Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi Curved 34"


Spartan_X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dreyar είπε

To μοντέλο που έχω είναι Lenovo Legion 5 15ARH05H (Ryzen 7-4800H/16GB/1TB + 512GB/GeForce RTX 2060/FHD

Με μία αναζήτηση που έκανα δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικά με το μόνιτορ αλλά για τα την mobile rtx 2060 βρήκα πως είναι μια χαρά για τα 1440p.

Σκέφτομαι τη συγκεκριμένη οθόνη και μακροπρόθεσμα. Τώρα με 50 ευρώ λιγότερα να πάρω μία 1080p το λές και κοροϊδία.

Και απ' όσο φαίνεται πάνω έχεις HDMI 2.0 όπου σου επιτρέπει στα 1440p να βγάλεις 144Hz
Αλλά έχεις και usb Type C 3.1 που λειτουργεί για Displayport 1.2 . Οπότε αντί να παίζεις με αντάπτορες μπορείς να πάρεις ένα Type-C σε Displayport(1.2) και να κάνεις την δουλειά σου.

https://www.bestprice.gr/search?q=type+c+to+display+port+1.2&qid=9K0xvQ9jwv1_412f5

 

Από μια ματιά που ρίχνω στο Game Debate βέβαια η κάρτα σου σίγουρα δεν μπορεί τουλάχιστον σε πιο πρόσφατους τίτλους να εκμεταλευτεί τα 144Hz, αλλά όπως είπα λίγες το κάνουν και ακόμα λιγότερες το κάνουν χωρίς να χρειαστεί να θυσιάσεις σε γραφικά.

image.png.1c5fcc67671899acd138c4408abf39b5.png

Δεν είναι όμως και λόγος να μην προχωρήσεις στην αγορά του monitor και να πας σε κάποιο στα 1080p. Το ultrawide είναι από μόνο του ξεχωριστή εμπειρία στο gaming αλλά και σε θέμα εργασίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπερα παιδιά,

Έχει δοκιμάσει κανείς καμιά καλή βάση γραφείου για την συγκεκριμένη οθόνη; 

Είμαι σε αναζήτηση έτσι ώστε να φύγει από την κλασική βάση που έχει.  

Το καλύτερο θα ήταν να έβρισκα με 2 βραχίονες έτσι ώστε να βάλω και μια 27αρα που έχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Niiikoc είπε

Kαλησπερα παιδιά,

Έχει δοκιμάσει κανείς καμιά καλή βάση γραφείου για την συγκεκριμένη οθόνη; 

Είμαι σε αναζήτηση έτσι ώστε να φύγει από την κλασική βάση που έχει.  

Το καλύτερο θα ήταν να έβρισκα με 2 βραχίονες έτσι ώστε να βάλω και μια 27αρα που έχω.

 

Δεν έχω δοκιμάσει αλλά οι 2 σε μία βάση δεν νομίζω να σε βολέψουν. Θα πρέπει να έχουν μεγάλο μήκος. Καλύτερα να πάρεις 2 ξεχωριστούς και αν τους βιδώσεις στον τοίχο προσοχή στην τοποθέτηση.

Πάντως και λίγο που έχω ψάξει για μονή, όλες σηκώνουν μέχρι 9 κιλά και η συγκεκριμένη οθόνη είναι 10.5 , οπότε δεν το έχω ρισκάρει να αγοράσω κάποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δεν έχω δοκιμάσει αλλά οι 2 σε μία βάση δεν νομίζω να σε βολέψουν. Θα πρέπει να έχουν μεγάλο μήκος. Καλύτερα να πάρεις 2 ξεχωριστούς και αν τους βιδώσεις στον τοίχο προσοχή στην τοποθέτηση.

Πάντως και λίγο που έχω ψάξει για μονή, όλες σηκώνουν μέχρι 9 κιλά και η συγκεκριμένη οθόνη είναι 10.5 , οπότε δεν το έχω ρισκάρει να αγοράσω κάποια.

Δεν θέλω να την βάλω στον τοίχο γι'αυτό ψάχνω να βάλω στο γραφείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω μια νεα οθόνη για το γραφείο (coding-office-σερφαρισμα) για να αλλάξω μια 24αρα που τα έχει παίξει. Στο σπίτι έχω αυτήν (LG 32αρα ips 75hz) και είμαι υπερ-ευχαριστημένος (συνεχίζω την δουλειά του γραφείου αλλά που και που παίζω και κάνα παιχνιδάκι). Έλεγα να πάω σε μια ultrawide για τον έξτρα οριζόντιο χώρο και για να δοκιμάσω την εμπειρία. Με φοβίζει το οτι η xiaοmi του θέματος είναι va. Η διαφορα με την ips για την δουλεια γραφείου θα είναι μεγάλη, θα με βολεψει;  Διαβάζω αντιφατικά πράγματα. Άλλος μιλάει για θολο κείμενο και προβλήματα στο scrolling, άλλος στάζει μέλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε ψήνει κι εμένα πολύ και την ζαχαρωνω καιρό τώρα...... Αυτή τη στιγμή έχω 2x 32" (flat, οχι curved) και θέλω να πάω σε μια μόνο αλλά πιο μεγάλη... 

Έχει κάποιος άποψη για την Huawei mateview 34"  και πως θα συγκρίνεται με το montior της Xiaomi?? Θα αξίζει τα παραπανω φράγκα ?? (Ή και κάποια dell 34") ή όχι ??

Επεξ/σία από fasmatikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, fasmatikos είπε

Mε ψήνει κι εμένα πολύ και την ζαχαρωνω καιρό τώρα...... Αυτή τη στιγμή έχω 2x 32" (flat, οχι curved) και θέλω να πάω σε μια μόνο αλλά πιο μεγάλη... 

Έχει κάποιος άποψη για την Huawei mateview 34"  και πως θα συγκρίνεται με το montior της Xiaomi?? Θα αξίζει τα παραπανω φράγκα ?? (Ή και κάποια dell 34") ή όχι ??

να ξέρεις πάντως πως η 34 uw ειναι πιο μικρή σε ύψος από την κανονική  32αρα. το ύψος της 34 uw ειναι ίδιο με ύψος 27 κανονικής.

για να πας σε ύψος 32 κανονικής, θέλεις 43'' uw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, totomis είπε

να ξέρεις πάντως πως η 34 uw ειναι πιο μικρή σε ύψος από την κανονική  32αρα. το ύψος της 34 uw ειναι ίδιο με ύψος 27 κανονικής.

για να πας σε ύψος 32 κανονικής, θέλεις 43'' uw

Έχεις δίκιο... Το καλό είναι ότι δεν την έχω δει από κοντά ... Ούτε κάποια άλλη 34αρα wide για να είμαι ειλικρινής. Και είναι και αυτός ένας λόγος που δεν κάνω το επόμενο βήμα. Εγώ την θελω κυρίως για 50% office work  και 50% programming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Την πήρα κι εγώ. Μέχρι τώρα πολύ καλές εντυπώσεις, το μόνο αρνητικό είναι πως είναι μικρή 😛

Ερώτηση γιατί δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί: Συνεργάζεται με nvidia κάρτες και g-sync; Κάπου διάβασα πως είναι συμβατή με πατέντα από drivers της nvidia; Στην πράξη δουλεύει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την έχω κάνα 2μηνο και δεν Μ αρέσει πολύ η φάση της με το sleep mode.

Δεν μπορείς να διαχειριστείς τις επιλογές της αν δεν έχει πηγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2022 στις 12:21 ΜΜ, planetman είπε

Την πήρα κι εγώ. Μέχρι τώρα πολύ καλές εντυπώσεις, το μόνο αρνητικό είναι πως είναι μικρή 😛

Ερώτηση γιατί δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί: Συνεργάζεται με nvidia κάρτες και g-sync; Κάπου διάβασα πως είναι συμβατή με πατέντα από drivers της nvidia; Στην πράξη δουλεύει σωστά;

Έχοντας συνδέσει Display port Καλώδιο και έχοντας ενημερωμένο σύστημα (Drivers, Λειτουργικό) , δουλεύει μια χαρά. Απ΄το Control Panel της Nvidia δεν αναφέρει πουθενά Freesync. Επιλέγεις την Freesync οθόνη και της ενεργοποιείς το G-Sync και υπάρχει και ένα κουτάκι που χρειάζεται να ενεργοποιήσεις με το label "G-Sync Compatible"

Αυτό ωστόσο που δεν ήξερα ότι είναι συμβατό μόνο στις γενιές 10 και 20 της Nvidia, σύμφωνα με αυτό το άρθρο:
https://www.partitionwizard.com/partitionmagic/does-freesync-work-with-nvidia.html

 

Στις 23/12/2022 στις 4:49 ΜΜ, theo93 είπε

Δεν μπορείς να διαχειριστείς τις επιλογές της αν δεν έχει πηγή 

Τεράστιο πρόβλημα αυτό, όμως έχω την εντύπωση ότι αποθηκεύει τα settings ανά πηγή και γι αυτό συμβαίνει αυτό.

 

Στις 23/12/2022 στις 4:49 ΜΜ, theo93 είπε

Εγώ την έχω κάνα 2μηνο και δεν Μ αρέσει πολύ η φάση της με το sleep mode.

Sleep mode ? Εμένα μπαίνει κανονικά σε sleep mode όταν καμιά πηγή δεν είναι ενεργοποιημένη και ανοίγει κανονικότατα όταν επανέρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Σήμερα παρέλαβα κι εγώ την οθόνη και εγκατέστησα το προφίλ χρωμάτων που είχε προτείνει ένας φίλος στις αρχικές σελίδες. Όσον αφορά την διαχείριση πολλών παραθύρων ταυτόχρονα, πρέπει να εγκατασταθεί κάποιο πρόγραμμα; Πήγα την προηγούμενη βδομάδα στα public και όταν έσερνα ενα παράθυρο στο πάνω μέρος της οθόνης μου εβγαζε τις επιλογές για το πώς να γίνει η διαχείριση. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Σήμερα παρέλαβα κι εγώ την οθόνη και εγκατέστησα το προφίλ χρωμάτων που είχε προτείνει ένας φίλος στις αρχικές σελίδες. Όσον αφορά την διαχείριση πολλών παραθύρων ταυτόχρονα, πρέπει να εγκατασταθεί κάποιο πρόγραμμα; Πήγα την προηγούμενη βδομάδα στα public και όταν έσερνα ενα παράθυρο στο πάνω μέρος της οθόνης μου εβγαζε τις επιλογές για το πώς να γίνει η διαχείριση. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ευχαριστώ

Αυτό είναι default στα windows 11

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...