Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι μόνιτορ με ψύξη ρε παίδες που είναι και ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΎΜΕΝΟ κιόλας (δεν αισθανόμαστε SAFE! χωρίς ψύξη) ... wtf πόσο καιρό έχω να ασχοληθώ με την κατηγορία?????


υγ έχω το LG που αναφέρεται στο πρώτο πόστ μέχρι και σήμερα για τις δικές μου ανάγκες και γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, LuNaTiC said:

Τι μόνιτορ με ψύξη ρε παίδες που είναι και ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΎΜΕΝΟ κιόλας (δεν αισθανόμαστε SAFE! χωρίς ψύξη) ... wtf πόσο καιρό έχω να ασχοληθώ με την κατηγορία?????


υγ έχω το LG που αναφέρεται στο πρώτο πόστ μέχρι και σήμερα για τις δικές μου ανάγκες και γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος

Ρε φιλε ειναι δυνατον να ζητας απο την οθονη σου να σου δινει 1300 nits και να μην φοβασαι μηπως παθει κατι το κυκλωμα απο την υπερθερμανση??

Ελα τωρα που μας πουλας και πνευμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zus είπε

Allienware Aw3423dw 1.200 € (θεωρητικά) + κυρτή

Αsus Pg32ucdm 1.500 € + flat

Τα 50 nits σε ένα ανεκπαίδευτο μάτι δεν κάνουν διαφορά.

To be or not to be ;

Την DWF την είχε 800 μέσω Eurobank το Πλαίσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Τι μαγικα ρε φιλαρακι,ο τυπος λεει στο HDR section οτι επειδη το μονιτορ δεν εχει ανεμιστηρα μετα απο ενα χρονικο διαστημα για να μην παθει υπερθερμανση ριχνει την φωτεινοτητα της οθονης..

Πες τωρα εαν εσυ αισθανεσαι ανετα να επαιρνες ενα τετοιο μονιτορ το οποιο εχει μηδενικη ψυξη...

Εγω παντως οχι..

 

Αυτο κρατησες εσυ απο ολη την παρουσιαση...? Επειδη ριχνει λιγο την φωτεινοτητα δεν αξιζει... Εδω τα oled κανουν παρτι με το abl και ζητανε και 3πλασια τιμη και εχουν και πολλα απο αυτα ανεμιστηρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, mtifosi said:

Αυτο κρατησες εσυ απο ολη την παρουσιαση...? Επειδη ριχνει λιγο την φωτεινοτητα δεν αξιζει... Εδω τα oled κανουν παρτι με το abl και ζητανε και 3πλασια τιμη και εχουν και πολλα απο αυτα ανεμιστηρα...

Αυτο που κρατησα ειναι οτι δεν εχει ψυξη και οτι ριχνει αρκετα την φωτεινοτητα για να μην υπερθερμανθει..

Μονο αυτο εαν παρεις δεν θες κατι αλλο..

Και αφου το κανει ετσι aggressive τωρα που ειναι καινουριο που ξερεις μετα απο 2-3 χρονια οτι δεν θα σου παρουσιασει καποιο πιο σοβαρο προβλημα λογω ζεστης και να χρειαζεται να σου σβηνει την οθονη η να στην ντιμαρει τοσο πολυ που να μην ειναι usable πλεον..

Και τα καλοκαιρια τι θα γινεται,θα την φυσας για να κρυωνει η θα της εχεις μονιμα διπλα εναν ανεμιστηρα να την χτυπαει?

Τα oled μπορει να εχουν abl αλλα εχουν ψυξη κιολας,δεν ειναι ετσι ξεφραγο αμπελι..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Αυτο που κρατησα ειναι οτι δεν εχει ψυξη και οτι ριχνει αρκετα την φωτεινοτητα για να μην υπερθερμανθει..

Μονο αυτο εαν παρεις δεν θες κατι αλλο..

Και αφου το κανει ετσι aggressive τωρα που ειναι καινουριο που ξερεις μετα απο 2-3 χρονια οτι δεν θα σου παρουσιασει καποιο πιο σοβαρο προβλημα λογω ζεστης και να χρειαζεται να σου σβηνει την οθονη η να στην ντιμαρει τοσο πολυ που να μην ειναι usable πλεον..

Και τα καλοκαιρια τι θα γινεται,θα την φυσας για να κρυωνει η θα της εχεις μονιμα διπλα εναν ανεμιστηρα να την χτυπαει?

Τα oled μπορει να εχουν abl αλλα εχουν ψυξη κιολας,δεν ειναι ετσι ξεφραγο αμπελι..

Καταρχην στην παρουσιαση απο οτι ειδα δεν γινεται dimm ολη η οθονη αλλα μονο καποια φωτεινα στοιχεια και μαλιστα τα nits διατηρουνται αρκετα ψιλα. Τωρα το aggressive που το ειδες δεν ξερω. Τα oled και να θελανε δεν μπορουν χωρις ψυξη τουλαχιστον στα monitor γιατι θα το επαιρνες στο χερι στο μηνα πανω λογω οργανικου υλικου. Δυστυχως με κανενα monitor δεν ειναι σιγουρο οτι θα αντεξει πανω απο 3 χρονια και ειδικα oled που στο burn-in ολοι εχουν ψιλα γραμματα ακομα και μεσα στην εγγυηση και φυσικα μετα την τριετια μην τους ειδατε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Ρε φιλε ειναι δυνατον να ζητας απο την οθονη σου να σου δινει 1300 nits και να μην φοβασαι μηπως παθει κατι το κυκλωμα απο την υπερθερμανση??

Ελα τωρα που μας πουλας και πνευμα..

Δεν ζητάω κάτι απο την οθόνη μου αδερφέ τι 1300 nits μου λες... όπως την πήρα έτσι την έχω... Δεν πουλάω κανένα πνεύμα δεν ξέρω καν γιατί μιλάς.. Χαλάρωσε έχουμε περάσει τα 15 έτη ...δεν ασχολούμαστε ακόμα να κάνουμε overclock και το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης... το έχουμε περάσει αυτό το στάδιο εδώ και 30 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Την DWF την είχε 800 μέσω Eurobank το Πλαίσιο.

Δεν έχω Eurobank. Και Black Friday την είχαν τόσο. Σε κάθε περίπτωση δεν την έχουν πλέον. Συνεπώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, LuNaTiC said:

Δεν ζητάω κάτι απο την οθόνη μου αδερφέ τι 1300 nits μου λες... όπως την πήρα έτσι την έχω... Δεν πουλάω κανένα πνεύμα δεν ξέρω καν γιατί μιλάς.. Χαλάρωσε έχουμε περάσει τα 15 έτη ...δεν ασχολούμαστε ακόμα να κάνουμε overclock και το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης... το έχουμε περάσει αυτό το στάδιο εδώ και 30 χρόνια

Δεν ξερω εγω τι λες εσυ για τηλεκοντρολ και χειριστηρια..

Αυτο που ξερω ειναι οτι οταν εχεις μια οθονη να παραγει τοσο μεγαλη φωτεινοτητα χρειαζεσαι και περισσοτερο ρευμα..

Και το ρευμα οπως εχουμε μαθει απο το Γυμνασιο οταν διαρρεεται μεσα απο κυκλωμα παραγει θερμοτητα.

Αυτη η θερμοτητα εαν δεν ελεγχθει και απορροφηθει προς το περιβαλλον μπορει να παρουσιασει δυσλειτουργεια.

Η δυσλειτουργεια οφειλεται στην υπερθερμανση η οποια μπορει να οδηγησει μεχρι και σε καψιμο του κυκλωματος αυτου.

Δεν ειναι τυχαιο που η Lg ξεκινησε στα oled μοντελα της τα οποια ηθελα να αυξησει την φωτεινοτητα να βαζει ψυκτρες..

Δεν ειναι τυχαιο που τα μοντελα της κατω απο 48 ιντσες που δεν εχουν ψυκτρα εχουν μεινει στασιμα στην φωτεινοτητα τα τελευταια 3 χρονια..

Οπως ειπα και παραπανω αμφιβαλω πως ενα τετοιο μονιτορ θα μπορει να μεινει λειτουργικο μακροχρονια...

Εκτος βεβαια και εαν ο χρηστης το χρησιμοποιει σε sdr κατα κυριο λογο..

Γιατι σε Hdr βλεπεις τα αποτελεσματα,μετα απο 30 δευτερολεπτα σου λεει αρχιζει και ντιμαρει το πανελ..

Οχι μιση ωρα,μισο λεπτο!!!

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν ξερω εγω τι λες εσυ για τηλεκοντρολ και χειριστηρια..

Αυτο που ξερω ειναι οτι οταν εχεις μια οθονη να παραγει τοσο μεγαλη φωτεινοτητα χρειαζεσαι και περισσοτερο ρευμα..

Και το ρευμα οπως εχουμε μαθει απο το Γυμνασιο οταν διαρρεεται μεσα απο κυκλωμα παραγει θερμοτητα.

Αυτη η θερμοτητα εαν δεν ελεγχθει και απορροφηθει προς το περιβαλλον μπορει να παρουσιασει δυσλειτουργεια.

Η δυσλειτουργεια οφειλεται στην υπερθερμανση η οποια μπορει να οδηγησει μεχρι και σε καψιμο του κυκλωματος αυτου.

Δεν ειναι τυχαιο που η Lg ξεκινησε στα oled μοντελα της τα οποια ηθελα να αυξησει την φωτεινοτητα να βαζει ψυκτρες..

Δεν ειναι τυχαιο που τα μοντελα της κατω απο 48 ιντσες που δεν εχουν ψυκτρα εχουν μεινει στασιμα στην φωτεινοτητα τα τελευταια 3 χρονια..

Οπως ειπα και παραπανω αμφιβαλω πως ενα τετοιο μονιτορ θα μπορει να μεινει λειτουργικο μακροχρονια...

Εκτος βεβαια και εαν ο χρηστης το χρησιμοποιει σε sdr κατα κυριο λογο..

Γιατι σε Hdr βλεπεις τα αποτελεσματα,μετα απο 30 δευτερολεπτα σου λεει αρχιζει και ντιμαρει το πανελ..

Οχι μιση ωρα,μισο λεπτο!!!

 

Δεν ξέρω τι λες...δεν είχα ξανα-ακούσει ποτέ οτι οι οθόνες έχουν ψύξη... Και καλά δεν μιλάμε για αγώνες ντραγκστερ που εκεί φτιάχνεις ένα τέρας στοχευμένα για επιδόσεις αλλά δεν ξέρεις αν θα σκάσει όλο στα 50 πρώτα μέτρα... μιλάμε για οθόνες που μπορεί να τις πάρει ο οποιοσδήποτε.

Φαντάζομαι οτι οι κατασκευαστές ξέρουν τι έχουν φτιάξει ,έχουν δοκιμάσει αυτές τις οθόνες, αλλά και αν δεν έχει γίνει αυτό πλέον στο ίντερνετ μπορείς να βρεις review - preview ακόμα και για το παραμικρό. Ένα ελαττωματικό ή δυσλειτουργικό προϊόν πλέον είναι σχεδόν απίθανο να μην το πάρει χαμπάρι κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σου λεω να εχει καποιο ελαττωμα απο το εργοστασιο το οποιο θα το καταλαβεις τον πρωτο καιρο που θα περασεις μαζι του..

Εγω σου λεω για μακροχρονια χρηση που το κυκλωμα και τα pixel θα καταπονουνται διαρκως απο μεγαλες θερμοκρασιες...

Μπορει να καει καποιος πυκνωτης π.χ η να καουν μερικα Pixel....

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα αυτά φαντάζομαι ότι έχουν προδιαγραφές και πρότυπα ασφαλείας. όλα τα component που υπάρχουν σε ένα υπολογιστή φορτίζονται ανάλογα το καθένα λιγότερο , περισσότερο και είναι σχεδιασμένα γι αυτό. Το να βγάλει κάποιος κατασκευαστής μια οθόνη που για την λειτουργία της απαιτείται ψύξη αλλιώς είναι επικίνδυνο το να πάθει κάποια ζημιά μου φαίνεται χαζομάρα πλέον που οδεύουμε σε λύσεις και περιφερειακά που όλο απαιτούνε και λιγότερη εξειδίκευση απο τον τελικό χρήστη.

δες το overclock στους επεξεργαστές που πλέον που γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού... παλιά περνούσες ατελείωτες ώρες τέστ λειτουργίας και σταθερότητας για να ανεβάσεις έστω και λίγα hz... άσε που πολλές φορές δε σε έκοβε το σύστημα ψύξης απο το ενδεχόμενος κάποιας βελτίωσης/α'θξησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις να κανεις με ηλεκτρονικα κυκλωματα φιλε ποτε δεν εισαι σιγουρος τι μπορει να προκυψει.

Μην εχεις και τοσο τυφλη εμπιστοσυνη σε αυτες τις εταιριες γιατι για να μειωσουν το κοστος δεν χρησιμοποιουν και τα καλυτερα υλικα.

Ειδαμε στο συγκεκριμενο μονιτορ οτι εχουν σαν δικλειδα ασφαλεια να μειωνουν ραγδαια την φωτεινοτητα του για μην παρουσιασει υπερθερμανση.

Που ξερεις ομως εσυ οτι λειτουργοντας σε τοσα υψηλα nits ακομα και με αυτη την ελαττωση τι μπορει να παρουσιαστει.

Οπως και να το κανουμε εγω σου ειπα την αποψη μου,προσωπικα δεν θα επαιρνα ενα τετοιο μονιτορ και ειδικα για τα ποσο αυτο το οποιο κοστολογειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν πας να πάρεις κάτι τέτοιο ...μας έχουν καταντήσει junkies στο να κυνηγάμε νούμερα και επιδόσεις που στην πλειοψηφία μπορεί να μην χρειαστούμε και ποτέ...Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς 1300 nits ! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

Προφανώς δεν πας να πάρεις κάτι τέτοιο ...μας έχουν καταντήσει junkies στο να κυνηγάμε νούμερα και επιδόσεις που στην πλειοψηφία μπορεί να μην χρειαστούμε και ποτέ...Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς 1300 nits ! :)

Προφανώς αυτά τα monitors όπως και οι ακριβές gpu δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό, αλλά στα "αρρωστακια" που γουστάρουν και μπορούν να τα αποκτήσουν. Δεν είναι η πλειοψηφία, αλλά δεν είναι και λίγοι. Ε αυτοί καλό είναι να ξέρουν και 5 πράγματα πριν προβούν σε οποιαδήποτε αγορά για να μην πάνε στο βρόντο τα χρήματα τους. Έχει δίκιο ο Optimus για την ψύξη τέτοιων οθονών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...