Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, filipprin είπε

Βλεπω οτι ζοριζεσαι και δεν καταλαβαινω το γιατι.Φυσικα και δεν δεχομαι να πληρωνω το αυτοκινητο του αλλου απο την τσεπη μου.Να μην εχει να φαει και να τον βοηθησω το δεχομαι αλλα οταν πληρωνο το παντεσπάνι του αλλου και μετα μου το παιζει και μαγκας με τα δικα μου τα λευτα ε τοτε μου τη δινει.......

Αν ειχε ηλεκτρικο χωρίς επιδοτηση απο την τσεπη  μου τοτε δεν θα ελεγα τιποτα....

Αποφάσισε ποιο ειναι το πρόβλημά σου. Το οτι οι θεωρίες σου δεν βγαίνουν? Το ότι έχει ηλεκτρικό? Το ότι πήρε επίδομα για την αγορά του? Πρέπει να σου αιτιολογήσει αν πληρώνει φόρους? 

Άλλος ζοριζεται και βγάζει κόμπλεξ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Το ότι πήρε επίδομα για την αγορά του?

Ειμαι σαφεστατος.Τα υπολοιπα δεν με αφορουν....Κατα τα αλλα χαλαρωσε κουβεντα κανουμε...

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, filipprin said:

Δε μου λες το επιδοματακι απο το κράτος το αρπαξες η οχι?

 

13 minutes ago, filipprin said:

αλλα οταν πληρωνο το παντεσπάνι του αλλου και μετα μου το παιζει και μαγκας με τα δικα μου τα λευτα ε τοτε μου τη δινει.......

Αν ειχε ηλεκτρικο χωρίς επιδοτηση απο την τσεπη  μου τοτε δεν θα ελεγα τιποτα....

Αυτά είναι που με τρελαίνουν κ μου λες σου μιλαω με μη αποδεκτο τροπο.

Ρε μαν μου εχεις ιδεα πως λειτουργούν τα προγράμματα αυτα κ πως έρχονται. Αν δε τα παρει μια χωρα τα παιρνει αλλη. Επισης αν δε πανε για χ σκοπο πχ προώθηση ηλεκτρικων στη δεδομένη δεν θα κατσουν να λημνασουν. Θα πανε σε αλλο προγραμμα που παλι δε θα συμφωνείς πχ έρευνα καλλιέργειας μυκήτων για ανακάλυψη νεων ιων.

 

απο τη στιγμη που εισαι στη eu  κ λειτουργεί ετσι να απολογηθεις κ να αποζημιώσεις κ αλλα προγραμματα που εποφεληθηκαμε πριν χρονιαν απο τσεπες Γάλλων κ Γερμανων. Ας πουμε τωρα μερος αυτων που πληρώνεις κ εγω μαζι παει σε αναβάθμιση ποιοτητας ζωης των Σκοπίων. Δε σε ειδα σε κανα νημα να βγαζεις χολη

Οσο αφορα την ηλεκτροκινηση τωρα και πριν απαντησεις να ξεκαθαρισω οτι δεν εξεταζουμε  εδω αν  είναι σωστή η προώθηση τέτοιων "επενδύσεων ".

Σε ποναει τοσο πολυ που αυτος μπορεί κ εσυ δε μπορεις κ ειναι ξεκάθαρο. Οσο γατομπαρδος κ να σε δεν σου φτανει η γνωση στο πως λειτουργεί γενικα η κοινωνία στο οικονομικό κομματι που συμμετέχεις . το ενα που εχεις (πονηράδα γατου) δε συμβαδίζει με το άλλο (ημιμάθεια) με αποτέλεσμα αυτο που συμβαίνει τώρα.  

Μπορείς κάλλιστα να μετακομίσεις  Τουρκία που το 100% των φορων μενει στη χωρα. Αν δε κανω λαθος η Ελλάδα δινει 1.5% στην eu οποτε μαθε να ζεις με αυτο κ πως αποφασιζει τη διαθεση του κουβα. Παλι να ξεκαθαρίσω οτι είναι αδιάφορο αν συμφωνώ εγω η οχι.  Σήμερα μπορει να εισαι αντίθετος με αυτο αλλα αύριο να σε υπερ της επιδότησης καλλιέργειας στο χωριο σου γτ δινει θεσεις εργασιας η οτιδήποτε.

Στη γενικότερη εικονα προσπαθεις να πεις τι; εδω εχεις 2 άτομα που ηταν στη καταστροφή κ σου λενε τη πραγματικότητα που αντιμετωπισανε κ απαντας με ιστοριες που ακουσες η διάβασες εδω κ εκει 

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, filipprin είπε

Βλεπω οτι ζοριζεσαι και δεν καταλαβαινω το γιατι.Φυσικα και δεν δεχομαι να πληρωνω το αυτοκινητο του αλλου απο την τσεπη μου.Να μην εχει να φαει και να τον βοηθησω το δεχομαι αλλα οταν πληρωνο το παντεσπάνι του αλλου και μετα μου το παιζει και μαγκας με τα δικα μου τα λευτα ε τοτε μου τη δινει.......

Καμία επιδότηση δεν είναι από την τσέπη σου. Είναι ευρωπαϊκά προγράμματα, γιατί η ΕΕ θέλει να προωθήσει την ηλεκτροκίνηση. Το ελληνικό κράτος παραμένει χρεωκοπημένο, δε θα μπορούσε να επιδοτήσει απολύτως τίποτα.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Καμία επιδότηση δεν είναι από την τσέπη σου. Είναι ευρωπαϊκά προγράμματα, γιατί η ΕΕ θέλει να προωθήσει την ηλεκτροκίνηση. Το ελληνικό κράτος παραμένει χρεωκοπημένο, δε θα μπορούσε να επιδοτήσει απολύτως τίποτα.

Μπα και η ευρωπαικη ενωση απο πιανου την τσεπη τα μαζευει????Θες να πιασουμε την κουβεντα αυτη.Για καθε επιδοτηση που περνουμε βαζουμε και σημετοχη δικια μας.

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filipprin είπε

Μπα και η ευρωπαικη ενωση απο πιανου την τσεπη τα μαζευει????

Όχι από τη δικιά σου, εσύ είσαι πολίτης μιας χρεωκοπημένης χώρας που συνεχίζει να μπαίνει μέσα κάθε χρόνο, να αυξάνει το χρεός της, τόσο σε απόλυτο αριθμό όσο και σε ποσοστό του ΑΕΠ.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη στενοχωριέσε και η χρεοκοπημένη ελλαδιτσα πληρωνει κανονικα την συμετοχη της αναλογα με το αεπ της και τουσ προυπολογισμούς που καταθετει και εγκρίνονται.Για να παρει ενα ευρω δε πρεπει να βαλει απο την τσεπη της δυο.

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Όχι από τη δικιά σου, εσύ είσαι πολίτης μιας χρεωκοπημένης χώρας που συνεχίζει να μπαίνει μέσα κάθε χρόνο, να αυξάνει το χρεός της, τόσο σε απόλυτο αριθμό όσο και σε ποσοστό του ΑΕΠ.

Αλλα μας λενε οι Ευρω-παιοι εταίροι μας....Εχουμε υμνους .Αυτα και το κόβω εδω........όπως και να εχει τα περνει και απο μενα.Στα 8Κ η ΕΕ βαζει τα3- 4 και τα υπολοιπα η Ελλαδιτσα.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, filipprin είπε

Μη στενοχωριέσε και η χρεοκοπημένη ελλαδιτσα πληρωνει κανονικα την συμετοχη της αναλογα με το αεπ της και τουσ προυπολογισμούς που καταθετει και εγκρίνονται.Για να παρει ενα ευρω δε πρεπει να βαλει απο την τσεπη της δυο.

Αλλα μας λενε οι Ευρω-παιοι εταίροι μας....Εχουμε υμνους .Αυτα και το κόβω εδω........όπως και να εχει τα περνει και απο μενα

Δε τα παίρνει από σένα. Αλλά και να έπαιρνε από σένα, δε θα σε ρωτήσουν κιόλας, όπως δε σε ρωτάνε για χίλιες άλλες δαπάνες και επιδοτήσεις. Η ΕΕ έχει αποφασίσει πως το μέλλον είναι η ηλεκτροκίνηση, είτε σου αρέσει είτε δε σου αρέσει.

Η δαπάνη του "Κινούμαι Ηλεκτρικά 2" ήταν 50 εκατομμύρια ευρώ και αυξήθηκε στα 65. Μιλάμε για ψίχουλα μπροστά στον ετήσιο προϋπολογισμό του κράτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

όλοι όσοι ασχολούνται με το αντικείμενο αναγκαστικά γνωρίζουν τους τρόπους πυροπροστασίας και κατάσβεσης,  εσύ δεν χρειάζεται να τους γνωρίζεις γιατί δεν θα τους εφαρμόσεις

τρολαρεις εε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η δαπάνη του "Κινούμαι Ηλεκτρικά 2" ήταν 50 εκατομμύρια ευρώ και αυξήθηκε στα 65. Μιλάμε για ψίχουλα μπροστά στον ετήσιο προϋπολογισμό του κράτους.

Αυτα τα ψιχουλα μας φαγανε ομως.Και τα 65 απο την τσεπη μου βγηκανε.Πολυ λαρτζ σε βρισκω.......

 

15 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε τα παίρνει από σένα. Αλλά και να έπαιρνε από σένα, δε θα σε ρωτήσουν κιόλας, όπως δε σε ρωτάνε για χίλιες άλλες δαπάνες και επιδοτήσεις. Η ΕΕ έχει αποφασίσει πως το μέλλον είναι η ηλεκτροκίνηση, είτε σου αρέσει είτε δε σου αρέσει.

Απο μενα τα περνει αμμεσα η εμμεσα και δεν μου αρεσει τι αποφασίζει η ευρωπαικη ενωση για μενα χωρίς εμενα.Κυρίως οταν το κανει με λεφτα τον πολιτων της για να εξηπηρετησει τα δικα της γεωπολιτικά συμφεροντα που ουδεμια σχεση εχουν με την δικια μου ευημερία.

Αυτο το παραμύθι με το δεν ηταν δικα σου τα λεφτα το εχω ακουσει πολλες φορες κυρίως απο αυτούς που τα τσέπωσαν και εγιναν καπνός μετα.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, filipprin είπε

Αυτα τα ψιχουλα μας φαγανε ομως.Και τα 65 απο την τσεπη μου βγηκανε.Πολυ λαρτζ σε βρισκω.......

 

Απο μενα τα περνει αμμεσα η εμμεσα και δεν μου αρεσει τι αποφασίζει η ευρωπαικη ενωση για μενα χωρίς εμενα.Κυρίως οταν το κανει με λεφτα τον πολιτων της για να εξηπηρετησει τα δικα της γεωπολιτικά συμφεροντα που ουδεμια σχεση εχουν με την δικια μου ευημερία.

Αυτο το παραμύθι με το δεν ηταν δικα σου τα λεφτα το εχω ακουσει πολλες φορες κυρίως απο αυτούς που τα τσέπωσαν και εγιναν καπνός μετα.

Να προσέχεις τι ψηφίζεις τότε. Έτσι είναι η δημοκρατία. Και όχι τίποτα δε πήρε από σένα, η χώρα και φέτος έχει έλλειμα πάνω από 1 δις, άρα χρωστάς κι άλλα από αυτά που έδωσες (όπως όλοι μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, malakudi είπε

Δε τα παίρνει από σένα. Αλλά και να έπαιρνε από σένα, δε θα σε ρωτήσουν κιόλας, όπως δε σε ρωτάνε για χίλιες άλλες δαπάνες και επιδοτήσεις. Η ΕΕ έχει αποφασίσει πως το μέλλον είναι η ηλεκτροκίνηση, είτε σου αρέσει είτε δε σου αρέσει.

Η δαπάνη του "Κινούμαι Ηλεκτρικά 2" ήταν 50 εκατομμύρια ευρώ και αυξήθηκε στα 65. Μιλάμε για ψίχουλα μπροστά στον ετήσιο προϋπολογισμό του κράτους.

Κάτι λίγο παραπάνω απ' τα έξοδα του ιππικού ομίλου για να τρώνε σανό 10 άλογα :P

9 ώρες πριν, filipprin είπε

Αυτα τα ψιχουλα μας φαγανε ομως.Και τα 65 απο την τσεπη μου βγηκανε.Πολυ λαρτζ σε βρισκω.......

 

Απο μενα τα περνει αμμεσα η εμμεσα και δεν μου αρεσει τι αποφασίζει η ευρωπαικη ενωση για μενα χωρίς εμενα.Κυρίως οταν το κανει με λεφτα τον πολιτων της για να εξηπηρετησει τα δικα της γεωπολιτικά συμφεροντα που ουδεμια σχεση εχουν με την δικια μου ευημερία.

Αυτο το παραμύθι με το δεν ηταν δικα σου τα λεφτα το εχω ακουσει πολλες φορες κυρίως απο αυτούς που τα τσέπωσαν και εγιναν καπνός μετα.

Καλωσήλθες στον κόσμο της δημοκρατίας. Σε ένα κόσμο όπου θεωρητικά η πλειοψηφία βγάζει εκπρωσόπους σε μια βουλή και αυτοί ψηφίζουν για σένα.

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά ένα πολίτευμα όπου θα ρωτούσε ξεχωριστά κάθε πολίτη για κάθε απόφαση και θα περίμενε ένα ομόφωνο ναι απ' όλους για να νομοθετήσει, δεν θα λειτουργούσε και νομίζω είναι αυτονόητο για να κάτσω να εξηγήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.protothema.gr/economy/article/1449007/eurostat-apo-ananeosimes-piges-to-227-tis-energeias-pou-katanalothike-stin-ellada-to-2022/

Eurostat: Από ανανεώσιμες πηγές το 22,7% της ενέργειας που καταναλώθηκε στην Ελλάδα το 2022

Η χώρα μας βρίσκεται πολύ κοντά στον ευρωπαϊκό μέσο όρο, με ποσοστό που αυξήθηκε ελαφρά σε σχέση με το 2021

Αυτα τα 48% που ελεεγε ενα παλικαρι εδω μεσα που τα βρηκε........

14 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά ένα πολίτευμα όπου θα ρωτούσε ξεχωριστά κάθε πολίτη για κάθε απόφαση και θα περίμενε ένα ομόφωνο ναι απ' όλους για να νομοθετήσει, δεν θα λειτουργούσε και νομίζω είναι αυτονόητο για να κάτσω να εξηγήσω.

Κατανοητο.Αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι επειδη αυτοι αποφασιζουν οτι τούς συμφερει εγω θα συμφωνησω μαζι τους.Ασε που αλλα λεν πριν για να τούς ψηφισεις και αλλα κανουνε μετα.Κατε εμε η αποφαση για απεξαρτηση απο τα ορυκτα καυσιμα ειναι περισσοτερο πολιτικη παρα επειδη σκεφτηκαν ξαφνικα το περιβαλλον.Δεν μπορει ο πλανητης να ειναι τιγκα στο φυσικο αεριο και εγω να πληρώνω το ρευμα 10 φορες πανω απο οτι πριν 5 χρονια.

Τέλος παντων επιδει το παρατραβηξαμε αυτο που ειπα εγω ειναι οτι οι επιδοτησεις που πηρανε οι κατοχοι ηλεκτρικων και τα φοτοβολταικα έμμεσα η αμμεσα βγηκανε ΚΑΙ απο την τσεπη του Ελληνα φορολογουμενου πολιτη...

Στην ουσια δηλαδη οποίος ειχε 30 Κ να διαθέσει πηρε και μπόνους απο την τσεπη μου........

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, filipprin said:

Στην ουσια δηλαδη οποίος ειχε 30 Κ να διαθέσει πηρε και μπόνους απο την τσεπη μου........

Για να μην ζοριζεσαι, αν και τα εχουμε ξαναπει. Πηγαινε σε ενα site να κανεις μια παραγγελια, στο τελος στην τιμη θα δεις και μια σειρα που λεει ΦΠΑ με ενα ποσο. Οσοι αγοραζουν ηλεκτρικο ενα μερος αυτου του ποσου δεν πληρωνουν. Θα μπορουσε η κυβερνηση να πει απλα οτι  στα ηλεκτρικα αυτοκινητα, μεχρι ενα κοστος προ φορων,  εχουν ΦΠΑ 1% ας πουμε και θα τελειωνε εκει. Ουτε υπηρεσιες ουτε αιτησεις ουτε τιποτα αλλο. Αλλα επρεπε να το πουλησει ως επιδομα για φτιαξει μια υπηρεσια και να χωσει μερικους νωματαιους εκει και να το παιξει καλη στο κακομοιρη που δεν του κοβει και πολυ ( αλλα ψηφιζει ομως). Και επειδη μπορει να μην καταλαβες το νοημα, δεξου το γεγονος οτι απο την τσεπη σου εσυ δεν δινεις τιποτα. Κοιμησου... ησυχος..

Επεξ/σία από gbras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...