Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Sarandis είπε

Θα πω 1000 χωρίς να είναι πρόβλημα το +100 ας πούμε.

Συγγνώμη αλλά σε αυτά τα χρήματα πρέπει να πας σε 32 ίντσες αν υπάρξει επιλογή. Στις 27 συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον Optimus αλλά το LG είναι value for money στα 799 ευρώ.

Ειδικά αν το πάρεις χωρίς ΦΠΑ σε καμία προωθητική δεν το συζητάμε καν.

2 ώρες πριν, teosard είπε

Εδω λενε οτι δέχονται παραγγελίες και για προϊόντα που δεν είναι διαθέσιμα στο κατάστημα . Δυστυχώς δεν είμαι Θεσσαλονίκη να παω να ρωτήσω. 

Μπορείς να παραγγείλεις κανονικά. Το έχω κάνει για φίλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, music_lover said:

Για να παραχθούν 32 ιντσών οθόνες έπρεπε να δημιουργηθεί από τους κατασκευαστές μια νέα γραμμή παραγωγής. Ε μαντέψτε ποιος θα την πληρώσει..ο early adopter.. απαντάω στο γιατί είναι πανάκριβες τώρα στο ξεκίνημα τους. Δεν έχει να κάνει δλδ με την ζήτηση αλλά με το αυξημένο κόστος κατασκευής. Στις τηλεοράσεις οι γραμμές παραγωγής έχουν γίνει εδώ και χρόνια και είναι επί της ουσίας ίδιες οπότε είναι μειωμένο και το κόστος παραγωγής τους. Όταν το κόστος δημιουργίας την νέας αυτής γραμμής παραγωγής καλυφθεί τότε θα αρχίσουν και οι πρώτες μειώσεις τιμών.

Καλά μην κοροϊδευόμαστε, γενικά παίζει άρμεγμα. To premium και το latest πάντα το πλήρωνες.
Αλλά ακόμα κι εδώ βλέπεις η MSI παίζει στα $900, άλλες στα $1300. Λέμε για το ίδιο panel.
Μην σχολιάσουμε σε τι level έχουν πάει άλλα computer parts, motherboards, GPUs κτλ.
Αρμέγουν, διαμορφώνουν τις τιμές εκεί που θέλουν.
 

29 minutes ago, optimus prime said:

Αυτό λέγεται damage control που κάνει ο τύπος.. 

Σε προηγούμενο του βίντεο μας έλεγε ότι το 1080p φαίνεται θολό σε fullscreen και τώρα μας λέει ότι το διαλέγει για αυτο τον λόγο.

Επίσης έβαλε και τα 2 μόνιτορ στα ίδια nits για να μην φανεί η χαοτική διαφορά που έχουν στην φωτεινότητα.. 

Καλά το coating ήθελε να συγκρίνει, οπότε έπρεπε να είναι στα ίδια nit τα monitor.
Κατά τ'άλλα ναι οκ, παίζει λίγο marketing μάλλον για το 1080 480Hz😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, trabakoulas said:

Καλά μην κοροϊδευόμαστε, γενικά παίζει άρμεγμα. To premium και το latest πάντα το πλήρωνες.
Αλλά ακόμα κι εδώ βλέπεις η MSI παίζει στα $900, άλλες στα $1300. Λέμε για το ίδιο panel.
Μην σχολιάσουμε σε τι level έχουν πάει άλλα computer parts, motherboards, GPUs κτλ.
Αρμέγουν, διαμορφώνουν τις τιμές εκεί που θέλουν.
 

Καλά το coating ήθελε να συγκρίνει, οπότε έπρεπε να είναι στα ίδια nit τα monitor.
Κατά τ'άλλα ναι οκ, παίζει λίγο marketing μάλλον για το 1080 480Hz😛

Το coating μπορούσε να το συγκρίνει και χωρις να να τα κλειδώσει στα ίδια nits.

Αλλά δεν τον συμφέρε γιατί όταν το Αsus ανεβάσει φωτεινότητα,δεν ανεβάζει μόνο στο λευκό,ανεβαίνει η φωτεινότητα και στα υπόλοιπα χρώματα κάτι το οποίο το woled της LG δεν μπορεί να επιτύχει.

Και με αυτό τον τρόπο δεν θα του έβγαινε το γράφημα που έδειξε τοσο κοντά στα χρώματα  και στα δύο πανελ γιατί το qd oled θα ξέφευγε.

Για αυτό και στο βίντεο του άλλου που ποσταρα νωριτερα ανέφερε ότι τα χρώματα ήταν πιο ""μουντα'" στο LG.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που αναφέρεις γενικά έχουν σχέση με τα panel, τις συγκεκριμένες υλοποιήσεις κτλ. και όχι με το coating.

Πως θα συγκρίνεις το coating και μόνο αυτό, αν είναι το ένα monitor π.χ. στα 50 nit και το άλλο στα 250;
Πως θα γίνει αντικειμενική σύγκριση; Τι συμπέρασμα μπορείς να βγάλεις;

Το να συγκρίνεις γενικά 2 monitor (σε max brightness ή κάποια άλλη συνθήκη) είναι άλλη κουβέντα.
Δεν ήταν το θέμα σύγκρισης τα ṕanel, QD-OLED vs W-OLED ή ποιο είναι περισσότερο φωτεινό ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trabakoulas είπε

Καλά μην κοροϊδευόμαστε, γενικά παίζει άρμεγμα. To premium και το latest πάντα το πλήρωνες.
Αλλά ακόμα κι εδώ βλέπεις η MSI παίζει στα $900, άλλες στα $1300. Λέμε για το ίδιο panel.
Μην σχολιάσουμε σε τι level έχουν πάει άλλα computer parts, motherboards, GPUs κτλ.
Αρμέγουν, διαμορφώνουν τις τιμές εκεί που θέλουν.
 

Καλά το coating ήθελε να συγκρίνει, οπότε έπρεπε να είναι στα ίδια nit τα monitor.
Κατά τ'άλλα ναι οκ, παίζει λίγο marketing μάλλον για το 1080 480Hz😛

Ναι μεν τα panel είναι ίδια αλλά όσο λιγότερα τα features τόσο χαμηλότερη και η τιμή. Μερικά μοντέλα πχ δεν έχουν dolby vision, άλλα δεν έχουν έξοδο ήχου, άλλα δεν υποστηρίζουν firmware updates, άλλα έχουν λίγα watt power delivery, άλλα δεν έχουν kvm swith, άλλα δεν υποστηρίζουν bfi κτλ κτλ. Η τιμή στην οποία πουλάει ο κατασκευαστής το panel στις διάφορες εταιρίες δεν νομίζω πως είναι διαφορετική. Από εκεί και πέρα ο καθένας αποφασίζει τι θα του προσθέσει και αυξάνει ανάλογα την τιμη. Εγώ αναφερόμουν στο κόστος κατασκεύης του panel, όχι στις υλοποιήσεις του. Στην περίπτωση μας η LG που φτιάχνει τις WOLED και η Samsung που φτιάχνει τις QD-OLED.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, trabakoulas said:

Αυτά που αναφέρεις γενικά έχουν σχέση με τα panel, τις συγκεκριμένες υλοποιήσεις κτλ. και όχι με το coating.

Πως θα συγκρίνεις το coating και μόνο αυτό, αν είναι το ένα monitor π.χ. στα 50 nit και το άλλο στα 250;
Πως θα γίνει αντικειμενική σύγκριση; Τι συμπέρασμα μπορείς να βγάλεις;

Το να συγκρίνεις γενικά 2 monitor (σε max brightness ή κάποια άλλη συνθήκη) είναι άλλη κουβέντα.
Δεν ήταν το θέμα σύγκρισης τα ṕanel, QD-OLED vs W-OLED ή ποιο είναι περισσότερο φωτεινό ή κάτι άλλο.

H συγκρισε εγινε φιλε με το που σου εδειξε τα πιξελ σε μεγεθυνση.

Εφοσον ειδες καθαρα οτι τα sub πιξελ με το matte δεν φαινονται καν,δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις ενω στο semi gloss ειναι κρυσταλλο οτι αλλο και να μας ειπε στο βιντεο ειναι λογια του αερα..

Ε οχι τωρα να προσπαθει να μας πεισει οτι κοιταξτε οι διαφορες ειναι αμελητεες και οτι εγω στο τελος προτιμω αυτο!!!

Ενταξει δεν μασαμε και κουτοχορτο τωρα,πως να το κανουμε...

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι και εγώ στο ίδιο δίλημμα από τη μία λέω για 27αρι 2Κ OLED(LG Asus Corsair νομίζω αυτές είναι οι επιλογές) αλλά μου φαίνεται μικρό πλέον και κοιτάζω για 32αρι 4Κ.

Από την άλλη τα 32αρια monitor πάνε 1100€+ και σκέφτομαι την επιλογή της LG C2-C3 μεταχειρισμένη/σφραγισμένη στα 700-750€ αλλά οι 42' για απόσταση 70εκ αν και η χρήση είναι max 1-2 ώρες την ημέρα θεωρώ θα με δυσκολέψει.

Επίσης στα 4Κ αρκεί μία 4070ti-4080 και σε DLSS επιλέγουμε performance και όχι quality σωστά? 

Δεν με νοιάζει να βγάζει 240 ή 360hz.

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Inler said:

Επίσης στα 4Κ αρκεί μία 4070ti-4080 και σε DLSS επιλέγουμε performance και όχι quality σωστά? 

Εαν εχεις 4080 μπορεις ανετα και quality να επιλεγεις και σε πιο απαιτητικους τιτλους balanced..

Ξεκινα να μπεις και εσυ στο Premier League με την τηλεοραση και σε μερικα χρονακια που δεν θα μπορεις χωρις oled πλεον και παιζουν και μερικα φραγκακια παραπανω παρε κατι καλυτερο..

Και εγω με τηλεοραση ξεκινησα και μαλιστα 55αρα!!!!

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα τελικά στο PLAISIO στην Θεσσαλονίκη και μου λένε ότι δεν μπορούμε να την βάλουμε στην έκπτωση. Αλλά μου έλεγαν στο τηλέφωνο αλλά εκεί. Ότι ναναι…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, teosard είπε

Πήγα τελικά στο PLAISIO στην Θεσσαλονίκη και μου λένε ότι δεν μπορούμε να την βάλουμε στην έκπτωση. Αλλά μου έλεγαν στο τηλέφωνο αλλά εκεί. Ότι ναναι…

Ναι πέσαμε απο τα σύννεφα... το πλαίσιο τέτοιο μπαχαλο? πωτσ γκενεν αυτό... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teosard είπε

Πήγα τελικά στο PLAISIO στην Θεσσαλονίκη και μου λένε ότι δεν μπορούμε να την βάλουμε στην έκπτωση. Αλλά μου έλεγαν στο τηλέφωνο αλλά εκεί. Ότι ναναι…

Κανονικοί απατεώνες δηλαδή...

Τσάμπα χαρήκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Zus είπε

Κανονικοί απατεώνες δηλαδή...

Τσάμπα χαρήκαμε.

Ναι ξενέρωσα με τους βλάκες. Το πρόβλημα τους ήταν ότι δεν ήταν ετοιμοπαράδοτη αλλιώς θα γινόταν η αγορά με την έκπτωση. Δεν βαριέσαι θα περιμένω την Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teosard είπε

Πήγα τελικά στο PLAISIO στην Θεσσαλονίκη και μου λένε ότι δεν μπορούμε να την βάλουμε στην έκπτωση. Αλλά μου έλεγαν στο τηλέφωνο αλλά εκεί. Ότι ναναι…

Να πάρεις τηλέφωνο στα κεντρικά και να τη ζητήσεις. Δεν εξαιρούντα τα συγκεκριμένα προϊόντα. Δεν το αναγράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Να πάρεις τηλέφωνο στα κεντρικά και να τη ζητήσεις. Δεν εξαιρούντα τα συγκεκριμένα προϊόντα. Δεν το αναγράφουν.

Το πρόβλημα τους ήταν ότι δεν ήταν ετοιμοπαράδοτη και ήταν προπαραγγελία. Αν υπήρχε σε απόθεμα στις αποθήκες ειπαν θα την έπαιρνα κανονικά με την έκπτωση του φπα. Τους εξήγησα οτι απο τα κεντρικά μου είπαν οτι γίνεται αλλά αυτοι λεγαν τα δικα τους.  Αν θέλει να πάει να δοκιμάσει και κανένας άλλος μηπως είναι τυχερος και αλλάξουν τροπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...