Προς το περιεχόμενο

Zen 3: Νέα σειρά AMD Ryzen CPUs με σαρωτικές επιδόσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, petranthe είπε

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Η Apple κυκλοφορεί ARM soc , ενώ η AMD x64 CPUs. Άλλη αρχιτεκτονική, τελειώς άσχετα μεταξύ τους.

Αυτό τώρα το είπες για καλό? Δηλαδή επαυξάνεις το πρόβλημα ότι έχουνε μείνει πίσω ΚΑΙ στην αρχιτεκτονική? Το 2000 ο κόσμος είχε ένα pc και ένα κινητό, δλδ 2 cpus. Σε λίγο (αν όχι ήδη) θα έχει κινητό, δεύτερο κινητό, λαπτοπ, ρολόι, αμάξι, ψυγείο κτλ 10 cpu ανά άτομο. Πιστεύεις ότι είσαι βιώσιμος μόνο με ένα κομμάτι της πίτας, από εκεί που την είχες όλη? Το ότι η Apple πήγε σε ARM ΚΑΙ στα pc δε σου λέει κάτι? Ότι πχ ακόμα και αυτό το μικρό κομμάτι της πίτας ίσως να μην υπάρχει αύριο?

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, apleistos_gatos είπε

Ξεχνάς ότι η AMD σε γενικές γραμμές κάνει ριζικές αλλαγές στο socket μόνο όταν θέλει να υποστηρίξει νέα τεχνολογία RAM. Το socket 939 δεχόταν μόνο DDR1, ενώ το AM2 ήταν για DDR2.

 

Κι εσύ όμως ξεχνάς ότι το socket 939 (DDR1) δεν ήταν pin compatible με το ΑΜ2 (DDR2), σε αντίθεση με τo pin compatibility και το interoperability του ΑΜ2/+ (DDR2) με το AM3/+ (DDR3).

Πολύ σπάνια γίνονται ριζικές αλλαγές στο socket επειδή είτε η Ιντελ είτε η ΑΜD θέλουν να υποστηρίξουν επαναστατικές νέες τεχνολογίες και αυτό δεν συμβαίνει κάθε 2 βδομάδες όπως κάνει η Ιντελ ξερω γω.

Συνήθως δε, η αλλαγή socket γίνεται από καθαρή απληστία, για να αναγκαστεί το αγοραστικό κοινό να πάει σε τελείως νέα πλατφόρμα.

Υπ'όψιν ότι αυτά που γράφω δεν είναι προσωπική άποψη, τουλάχιστον όσον αφορά το socket change.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Θάψαμε την intel ( από δικές τις μακακιες φυσικά ) και τώρα έχουμε 5900Χ 549$ ,του χρόνου 6900XT στα 600 - 649 και σιγά σιγά πάμε προς τα πάνω. Έτσι είναι χωρίς ανταγωνισμό. Οσο κοιμάται η μια εκ των δυο η άλλη κανει τα δικά της. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimarass26 είπε

Αυτό τώρα το είπες για καλό? Δηλαδή επαυξάνεις το πρόβλημα ότι έχουνε μείνει πίσω ΚΑΙ στην αρχιτεκτονική? 

 

Δε θα το συνεχίσω γιατί θα επαυξηθούν τα καμμένα μου εγκεφαλικά κύτταρα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Όταν λέει θα είναι το γρηγορότερο Single Core , θα είναι άραγε πιο γρήγορο από τον A14 του iPad Air και iPhone 12 ? 

Υπάρχει σενάριο στο οποίο μπορούμε να συγκρίνουμε τον Α14 της Apple με έναν x86-x64 σε 1:1 σύγκριση ;

Διαφορετικό Λειτουργικό σύστημα, διαφορετικά προγράμματα διαφορετικά αποτέλεσματα. Γιαυτό το Geekbench κανένας που ασχολείται δεν το παίρνει στα σοβαρά.

Είμαι σίγουρος πως οποιοσδήποτε x86-x64 ο οποίος είναι καλός στα τωρινά δεδομένα είναι καλύτερος από τον Α14 της Apple τεχνολογικά σε στεγνή απόδοση.

Όταν βγάλουν λαπτοπάκια και τους βάλουν Α14 θα μπορούμε να κάνουμε ψιλοαντικειμενικά συγκριτικά με Premiere rendering time κτλπ.

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Όταν λέει θα είναι το γρηγορότερο Single Core , θα είναι άραγε πιο γρήγορο από τον A14 του iPad Air και iPhone 12 ? 

Οχι μιλάνε μονο για cpu αρχιτεκτονικής x86-x64. Αυτος που ανεφερες ειναι RISC 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Αυτό τώρα το είπες για καλό? Δηλαδή επαυξάνεις το πρόβλημα ότι έχουνε μείνει πίσω ΚΑΙ στην αρχιτεκτονική? Το 2000 ο κόσμος είχε ένα pc και ένα κινητό, δλδ 2 cpus. Σε λίγο (αν όχι ήδη) θα έχει κινητό, δεύτερο κινητό, λαπτοπ, ρολόι, αμάξι, ψυγείο κτλ 10 cpu ανά άτομο. Πιστεύεις ότι είσαι βιώσιμος μόνο με ένα κομμάτι της πίτας, από εκεί που την είχες όλη? Το ότι η Apple πήγε σε ARM ΚΑΙ στα pc δε σου λέει κάτι? Ότι πχ ακόμα και αυτό το μικρό κομμάτι της πίτας ίσως να μην υπάρχει αύριο?

Ψάξε λίγο Samsung AMD Radeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακριβοί μου φαίνονται, εγώ ενδιαφερόμουνα να πάρω το μοντέλο με τα 12 cores(5900X) άλλα βλέπω ότι είναι 44% πιο ακριβό από το αντίστοιχο 3900Χ(με 12 cores) 400€ vs 578€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Πιστεύω πως άμα η AMD το έπαιζε Intel θα βλέπαμε 5600Χ στα 249$ (ίδιο MSRP με 3600Χ) και με 145FPS απόδοση στο Tomb Raider σε σχέση με το 181 που παρουσίασαν τώρα. (μέτρο σύγκρισης 141FPS)

Παίζει να υπήρχε και λιγότερη γκρίνια γενικά, αυτό το 50$ κάνει αρκετό κόσμο να κλαίει και να φοβάται χωρίς λόγο.

Που ήταν όλοι αυτοί όταν η AMD έβγαλε την Radeon VII που ήταν halo product με κακούς drivers και ελάχιστη παραγωγή γιατί απλά ξεστόκαραν Instrict GPUs τις οποίες είχαν κάνει απλά rebrand ;

Που ήταν όλοι αυτοί όταν η AMD έβγαλε τον 3800ΧΤ/3900ΧΤ με +100$ MSRP ΓΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ! Και best case scenario ένα +2% και απλά το έκαναν για να τραβήξουν την προσοχή αφού έβγαλε η Intel την 10η γενιά και έτσι ανάγκασαν τους reviewers να τραβήξουν τα φώτα πάνω τους. Και όχι μόνο αυτό αλλά αφαίρεσαν και το stock cooler που είχε μέσα !

Που ήταν όλοι αυτοί όταν η AMD έβγαλε τον 3300Χ και είναι σα να μην τον έβγαλε γιατί ούτε διαθεσιμότητα έχει ούτε φθηνός είναι όπως είχαν πει, κάνει +150€ την ώρα που θα έπρεπε να είναι κοντά στα 100 και πλέον είναι πιο ισάξιος σε τιμή σχεδόν με τον 3600 ενώ είναι κατώτερος !

Όταν τα έκαναν όλα αυτά Ryzens έβγαζαν πάλι, δεν είναι κάτι νέο.

"Λαμογιές" κάνουν όλες οι εταιρείες και δεν "ξεκίνησε" τώρα η AMD. Η παράλειψη των SKU 5700Χ και 5600 δεν είναι τυχαία, απλά θέλουν να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τώρα στο Black Friday και στα Χριστούγεννα, άλλα ένας καταναλωτής που ψάχνεται,έχει εμπείρια, γνωρίζει και σέβεται τον ευατό του ξέρει πως πάνε τα πράγματα.

Ο early adopter στο καλό σενάριο πάντα την πληρώνει πιο ακριβά και στο κακό σενάριο την πατάει όπως με την 3000 σειρά της Nvidia που και με προβλήματα βγήκαν και είπαν άλλες τιμές και έβγαλαν άλλες τιμές συν το γεγονός ότι θα βγάλουν 20GB εκδόση σύντομα η οποία θα είναι η πραγματική 4Κ Edition.. που πας με 10GB στο 2021++

Μέχρι τον Γενάρη θα έχουν πέσει οι τιμές όπως έγινε και με την 3000 σειρά που ήταν +100€ από ότι είναι τώρα και μπορεί να έχουν launcharei τα affordable SKU τους (5600/5700Χ).

Εν τέλη μιλάμε για +50€, ε μα τον Δία θα κάτσω να τα δουλέψω και θα πάρω το καλύτερο lol. Ο CPU μένει, η GPU από την άλλη...

 

Συμφωνώ 100%, είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος. Όλες οι εταιρείες είναι πολυεθνικές που λειτουργούν μέσα στα πλαίσια της "άκρως ανταγωνιστικής οικονομίας της αγοράς". Ναι, είναι όλοι τους σάπιοι, by definition. Και γι'αυτό εγώ δεν είμαι οπαδός της τσέπης αυτών των πολυεθνικών, αλλά προτιμώ να είμαι οπαδός της τσέπης μου και θέλω να υπάρχει ανταγωνισμός για να πάρω καλύτερα προϊόντα σε χαμηλότερες τιμές. Άστους να σφάζονται στην ποδιά μας και εμείς να απολαμβάνουμε τα οφέλη.

Ποπκορν κανείς; :P 😉

Επεξ/σία από Poleimechanos2
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Poleimechanos2 είπε

Κι εσύ όμως ξεχνάς ότι το socket 939 (DDR1) δεν ήταν pin compatible με το ΑΜ2 (DDR2), σε αντίθεση με τo pin compatibility και το interoperability του ΑΜ2/+ (DDR2) με το AM3/+ (DDR3).

Πολύ σπάνια γίνονται ριζικές αλλαγές στο socket επειδή είτε η Ιντελ είτε η ΑΜD θέλουν να υποστηρίξουν επαναστατικές νέες τεχνολογίες και αυτό δεν συμβαίνει κάθε 2 βδομάδες όπως κάνει η Ιντελ ξερω γω.

Συνήθως δε, η αλλαγή socket γίνεται από καθαρή απληστία, για να αναγκαστεί το αγοραστικό κοινό να πάει σε τελείως νέα πλατφόρμα.

Υπ'όψιν ότι αυτά που γράφω δεν είναι προσωπική άποψη, τουλάχιστον όσον αφορά το socket change.

Δεν ξέχασα τίποτα, τα ξέρω ήδη αυτά. Απλά διορθώνω το επειχήρημα της γυμνής απληστείας περί AMD, επειδή το 2006 οι μνήμες DDR2 ήταν έξω στην αγορά, και η AMD ήθελε το δικό της socket με υποστήριξη, επειδή το IMC το είχαν στον επεξεργαστή τους αντί για το chipset που το είχε η Intel.

Η intel μπορούσε να κρατήσει το socket 775 για χρόνια επειδή το IMC το είχαν στο chipset, κάτι που δρούσε εναντίων του Core 2 Duo θεωρητικά, αλλά αυτοί οι επεξεργαστές ήταν τόσο καλοί που κανείς δε νοιαζόταν. Αλλά έβρισκαν τρόπο να σε κάνουν να αγοράσεις μητρική ούτως ή άλλως, ένας κινέζος κατάφερε να βάλει core 2 duo σε 925XE chipset με pin mods στο CPU, παρόλο που επίσημα είχες "ηλεκτρικές ασυμβατότητες".

Επεξ/σία από apleistos_gatos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yeroplatanos είπε

3600 release price 199

3600x release price 249

5600x 299

Αν δεν βγει καν 5600 στα 249 εστω θα μιλαμε για 100 ευρώ άυξηση σε ένα χρόνο.

Απλά θα αναβαθμίσω απο τον 2600 στον 3600.

Τοσα λεφτα ποιος εχει να σκασει?

Περιμενε να δεις τις πραγματικές τιμές στο Ελλαδισταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές CPU αλλά τιμές που θυμίζουν ιντελ . Δε λέω ΚΑΙ πρακτικές(ακόμα), διότι τουλάχιστον έχουμε αύξηση επιδόσεων >20% από γενιά σε γενιά και όχι 8-10% όπως το είχε καταντήσει  τώρα τελευταία η ιντελ .  Τα fanboys της amd έχουν εκστασιαστει βέβαια παρά τις πολύ υψηλές τιμές . Σε κάθε περίπτωση προσιτοί 8 πυρηνοι σε  mid range τιμές ακόμα δεν υπάρχουν εκτός και αν πας σε previous gen . Δεν είναι τυχαίο που πραγματικά next gen παιχνίδια δεν θα δούμε στις κονσόλες τουλάχιστον για τα επόμενα δύο χρόνια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afantos είπε

όπως έλεγα μακάρι να βγάλει η AMD κάτι να ανταγωνιστεί την Intel που το έχει παραξηλώσει στις τιμές, τώρα θα λέω τα αντίθετα, ακρίβυναν βλέπω....

σανο ταιζουν τον κόσμο και ο κόσμος το τρώει , τι δέν καταλαβαίνεις.

1 ώρα πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Αυτή αντί για Ρομπεν των δασών μας βγήκε ιζνοκγούντ.

Αυτή η τσατσά ελεύθερη είναι ή παντρεμένη?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Γιατί επειδή βαλανε ενα x στο τέλος?

Lol

Όχι αλλά γιατί η σειρά Χ της AMD στους επεξεργαστές έχει να κάνει με το sillicon, πάντα οι X είχαν καλύτερη ποιότητα σε σχέση με τους non-X γιαυτό έπιαναν λίγα παραπάνω Mhz με λιγότερα volt και για μεγαλύτερη χρονική διάρκεια (κρατούσε παραπάνω το boost)

Γιαυτό και το 3700Χ/3800Χ ήταν λάθος ονομασία. Πρακτικά έπρεπε να ήταν ως στην 1η και στην 2ερη γενιά, το 3700Χ να ήταν 3700 και το 3800Χ να ήταν 3700Χ. Απλά έβαλαν Χ στο 3700 για να φαίνεται πιο "gaming" όπως όταν ονόμασαν την L3 Cache τους "Gamecache" ενώ δεν είχε καμία διαφορά και ήταν απλά μία Cache. Τώρα δεν ανάφεραν τίποτα για Gamecache, τα ονόματα πάνε και έρχονται

16 λεπτά πριν, Poleimechanos2 είπε

Συμφωνώ 100%, είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος. Όλες οι εταιρείες είναι πολυεθνικές που λειτουργούν μέσα στα πλαίσια της "άκρως ανταγωνιστικής οικονομίας της αγοράς". Ναι, είναι όλοι τους σάπιοι, by definition. Και γι'αυτό εγώ δεν είμαι οπαδός της τσέπης αυτών των πολυεθνικών, αλλά προτιμώ να είμαι οπαδός της τσέπης μου και θέλω να υπάρχει ανταγωνισμός για να πάρω καλύτερα προϊόντα σε χαμηλότερες τιμές. Άστους να σφάζονται στην ποδιά μας και εμείς να απολαμβάνουμε τα οφέλη.

Ποπκορν κανείς; :P 😉

5viQ3RV.png.4e6cd6ae63e4c648f9a588027067fde1.png

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...