Προς το περιεχόμενο

Zen 3: Νέα σειρά AMD Ryzen CPUs με σαρωτικές επιδόσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

ακριβα...
αντε να βγουν τα non X κομματια να δουμε τι θα γινει

Ναι ρε γμτ, την 5600 την απλή περιμέναμε και δεν ανακοινώθηκε.
Ας ελπίσουμε μέχρι τα Χριστούγεννα να έχει κάνει την εμφάνισή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, Ouranium είπε

50 βλεπω απο 3600χ σε 5600χ .Αν θα βγάλουν απλό μοντέλο είναι αλλουνού πάπα ευαγγέλιο.

Επειδή βάλανε ενα χ στο τέλος έχει σημασία?

Σημασία έχει ότι πέρυσι έπαιρνες ryzen 5 με 199 και φέτος με 299.

Ούτως η άλλως οι διαφορές μεταξύ απλών και x μοντέλων είναι πρακτικά μηδενικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

 Υπάρχουν επεξεργαστές RISC; Υποθέτω (δεν ξέρω) ότι οι επεξεργαστές για τηλέφωνα έχουν διάφορα υποσυστήματα που εκτελούν "σύνθετες" λειτουργίες (π.χ. αποκωδικοποίηση βίντεο). Αυτό δεν τους κάνει CISC;

τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα προφανως λογω του τρελου integration των SOC (system on chip) που δεν απλα CPUs αλλα οπως λεει και το ακρονυμιο ενα ολοκληρο συστημα σε ενα τσιπ. Το instruction set των CPU δεν εχει να καμια σχεση με τα υπολοιπα υποσυστηματα που βρισκονται σε διαφορετικα αρθρωματα μεσα στο ιδιο τσιπ απο αυτα των CPU cores. Ετσι υπαρχουν RISC CPUs (ARM, MIPS etc.) και CISC (Intel, AMD etc.) Ελπιζω να καταλαβες την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Σε 1080p!

Ποιός θα πάρει αυτόν τον επεξεργαστή για 1080p?

Αν δειχναν 1440p και 4k η διαφορά θα ήταν μικρότερη.

Εκεί φαίνεται η δύναμη του επεξεργαστή στα παιχνίδια. Μην γράφετε ότι ναναι χωρίς να γνωρίζετε. 

1 ώρα πριν, Yeroplatanos είπε

Επειδή βάλανε ενα χ στο τέλος έχει σημασία?

Σημασία έχει ότι πέρυσι έπαιρνες ryzen 5 με 199 και φέτος με 299.

Ούτως η άλλως οι διαφορές μεταξύ απλών και x μοντέλων είναι πρακτικά μηδενικές.

Πέρυσι έπαιρνες στα 199€ τον 3600 όχι τον 3600x. Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα οι τιμές και τα χαρακτηριστικά των μη "x" μοντέλων. 

Υπάρχει μια αύξηση στις τιμές από 7% έως 15% ανάλογα τα μοντέλα. 

Το ενδιαφέρον στην όλη υπόθεση για εμένα από την παρουσίαση είναι το single core performance και τα tdp. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gala1973 είπε

τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα προφανως λογω του τρελου integration των SOC (system on chip) που δεν απλα CPUs αλλα οπως λεει και το ακρονυμιο ενα ολοκληρο συστημα σε ενα τσιπ. Το instruction set των CPU δεν εχει να καμια σχεση με τα υπολοιπα υποσυστηματα που βρισκονται σε διαφορετικα αρθρωματα μεσα στο ιδιο τσιπ απο αυτα των CPU cores. Ετσι υπαρχουν RISC CPUs (ARM, MIPS etc.) και CISC (Intel, AMD etc.) Ελπιζω να καταλαβες την διαφορα.

Νομίζω ότι εννοεί ότι ίσως ένας RISC να επαφίεται περισσότερο σε επιμέρους εξειδικευμένα chips λόγω του μικρότερου instruction set, ενώ οι CISC ίσως δεν έχουν αντίστοιχη ανάγκη γιατί είναι πιο "ευέλικτοι" σε διαφορετικές εφαρμογές λόγω ευρύτερου instruction set. Δεν ξέρω αν ισχύει όντως αυτό, αλλά με μια πρώτη σκέψη δε μου ακούγεται παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gala1973 είπε

τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα προφανως λογω του τρελου integration των SOC (system on chip) που δεν απλα CPUs αλλα οπως λεει και το ακρονυμιο ενα ολοκληρο συστημα σε ενα τσιπ. Το instruction set των CPU δεν εχει να καμια σχεση με τα υπολοιπα υποσυστηματα που βρισκονται σε διαφορετικα αρθρωματα μεσα στο ιδιο τσιπ απο αυτα των CPU cores. Ετσι υπαρχουν RISC CPUs (ARM, MIPS etc.) και CISC (Intel, AMD etc.) Ελπιζω να καταλαβες την διαφορα.

 

Εγώ εδώ βλέπω μια σειρά από CISC εντολές: https://el.wikipedia.org/wiki/Αρχιτεκτονική_ARM#Εντολές_ψηφιακής_επεξεργασίας_σήματος_(DSP)

Π.χ. Thumb-2 και ΝΕΟΝ. Και επεξεργασία σήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Σε 1080p!

Ποιός θα πάρει αυτόν τον επεξεργαστή για 1080p?

Αν δειχναν 1440p και 4k η διαφορά θα ήταν μικρότερη.

Χαχαχαχαχα

Αποφασίστε τι θέλετε επιτέλους.

Μέχρι πρότινος βλέπαμε 4κ και μας δείχνατε σε 1080p για να φανεί η υπέροχη του τούμπανου επεξεργαστή και τώρα σας δείχνει σε 1080π και μιλάτε για 4κ για να φανεί η μικρότερη η διαφορά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Mesqal είπε

θα παιζουν σε χ470 μητρικες?

Ναι. Θα καθηστερησουν λιγο ομως. Απο Ιανουαριο κ μετα θα κυκλοφορησουν τα πρωτα beta bios. 

Επεξ/σία από logica1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Yeroplatanos said:

3600 release price 199

3600x release price 249

5600x 299

Αν δεν βγει καν 5600 στα 249 εστω θα μιλαμε για 100 ευρώ άυξηση σε ένα χρόνο.

Απλά θα αναβαθμίσω απο τον 2600 στον 3600.

Τοσα λεφτα ποιος εχει να σκασει?

Υπάρχει λόγος αναβάθμισης αν έχεις τον 2600;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panoskatos είπε

Εκεί φαίνεται η δύναμη του επεξεργαστή στα παιχνίδια. Μην γράφετε ότι ναναι χωρίς να γνωρίζετε. 

Πέρυσι έπαιρνες στα 199€ τον 3600 όχι τον 3600x. Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα οι τιμές και τα χαρακτηριστικά των μη "x" μοντέλων. 

Υπάρχει μια αύξηση στις τιμές από 7% έως 15% ανάλογα τα μοντέλα. 

Το ενδιαφέρον στην όλη υπόθεση για εμένα από την παρουσίαση είναι το single core performance και τα tdp. 

Απο 200 στα 300 ειναι +50% πάνω στην τιμή.

Αν τυχόν βγεί 5600 στα 249 βλέπουμε.

Δεν είμαι αρκετά κορόιδο να λεω ότι αυξήθηκε 50 ευρώ επειδή μου βάλανε ενα χ στο τέλος.

5 ώρες πριν, GoMaR είπε

Χαχαχαχαχα

Αποφασίστε τι θέλετε επιτέλους.

Μέχρι πρότινος βλέπαμε 4κ και μας δείχνατε σε 1080p για να φανεί η υπέροχη του τούμπανου επεξεργαστή και τώρα σας δείχνει σε 1080π και μιλάτε για 4κ για να φανεί η μικρότερη η διαφορά.

Εγώ 1080p παίζω και εχω amd cpu.

2600 και θα αναβάθμισω σε 3600.

είπα απλώς κάτι που ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...