Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi Curved 34"


Spartan_X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, mrvaggos είπε

Αα οκκ ωραία σε ευχαριστώ πολύ!

Εμένα το PowerToys δεν με βόλεψε λόγο του ότι δεν φτιάχνω συνέχεια ένα σταθερό πλέγμα από παράθυρα αλλά το κάνω όπως μου κατέβει εκείνη την στιγμή.

Αν θες δεν τος WindowGrid

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ την άποψή σας αν αξίζει να προχωρήσω σε αγορά της Xiaomi Mi 2K monitor    27" που ειναι στα 250€ από το eshop; Το σκέφτομαι γιατί  νομίζω οτι είναι vfm επιλογή. Η εγγύηση ισχύει κανονικά για δύο χρόνια ;     

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2023 στις 8:54 ΜΜ, Gerara_ είπε

Αν μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ την άποψή σας αν αξίζει να προχωρήσω σε αγορά της Xiaomi Mi 2K monitor    27" που ειναι στα 250€ από το eshop; Το σκέφτομαι γιατί  νομίζω οτι είναι vfm επιλογή. Η εγγύηση ισχύει κανονικά για δύο χρόνια ;     

Πιστεύω είναι vfm ναι. Η τιμή της εξίσου καλή, εγώ την είχα πάρει 300. Για το eshop δεν έχω άποψη γιατί εγώ δε την αγόρασα στην Ελλάδα. Πάντως στο site τους αναφέρουν τα δύο χρόνια εγγύηση απ'ότι είδα.

Θεωρώ πολύ καλό ότι υπάρχουν δύο συνδέσεις HDMI 2.0 εκτός από το Displayport 1.4 (αυτό απαιτείται για 165 Hz). 
To pivot της είναι πολύ δυνατό. Επίσης, η κατανάλωση ισχύος περίπου 25 watt είναι χαμηλή για το μέγεθος. Ο χρωματικός χώρος είναι επίσης καλά καλυμμένος. Λόγω των πολύ στενών πλευρικών άκρων, η οθόνη φαίνεται μοντέρνα και εξοικονομεί χώρο στο γραφείο. Η σχεδίαση της οθόνης είναι επίσης πολύ διακριτική. Φαντάζομαι δεν προτιμάς τις curved οθόνες, αλλιώς δε θα κοιτούσες καν την συγκεκριμένη Xiaomi.😋

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Γιατί όταν γυρνάω στα 144Hz σα να μου ξεθωριάζουν τα χρώματα και τα γράμματα κάπως φαίνονται σα να έχουν υπογράμμιση (χρώμα από πίσω), ενώ από τα 120Hz και κάτω όλα είναι καλά;

Σύνδεση σε gtx960 4GB με DP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, AfterForever είπε

Καλησπέρα.

Γιατί όταν γυρνάω στα 144Hz σα να μου ξεθωριάζουν τα χρώματα και τα γράμματα κάπως φαίνονται σα να έχουν υπογράμμιση (χρώμα από πίσω), ενώ από τα 120Hz και κάτω όλα είναι καλά;

Σύνδεση σε gtx960 4GB με DP

πιθανον ποιοτητα καλωδίου hdmi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

πιθανον ποιοτητα καλωδίου hdmi Display Port

Μικρή διόρθωση, η οθόνη δεν υποστηρίζει με HDMI 144Hz ;). Συμφωνώ και εγώ πάντως για την ποιότητα του καλωδίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τυχόν εφαρμογή της Xiaomi, που να μπορείς να κάνεις διάφορες ρυθμίσεις χωρίς να πατάς τα φυσικά κουμπιά;

Δεν υπάρχει δυστυχώς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει καποιος αλλος πιο εύκολος/γρήγορος τρόπος να αλλάξεις το input της οθόνης?
Εχω 2 pc συνδεδεμένα (το ένα με displayport και το αλλο με hdmi) και για να αλλάξω το input χρειαζεται 9 κινήσεις στο μενού της οθόνης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, charllestone είπε

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει καποιος αλλος πιο εύκολος/γρήγορος τρόπος να αλλάξεις το input της οθόνης?
Εχω 2 pc συνδεδεμένα (το ένα με displayport και το αλλο με hdmi) και για να αλλάξω το input χρειαζεται 9 κινήσεις στο μενού της οθόνης!

Βγάλε το καλώδιο από το ένα input και θα σε πάει αυτόματα στο άλλο.

Η αλήθεια είναι αυτή όντως ότι χρειάζονται πολλά βήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AfterForever είπε

Βγάλε το καλώδιο από το ένα input και θα σε πάει αυτόματα στο άλλο.

Η αλήθεια είναι αυτή όντως ότι χρειάζονται πολλά βήματα

Αν και το κάλυμα των καλωδίων κουμπώνει και ξεκουμπώνει εύκολα, είναι και αυτό αρκετά μεγάλο μανίκι και αυτό.

Δεν ξέρω αν υπάρχει KVM switch όπου να έχει και τις δύο εξόδους και να υποστηρίζει και τις κατάλληλες εκδώσεις HDMI και DP όπου να μπορείς να αναπαράγει 1440p/144Ηz.

Αν βρεις όμως κάτι τέτοιο, με ένα κουμπί θα μπορείς να αλλάζεις την είσοδο στην οθόνη. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποιον μετατροπέα πιθανών αν δεν βρεις KVM και με τις 2 θύρες.

πχ:

https://www.skroutz.gr/s/29815947/DeLock-DisplayPort-1-4-Switch-2-port-manual.html

https://www.skroutz.gr/s/23844267/Ugreen-Metatropeas-DisplayPort-male-se-HDMI-female-40362.html#description

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τυχόν εφαρμογή της Xiaomi, που να μπορείς να κάνεις διάφορες ρυθμίσεις χωρίς να πατάς τα φυσικά κουμπιά;

 

6 ώρες πριν, charllestone είπε

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει καποιος αλλος πιο εύκολος/γρήγορος τρόπος να αλλάξεις το input της οθόνης?
Εχω 2 pc συνδεδεμένα (το ένα με displayport και το αλλο με hdmi) και για να αλλάξω το input χρειαζεται 9 κινήσεις στο μενού της οθόνης!

Και λόγω αυτού, είχα την παραπάνω απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...