Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Tab S7+ 12.4" (128GB) WiFi, 756,90€ @ Κωτσόβολος, Πλαίσιο


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Looter είπε

Πριν γράψω το οτιδήποτε να αναφέρω ότι πήρα το S7+ συν το πληκτρολόγιο την προηγούμενη Τετάρτη από τον Κώτσο λόγω της προσφοράς της Alpha Bank με τον διπλασιασμό της εξαργύρωσης.

Με αποφορολόγηση λόγω εταιρικού ΑΦΜ και εξαργύρωση 80.000 πόντων που "φάνηκαν" ως 160.000 μου βγήκε 290 ευρώ. Το πληκτρολόγιο αντίστοιχα στα 83.9 καθώς από το κατάστημα μου αφαίρεσαν το 100αρι από την τιμή ΧΩΡΙΣ το ΦΠΑ από λάθος τους.

Το αγόρασα εν γνώση μου και με ΠΟΛΥ χαμηλές προσδοκίες έχοντας κυριολεκτικά πετάξει ΠΟΛΛΑ λεφτά σε προϊόντα Samsung.

Επειδή διαβάζω προσεκτικά τα σχόλια αρκετών φίλων παραπάνω οι οποίοι περιγράφουν ένα tablet του χιλιάρικου ως άλλο κομοδίνο ή τελεόραση (τρομερή οθόνη , γρήγορη απόκριση , ελαφρύ , φοβερός ήχος κλπ) θα γράψω τη δική μου εμπειρία η οποία είναι πέρα για πέρα απογοητευτική.

Να αναφέρω ότι Η ΜΟΝΗ προσδοκία που είχα κάνοντας αυτή την αγορά ήταν να μπορώ να στέλνω με την αντίστοιχη ευκολία που έχω σε ένα λαπτοπ ή σε ένα iPad τα emails του.

Μιλάμε για συσκευή ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ από Microsoft Surface που τρέχει πλήρη Windows 10. 

Λέω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ , τουλάχιστο θα κάνει τα ΤΕΛΕΙΩΣ βασικά.

Έχουμε και λέμε λοιπόν :

1. Στο λειτουργικό και στις εφαρμογές (Office , Outlook , Samsung Mail) ΔΕΝ υπάρχει η επιλογή να κάνεις copy-paste ένα αρχείο. Ναι καλά διαβάσατε. Ερχεται ένα μαιλ με ένα συνημμένο και ΔΕΝ μπορείς να το κάνεις copy-paste. Αποθήκευση-download στα αρχεία της συσκευής ή το σύννεφο και μετά αναζήτηση από εκεί. Στις περισσοτερες εφαρμογές mail που δοκίμασα δεν υπήρχε ΚΑΝ η δυνατότητα να επιλέξεις το αρχείο. Έκανες κλικ και απλά άνοιγε και σκεφτείτε να ήταν ιός.

2. Η επίσημη εφαρμογή Outlook η οποία διαμορφώθηκε υποτίθεται για να τρέξει full screen στο Dex δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω από την εφαρμογή που τρέχει ένα κινητό των 100 ευρώ. Απουσιάζει το πιο σημαντικό flag για ένα mail , δηλαφή το "ν" για να το βλέπεις ως completed. Δε μπορείς λοιπόν να μαρκάρεις τα emails στα οποία έχεις δουλέψει και διεκπεραιώσει ήδη καθιστώντας πρακτικά ΑΧΡΗΣΤΗ την εφαρμογή για καθημερινή χρήση.

3. Μια απλή ηλεκτρονική υπογραφή με μορφοποίηση δουλεύει ή δε δουλεύει ανάλογα με το πρόγραμμα email που χρησιμοποιείς. Μια απλή εταιρική υπογαρφή με hyperlink πχ.  ΔΕΝ υποστηρίζεται από το ίδιο το Outlook.

4. Δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ και σε κανένα πρόγραμμα η επιλογή να επισυνάψεις ένα email. Βέβαια εδώ δεν έχουν copy-paste αρχείων , τι να συζητάμε.

5. Ο browser της Samsung έχει σχεδόν μηδενικό optimization για να δουλέψεις μέσα από αυτόν. Προσπάθησα λοιπόν να δουλέψω μέσω του office.com μιας και όπως γράφω παραπάνω οι εφαρμογές ήταν για τα ΜΠΑΖΑ και εκεί ήρθα σε επαφή με το επόμενο μαργαριτάρι της Samsung. To scrolling δε λειτουργούσε μόλις έκανα preview ενός αρχείου ενώ το ίδιο θέμα είχα και σε websites. ΑΠΙΘΑΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Θα μπορούσα να γράφω για ώρες καθώς ξόδεψα αρκετές μπας και καταφέρω να δουλέψω στοιχειωδώς αλλά το αφήνω εδώ γιατί δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο.

Το tablet είναι μόνο για κανένα Netflix-youtube , για να κάνεις εύκολο browsing με το πενάκι και ΤΕΛΟΣ.

Ένα ημιτελές προϊόν που πωλείται ως premium και επαγγελματικό  και ως ανταγωνιστής του iPad Pro είναι απλά για τα μπάζα στη μορφή που το κυκλοφόρησαν.

Δεν ξέρω τι θα γίνει σε 6 μήνες ή 1 χρόνο , το θέμα είναι ότι η Samsung συνεχίζει να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Σε όλο αυτό το κατεβατό το πρόβλημα που διάβασα είναι των εφαρμογών η του android !

Πώς το συμπέρασμα στο τέλος είναι ότι το tablet είναι άχρηστο??

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, greekn1c είπε

Σε όλο αυτό το κατεβατό το πρόβλημα που διάβασα είναι των εφαρμογών η του android !

Πώς το συμπέρασμα στο τέλος είναι ότι το tablet είναι άχρηστο??

 

Εμείς που δεν το πήραμε με αποφορολόγηση και τα σκάσαμε και δεν γκρινιαξαμε τόσο ...χεχε😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, greekn1c είπε

Σε όλο αυτό το κατεβατό το πρόβλημα που διάβασα είναι των εφαρμογών η του android !

Πώς το συμπέρασμα στο τέλος είναι ότι το tablet είναι άχρηστο??

Μα τόσο καιρό λέμε ότι στα περισσότερα Android tablets το λειτουργικό είναι το πρόβλημα όχι το hardware του tablet. Αλλά είναι τόσο σημαντικό το λειτουργικό που μπορεί να καταστήσει ανεπαρκές εντελώς ως εργαλείο ένα tablet... Από μένα για δουλειά όχι Android tablet, για κατανάλωση περιεχομένου ναι... Αλλά πολύ ακριβό σπορ η κατανάλωση περιεχομένου με ένα s7+...no go... Δυστυχώς ενώ έχει πολύ πολύ καλό hardware.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτούς που κάνει το Android για επαγγελματικό σκοπό το να πάνε σε s7 ή s7+ για την δουλειά είναι αφελής κίνηση. Για να κάνει το Android για δουλειά πρέπει η δουλειά να είναι είτε σουίτα γραφείου online είτε κάποιο office offline, είτε σημειώσεις σε pdfs κλπ. Ε και με s6 lite ή όπως αλλιώς λέγεται γίνεται άνετα η συγκεκριμένη δουλειά στα μισά χρήματα περίπου. Είναι λοιπόν μια συσκευή σε παράξενη θέση το s7-s7+... Υπέροχη οθόνη, μπαταρία, ηχεία, όμως με περιορισμένες δυνατότητες για σοβαρή δουλειά λόγω λειτουργικού. Ή αλλιώς πολύ ακριβή συσκευή για την δουλειά που μπορεί να βγάλει κάποιος. Φυσικά σε αυτό δεν φταίει η Samsung.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά Αν παίρναμε ότι χρειαζόμασταν μόνο και μόνο για τη δουλειά μας τότε εγώ θα είχα ακόμα ένα iPad 2 δεκαετίες ένα κινητό Samsung J5 και οι μισές εταιρείες τεχνολογίας θα είχαν κλείσει 😅🤣

Οι πιο πολλοί ικανοποιούμε τα καταναλωτικά μας πάθη μιας και θέλουμε να έχουμε το καλύτερο δυνατό ακόμα κι αν δεν μας χρειάζεται τόσο..

 μία όμορφη μεγάλη οθόνη καλά ηχεία και σβέλτο Hardware είναι αρκετά για να τσιμπήσουμε

Δεν πειράζει ειδικα με τον κορονοιο ποτέ δεν ήταν πιο Επίκαιρο το YOLO

Επεξ/σία από godjet
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, godjet είπε

Γενικά Αν παίρναμε ότι χρειαζόμασταν μόνο και μόνο για τη δουλειά μας τότε εγώ θα είχα ακόμα ένα iPad 2 δεκαετίες ένα κινητό Samsung J5 και οι μισές εταιρείες τεχνολογίας θα είχαν κλείσει 😅🤣

Οι πιο πολλοί ικανοποιούμε τα καταναλωτικά μας πάθη μιας και θέλουμε να έχουμε το καλύτερο δυνατό ακόμα κι αν δεν μας χρειάζεται τόσο..

 μία όμορφη μεγάλη οθόνη καλά ηχεία και σβέλτο Hardware είναι αρκετά για να τσιμπήσουμε

Δεν πειράζει ειδικα με τον κορονοιο ποτέ δεν ήταν πιο Επίκαιρο το YOLO

Εννοείται ότι συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Να ήξερες ειδικά η τελευταία σου πρόταση πόσο κολλάει με μένα για τους λάθος λόγους δυστυχώς αλλά κολλάει. Και εγώ σε yolo mood έχω μπει και ετοιμάζομαι είτε για ipad air είτε για το επόμενο ipad pro, έτσι για office και συγγραφή διαγωνισμάτων στα μαθηματικά...😂 Το surface go μου με εξυπηρετεί απόλυτα αλλά όπως είπες την ψώρα μας ξύνουμε. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι αντικειμενικά είμαι κοντά σε ότι είπα στο προηγούμενο post μου. 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ γω yolo αλλα όχι στην τεχνολογια, αντιστάθηκα τελικά στο s7. Θα κρατήσω το s3 μια χαρά πάει και όλο κ σε κανένα trade in θα παιξει αργότερα. Ευχαριστώ για τη βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Εννοείται ότι συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Να ήξερες ειδικά η τελευταία σου πρόταση πόσο κολλάει με μένα για τους λάθος λόγους δυστυχώς αλλά κολλάει. Και εγώ σε yolo mood έχω μπει και ετοιμάζομαι είτε για ipad air είτε για το επόμενο ipad pro, έτσι για office και συγγραφή διαγωνισμάτων στα μαθηματικά...😂 Το surface go μου με εξυπηρετεί απόλυτα αλλά όπως είπες την ψώρα μας ξύνουμε. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι αντικειμενικά είμαι κοντά σε ότι είπα στο προηγούμενο post μου. 🙂

Ωχ.. με βλέπω να αρχίσω να κοιτάζω και εγώ τα surface 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, godjet είπε

Ωχ.. με βλέπω να αρχίσω να κοιτάζω και εγώ τα surface 😉

Αν θέλεις windows και stylus είναι μονόδρομος, αλλά με πολύ μέτρια εμπειρία tablet mode, καθαρά λόγω εφαρμογών. Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση γιατί ως τώρα οι αξιόλογες εφαρμογές του windows store είναι λιγοστές.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή κάτι σαν τα Windows τηλέφωνα ένα πράγμα? Γιατί αν είναι έτσι θα πάνε απατα κι αυτά 

Στο android βρίσκεις τα πάντα 

Επεξ/σία από godjet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, godjet είπε

Δηλαδή κάτι σαν τα Windows τηλέφωνα ένα πράγμα? Γιατί αν είναι έτσι θα πάνε απατα κι αυτά 

Στο android βρίσκεις τα πάντα 

Στο Android βρίσκεις τα πάντα αλλά μόνο για τηλέφωνο, για tablet οι περισσότερες εφαρμογές είναι σαν να το βλέπουν ένα τεράστιο τηλέφωνο... Ντροπή.

Στα surface σώζεται η κατάσταση γιατί για windows υπάρχουν σχεδόν τα πάντα και δεν είναι μόνο tablets είναι υβριδικά. Αλλά όποιος θέλει πρώτα tablet και μετά laptop είναι no go τα surface αυτή τη στιγμή. Για το αντίθετο, δηλαδή πρώτα laptop και μετά tablet, δεν υπάρχουν καλύτερα.

Εγώ πια μιας και την δουλειά μου την κάνει ακόμη και κάτι της ισχύος του surface go, θέλω πρώτα tablet και μετά laptop, οπότε θεωρώ ότι ένα ipad με πληκτρολόγιο και το πενάκι θα είναι ιδανικό... Το παρόν tablet της προσφοράς δεν το δοκιμάσω καθαρά λόγω Android (έχω κινητό Android και έχω φάει και τα στραβά του)... Είναι κρίμα τέτοια συσκευή σαν το s7+ να το υποστηρίξουν μόνο 3 χρόνια. Ντροπή για τα χρήματα που ζητούν. Ένα ακόμη συν των ipad.

Στο μεταξύ άντε ρε παίδες έχετε μερικοί που πήρατε το s7 τόσες μέρες δώστε τίποτα αναλυτικές εντυπώσεις.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Στο Android βρίσκεις τα πάντα αλλά μόνο για τηλέφωνο, για tablet οι περισσότερες εφαρμογές είναι σαν να το βλέπουν ένα τεράστιο τηλέφωνο... Ντροπή.

Στα surface σώζεται η κατάσταση γιατί για windows υπάρχουν σχεδόν τα πάντα και δεν είναι μόνο tablets είναι υβριδικά. Αλλά όποιος θέλει πρώτα tablet και μετά laptop είναι no go τα surface αυτή τη στιγμή. Για το αντίθετο, δηλαδή πρώτα laptop και μετά tablet, δεν υπάρχουν καλύτερα.

Εγώ πια μιας και την δουλειά μου την κάνει ακόμη και κάτι της ισχύος του surface go, θέλω πρώτα tablet και μετά laptop, οπότε θεωρώ ότι ένα ipad με πληκτρολόγιο και το πενάκι θα είναι ιδανικό... Το παρόν tablet της προσφοράς δεν το δοκιμάσω καθαρά λόγω Android (έχω κινητό Android και έχω φάει και τα στραβά του)... Είναι κρίμα τέτοια συσκευή σαν το s7+ να το υποστηρίξουν μόνο 3 χρόνια. Ντροπή για τα χρήματα που ζητούν. Ένα ακόμη συν των ipad.

Στο μεταξύ άντε ρε παίδες έχετε μερικοί που πήρατε το s7 τόσες μέρες δώστε τίποτα αναλυτικές εντυπώσεις.

 πολύ ωραία και εμπεριστατωμένη ανάλυση σου. εγώ που έχοντας ένα MacBook Pro το οποίο δεν δουλεύεω και τόσο πολύ αλλά είχα στα χέρια μου ένα S4 όλη μέρα πήγα ηθελημένα στο S7+

Τώρα αν και τα έχω ξαναγράψει πιο πάνω οι εντυπώσεις μου είναι άριστες  δουλεύω πλέον και portrait και landscape με την ίδια ευχαρίστηση.

 η οθόνη τεράστια με πάρα πολύ ζωντανά χρώματα απολαυστική δεν μπορώ να πάρω τα μάτια μου από πάνω της.

 ευχάριστη έκπληξη αποτελεί και η κάμερα που επιτέλους για tablet είναι αξιοπρεπέστατη

 τα 120 Hertz προσφέρουν απολαυστική εικόνα αλλά και γρήγορο touch νομίζω ότι δεν υπάρχει πισωγύρισμα ..το Note 8 μου φαίνεται πλέον αργό 

 τα ηχεία είναι τόσο καλά που   έχω καλομαθει πλέον να βάζω και μουσική την ώρα που σερφάρω .

Θεωρώ ότι η συσκευή είναι premium design με το μεταλλικό φινίρισμα πολύ λεπτή αν και με τη θήκη δεν το Χαίρομαι αυτό  

 Όσον αφορά την μπαταρία λόγω των 120h νομίζω ότι στέκεται ικανοποιητικά  αν και μπορεί να χρειαστώ και εγώ εναν ταχυφορτιστή που έχουν αναφέρει προηγουμένως στο νήμα γιατί με αυτόν που έχω παρόλο που είναι Power delivery θέλω παραπάνω από μιάμιση ώρα για φόρτιση .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godjet είπε

 πολύ ωραία και εμπεριστατωμένη ανάλυση σου. εγώ που έχοντας ένα MacBook Pro το οποίο δεν δουλεύεω και τόσο πολύ αλλά είχα στα χέρια μου ένα S4 όλη μέρα πήγα ηθελημένα στο S7+

Τώρα αν και τα έχω ξαναγράψει πιο πάνω οι εντυπώσεις μου είναι άριστες  δουλεύω πλέον και portrait και landscape με την ίδια ευχαρίστηση.

 η οθόνη τεράστια με πάρα πολύ ζωντανά χρώματα απολαυστική δεν μπορώ να πάρω τα μάτια μου από πάνω της.

 ευχάριστη έκπληξη αποτελεί και η κάμερα που επιτέλους για tablet είναι αξιοπρεπέστατη

 τα 120 Hertz προσφέρουν απολαυστική εικόνα αλλά και γρήγορο touch νομίζω ότι δεν υπάρχει πισωγύρισμα ..το Note 8 μου φαίνεται πλέον αργό 

 τα ηχεία είναι τόσο καλά που   έχω καλομαθει πλέον να βάζω και μουσική την ώρα που σερφάρω .

Θεωρώ ότι η συσκευή είναι premium design με το μεταλλικό φινίρισμα πολύ λεπτή αν και με τη θήκη δεν το Χαίρομαι αυτό  

 Όσον αφορά την μπαταρία λόγω των 120h νομίζω ότι στέκεται ικανοποιητικά  αν και μπορεί να χρειαστώ και εγώ εναν ταχυφορτιστή που έχουν αναφέρει προηγουμένως στο νήμα γιατί με αυτόν που έχω παρόλο που είναι Power delivery θέλω παραπάνω από μιάμιση ώρα για φόρτιση .

Το μέγεθος το παλεύεις; Δοκίμασα ένα ipad pro 12.9" της κουμπάρας μου και το ρημάδι με κούρασε στο χέρι όταν το χρησιμοποιούσα σαν tablet. Οπότε σκεφτόμουν κάτι σε 11"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Στο Android βρίσκεις τα πάντα αλλά μόνο για τηλέφωνο, για tablet οι περισσότερες εφαρμογές είναι σαν να το βλέπουν ένα τεράστιο τηλέφωνο... Ντροπή.

Στα surface σώζεται η κατάσταση γιατί για windows υπάρχουν σχεδόν τα πάντα και δεν είναι μόνο tablets είναι υβριδικά. Αλλά όποιος θέλει πρώτα tablet και μετά laptop είναι no go τα surface αυτή τη στιγμή. Για το αντίθετο, δηλαδή πρώτα laptop και μετά tablet, δεν υπάρχουν καλύτερα.

Εγώ πια μιας και την δουλειά μου την κάνει ακόμη και κάτι της ισχύος του surface go, θέλω πρώτα tablet και μετά laptop, οπότε θεωρώ ότι ένα ipad με πληκτρολόγιο και το πενάκι θα είναι ιδανικό... Το παρόν tablet της προσφοράς δεν το δοκιμάσω καθαρά λόγω Android (έχω κινητό Android και έχω φάει και τα στραβά του)... Είναι κρίμα τέτοια συσκευή σαν το s7+ να το υποστηρίξουν μόνο 3 χρόνια. Ντροπή για τα χρήματα που ζητούν. Ένα ακόμη συν των ipad.

Στο μεταξύ άντε ρε παίδες έχετε μερικοί που πήρατε το s7 τόσες μέρες δώστε τίποτα αναλυτικές εντυπώσεις.

Αναλογικά της τιμής που έχει το ipad pro και της προσφοράς του s7 , σε τρία χρόνια παίρνει το επόμενο και έχει και ρέστα... Οπότε, καλό το ipad αλλά πρέπει να δώσει το μισό σου νεφρό για να το πάρεις . Εκτός και αν παίζει και το ipad σε τέτοιες προσφορές που δεν θα έλεγα ότι θυμάμαι προσφορές σε apple..

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...