Προς το περιεχόμενο

iPhone 12: Μεγάλο leak του lineup και των τιμών


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ για πρώτη φορά, θέλω να ξεσκιστεί να πουλάει η Apple το μικρό το 5.4", για να βάλει σε σκέψεις και τους υπόλοιπους, οτι ασχέτως τιμής, θέλουμε πολύ καλά κινητά και σε μικρό μέγεθος, ΑΝ ξαναλέω είναι ένα μικρό iPhone 12, και όχι το χάλι του SE. 

Φέτος τα δώσαμε στη Sony, ίσως σε καμια διετία που θα ξαναβγώ στην γύρα να έχει πολύ καλά κινητά σε μικρό μέγεθος να διαλέξω.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

 

Εγώ από Android πήγα σε iPhone, έκατσα ένα μήνα (με τα χίλια ζόρια αφού δε μπορούσα να κάνω τίποτα advanced από όσα έκανα σε Android, ίσα ίσα να πω δηλαδή ότι δεν πέταξα τα λεφτά μου), ξαναγύρισα σε Android. Δε με νοιάζει ούτε το οικοσύστημα, ούτε το UI, ούτε η ποιότητα κατασκευής. Για εμένα smartphone σημαίνει smart operating system, κοιτάζω αποκλειστικά τις δυνατότητες σε software και αυτό είναι και το νόημα ενός έξυπνου κινητού αλλιώς ο τίτλος smartphone είναι παραπλανητικός. Δώσε μου το πιο απαρχαιωμένο UI σε κινητό με την προϋπόθεση ότι θα μπορώ να κάνω ότι θέλω ακόμα και αν δουλεύει μόνο μέσω terminal, θα το πάρω.

Θεωρώ πως άτομα που μεγάλωσαν με πληροφορική δε χρειάζονται ένα κλειστό λειτουργικό μην τυχόν και κάνουν κάτι περισσότερο από ότι έκανε το Nokia 6600 15 χρόνια πριν, το λειτουργικό θα πρέπει να σε αφήνει να το αξιοποιήσεις μέχρι εκεί που σε αφήνουν οι δικές σου δυνατότητες και όχι τις δικές σου δυνατότητες να τις καθορίζει το λειτουργικό για το οποίο εσκασες 1000€. Και ναι δεν έχουν όλοι ανάγκη να κάνουν το κινητό τους υπολογιστή, αλλά τότε θα φάει και την αντίστοιχη κριτική από όσους δίνουν βάση εκεί, εξάλλου από Windows Mobile τα κινητά άρχισαν να ξεφεύγουν σε software δυνατοτητες και το iOS τα ξαναγυρισε κάμποσα βήματα πίσω.

Και μη ξεχνάς την μεταπωλητικη αξία των Nexus και Pixel για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Εταιρείες που βγάζουν 100 κινητά το μήνα λογικό να μην έχουν μεταπωλητικη αξία, πόσο μάλλον όταν η αξία αγοράς τους είναι εξαρχής τραγικά μικρή για αυτά που προσφέρουν.

Εγώ που μεγάλωσα με πληροφορικη και θέλω και τα 2 είμαι άρρωστος???

Έχω ένα 11 pro max &  s10 με twin sim.

Το καθένα έχει τα καλά του και τα κακα του...το πρόβλημα μου είναι ότι τόσα χρόνια δεν έχω καταλήξει ακόμα και αγοράζω και τα 2.    

Επεξ/σία από pace
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Εγώ από Android πήγα σε iPhone, έκατσα ένα μήνα (με τα χίλια ζόρια αφού δε μπορούσα να κάνω τίποτα advanced από όσα έκανα σε Android, ίσα ίσα να πω δηλαδή ότι δεν πέταξα τα λεφτά μου), ξαναγύρισα σε Android. Δε με νοιάζει ούτε το οικοσύστημα, ούτε το UI, ούτε η ποιότητα κατασκευής. Για εμένα smartphone σημαίνει smart operating system, κοιτάζω αποκλειστικά τις δυνατότητες σε software και αυτό είναι και το νόημα ενός έξυπνου κινητού αλλιώς ο τίτλος smartphone είναι παραπλανητικός. Δώσε μου το πιο απαρχαιωμένο UI σε κινητό με την προϋπόθεση ότι θα μπορώ να κάνω ότι θέλω ακόμα και αν δουλεύει μόνο μέσω terminal, θα το πάρω.

Θεωρώ πως άτομα που μεγάλωσαν με πληροφορική δε χρειάζονται ένα κλειστό λειτουργικό μην τυχόν και κάνουν κάτι περισσότερο από ότι έκανε το Nokia 6600 15 χρόνια πριν, το λειτουργικό θα πρέπει να σε αφήνει να το αξιοποιήσεις μέχρι εκεί που σε αφήνουν οι δικές σου δυνατότητες και όχι τις δικές σου δυνατότητες να τις καθορίζει το λειτουργικό για το οποίο εσκασες 1000€. Και ναι δεν έχουν όλοι ανάγκη να κάνουν το κινητό τους υπολογιστή, αλλά τότε θα φάει και την αντίστοιχη κριτική από όσους δίνουν βάση εκεί, εξάλλου από Windows Mobile τα κινητά άρχισαν να ξεφεύγουν σε software δυνατοτητες και το iOS τα ξαναγυρισε κάμποσα βήματα πίσω.

Και μη ξεχνάς την μεταπωλητικη αξία των Nexus και Pixel για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Εταιρείες που βγάζουν 100 κινητά το μήνα λογικό να μην έχουν μεταπωλητικη αξία, πόσο μάλλον όταν η αξία αγοράς τους είναι εξαρχής τραγικά μικρή για αυτά που προσφέρουν.

Εισαι το 0.1% και πιθανοτατα και πιο κατω. Πολυ καλα κανεις και πας σε android οπως και πολυ καλα κανεις που υποθετω εισαι με linux.

Το 99.9% ομως δεν εχεις τις δικες σου αναγκες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, papp0us είπε

Εγώ για πρώτη φορά, θέλω να ξεσκιστεί να πουλάει η Apple το μικρό το 5.4", για να βάλει σε σκέψεις και τους υπόλοιπους, οτι ασχέτως τιμής, θέλουμε πολύ καλά κινητά και σε μικρό μέγεθος, ΑΝ ξαναλέω είναι ένα μικρό iPhone 12, και όχι το χάλι του SE. 

Θα συμφωνήσω, και κατά πάσα πιθανότητα αν και έχω το Χ θα το πάρω και αυτό για να είναι το εταιρικό μου, αν όντως στο μέγεθος είναι όπως το περιμένω! 

Ειδικά για όσους χρειάζονται 2ο κινητό, δεν υπαρχει χειρότερο πράγμα απ'το να κουβαλάς 2 παντόφλες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Θα συμφωνήσω, και κατά πάσα πιθανότητα αν και έχω το Χ θα το πάρω και αυτό για να είναι το εταιρικό μου, αν όντως στο μέγεθος είναι όπως το περιμένω! 

Ειδικά για όσους χρειάζονται 2ο κινητό, δεν υπαρχει χειρότερο πράγμα απ'το να κουβαλάς 2 παντόφλες....

To Pixel 5 είναι ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ κοντά σε ένα ΠΟΛΥ καλό μικρό κινητό. Αν καταφέρουν να το πάνε 5.8 με τα ίδiα bezels, και με Flagship SoC νομίζω οτι θα ειναι ακριβώς αυτό που θέλω. Μόνο που θέλει σαφάρι για να το βρείς να το αγοράσεις. Για αυτό λέω να ασχοληθούν και άλλοι κατασκευαστές. Ίσως τους σπρώξει η Apple αν βαρεθεί να πουλάει το μικρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _eLpiS_ είπε

Ενα παλιο μου 6s του 15 τρεχει σφαιρα το ios14 και ειναι 5ετιας ηδη και θα κρατησει πολυ ακομα χωρις αλλη αναβαθμιση ios. 

 

Θυμάμαι παλιά ένα iphone που είχε πέσει στα χέρια μου ότι είχαν σταματήσει να ενημερώνονται οι εφαρμογές επειδή δεν είχε κάνει αναβάθμιση στο τελευταίο ios (τουλάχιστον έτσι ισχυριζόταν ο κάτοχός του). Ισχύει κάτι τέτοιο; Κ αν ναι, όταν κάποιο κινητό σταματήσει να λαμβάνει άλλες αναβαθμίσεις ios (πχ το 6s θα σταματήσει στο 14 κ δε θα πάρει 15), ύστερα για πόσο καιρό ακόμα οι εφαρμογές θα ενημερώνονται με το "παλιό" πλέον ios;

Χρησιμοποιούσα για 10 χρόνια αποκλειστικά Android, πρόσφατα έκανα την μετάβαση σε iphone, οπότε είμαι σχετικά νέος στην παρέα της apple κ δεν γνωρίζω τέτοιες λεπτομέρειες. Στο android πχ λαμβάνεις ενημερώσεις για εφαρμογές χωρίς περιορισμούς (ακόμα κ αν έχεις παλιά έκδοση του), απλά ίσως δεν δείχνουν τόσο εντυπωσιακές εμφανισιακά όσο σε πιο καινούργια έκδοση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The key differentiator between the iPhone 12 Pro and the iPhone 12 Pro Max will be the sensor size, with the Max model packing a 47% larger sensor with 1.7μm pixels. Apple will market this as an “Expansive” camera capability.

Θέλω εξηγήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, leonidas_ said:

Θυμάμαι παλιά ένα iphone που είχε πέσει στα χέρια μου ότι είχαν σταματήσει να ενημερώνονται οι εφαρμογές επειδή δεν είχε κάνει αναβάθμιση στο τελευταίο ios (τουλάχιστον έτσι ισχυριζόταν ο κάτοχός του). Ισχύει κάτι τέτοιο; Κ αν ναι, όταν κάποιο κινητό σταματήσει να λαμβάνει άλλες αναβαθμίσεις ios (πχ το 6s θα σταματήσει στο 14 κ δε θα πάρει 15), ύστερα για πόσο καιρό ακόμα οι εφαρμογές θα ενημερώνονται με το "παλιό" πλέον ios;

Χρησιμοποιούσα για 10 χρόνια αποκλειστικά Android, πρόσφατα έκανα την μετάβαση σε iphone, οπότε είμαι σχετικά νέος στην παρέα της apple κ δεν γνωρίζω τέτοιες λεπτομέρειες. Στο android πχ λαμβάνεις ενημερώσεις για εφαρμογές χωρίς περιορισμούς (ακόμα κ αν έχεις παλιά έκδοση του), απλά ίσως δεν δείχνουν τόσο εντυπωσιακές εμφανισιακά όσο σε πιο καινούργια έκδοση του.

Εξαρτάται απ' τον Developer. Το Fb π.χ. θέλει iOS 10 or later. Άλλες θέλουν 11 κλπ. Κάποιες εφαρμογές κρατάνε και version για παλιότερα iOS οπότε όταν πας να κατεβάσεις την καινούργια εφαρμογή σου λέει ότι δεν υποστηρίζεται κι αν θέλεις να κατεβάσεις την παλιότερη version. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Θυμάμαι παλιά ένα iphone που είχε πέσει στα χέρια μου ότι είχαν σταματήσει να ενημερώνονται οι εφαρμογές επειδή δεν είχε κάνει αναβάθμιση στο τελευταίο ios (τουλάχιστον έτσι ισχυριζόταν ο κάτοχός του). Ισχύει κάτι τέτοιο; Κ αν ναι, όταν κάποιο κινητό σταματήσει να λαμβάνει άλλες αναβαθμίσεις ios (πχ το 6s θα σταματήσει στο 14 κ δε θα πάρει 15), ύστερα για πόσο καιρό ακόμα οι εφαρμογές θα ενημερώνονται με το "παλιό" πλέον ios;

Χρησιμοποιούσα για 10 χρόνια αποκλειστικά Android, πρόσφατα έκανα την μετάβαση σε iphone, οπότε είμαι σχετικά νέος στην παρέα της apple κ δεν γνωρίζω τέτοιες λεπτομέρειες. Στο android πχ λαμβάνεις ενημερώσεις για εφαρμογές χωρίς περιορισμούς (ακόμα κ αν έχεις παλιά έκδοση του), απλά ίσως δεν δείχνουν τόσο εντυπωσιακές εμφανισιακά όσο σε πιο καινούργια έκδοση του.

Σκέψου, ότι έχω στην άκρη το παλιό μου iphone 4s, και προχθές που το άνοιξα, είχε ενημερώσεις για εφαρμογές. εκδοσή ios 9.3.5 (στην τελευταία του δλδ).

Επεξ/σία από markos9
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

 

Εγώ από Android πήγα σε iPhone, έκατσα ένα μήνα (με τα χίλια ζόρια αφού δε μπορούσα να κάνω τίποτα advanced από όσα έκανα σε Android, ίσα ίσα να πω δηλαδή ότι δεν πέταξα τα λεφτά μου), ξαναγύρισα σε Android.

 

οταν λες δε μπορουσες να κανεις advanced πραγματα, τι εννοεις? εχω πολυ μεγαλη περιεργεια επειδη ειμαι ασχετος ,και ακουω πολλους που προτιμανε android γιατι κανουν παραπανω πραγματα, αλλα τι ακριβως ειναι αυτα? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, papp0us said:

Ξέρουμε καθόλόυ αν το 5.4 θα είναι ένα 12άρι με μικρή οθόνη, άρα μια σταλιά, ή στο στυλ του iPhone SE με Bezels χωράφι;

H σειρα 12 απο οτι εχουν λικαρει απο εδω και απο κει θα ειναι "ολο οθονη". Αν ειναι οντως ετσι και το Mini, το 5,4" μεγεθος οθονης προτεινει πως θα ειναι μια συσκευη παρομοια σε μεγεθος με τα 6/6s, 7, 8 και SE 2020 αλλα φυσικα χωρις το.. "χωραφι"!

17 hours ago, ignome4 said:

Το κεραμικό δε σπάει πιο εύκολα; 

Το κεραμικο υλικο που λεει εδω αφορα σε μια λεπτη επιτρωση στην οθονη οποτε το σπασιμο που λες δεν ξερω πως το εννοεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαρωτική η Apple, ευτυχώς η δυστυχώς, πάει για ακόμα μεγαλύτερο market share με τη σειρα 12. Πιο προσιτές τιμές, το SE πουλάει πολύ καλά, σημαντικές αλλαγές στο iOS 14, επιτέλους μικρό bezeless μοντέλο. Να έφευγε και το σεμεδάκι καλά θα ήταν. Να άνοιγε και την πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος για εύκολη μεταφορά σε PC κ.α., θα ήταν ακόμα καλύτερα. 

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...