Προς το περιεχόμενο

iPhone 12: Μεγάλο leak του lineup και των τιμών


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρομερή σειρά, υπερπλήρης και για όλα τα γούστα. Αν και το μόνο που πραγματικά ζηλεύω είναι το μικρό. Σε μια άλλη ζωή θα ψηνόμουν ακόμη και να το αγοράσω.

Δηλαδή πόσο δύσκολο και πόσο δαπανηρό είναι για τους κατασκευαστές να βγάζουν και μία μίνι ναυαρχίδα, χωρίς καμία έλλειψη; H Xiaomi πχ δεν ξέρει ούτε η ίδια πόσα και ποια μοντέλα κατασκευάζει, τόσο εκτός γραμμής θα την έβγαζε ένα πχ Mi 10 pro mini;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους λενε γιατι να παρουν iphone και οτι τα android των 200, 300, 400 ευρω ειναι το ιδιο πραγμα ή καλυτερα, να διαβασουν αποψεις απο πολλα μελη του φορουμ που ειτε εκαναν τη μεταβαση απο android ειτε εχουν και iphone και android.

Τι κάνει τη τεράστια διαφορά; Το IOS

Επίσης έχουν-είχαν φοβερή μεταπωλητική αξία. Βέβαια με κινητό που κάνει 1349 καινούργιο θα χάσεις πολλά χρήματα όταν το πουλήσεις ένα χρόνο μετά, αλλά και πάλι σε σχέση με samsung η διαφορά είναι μεγάλη.

Επίσης μέχρι το iphone 5, περίπου, όπου οταν εβαζες τη τελευταια ios το κινητο σερνοταν (γνωστο θεμα με downgrade και μπαταριες) η apple αλλαξε τελειως ροτα και πλεον ενα κινητο της απο εκει που εβγαζε 2-3 χρονια τωρα βγαζει 5+ με τελευταια ios χωρις ΚΑΝΕΝΑ θεμα. Ενα παλιο μου 6s του 15 τρεχει σφαιρα το ios14 και ειναι 5ετιας ηδη και θα κρατησει πολυ ακομα χωρις αλλη αναβαθμιση ios. 

ΥΓ οποιος δεν εχει "κατσει" με iphone τουλαχιστον 2 βδομαδες δεν μπορει να εχει πλήρη αποψη, ειναι το ιδιο ακριβώς πραγμα με αυτους που κραζουν τα μακ για τις τιμες τους. Η διαφορά; MAC OS.

Καθήστε με mac ή iphone για 2 βδομαδες και μετά είναι πιθανό να αναθεωρήσετε.

ΥΓ2 Εχω περασει απο το πρωτο iphone αρχές του 2008, 3gs, 4s, 5s, 6s, 7 plus, 11 pro max με ενα samsung s3 το 2013 και ενα s20 προσφατα που τα εδωσα και τα δυο σε μερικες βδομαδες.

ΥΓ3 Ο βασικός μου υπολογιστής ήταν μέχρι πρόσφατα ένας imac 27 του 2011 (σερφάρισμα, δουλείες γραφείου κτλπ κτλπ)(τον πηγα σπιτι και εχω στο γραφειο ενα mac mini ι3 σαν βασικο πλεον) και ας έχω ryzen 3800, 32gb ram, NVMe, 2080 στο γραφειο για προγραμματα μηχανικου ακριβως διπλα απο το mac.

Φιλικά πάντα.

Επεξ/σία από _eLpiS_
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple έχει το 25% της αγοράς κινητών και tablet, ενώ παράλληλα το 60-70% των κερδών. Πιστεύει κανείς ότι τα κέρδη προέρχονται από την πώληση των iphones, λόγω της υψηλής τους τιμής;

Τα περισσότερα χρήματα τα βγάζει από την πώληση software και υπηρεσιών. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλει ο χρήστης να μείνει στο οικοσύστημά της και βγάζει αναβαθμίσεις για τόσα χρόνια. Η διαδικασία ανάπτυξης και υποστήριξης ενός λειτουργικού της κοστίζει πόρους και χρήματα, τα οποία, φυσικά, τα χρεώνει στην τελική τιμή του προϊόντος. Για άλλες εταιρείες, που χρησιμοποιούν το δωρεάν Android,  τα κόστη αυτά δεν υπάρχουν, άρα προσπαθούν να δελεάσουν τον υποψήφιο αγοραστή με hardware, το οποίο και θέλουν να έχει ημερομηνία λήξης και γι αυτό σταματούν τις αναβαθμίσεις λειτουργικού σε σχετικά σύντομο διάστημα.

Δεν είναι "η κακιά Apple". Έχει απλά διαφορετικό μοντέλο εσόδων από τις υπόλοιπες εταιρείες κινητών. Προσωπικά δεν έχω Apple, είχα αγοράσει το 2016 και ήμουν συνολικά πολύ ευχαριστημένος από την εμπειρία χρήσης που προσέφεραν. Το μόνο που με έκανε να μην ξαναπάρω είναι το διαρκές στρες, που προέρχονταν από το ότι κουβαλούσα πάνω μου μια συσκευή που είχα αγοράσει 670 ευρώ. Σκεφτόμουν ότι αν γλιστρήσω, κατά λάθος, πέσω και ακουστεί κάποιο "κρακ" θα προσεύχομαι να προέρχεται πχ από το πόδι μου και όχι από το κινητό. Εκεί συνειδητοποίησα πόσο αναλώσιμα είναι τελικά τα κινητά και αποφάσισα να αγοράζω mid range μοντέλα (200-250 ευρώ) όπου θα μπορώ να τα αντικαταστήσω εύκολα. Αυτό, βέβαια, είναι η δική μου λογική. Δε θεωρώ "λάθος" το να πάρει κάποιος ένα ακριβό κινητό, ούτε ότι είναι "πρόβατο". Δικαίωμα του καθενός να αγοράζει ό,τι θέλει με τα λεφτά του. Το να τσακώνεσαι με τον άλλο για μία επιλογή που έκανε και την πλήρωσε από τη δική του τσέπη το θεωρώ ανούσιο.

https://gs.statcounter.com/vendor-market-share/mobile

  • Like 6
  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Que sera sera είπε

Τα ίδια και τα ίδια,  ουδείς λογος αναβάθμισης απο το iphone X και περα.

Δεν είναι ασχημα τηλεφωνάκια για κάποιον που εχει συνηθίσει το ios ( ή που έχει αγοράσει κάποια προγράμματα και δεν θέλει να τα χάσει) αλλά εκτος και αν εχεις iphone 7 ή η μπαταρία σου τα έχει παίξει,  δεν υπάρχει λόγος αγοράς.

 

Εγώ που έχω SE να το πάρω το mini ή να περιμένω καμιά 3ετία ακόμα ; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Macosj είπε

Με 600 ευρώ παίρνεις p40 pro για ποια τιμή μιλάς? Σε αυτή τη κατηγορία με κλειστά μάτια το αγοράζεις. Αν πας σε χιλιάρικο με κλειστά μάτια note 20 ή S20 ultra 

Έτσι κλείνουν όλοι τα ματια και τα αγοράζουν τα προαναφερθέντα ...

 Γιαυτο πουλάνε σαν ζεστά ψωμάκια ...

 Τι όχι ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gianniskks είπε

. Ελπίζω κάποια στιγμή να δούμε ανακύκλωση φορτιστών γιατί ειναι κρίμα να παράγονται και μετά να πετιούνται, είναι μεγάλη επιβάρυνση για το περιβάλλον. 

Συμφωνώ με την προστασία του περιβάλλοντος αλλά όχι με μέτρα τύπου μέτρο Θεσσαλονίκης!😄  Με το να κόψεις τους φορτιστές που πέρνεις και έχεις 2-4 χρόνια σπίτι δεν σώζεται η κατάσταση. Ας βγει η ΕΕ κτλ και να πουν απογοητεύονται όλα τα πλαστικά PET 500 και 1000 κτλ που είναι τα πλαστικά μπουκάλια αναψυκτικών και χίλια δυο άλλα. Τα οποία καταλήγουν στα σκουπίδια λίγες ώρες μετά την αγορά τους. Μιλάμε για  τόνους. Όχι οι φορτιστές και τα καλαμάκια. Θα μου πεις μια αρχή είναι και αυτό, συμφωνώ μακάρι όλοι να μην βάζουν φορτιστή αλλά δεν είναι η λύση! 

(Υψηλότερα τέλη κυκλοφορίας λέει στα παλιά αυτοκίνητα. Την στιγμή που ξεκινάει το λεωφορείο (ΜΜΜ) από την στάση και αφήνει μαύρους καπνούς από τον καταλύτη που δεν έχει αλλαχτεί ποτέ από την μέρα που βγήκε από το εργοστάσιο!😄 )

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gianniskks είπε

Πόσους φορτιστές έχεις σπίτι σου. Απάντησε ειλικρινά. Πόσα καλώδια κυκλοφορούν. Σε εμένα προσωπικά πάνω από 10. Έχω τουλάχιστον 4-5 lightning με τα αντίστοιχα πριζάκια και απο τα άλλα έχω χάσει το μέτρημα. Αυτά όλα θα αναγκαστώ κάποια στιγμή να τα πετάξω ή μπορώ να τα επαναχρησιμοποιώ. Ο φορτιστής δεν υποκειται σε φθορά εκτός αν κοπεί, συνήθως λόγω κακής χρήσης, το δε πριζάκι δεν θα χαλάσει ποτέ. Το τηλεχειριστήριο που ανέφερες ειναι άστοχο διότι κάθε κατασκευαστής έχει το δικό του ενώ κάθε μοντέλο τηλεόρασης έχει διαφορετικές λειτουργίες άρα διαφορετικό τηλεχειριστήριο. Στο καλώδιο αλλάζει μόνον το χρώμα. Το ρολό στο κέντρο των κωλόχαρτων επίσης άκυρο διότι ειναι ανακυκλώσιμο υλικό, να το πετάς στον μπλε κάδο. 

Αγοράζω κινητό....φορτιστής, αγοράζω ακουστικά....φορτιστής (ίδιος).....αγοράζω ηλεκτρονικό τσιγάρο.....φορτιστής......αγοράζω ταμπλετ......φορτιστής....και πάει και πάει λέγοντας. Πετιούνται οι συσκευές λόγω φθοράς η παλαιότητας αλλά οι φορτιστές είναι καινούργιοι. Δεν βλέπεις την κοινή λογική; 

Ο καταναλωτής αν ήταν έξυπνος θα απαιτούσε να αφαιρεθεί ένα αξεσουάρ, όπως το αποκάλεσες, το οποίο είμαι βέβαιος ότι διαθέτει και μάλιστα σε πλεονασμό. Και φυσικά να μην το χρεώνεται. Και αν μου πει κάποιος ότι δεν έχει φορτιστή σπίτι του ειλικρινά δεν θα τον πιστέψω. Παίζει να έχω περισσότερους φορτιστές από ότι πρίζες στο σπίτι. 

Έτσι ακριβώς, επίσης επειδή ποτέ δεν με βόλευαν τα μεγάλα καλώδια, πάντα είχα κοντά και στην τσάντα του υπολογιστή, και στο γράφει, αλλά και στο αυτοκίνητο, για φορτιστές δε αμέτρητους. Στις δυο τελευταίες συσκευές ακουστικά, καλώδια και φορτιστές έμειναν στην ζελατίνα!!!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Macosj είπε

Με 600 ευρώ παίρνεις p40 pro για ποια τιμή μιλάς? 

Μα το έγραψα, στην επίσημη τιμή αναφέρομαι. 1139€ και τώρα προσφορά 999€

https://www.germanos.gr/product/huawei-p40-pro/20392825/

Οκ, στην αρχή έδινε και κουπόνια για πίτσες Dominos, αυτά δεν τα υπολόγισα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Que sera sera είπε

Τα ίδια και τα ίδια,  ουδείς λογος αναβάθμισης απο το iphone X και περα.

Δεν είναι ασχημα τηλεφωνάκια για κάποιον που εχει συνηθίσει το ios ( ή που έχει αγοράσει κάποια προγράμματα και δεν θέλει να τα χάσει) αλλά εκτος και αν εχεις iphone 7 ή η μπαταρία σου τα έχει παίξει,  δεν υπάρχει λόγος αγοράς.

Αμα δεν πέθαινε το x μου στα από 3 χρόνια, και εγώ δεν θα άλλαζα. Πριν από το χ είχα το 7, που το έδωσε τις προάλλες η σύζυγος για να πάρει το se με 300 ευρώ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

43 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Άμα δεν πέθαινε το x μου στα από 3 χρόνια, και εγώ δεν θα άλλαζα. Πριν από το χ είχα το 7, που το έδωσε τις προάλλες η σύζυγος για να πάρει το se με 300 ευρώ. 

ωπ τωρα το ειδα.

Πραγματι, δεν κανει πολυ καλα κινητα με διαρκεια στο χρονο οπως εβαλα πιο πανω. Πεθανε στα 3 χρονια ειπες; Ωχ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, _eLpiS_ είπε

Για οσους λενε γιατι να παρουν iphone και οτι τα android των 200, 300, 400 ευρω ειναι το ιδιο πραγμα ή καλυτερα, να διαβασουν αποψεις απο πολλα μελη του φορουμ που ειτε εκαναν τη μεταβαση απο android ειτε εχουν και iphone και android.

Τι κάνει τη τεράστια διαφορά; Το IOS

Επίσης έχουν-είχαν φοβερή μεταπωλητική αξία. Βέβαια με κινητό που κάνει 1349 καινούργιο θα χάσεις πολλά χρήματα όταν το πουλήσεις ένα χρόνο μετά, αλλά και πάλι σε σχέση με samsung η διαφορά είναι μεγάλη.

Επίσης μέχρι το iphone 5, περίπου, όπου οταν εβαζες τη τελευταια ios το κινητο σερνοταν (γνωστο θεμα με downgrade και μπαταριες) η apple αλλαξε τελειως ροτα και πλεον ενα κινητο της απο εκει που εβγαζε 2-3 χρονια τωρα βγαζει 5+ με τελευταια ios χωρις ΚΑΝΕΝΑ θεμα. Ενα παλιο μου 6s του 15 τρεχει σφαιρα το ios14 και ειναι 5ετιας ηδη και θα κρατησει πολυ ακομα χωρις αλλη αναβαθμιση ios. 

ΥΓ οποιος δεν εχει "κατσει" με iphone τουλαχιστον 2 βδομαδες δεν μπορει να εχει πλήρη αποψη, ειναι το ιδιο ακριβώς πραγμα με αυτους που κραζουν τα μακ για τις τιμες τους. Η διαφορά; MAC OS.

Καθήστε με mac ή iphone για 2 βδομαδες και μετά είναι πιθανό να αναθεωρήσετε.

ΥΓ2 Εχω περασει απο το πρωτο iphone αρχές του 2008, 3gs, 4s, 5s, 6s, 7 plus, 11 pro max με ενα samsung s3 το 2013 και ενα s20 προσφατα που τα εδωσα και τα δυο σε μερικες βδομαδες.

ΥΓ3 Ο βασικός μου υπολογιστής ήταν μέχρι πρόσφατα ένας imac 27 του 2011 (σερφάρισμα, δουλείες γραφείου κτλπ κτλπ)(τον πηγα σπιτι και εχω στο γραφειο ενα mac mini ι3 σαν βασικο πλεον) και ας έχω ryzen 3800, 32gb ram, NVMe, 2080 στο γραφειο για προγραμματα μηχανικου ακριβως διπλα απο το mac.

Φιλικά πάντα.

 

Εγώ από Android πήγα σε iPhone, έκατσα ένα μήνα (με τα χίλια ζόρια αφού δε μπορούσα να κάνω τίποτα advanced από όσα έκανα σε Android, ίσα ίσα να πω δηλαδή ότι δεν πέταξα τα λεφτά μου), ξαναγύρισα σε Android. Δε με νοιάζει ούτε το οικοσύστημα, ούτε το UI, ούτε η ποιότητα κατασκευής. Για εμένα smartphone σημαίνει smart operating system, κοιτάζω αποκλειστικά τις δυνατότητες σε software και αυτό είναι και το νόημα ενός έξυπνου κινητού αλλιώς ο τίτλος smartphone είναι παραπλανητικός. Δώσε μου το πιο απαρχαιωμένο UI σε κινητό με την προϋπόθεση ότι θα μπορώ να κάνω ότι θέλω ακόμα και αν δουλεύει μόνο μέσω terminal, θα το πάρω.

Θεωρώ πως άτομα που μεγάλωσαν με πληροφορική δε χρειάζονται ένα κλειστό λειτουργικό μην τυχόν και κάνουν κάτι περισσότερο από ότι έκανε το Nokia 6600 15 χρόνια πριν, το λειτουργικό θα πρέπει να σε αφήνει να το αξιοποιήσεις μέχρι εκεί που σε αφήνουν οι δικές σου δυνατότητες και όχι τις δικές σου δυνατότητες να τις καθορίζει το λειτουργικό για το οποίο εσκασες 1000€. Και ναι δεν έχουν όλοι ανάγκη να κάνουν το κινητό τους υπολογιστή, αλλά τότε θα φάει και την αντίστοιχη κριτική από όσους δίνουν βάση εκεί, εξάλλου από Windows Mobile τα κινητά άρχισαν να ξεφεύγουν σε software δυνατοτητες και το iOS τα ξαναγυρισε κάμποσα βήματα πίσω.

Και μη ξεχνάς την μεταπωλητικη αξία των Nexus και Pixel για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Εταιρείες που βγάζουν 100 κινητά το μήνα λογικό να μην έχουν μεταπωλητικη αξία, πόσο μάλλον όταν η αξία αγοράς τους είναι εξαρχής τραγικά μικρή για αυτά που προσφέρουν.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 3
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως , μετά το Χ έχεις την εντύπωση ότι ανακυκλώνει τα ίδια και τα ίδια . Όσοι έχουν από Χ και πάνω δεν βλέπω να υπάρχει λόγος αναβάθμισης , εκτός κιαν θέλεις να είσαι πάντα με την τελευταία λέξη της............... μόδας ,που στην τελική καταντά άσκοπη σπατάλη πόρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Θεωρώ πως άτομα που μεγάλωσαν με πληροφορική δε χρειάζονται ένα κλειστό λειτουργικό μην τυχόν και κάνουν κάτι περισσότερο από ότι έκανε το Nokia 6600 15 χρόνια πριν, το λειτουργικό θα πρέπει να σε αφήνει να το αξιοποιήσεις μέχρι εκεί που σε αφήνουν οι δικές σου δυνατότητες και όχι τις δικές σου δυνατότητες να τις καθορίζει το λειτουργικό για το οποίο εσκασες 1000€. Και ναι δεν έχουν όλοι ανάγκη να κάνουν το κινητό τους υπολογιστή, αλλά τότε θα φάει και την αντίστοιχη κριτική από όσους δίνουν βάση εκεί, εξάλλου από Windows Mobile τα κινητά άρχισαν να ξεφεύγουν σε software δυνατοτητες και το iOS τα ξαναγυρισε κάμποσα βήματα πίσω.

Και μη ξεχνάς την μεταπωλητικη αξία των Nexus και Pixel για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Εταιρείες που βγάζουν 100 κινητά το μήνα λογικό να μην έχουν μεταπωλητικη αξία, πόσο μάλλον όταν η αξία αγοράς τους είναι εξαρχής τραγικά μικρή για αυτά που προσφέρουν.

Εσύ ουσιαστικά όμως είσαι ούτε το 1% της πελατειακής βάσης. Καλά κάνεις και πας σε κάτι τελείως ελεύθερο να κάνεις ότι θες, αλλά η Apple είναι εταιρεία που κοιτάει το συμφέρον της και το συμφέρον της είναι να προσφέρει όμορφη τεχνολογία που δουλεύει απροβλημάτιστα για το υπόλοιπο 99% του κόσμου. 

Να το πω ακόμα πιο απλά, πόσο κόσμο ξέρεις να παίρνει backup? Ούτε ο ένας στους δέκα. Κιόμως λόγω iCloud, όλοι οι users πλέον απέκτησαν backup τόσο στις φωτογραφίες τους όσο και στις επαφές, ουσιαστικά χωρίς ΚΑΝ να το καταλάβουν. 

Αυτή η απλοιηκότητα είναι που πουλάει και που ο απλός χρήστης δεν αποχωρίζεται. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...