Προς το περιεχόμενο

Zen 3: Νέα σειρά AMD Ryzen CPUs με σαρωτικές επιδόσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, eyw είπε

όλα καλά και όλα ωραία και με τους ZEN 3, αλλά τι ανωμαλία βίτσιο είναι αυτό με το single core?

Παιδιά, ζούμε στο 2020 και έχουμε και λειτουργικά και προγράμματα που εκμεταλλεύονται όλους τους πυρήνες, δεν είμαστε στο MS-DOS ή άντε στα win 98 με Borland C και Athlon XP 1800+ να μας καίει το 1 core.

Αφού τους καίει τόσο πολύ το single thread performance και το έχουν κάνει σημαία ας φτιάξουν και 1 CPU RYZEN με 1 πυρήνα ειδικά και αποκλειστικά για ΗΛΙΘΙΟΥΣ, σε συνεργασία με τον Κυρίτση.

Αν ήξερες σε πόσα πράγματα μετράει πολύ το per core performance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Υπάρχει λόγος αναβάθμισης αν έχεις τον 2600;

Νομίζω πως όχι. Πως και πως το περίμενα αλλα με αυτή την τιμολογιακή πολιτική δεν αξίζει... Όλος αυτός ο ντόρος για να ξεπεράσουν το per core performance των 10th ιντελ ταυτόχρονα όμως ανεβάζοντας τις τιμές τους ανάλογα(παράλογα) % παραπάνω.

Για την ακρίβεια ο intel 10600k αξίζει 250Ε. Ποιος το περίμενε ότι η amd θα καβαλούσε τόσο το καλάμι.

Και εγώ σκευτόμουν να κάνω αναβάθμιση με build 5800χ αλλά με 450$ γιατί να μην πάρω τον 3900Χ που είναι 12πύρινος στα 400Ε μπορεί να μου πει και εμένα κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικό με AMD ανέκδοτο.

-

Ένας άντρας πηγαίνει σε έναν σεξολόγο.

- "Γιατρέ μου. Έχω πρόβλημα. Δεν μπορώ να κάνω έρωτα", του λέει.

- "Καλά φίλε μου", του λέει ο γιατρός. "Πάρε αυτά τα χάπια και έλα σε 1 εβδομάδα να μου πεις τι γίνεται".
Σε 1 εβδομάδα ο τύπος ξαναπηγαίνει.- "Τίποτε γιατρέ!", του λέει.

- "Δεν μπορεί", λέει ο γιατρός. "Αυτά τα χάπια κάνουν και για γέρο 80 χρονών".

- "Έλενα, πάρε τον κύριο πίσω από το παραβάν", λέει στη νοσοκόμα ο γιατρός. Σε μία ώρα βγαίνει η νοσοκόμα σχεδόν σέρνοντας.

- "Καλά ρε φίλε, με δουλεύεις; Εδώ κόντεψες να την πεθάνεις την νοσοκόμα. Τι δεν μπορείς να κάνεις έρωτα μου λες;», λέει ο γιατρός.

Και ο τύπος:

- "Μα γιατρέ μου, εγώ δεν είπα πως έχω κάτι οργανικό. Αμα βρω το κάνω!".

 

Ετσι και η AMD δεν ανέβαζε τιμές γιατί δεν μπορούσε , τώρα που ΄ξεπέρασε την INTEL πηδάει τις τιμές σαν τον πρωταγωνιστή του ανεκδότου!

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

αντε μπας και πεσει ο 3600 να παρουμε και εμεις η πλεμπες τιποτα 😛 

Ποσο ακομα να πεσει? Δωρεαν δε θα στον δωσουν, μην περιμενεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε amd σε κάνα δυο χρονακια το έχεις , θα την περάσεις την ιντελ τιμολογιακα. Ακόμα και 50 ευρώ να είναι η διαφορά του ryzen 5 γιατί θα πρέπει να δικαιολογηθεί ? Πήγαν σε επόμενη γενιά και προφανώς θα αυξηθούν οι επιδόσεις , αν είναι έτσι να βάζουν καπέλο στον ryzen 5 50 ευρώ το χρόνο .

Επεξ/σία από chris_g92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, petasis είπε

 Υπάρχουν επεξεργαστές RISC; Υποθέτω (δεν ξέρω) ότι οι επεξεργαστές για τηλέφωνα έχουν διάφορα υποσυστήματα που εκτελούν "σύνθετες" λειτουργίες (π.χ. αποκωδικοποίηση βίντεο). Αυτό δεν τους κάνει CISC;

Όλοι οι ARM επεξεργαστές είναι RISC. Το RISC vs CISC έχει να κάνει με το πώς είναι δομημένο το instruction set. Οι RISC CPUs εκτελούν μία εντολή σε κάθε κύκλο. Οι CISC μπορεί να χρειαστούν περισσότερους κύκλους, απλά επειδή είναι πιο "πολυπλοκη" η εντολή. Περιληπτικά, οι RISC είναι πιο "απλοποιημένες" εντολές. Για αυτό όμως χρειάζονται και περισσότερη RAM (επειδή εκτελούν μία εντολή, φορτώνουν την επόμενη κλπ). Αλλά είναι πιο αποδοτικές CPU σε κατανάλωση ενέργειας για τους ίδιους λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, eyw είπε

όλα καλά και όλα ωραία και με τους ZEN 3, αλλά τι ανωμαλία βίτσιο είναι αυτό με το single core?

Παιδιά, ζούμε στο 2020 και έχουμε και λειτουργικά και προγράμματα που εκμεταλλεύονται όλους τους πυρήνες, δεν είμαστε στο MS-DOS ή άντε στα win 98 με Borland C και Athlon XP 1800+ να μας καίει το 1 core.

Αφού τους καίει τόσο πολύ το single thread performance και το έχουν κάνει σημαία ας φτιάξουν και 1 CPU RYZEN με 1 πυρήνα ειδικά και αποκλειστικά για ΗΛΙΘΙΟΥΣ, σε συνεργασία με τον Κυρίτση.

 

Με τα λίγο που γνωρίζω θα έλεγα ότι υπάρχει εμμονή με το single core γιατί τα περισσότερα software άκομα γράφονται single threaded. Και αν θυμάμαι καλά ή intel παραμένει ανταγωνιστική λόγω single thread performance.. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά so far αυτά έχω συλλέξει ως πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Poleimechanos2 είπε

Πολύ καλά νέα όλα αυτά, θα πιέσουν τις τιμές όλων των υπαρχόντων cpus προς τα κάτω, ειδικά προς τα Χριστούγεννα.

Μόνο ένας είναι ο φόβος μου. Μην τυχόν η AMD αρχίσει να "ιντελίζει" επειδή έφτασε και πιθανότατα στην επόμενη γενιά ενδεχομένως να ξεπεράσει εμφατικά την ιντελ σε gaming επιδόσεις.

Δεν πρέπει να ξεχάσει η AMD ότι μόνο ο σεβασμός προς τον καταναλωτή μπορεί να σε κρατήσει πάνω μακροπρόθεσμα. Όταν είχε τα ηνία επί socket 939, έκανε ό,τι κάνει η ιντελ σήμερα και άλλαξε το socket σε ΑΜ2, χωρίς κανένα πραγματικό λόγο, παρά μόνο από απληστία.

Όταν άλλαξαν τα πράγματα και ανέβηκε πάλι η ιντελ, έκανε τo ίδιο πράγμα και μετά από 7 χρόνια socket 775 (αγαπημένο από όλους), άρχισε να μας αλλάζει sockets κάθε 2 χρόνια γιατί έπαιζε χωρίς αντίπαλο ουσιαστικά, ενώ η AMD λόγω αδυναμίας πρόσφερε πλήρως ξεκλείδωτους επεξεργαστές και πολύ καλό interoperability μεταξύ AM2/AM2+/AM3/AM3+.

Αυτό είναι κάτι που η AMD θα πρέπει να διατηρήσει πάση θυσία και δυστυχώς μας τα χάλασε με την όλη ιστορία με τους ΖΕΝ3 και τα παλαιότερα ΑΜ4 boards από Β450, όπως επίσης μας τα χάλασε και με την έλλειψη συμβατότητας της σειράς RYZEN 2000 με τα νέα boards B550, ενώ τα Χ570 την υποστηρίζουν. Απαράδεκτο που δεν μπορώ να βάλω RYZEN 1000, αλλά ούτε και RYZEN 2000 πάνω σε B550. Απαράδεκτο επίσης που δεν μπορώ να βάλω ΖΕΝ3 πάνω σε x370 και B350, και η όλη φάση με το limit των 16ΜΒ BIOS ROM chips  πάνω στις μητρικές είναι κατά την γνώμη μου φτηνή δικαιολογία και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από το γεγονός που προανέφερα, ότι δηλαδή υπάρχει έλλειψη συμβατότητας της σειράς RYZEN 2000 με τα νέα boards B550, ενώ τα Χ570 την υποστηρίζουν. Εδώ δεν υπάρχει κανένα θέμα τεχνικού περιορισμού. Είναι 100% θέμα εταιρικής πολιτικής.

Αυτά δεν είναι καθόλου καλά δείγματα.

Εύχομαι λοιπόν κι εγώ η Ιντελ να μαζέψει σύντομα τα κομμάτια της και να σταματήσει να συμπεριφέρεται με το ύφος 1000 καρδιναλίων που μας είχε συνηθίσει εδώ και μια δεκαετία περίπου. Να ρίξει λίγο τα μούτρα της και να αρχίσει να δείχνει και πάλι λίγο σεβασμό προς τον καταναλωτή, τον οποίο μ@μησε αλύπητα όλα τα προηγούμενα χρόνια, πουλώντας μέχρι πρόσφατα πανάκριβους 2πύρηνους i3 για gaming, μεταξύ άλλων. Δεν είναι τυχαίο ότι αμέσως μόλις η AMD επιτέλους έφτιαξε ένα αξιοπρεπές chip που ήταν οι πρώτοι RYZEN, η συντριπτική πλειοψηφία της αγοράς εγκατέλειψε την ιντελ σχεδόν εν μια νυκτί και πήγε AMD, ακόμα και με τους άγουρους πρώτης γενιάς RYZEN.

Τόσο πολύ είχε απηυδήσει ο κόσμος με την απληστία της Ιντελ όλα αυτά τα χρόνια, που στην μισή ευκαιρία που βρέθηκε, την εγκατέλειψε. Ζούμε τώρα σε εποχές που το 80% των συστημάτων που πωλούνται είναι RYZEN, γύρω μου όλοι όσοι ξέρω πήγαν σε RYZEN, όλα είναι RYZEN αυτή την περίοδο, η AMD έχει το momentum και ΤΕΡΑΣΤΙΑ δυναμική, πολύ φοβάμαι όμως ότι θα επαναλάβει το ίδιο λάθος και θα πυροβολήσει τον εαυτό της στα πόδια υιοθετώντας πρακτικές ιντελ. Είδαμε και πάθαμε να κάνει comeback η AMD για να πιεστεί η ιντελ να σταματήσει αυτή την αηδία με το νέο socket κάθε βδομάδα και να προχωρήσει πέρα από τα 2πυρηνα cpus, όχι για να αρχίσει να κάνει τα ίδια και η AMD.

 

Ρίζεν 1000 και Ρίζεν 2000 άμα ψάξεις δουλεύουν πάνε σε x570 και σε b550 από κάποιες εταιρίες άμα το googlaries θα το βρείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετος θα ειναι πρωτη φορα μετα απο χρονια (εποχες Athlon XP) που θα επιλεξω AMD cpu.
Eξαιρετικες προτασεις.

2 ώρες πριν, thecoolstefanos είπε

Και εγώ σκευτόμουν να κάνω αναβάθμιση με build 5800χ αλλά με 450$ γιατί να μην πάρω τον 3900Χ που είναι 12πύρινος στα 400Ε μπορεί να μου πει και εμένα κάποιος?

Εχεις αναγκη απο πολλους πυρηνες; Εννοω τους εκμεταλλευεσαι για τη δουλεια σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Φετος θα ειναι πρωτη φορα μετα απο χρονια (εποχες Athlon XP) που θα επιλεξω AMD cpu.
Eξαιρετικες προτασεις.

Εχεις αναγκη απο πολλους πυρηνες; Εννοω τους εκμεταλλευεσαι για τη δουλεια σου;

Όχι θεωρώ πως με 8πυρηνο είμαι οκ και κάπως future proof. Ήθελα cpu για gaming 300-350 μαξ και έλεγα θα είναι ο αντιστοιχος 8πυρηνος της Zen3 εκεί αλλα όλα γίνονται μπάχαλο τώρα. Και πες ανεβάζω το Budget το αμέσως επόμενο είναι 450 χωρίς ψύκτρα παρακαλω... 500 στο νερό. Γι αυτο μίλησα για το άν αξίζει να ανεβάσω το budget και να πάω στον 3900χ δείχνει μονόδρομος σε σχέση με το να δώσεις 500 για τον 5800χ

Απλώς λέω πως δεν βγάζω λογική και περισσότερο με έχει βάλει σε σκέψεις η όλη φάση παρα μου έλυσε τα χέρια. 300 ευρώ για τι? Basic build για gamer βγάζεις και με έναν 3600χ στα 200Ε ή ακόμα χειρότερα για την AMD με έναν ίντελ 10600 non K στα ίδια λεφτά με τον 3600χ όπου αποδίδει ίδη ένα 10%+ καλύπτοντας σχεδόν αυτο που εικάζεται ότι θα κερδίσεις με τους 5600χ. Αέρας 100Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, thecoolstefanos είπε

Απλώς λέω πως δεν βγάζω λογική και περισσότερο με έχει βάλει σε σκέψεις η όλη φάση παρα μου έλυσε τα χέρια. 300 ευρώ για τι? Basic build για gamer βγάζεις και με έναν 3600χ στα 200Ε ή ακόμα χειρότερα για την AMD με έναν ίντελ 10600 non K στα ίδια λεφτά με τον 3600χ όπου αποδίδει ίδη ένα 10%+ καλύπτοντας σχεδόν αυτο που εικάζεται ότι θα κερδίσεις με τους 5600χ. Αέρας 100Ε.

Gaming build με 3600Χ και παιξιμο σε 1920Χ1080 χανεις αρκετα απο τη cpu. Εκει θα πας σε λυση Intel, οπως λες, χανοντας βεβαια σε εφαρμογες που απαιτουν πυρηνες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να λέμε τώρα

Αφου η AMD αύξησε IPC & τιμές ακολουθεί πιστά τιμολογιακή στρατηγική INTEL.

Πλέον σε κάθε περίπτωση , ανάλογα με την συγκυρία θα πρέπει να ψαχνόμαστε τι μας συμφέρει. Προσωπικά νομίζω θα μοιραστεί η αγορά και στα μισά σενάρια θα συμφέρει η intel και στα άλλα μισά η AMD. Πόλεμος τιμών με 2 παίκτες δεν γίνεται , τόσο χαζοί δεν είναι. Η AMD την προηγούμενη 3ετία ήταν φιλική με καταναλωτές γιατί καιγόταν να κερδίσει μερίδιο αγοράς. Τώρα γιατί να βγάλει τα μάτια της με τα χεράκια της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...