγκεκριμμενος επιχειρηματιες που την ειχε παθει και μετα εψαχνε για αδειουχους. Δεν αναφερω καν οτι το καθε κλαρκ πρεπει να εχει πιστοποιητικο/ελεγμενο (καθως ο χειριστης μπορει να αρνηθει να το οδηγησει!)

Υ.Γ Προστιμο τρωει η εταιρια και μαλιστα χοντρο που μπορει να φτασεις και 4 ψηφιο. Ωστοσο εχω δει μπροστα μου να ριχνουν το βαρος κλασσικα στον εργαζομενο (π.χ νομιζα οτι ειχες αδεια, γιατι δεν εβγαλες αδεια κτλ) μεχρι απολυση

https://krinitrikalon.gr/nea/xekina-elegchoys-gia-diplomata-cheiriston-michanimaton-to-somateio-trikalon/

δεν υπάρχουν εξετάσεις για να πάρεις άδεια κλαρκ, για να πάρεις την άδεια πρέπει να δηλωθείς ως βοηθός και να δηλώσει κάποιος ο οποίος έχει άδεια πως δουλεύεις υπό την εποπτεία του. μόλις συμπληρώσεις κάποιες ώρες ως βοηθός, τότε και μόνο τότε παίρνεις άδεια. και γράφεσαι στο αντίστοιχο σωματείο.

αυτοί που πηδάνε την μάντρα είναι εντελώς μαύροι, δεν είναι δηλωμένοι αλλιώς θα μπορούσαν να μείνουν στον χώρο ως εργάτες αποθήκης. δεν θα χρειαζόταν να πηδάνε μάντρες εάν ήταν δηλωμένοι. 

μία εταιρεία που έχει κλαρκ πρέπει να έχει τουλάχιστον έναν αδειούχο. βοηθούς μπορεί να έχει πάνω από έναν

23 ώρες πριν, yiankap είπε

@Ukforthemoment

Και τώρα το ψάχνουν και αυτό όπως και την πιστοποίηση των κλαρκ (για την οποία είναι απαραίτητο να υπάρχει πιστοποιημένος χειριστής).

@panos_saxo Υπάρχει τμήμα επαγγελμάτων στην κάθε Νομαρχία (Περιφερειακή Ενότητα πλέον), συνήθως είναι στη Διεύθυνση Ανάπτυξης. Πάρε ένα τηλέφωνο στην δικιά σου νομαρχία (Περιφερειακή Ενότητα)  και ρώτα λεπτομέρειες.  Για παράδειγμα στη Λάρισα που μένω εγώ το τμήμα είναι το παρακάτω :

https://www.thessaly.gov.gr/main.aspx?catid=94&gd=4&dn=25&tm=99

Αν είσαι σε καμία περιοχή που γίνεται κακός χαμός από δουλειά (π.χ.  Αττική) ή αν δεν πέσεις σε εξυπηρετικό υπάλληλο, πάρε σε άλλη περιοχή (π.χ στη Λάρισα), η διαδικασία και τα έγγραφα είναι παντού τα ίδια.

η διαδικασία είναι σχετικά απλή εφόσον έχεις τα δικαιλογητικά. απλά είναι χρονοβόρα γιατί αργούν οι νομαρχίες που είναι αρμόδιες για αυτά

Επεξ/σία από james01gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Δουλεύω σε εργοστάσιο , επαρχία , που έχει αρκετά κλαρκ αλλά μόνο έναν πιστοποιημένο χειριστή. Ο οποίος μάλιστα σε 3 4 χρόνια θα βγει σε σύνταξη. Γι αυτό και ξύπνησα τώρα και σκέφτηκα να βγάλω και εγώ άδεια καθώς θα χρειαστεί σίγουρα στα επόμενα χρόνια . Αν όχι στην ίδια δουλειά , σίγουρα σε κάποια άλλη. Έχω πετύχει το τελευταίο διάστημα αγγελίες που ζητούν χειριστή με άδεια. Συγκεκριμένα το είπα και σε κάποιον πρώην συνάδελφο 55 ετών που δούλευε ως χειριστής 22 χρόνια στο εργοστάσιο και τελικά δεν τον πήραν γιατί τους ενδιέφερε συγκεκριμένα να έχει χαρτί. Δεν μπορεί να είναι νόμιμο αλλιώς το εργοστάσιο αν δεν έχει έστω έναν με άδεια (και ας τα χειρίζονται άλλοι 10)

Οπότε για να μην έρθω και εγώ σε αυτή τη φάση κάποια στιγμή σκέφτηκα να το πάρω και εγώ. Δεν υπάρχει θέμα στο να μη μου υπογράψει στο τέλος ο υπάρχων χειριστής , θα βγει σε σύνταξη δεν έχει κάτι να χάσει η να φοβηθεί (το συζητήσαμε ήδη)

Από όσα κατάλαβα λοιπόν και από το site της ομοσπονδίας χειριστών αλλά και από την επικοινωνία με την περιφέρεια , πρέπει απλά για αρχή να δηλωθώ σαν βοηθός χειριστή του ήδη υπάρχοντος χειριστή μας και αφού συμπληρώσω τις απαιτούμενες ώρες να μαζέψω και να καταθέσω όλη τη χαρτούρα που θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπερα, εχω κανει εναρξη ατομικης επιχειρησης φορτοεφορτωσεων, εχω στην κατοχη μου κλαρκ αλλα δεν εχω διπλωμα. Πως μπορω να το αποκτησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Kαλησπερα. Έχω κάνει αναγγελία έχω συμπληρώσει τα ημερομίσθια που απαιτούνται κ χρειάζεται να συμπληρώσω αυτήν την αίτηση για να πρωτοκολληθει κ να δωσω εξετάσεις. Όποιος μπορεί να δώσει ένα υπόδειγμα να βοηθήσει ευχαριστώ

Screenshot_2022-01-13-20-03-04-134_com.facebook.orca.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας.Χρειαζομαι την βοήθεια σας.Εργαζομαι σε μία εταιρεία εδώ και 12 χρόνια.Μας έκαναν βοηθούς Κλάρκ εδώ και 1,5 χρόνο.Ζητησα τα χαρτιά που ζητάνε για να βγάλω δίπλωμα για σάρωθρο για να μπω κάπου στον δήμο αλλά μου τα δίνουν γιατί φοβούνται ότι από Αθήνα που βγάλανε αυτοί το δίπλωμα για Κλάρκ τους είχανε πει μην τυχών δούμε κάποιον από την εταιρεία σας να θέλει να βγάλει δίπλωμα.Ετσι λοιπόν δεν τα δίνουν γιατί αυτός που έχει το δίπλωμα είναι ένα από τα αφεντικά μας.Καμια γνώμη;

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...