Προς το περιεχόμενο

Zen 3: Νέα σειρά AMD Ryzen CPUs με σαρωτικές επιδόσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Να ρωτήσω κάτι : με τους νεους Apu τι έγινε τελικά? Μπορώ να αγοράσω εγω τον 4750G για desktop? 

 

Μπορεις να βρεις αδερφε, αλλα πραγματικα δεν αξιζει, γιατι σε σχεση με τον 3700x μειωσανε thn L3 Cashe απο 32mb σε 8mb και εχει μεγαλη επιπτωση στην επιδοση του. Παρε εναν 3700 με καμια low budget gpu... ή καποιον 10700 αν θελεις APU.

Επεξ/σία από nikxatz89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Exoskeletor είπε

Να ρωτήσω κάτι : με τους νεους Apu τι έγινε τελικά? Μπορώ να αγοράσω εγω τον 4750G για desktop? 

Μεγάλη αποτυχία , με τα ίδια λεφτά παίρνεις Ryzen 3300X & 1660super και έχεις στα παιχνίδια διπλά FPS

Αυτά με ενσωματωμένη απορώ που απευθύνονται , ήδη ο 3400G ήταν οριακά χρήσιμος γιατί με λίγα περισσότερα λεφτά έπαιρνες φθηνή cpu & φθηνή discrete και είχες πολύ καλύτερες επιδόσεις. Προσωπικά για budget gaming apu θεωρώ ότι τα 130ευρώ του 3400G είναι ταβάνι γιατί λίγο ποιο πάνω έχεις επιλογές πολλές

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Ποσο ακομα να πεσει? Δωρεαν δε θα στον δωσουν, μην περιμενεις

o Ryzen 1600 και 2600 στο 100αρικο επεσαν οσο υπηρχε στοκ
ερχονται και black friday.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liberostelios είπε

Νομίζω ότι εννοεί ότι ίσως ένας RISC να επαφίεται περισσότερο σε επιμέρους εξειδικευμένα chips λόγω του μικρότερου instruction set, ενώ οι CISC ίσως δεν έχουν αντίστοιχη ανάγκη γιατί είναι πιο "ευέλικτοι" σε διαφορετικές εφαρμογές λόγω ευρύτερου instruction set. Δεν ξέρω αν ισχύει όντως αυτό, αλλά με μια πρώτη σκέψη δε μου ακούγεται παράλογο.

βασικα οι RISC ειναι πιο ευελικτοι γενικα μια και εχουν πιο απλες εντολες που εκτελουνται πολυ πιο γρηγορα και μπορουν με συνδυασμούς εντολων να εκτελεσουν πιο πολυπλοκες λειτουργιες.

13 ώρες πριν, petasis είπε

Εγώ εδώ βλέπω μια σειρά από CISC εντολές: https://el.wikipedia.org/wiki/Αρχιτεκτονική_ARM#Εντολές_ψηφιακής_επεξεργασίας_σήματος_(DSP)

Π.χ. Thumb-2 και ΝΕΟΝ. Και επεξεργασία σήματος.

αυτες ειναι SIMD (single input multiple data) εντολες για εξειδικευμένη χρηση, μπορει να βρισκονται στο κομματι του CPU αλλα χρησιμοποιουνται μονο για συγκεκριμενες λειτουργιες. Το βασικο instruction set του CPU που εκτελει το λειτουργικο και ολα τα προγραμματα καθοριζει την αρχιτεκτονικη του επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, gala1973 είπε

βασικα οι RISC ειναι πιο ευελικτοι γενικα μια και εχουν πιο απλες εντολες που εκτελουνται πολυ πιο γρηγορα και μπορουν με συνδυασμούς εντολων να εκτελεσουν πιο πολυπλοκες λειτουργιες.

Θεωρητικά ένας RISC επεξεργαστής έχει περιορισμένο SET εντολών (γύρω στις 30-40) , οπότε είναι απλούστερος στην σχεδίαση και μπορείς να τον φτιάξεις να "καίει" λιγότερο ρεύμα.

Αντιθέτως ένας CISC έχει πολλαπλάσιες εντολές , έχει μικροκώδικα και είναι ποιο σύνθετος στον σχεδιασμό και "καίει" περισσότερο ρεύμα.

Αυτά ίσχυαν παλιά γιατί εδώ και πολλά χρόνια άρχισαν οι αλλαξοκ@λιές μεταξύ CISC & RISC

Οι CISC έγιναν RISK με επιπλέον επίπεδο μικροκώδικα που σπάει τις σύνθετες εντολές σε RISC (οπότε έχουν σασί CISC και μηχανή RISC).

Oι RISC (οι σύγχρονοι ARM)  πλέον απέκτησαν μικροκώδικα εκτελούν και σύνθετες εντολές μέσα στην cpu οπότε "έκλεψαν" την λογική του CISC ότι ακόμη και τις σύνθετες τις κρατάμε μέσα στην cpu χωρίς να απευθυνθούμε στην RAM(εκτός αν είναι απαραίτητο).

Οπότε , σήμερα ας το πούμε χοντρικά ενώ ξεκίνησαν από αντίθετες αφετηρίες οι 2 αρχιτεκτονικές συναντήθηκαν περίπου στα μισά και πλέον μοιάζουν σε πολλά. Παλιά οι μηχανικοί που ήταν της δουλειάς τσακώνονταν στα "καφενεία" για τα προτερήματα της κάθε αρχιτεκτονικής. Πλέον επειδή οι αρχιτεκτονικές συγκλίνουν κανένας από αυτούς που γνωρίζουν δεν τσακώνεται και έχει ξεμείνει η συζήτησή στα καφενεία μεταξύ ημιμαθών.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gala1973 είπε

βασικα οι RISC ειναι πιο ευελικτοι γενικα μια και εχουν πιο απλες εντολες που εκτελουνται πολυ πιο γρηγορα και μπορουν με συνδυασμούς εντολων να εκτελεσουν πιο πολυπλοκες λειτουργιες.

Έτσι όπως το λες δεν είμαι τόσο σίγουρος. Θα πρέπει να αποδειχθεί ότι το να τρέχεις περισσότερες εντολές αλλά ταχύτερα είναι θετικό για την εκάστοτε εφαρμογή. Φαντάζομαι ότι αναλόγως την περίπτωση μπορεί να κερδίζει η κάθε αρχιτεκτονική. Αλλά βλέποντας το πόσο πιο πολλά επιμέρους components προσπαθεί να "χώσει" μέσα στο ARM SoC της η Apple για τα επόμενα laptop της, θεωρώ ότι ίσως υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που η CISC απλά μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα χωρίς να χρειάζεται ειδικό unit.

Σημειωτέον, είναι μία εικασία. Δεν είμαι ειδικός στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2020 στις 8:48 ΜΜ, Yeroplatanos είπε

Σε 1080p!

Ποιός θα πάρει αυτόν τον επεξεργαστή για 1080p?

Αν δειχναν 1440p και 4k η διαφορά θα ήταν μικρότερη.

Μα εκει δεν παιζει ρολο η καρτα? Επεξεργαστη δεν συγκρινουμε σαν επιδοση στα 1080π? Χανω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Θεωρητικά ένας RISC επεξεργαστής έχει περιορισμένο SET εντολών (γύρω στις 30-40) , οπότε είναι απλούστερος στην σχεδίαση και μπορείς να τον φτιάξεις να "καίει" λιγότερο ρεύμα.

Αντιθέτως ένας CISC έχει πολλαπλάσιες εντολές , έχει μικροκώδικα και είναι ποιο σύνθετος στον σχεδιασμό και "καίει" περισσότερο ρεύμα.

Αυτά ίσχυαν παλιά γιατί εδώ και πολλά χρόνια άρχισαν οι αλλαξοκ@λιές μεταξύ CISC & RISC

Οι CISC έγιναν RISK με επιπλέον επίπεδο μικροκώδικα που σπάει τις σύνθετες εντολές σε RISC (οπότε έχουν σασί CISC και μηχανή RISC).

Oι RISC (οι σύγχρονοι ARM)  πλέον απέκτησαν μικροκώδικα εκτελούν και σύνθετες εντολές μέσα στην cpu οπότε "έκλεψαν" την λογική του CISC ότι ακόμη και τις σύνθετες τις κρατάμε μέσα στην cpu χωρίς να απευθυνθούμε στην RAM(εκτός αν είναι απαραίτητο).

Οπότε , σήμερα ας το πούμε χοντρικά ενώ ξεκίνησαν από αντίθετες αφετηρίες οι 2 αρχιτεκτονικές συναντήθηκαν περίπου στα μισά και πλέον μοιάζουν σε πολλά. Παλιά οι μηχανικοί που ήταν της δουλειάς τσακώνονταν στα "καφενεία" για τα προτερήματα της κάθε αρχιτεκτονικής. Πλέον επειδή οι αρχιτεκτονικές συγκλίνουν κανένας από αυτούς που γνωρίζουν δεν τσακώνεται και έχει ξεμείνει η συζήτησή στα καφενεία μεταξύ ημιμαθών.

 

Στα λόγια μου έρχεσαι... Εγώ θεωρώ ότι έστω και μια εντολή CISC να έχεις, είσαι CISC. Παρωχημένοι όροι βέβαια, από πλευράς Ιντελ ο μόνος καθαρά CISC επεξεργαστής τα τελευταία 25 χρόνια ήταν ο Atom. Όλοι οι υπόλοιποι έχουν και ένα μεγάλο RISC κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2020 στις 11:30 ΜΜ, ~mxls~ είπε

 

Με σχετική σιγουριά ο 5600X θα έχει αισθητά ανώτερες (ειδικά gaming) επιδόσεις με 3700X, αλλά η αρχική τιμή κυκλοφορίας του πρέπει να είναι χαμηλότερη κατά τη γνώμη των ειδικών.

Λολ

Σοβαρά, νομίζω ότι έχω πάρει τίποτα ληγμένα με αυτά που διαβάζω έδω κι εκεί. Λες και έχει εξαφανιστεί το stock από τους 3600, 3700x, κλπ. γι αυτούς που δεν αντέχουν την ξαφνική απληστία της amd.

Βλέπω συγκρίσεις 1 προς 1 με μοναδικό κριτήριο τον αριθμό των cores/threads μεταξύ Zen 2 και 3, όπως γινόταν με τα tFlops μεταξύ GPU των next-gen κονσολών και της nVidia.

Έχεις ακόμα και ανθρώπους με τον 3600 που περίμεναν να κάνουν αναβάθμιση με τους 5ΧΧΧ, χωρίς να ξέρουν καν τι θα την κάνουν την αναβάθμιση ή που θα βάλουν τα πιθανά εξτρα cores, και γκρεμίστηκε το όνειρο τους.

Η κάθε νέα γενιά οφείλει να ανακοινώνεται στο ίδιο ακριβώς εύρος τιμών: Το 2025, ο zen 8 - 8600x θα είναι στα 249$ (adjusted for inflation), αλλιώς θα κάψουμε ένα ομοίωμα της Λίζας.

Δεν χάλασε ξαφνικά ο 2600/3600/3950x που έχετε. Κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά που έκανε και την προηγούμενη βδομάδα.

Άλλα έπρεπε να είχαν ανακοινώσει ήδη και τον 5600 στα 199$, αλλά στην πραγματικότητα να είναι ένας well-binned zen 2 - 3600, κανείς δεν θα καταλάβαινε τίποτα και θα ήσαστε πλήρως ευχαριστημένοι.

Τρέλα.

Επεξ/σία από DakkonBL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Afrika είπε

Ρίζεν 1000 και Ρίζεν 2000 άμα ψάξεις δουλεύουν πάνε σε x570 και σε b550 από κάποιες εταιρίες άμα το googlaries θα το βρείς

Εγώ μόνο το παρακάτω slide γνωρίζω μέχρι στιγμής από την AMD.

Ryzen 1000 δεν παίζει σε x570 και Β550, ενώ Ryzen 2000 παίζει μόνο σε x570 (και πάλι όχι οι 2000 series APUs) και όχι σε Β550, πράγμα που είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, τουλάχιστον όσον αφορά τους Ryzen 2000 και το Β550, καθώς αυτό δεν είναι θέμα κάποιου τεχνικού περιορισμού αλλά καθαρά θέμα εταιρικής πολιτικής (και για μένα το ίδιο ισχύει και για τους Ryzen 1000 αλλά anyway, δήθεν μας φταίνε τα 16ΜΒ BIOS ROMs :P). Τώρα αν υπάρχουν κατασκευαστές boards που θα κάνουν customιες και πότε, αυτό δεν το γνωρίζω. Έχεις κάποιο λινκ;

AMD-Ryzen-4000-Zen-3-Vermeer-Desktop-CPU

Επεξ/σία από Poleimechanos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nikxatz89 είπε

 

Μπορεις να βρεις αδερφε, αλλα πραγματικα δεν αξιζει, γιατι σε σχεση με τον 3700x μειωσανε thn L3 Cashe απο 32mb σε 8mb και εχει μεγαλη επιπτωση στην επιδοση του. Παρε εναν 3700 με καμια low budget gpu... ή καποιον 10700 αν θελεις APU.

Για να ξερεις βγαζει 21000 στο passmark ο 4750

21 ώρες πριν, Exoskeletor είπε

Να ρωτήσω κάτι : με τους νεους Apu τι έγινε τελικά? Μπορώ να αγοράσω εγω τον 4750G για desktop? 

 

Μολις βγουν retail παρε αφοβα. Βγαζει 21000 στο passmark οταν ο 2700x βγαζει κατω απο 18 και ο 3700x 22. ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τον λες αργο. Και με καλες 3600 μνημες η και παραπανω για everyday pc και casual gaming ειναι πενα. Μονο που επειδη ειδα καποιες ενδεικτικες στην Ελλαδα ειναι καπως ακριβoς. Γυρω στα 350 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Poleimechanos2 είπε

Εγώ μόνο το παρακάτω slide γνωρίζω μέχρι στιγμής από την AMD.

Ryzen 1000 δεν παίζει σε x570 και Β550, ενώ Ryzen 2000 παίζει μόνο σε x570 (και πάλι όχι οι 2000 series APUs) και όχι σε Β550, πράγμα που είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, τουλάχιστον όσον αφορά τους Ryzen 2000 και το Β550, καθώς αυτό δεν είναι θέμα κάποιου τεχνικού περιορισμού αλλά καθαρά θέμα εταιρικής πολιτικής (και για μένα το ίδιο ισχύει και για τους Ryzen 1000 αλλά anyway, δήθεν μας φταίνε τα 16ΜΒ BIOS ROMs :P). Τώρα αν υπάρχουν κατασκευαστές boards που θα κάνουν customιες και πότε, αυτό δεν το γνωρίζω. Έχεις κάποιο λινκ;

AMD-Ryzen-4000-Zen-3-Vermeer-Desktop-CPU

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...