Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, sndev είπε

α .. και γνώμη μου βεβαια αλλα αυτη η κουβέντα για αποσβεση οχήματος ποθυ κανετε χρηματοοικονομική ανάλυση απο ποτε το οχημα θεωρειτε περιουσιακό στοιχείο που κάνει απόσβεση σε Χ χρονια και δε μπαινεις μέσα? το παίρνεις για να μετακίνησε να κανεις τις δουλείες σου η να αναβάθμισης την ποιότητα ζωής σου , εκτος αν είσαι ταρίφας 

 

Ίσα-ίσα ενδείκνυται να κάνεις οικονομοτεχνική μελέτη εφόσον το αυτοκίνητο το έχεις για εργαλείο (για δουλεία, μεταφορές, μετακινήσεις κλπ), ωστέ να αξιολογήσεις και πόσο αποδοτικό είναι.

Αν το έχεις αποκλειστικά για διασκέδαση και/ή είσαι υπεράνω χρημάτων προφανώς θα δεις μόνο τι σου αρέσει στο σουλούπι.

14 ώρες πριν, mindreader είπε

Εγω θα κανω τον 'αιρετικο'. Και τον 'αντισυστημικο'.

Δηλαδη, αν γινει ενα blackout, δεν θα εχεις -εντος ολιγου, ουτε αυτοκινητο. Εννοω, φορτιση τελος, παει τελειωσε.

Θα μου πεις βεβαια, με blackout, παλι δεν λειτουργουν οι αντλιες βενζινης....

Δεν ξερω...εχω μια αισθηση ομως, οτι το 'ηλεκτρικο', ειναι πολυ πιο ευαλωτο ως 'αυτονομια' χρησης για τον πολιτη, οχι ως προς τα χιλιομετρα. Οτι εισαι πιο 'εξαρτωμενος' απο το 'συστημα'.

Πχ αν εγω θελω, μπορει να γεμισω και 20 μπιτονια βενζινη, και να την αραξω σε 1500 μετρα υψομετρο, εντελως off grid. Με ηλεκτρικο, πως μπορω να το κανω; Να χρειαζομαι να βρισκομαι σε καθε λιγες μερες/εβδομαδες, στο κοντινοτερο χωριο με παροχη ρευματος; Ή σε σπιτι με ρευμα, αν αυτο φορτιζει αμαξια; Δυσκολο αν οχι αδυνατον....

 

Θα κάνεις το ίδιο με τα μπιτόνια που γράφεις μόνο που θα είναι πετρέλαιο αντί για βενζίνη (πιό ασφαλές για να μην ανατιναχτείς κι όλας), και θα πρσοθέσεις και μια γεννήτρια στο λογαριασμό.

Αν είσαι και μερακλής τη φορτώνεις και σε ένα trailer, την κοτσάρεις από πίσω και το κάνεις υβριδικό!

2 ώρες πριν, haralabosg είπε

Χειμώνα, δεν φθανεις ουτε Πατρα χωρις φορτιση... φανταζομαι παρόμοια θα ισχυουν  και στα 2008e,208e.. (μηπως για αυτο δεν εχει κανενας κατασκευαστης online υπολογισμο αυτονομιας..)

Μου θυμίζεις ένα γνωστό μου που μου έλεγε οτι έχει πετύχει πολλούς τύπους με ηλεκτροκίνητα που προσπαθούσαν να ανέβουν στο χιονοδομικό του Παρνασσού και ξέμεναν από ρεύμα.

Σου λέει ο άλλος, καινούριο αμάξι, φορτωμένο, με 4 άτομα μέσα και ~300km αυτονομία δεν θα ανέβει στο χιονοδρομικό χωρίς γέμισμα στο ενδιάμεσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχουμε καμία εικόνα για τα χρηματοδοτικά προγράμματα που παίζουν αυτή την εποχή;

Έστω ότι έχω 15χιλ€ για προκαταβολή...

 

Υ.Γ. Πάλι μου μπαίνουν ιδέες... Θυμίζω κάθε μέρα 50 με 120 χλμ εντός και κάθε δεύτερο σκ αναγκαστικό ταξίδι σε επαρχιακή οδό 300χλμ. Απόσβεση 10-12 χρόνια φορτίζω δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ίσα-ίσα ενδείκνυται να κάνεις οικονομοτεχνική μελέτη εφόσον το αυτοκίνητο το έχεις για εργαλείο (για δουλεία, μεταφορές, μετακινήσεις κλπ), ωστέ να αξιολογήσεις και πόσο αποδοτικό είναι.

 

αν μιλας για εργαλειο δουλειας ειναι μια τελειως αλλη ιστορία κ αλλά δεδομένα ανα περιπτωση. θα το βαλεις στην εταιρια σου θα χεις περαν της επιδότησης, φορολογικά κίνητρα οπως 50% επιπλεον της αξιας σε παγια εξοδα  κ σε 6 χρονια εφοσον εισαι κερδοφορα εταιρια το κάνεις απόσβεση με 16% ανα έτος. εκει ψαχνεσε με σοβαρο λογιστή και οχι απο φορουμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, sndev είπε

αλλα ρε εσείς θα ξαναπω το ιδιο, σε τι ποσοστό πληθυσμού κ σε τι συχνότητα του συγκεκριμένου ποσοστού γίνονται αυτές οι διαδρομές ώστε να πιανόμαστε απο αυτό? έχετε αρχισει να με κάνετε να νιώθω άσχημα που κάνω τέτοιες αποστάσεις μόνο σε διακοπές

Και εγώ μόνο σε διακοπές κάνω αυτές τις αποστάσεις, αλλά πως να το κάνουμε, θέλω να τις κάνω. Δεν μπορώ να κάνω παραχώρηση σε αυτό. Και ο περισσότερος κόσμος σε αυτό το ποσοστό είναι αλλά συγγνώμη, δεν θέλω να το χάσω. Για το λόγο αυτό παρείγγηλα πριν 2 εβδομάδες θερμικό. Διαφορετικοί άνθρωποι διαφορετικές ανάγκες. Όμως, τα περί 20 λεπτών για φόρτιση που λέτε μερικοί είναι για γέλια, σοβαρευτείτε. Και κανένας στην κυριολεξία δεν έχει όρεξη ούτε κάθε τσακ και λίγο να σταματά να φορτίζει, κάνοντας ένα ταξίδι διπλάσιο χρόνο. Βάλε και στον παράγοντα οικογένεια/παιδιά και δένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, filarhos είπε

Έχουμε καμία εικόνα για τα χρηματοδοτικά προγράμματα που παίζουν αυτή την εποχή;

Έστω ότι έχω 15χιλ€ για προκαταβολή...

 

Υ.Γ. Πάλι μου μπαίνουν ιδέες... Θυμίζω κάθε μέρα 50 με 120 χλμ εντός και κάθε δεύτερο σκ αναγκαστικό ταξίδι σε επαρχιακή οδό 300χλμ. Απόσβεση 10-12 χρόνια φορτίζω δωρεάν.

Το πιο συμφέρον αυτη την στιγμή είναι το Hyundai Kona  . To 39 σου κανει για τα χιλιόμετρα που θες αν και το χειμώνα 300 είναι οριακά .αλλά αν μπορείς να φορτιζεις ενδιάμεσα για 15 λεπτά θα είναι οκ. Καλυτερα το 64. Πιο ωραίο και λίγο πιο ακριβο curpa 58. Δεν ξέρω όμως για δόσεις τι γίνεται . Επίσης δεν ξέρω με τι το συγκρίνεις για την απόσβεση που υπολογίζεις αλλά αν κατάλαβα καλά κάνεις γύρω στα 3000 το μήνα . Συνήθως η απόσβεση με τόση χρήση ειναι στα 3-4 χρόνια .

6 λεπτά πριν, menthol1979 είπε

Και εγώ μόνο σε διακοπές κάνω αυτές τις αποστάσεις, αλλά πως να το κάνουμε, θέλω να τις κάνω. Δεν μπορώ να κάνω παραχώρηση σε αυτό. Και ο περισσότερος κόσμος σε αυτό το ποσοστό είναι αλλά συγγνώμη, δεν θέλω να το χάσω. Για το λόγο αυτό παρείγγηλα πριν 2 εβδομάδες θερμικό. Διαφορετικοί άνθρωποι διαφορετικές ανάγκες. Όμως, τα περί 20 λεπτών για φόρτιση που λέτε μερικοί είναι για γέλια, σοβαρευτείτε. Και κανένας στην κυριολεξία δεν έχει όρεξη ούτε κάθε τσακ και λίγο να σταματά να φορτίζει, κάνοντας ένα ταξίδι διπλάσιο χρόνο. Βάλε και στον παράγοντα οικογένεια/παιδιά και δένει.

Μήπως να υπολογίζεις συγκεκριμένα σενάρια για να μην πετάς τυχαία νούμερα και καταστάσεις που είναι μόνο στη φαντασία σου ; Εγώ για παράδειγμα πήγα Ζάκυνθο από Αθήνα . Θες να μάθεις πόσες φορές σταμάτησα για φόρτιση ;

Επεξ/σία από gbras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gbras είπε

Το πιο συμφέρον αυτη την στιγμή είναι το Hyundai Kona  . To 39 σου κανει για τα χιλιόμετρα που θες αν και το χειμώνα 300 είναι οριακά .αλλά αν μπορείς να φορτιζεις ενδιάμεσα για 15 λεπτά θα είναι οκ. Καλυτερα το 64. Πιο ωραίο και λίγο πιο ακριβο curpa 58. Δεν ξέρω όμως για δόσεις τι γίνεται .

Συνολικά είναι 300 είναι πήγαινε έλα... 140κάτι και 140κάτι και ενδιάμεσα καμιά 50αριά αλλά έχω διαθέσιμη πρίζα για φόρτιση όλο το βράδυ (και αγροτικό αλλά θα βαριέμαι να πάω μέχρι το χωράφι)...

 

Βλέπω για το Hyundai Kona 39, 10ώρες φόρτισης από απλή πρίζα... Άρα ξεκινάω φορτισμένος και στις 8 ώρες το βράδυ θα πάρει ένα 40-50% οπότε μου φτάνει για επιστροφή άνετα... Κι τιμή 26-27... Δεν είναι άσχημο, απλώς δεν ξέρω πόσο χώρο χάνω συγκρινόμενο με το passat..

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, sndev είπε

αν μιλας για εργαλειο δουλειας ειναι μια τελειως αλλη ιστορία κ αλλά δεδομένα ανα περιπτωση. θα το βαλεις στην εταιρια σου θα χεις περαν της επιδότησης, φορολογικά κίνητρα οπως 50% επιπλεον της αξιας σε παγια εξοδα  κ σε 6 χρονια εφοσον εισαι κερδοφορα εταιρια το κάνεις απόσβεση με 16% ανα έτος. εκει ψαχνεσε με σοβαρο λογιστή και οχι απο φορουμ 

Το εργαλείο δουλειάς δεν σημαίνει απαρραίτητα οτι θα είναι εταιρικό το όχημα.

Σε κάθε περίπτωση μια οικονομοτεχνική ανάλυση είναι πάντα χρήσιμη, είτε σε μικρή είτε σε μεγαλύτερη κλίμακα.

Γνώμη μου.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filarhos είπε

Συνολικά είναι 300 είναι πήγαινε έλα... 140κάτι και 140κάτι και ενδιάμεσα καμιά 50αριά αλλά έχω διαθέσιμη πρίζα για φόρτιση όλο το βράδυ (και αγροτικό αλλά θα βαριέμαι να πάω μέχρι το χωράφι)...

 

Βλέπω για το Hyundai Kona 39, 10ώρες φόρτισης από απλή πρίζα... Άρα ξεκινάω φορτισμένος και στις 8 ώρες το βράδυ θα πάρει ένα 40-50% οπότε μου φτάνει για επιστροφή άνετα... Κι τιμή 26-27... Δεν είναι άσχημο, απλώς δεν ξέρω πόσο χώρο χάνω συγκρινόμενο με το passat..

Ναι τότε σου κανει μια χαρά . Δεν έχει χώρους Passat αλλά έχει μεγαλύτερο χώρο πίσω  από το επίσημο αναγραφόμενο . Μπορείς να χαμηλωσεις το πάτωμα και να βάλεις και μπροστά αποθηκευτικό χώρο με πατέντα . Μεγαλύτερους χωρους έχουν τα Nissan leaf , id.3 / curpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, filarhos είπε

Έχουμε καμία εικόνα για τα χρηματοδοτικά προγράμματα που παίζουν αυτή την εποχή;

Έστω ότι έχω 15χιλ€ για προκαταβολή...

 

Υ.Γ. Πάλι μου μπαίνουν ιδέες... Θυμίζω κάθε μέρα 50 με 120 χλμ εντός και κάθε δεύτερο σκ αναγκαστικό ταξίδι σε επαρχιακή οδό 300χλμ. Απόσβεση 10-12 χρόνια φορτίζω δωρεάν.

6,9% σταθερό (τα χρόνια είτε 4 είτε 7 δεν άλλαζε το επιτόκιο, και μπορείς να ξεπληρώσεις όποτε θες και να γλιτώσεις το επιτόκιο) μου έδωσε η hyundai για το i30 με 3κ μπροστά να κλειδώσω τιμή και άλλα 7κ όταν έρθει (6-7 μήνες). (41% προκαταβολή δλδ). 

Χαμηλότερο ΜΟΝΟ σε balloon έβρισκα. (3,9 με 4,7)

Το καλύτερο προσωπικά το είχε η VW, γιατί άφηνε προκαταβολή 10% στο balloon με 3,9% για 48 δόσεις. Αν το είχε για 60 δόσεις θα ήταν ασυναγώνιστο.

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

6,9% σταθερό (τα χρόνια είτε 4 είτε 7 δεν άλλαζε το επιτόκιο, και μπορείς να ξεπληρώσεις όποτε θες και να γλιτώσεις το επιτόκιο) μου έδωσε η hyundai για το i30 με 3κ μπροστά να κλειδώσω τιμή και άλλα 7κ όταν έρθει (6-7 μήνες). (41% προκαταβολή δλδ). 

Χαμηλότερο ΜΟΝΟ σε balloon έβρισκα. (3,9 με 4,7)

Το καλύτερο προσωπικά το είχε η VW, γιατί άφηνε προκαταβολή 10% στο balloon με 3,9% για 48 δόσεις. Αν το είχε για 60 δόσεις θα ήταν ασυναγώνιστο.

Αυτό ισχύει και για ηλεκτρικά; 

Ή είναι η γενική εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, filarhos είπε

Υ.Γ. Πάλι μου μπαίνουν ιδέες... Θυμίζω κάθε μέρα 50 με 120 χλμ εντός και κάθε δεύτερο σκ αναγκαστικό ταξίδι σε επαρχιακή οδό 300χλμ. Απόσβεση 10-12 χρόνια φορτίζω δωρεάν.

απόσβεση σε σχέση με τι ?

Φόρτιση δωρεάν που κάνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

απόσβεση σε σχέση με τι ?

Φόρτιση δωρεάν που κάνεις ?

Σε σχέση με το πετρέλαιο punto...

Σπίτι πάνελ (όταν με το καλό τα βάλω), πάρκινγκ δουλειάς και αγροτικό στο χωράφι...

 

Υ.Γ. Εδώ και καιρό το σκέφτομαι το πλάνο... Αλλά τώρα με 2 και 2,4 τιμές πετρελαίου και βενζίνης γίνεται πιο έντονη σκέψη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, filarhos είπε

Αυτό ισχύει και για ηλεκτρικά; 

Ή είναι η γενική εικόνα;

Γενική απότι έχω καταλάβει. Να πω οτι πολύ "χονδρικά", μου είπαν το ύψος της χρημαδοτότησης να είναι πάνω κάτω ο μισθός του έτους +- κάποιο ποσοστό διαφορετικά θες εγγυητή. Για αυτό έχει μετράει να έχεις μεγάλη προκαταβολή. 

Spoiler

Αν το KONA το ηλεκτρικό σου βγεί 30κ και έχεις τα 15 στο χέρι και βγάζεις άλλα 15 τον χρόνο εσύ (ή οικογένεια. Επίσης μετράει πολύ αν πληρώνεις ενοίκιο. Εγώ όσο ήμουν ενοίκιο δεν μου έδιναν με είχαν απορρίψει πριν 2 χρόνια. Τώρα στο πατρικό ήταν σχετικά εύκολο), τότε θα το πάρεις. Φυσικά έτσι έχω καταλάβει εγώ από αυτά που μου είπαν τρεις αντιπροσωπείες. Η πιο εύκολη να πάρεις plan ήταν η WV αλλά μέχρι 36-48 μήνες και έβγαινε πολύ ακριβότερα με "ονομαστικό 3,7%"  απότι στην hyundai με σταθερό 6,9% (19390, με το πλανο πληρώνεις 24). Τα έχει και στην σελίδα. Άλλωστε και στην αντιπροσωπεία που πήγα απτην σελίδα τα διάβαζε λολ.

Spoiler

image.png.edb958c82ca7386b227ae3e3fe4c4a8f.png

 

Spoiler

image.png.1b23a1abae1aa60122fb0e5d08898704.png

 

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, filarhos είπε

Σε σχέση με το πετρέλαιο punto...

οκ , στη 10-12ετία όμως κράτα μια πισινή για τις μπαταρίες . Θα πρέπει να τις δουλεύεις ήρεμα και χωρίς ξεζουμίσματα (Εθνική&κλιμστισμός) και αργές φορτίσεις (edit και όχι άδεια και φουλάρισμα) , δεν ξέρω αν σε βγάλουν χωρίς πτώση όπου και δε θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...