Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τον @optimus primeΟι τηλεοράσεις OLED όπως και όλες οι τηλεοράσεις λόγω ηλεκτρονικών εξαρτημάτων μπορούν να ζεσταθούν αρκετά και αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες ή συνδυασμό παραγόντων. Γενικά όσο πιο μεγάλη είναι μια τηλεόραση (σε διαστάσεις που σχετίζονται με την ανάλυση) καταναλώνεται περισσότερο ρεύμα. Οι μεγάλες OLED καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια από τις μικρότερες OLED, οι OLED τηλεοράσεις 8K καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια από τις OLED τηλεοράσεις 4K και πάει λέγοντας. Σε HDR mode για να γίνει η οθόνη πιο φωτεινή προφανώς και καταναλώνει περισσότερη ενέργεια. Όμως περισσότερη ενέργεια, σημαίνει αυτομάτως και παραγωγή περισσότερης θερμότητας (άλλο η ηλεκτρική σκούπα που εάν καθίσεις λίγο από πάνω της νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε καύσωνα 🤣και άλλο μπροστά σε μια τηλεόραση).

Η θερμότητα είναι εχθρός των ηλεκτρονικών εφόσον όλα έχουν ένα συγκεκριμένο εύρος τιμών στο οποίο μπορούν και λειτουργούν κανονικά. Μπορεί να λειτουργούν και στα άκρα του εύρους, αλλά σημασία έχει για πόσο χρονικό διάστημα. Σε μεγάλα χρονικά διαστήματα ή σε περιπτώσεις υπερβολικών θερμοκρασιών, η φθορά δεν μπορεί να αγνοηθεί (μικρή πιθανότητα μεν, αλλά μεγάλη επίπτωση εάν συμβεί).

Οποιοδήποτε μέσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη διαχείριση της θερμοκρασίας σε μια τηλεόραση ή σε μια οποιαδήποτε άλλη συσκευή μόνο οφέλη μπορεί να φέρει. Ειδικά για τις OLΕD τηλεοράσεις δε γίνεται μόνο για τη προστασία της ίδιας της τηλεόρασης (που ευτυχώς η διάρκεια λειτουργίας τους είναι εγγυημένη για μεγαλύτερα διαστήματα από ότι στις LED), αλλά και για το ίδιο το burn-in (μειώνοντας την πιθανότητά του) και πιστεύω ότι αυτός είναι και ο κύριος λόγος που κάποιοι κατασκευαστές τοποθετούν μηχανισμούς ψύξης σε αυτές.

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μιας που το εφερε η κουβεντα εδω σε αυτο το βιντεο φαινεται καθαρα πως η χρηση ψυξης μπορει να εχει μεγαλο αντικτυπο στην διατηρηση της φωτεινοτητας..

Πιο πολυ παει στον φιλο που μας ελεγε προχθες οτι ενα ανεκπαιδευτο ματι δεν θα μπορει να δει την διαφορα se nits.

Eιμαι σιγουρος οτι και το Allienware το 32αρι δεν θα κραταει σταθερη φωτεινοτητα και θα ντιμαρει αρκετα..

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, συγκρίνεις W Oled με QD Oled. Στο λέει και ο τύπος στο βίντεο ότι οι QD είναι πιο φωτεινές κατά κανόνα.

Δεύτερον, δεν έχω δύο OLED να τις βάλω δίπλα - δίπλα για να δω τη διαφορά συνεπώς ούτε που θα καταλάβω αυτά που λες.

Τρίτον, στο ξανάπα, η σύγκριση γίνεται με αυτά που έχουμε.

Αν έχω Fiat Punto και πάρω BMW M3 σε έχω ικανό να μου πεις ότι το Audi RS4 θα μου φαινόταν καλύτερο ενώ στα δικά μου μάτια η BMW θα φαντάζει ήδη Ferrari.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Zus said:

Πρώτον, συγκρίνεις W Oled με QD Oled. Στο λέει και ο τύπος στο βίντεο ότι οι QD είναι πιο φωτεινές κατά κανόνα.

Δεύτερον, δεν έχω δύο OLED να τις βάλω δίπλα - δίπλα για να δω τη διαφορά συνεπώς ούτε που θα καταλάβω αυτά που λες.

Τρίτον, στο ξανάπα, η σύγκριση γίνεται με αυτά που έχουμε.

Αν έχω Fiat Punto και πάρω BMW M3 σε έχω ικανό να μου πεις ότι το Audi RS4 θα μου φαινόταν καλύτερο ενώ στα δικά μου μάτια η BMW θα φαντάζει ήδη Ferrari.

Ασε τα woled και qd oled.

Και φοραει και MLA το Lg κιολας!!!!

Ψυκτρα/γραφιτης vs ανεμιστηρας ειναι..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ασε τα woled και qd oled.

Και φοραει και MLA το Lg κιολας!!!!

Ψυκτρα/γραφιτης vs ανεμιστηρας ειναι..

Πάρτον τηλέφωνο και πες του τα.

Screenshot 2024-04-04 010030.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να παρω τηλεφωνο ρε αδερφε,μερικες στοιχειωδης γνωσεις μηχανικης να εχει καποιος καταλαβαινει...

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου λέει ότι η διαφορά στη φωτεινότητα οφείλεται στην καστομιά της ψύξης με γραφίτη ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΑ με το γεγονός ότι τα QDOLED panels είναι πιο φωτεινά από κατασκευής τους.

Άσε όμως αυτό, μου είναι αδιάφορο. Πιάσε τα υπόλοιπα που σου έγραψα. Ένας κάτοχος IPS δεν θα κάτσει να δώσει σημασία στο dimming, όσο εσύ που έχεις περάσει αυτό το στάδιο.

Και εγώ όταν μεταπήδησα σε Tracer 900 από Vstrom αισθανόμουν ότι ξαναγεννήθηκα αλλά τώρα θέλω BMW XR 1200 για να πω ότι αναβαθμίστηκα. Αν μου πουν όμως ότι η BMW μετά τα 250 βάζει ηλεκτρονικό κόφτη δεν θα πάω να πάρω Hayabusa.

Anyway και για να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία, όσο πιο πολύ πλησιάζει το καλοκαίρι και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, τόσο πιο πολύ με βάζει σε σκέψεις αν τελικά αξίζει οποιαδήποτε αναβάθμιση monitor σε αυτά τα λεφτά.

Αν πιάσουμε καλοκαίρι τα λεφτά θα πάνε σε εξόδους και διακοπές, μετά από Σεπτέμβρη θα βγει κανένα νέο iPhone που θα γουστάρω και θα αρχίσω να σκέφτομαι ότι μια χαρά είμαι και με την παρούσα IPS οθόνη. Είμαι παρορμητικός στις αγορές μου, αν περάσει ο καιρός και μου καρφωθεί κάτι άλλο στο μυαλό, goodbye my love.

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ενταξει ναι,επιμενεις..

Εγω δινω πληροφοριες και τροφη για σκεψη,τωρα οποιος θελει τις ζυγιζει και βγαζει τα δικα του συμπερασματα..

Εσυ προφανως εχεις βγαλει το δικο σου,σεβαστο μεν αλλα...

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Καλα ενταξει ναι,επιμενεις..

Εγω δινω πληροφοριες και τροφη για σκεψη,τωρα οποιος θελει τις ζυγιζει και βγαζει τα δικα του συμπερασματα..

Εσυ προφανως εχεις βγαλει το δικο σου,σεβαστο μεν αλλα...

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας σε αυτά που υποστηρίζεις, αυτό δεν θες να καταλάβεις. Σου εξηγώ ότι όταν είσαι με παπί και αγοράζεις αυτοκίνητο δεν κοιτάζεις να δεις αν έχει δερμάτινα καθίσματα. Πόσα τέτοια παραδείγματα να σου δώσω δηλαδή για να καταλάβεις ότι ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι απόρροια του γεγονότος ότι είσαι ήδη στην premium κατηγορία και δεν τον συμμερίζεται ο κάτοχος ενός απλού monitor.

Και στο τέλος της ημέρας δεν δέχομαι να κοστίζει η 55άρα OLED που έχω στο σαλόνι 1.300€ (έστω κι αν την πήρα σε Black Friday τιμή) και το gaming monitor να κοστίζει 1.500€. Το θεωρώ αισχροκέρδεια. 

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ το εχεις παρει προσωπικα,δεν κινειται ο κοσμος γυρω απο το τι θες εσυ..

Μπορει να υπαρχουν καποια ατομα,εστω και λιγα τα οποια δεν γραφουν αλλα παρακολουθουν το νημα και μπορει να ειναι αναμεσα σε αυτα τα μονιτορ,αναποφασιστοι βρε παιδι μου...

Οι πληροφοριες και τα επιχειρηματα που εχουν γραφτει μπορουν να τους βοηθησουν να διαλεξουν σωστα!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.2c10fa64e4f2df3ad30bbcaa2612f7ca.png

Asus Monitor 32" ROG Swift OLED PG32UCDM 1499 - 50 ευρώ δωροεπιταγή

image.png.00b9f4f8f8ced9da31a15a9950ca62fe.png

LG Monitor 32" UltraGear 32GS95UE-B1499 ευρώ - 50 ευρώ δωροεπιταγ

Πλαίσιο

41 λεπτά πριν, Zus είπε

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας σε αυτά που υποστηρίζεις, αυτό δεν θες να καταλάβεις. Σου εξηγώ ότι όταν είσαι με παπί και αγοράζεις αυτοκίνητο δεν κοιτάζεις να δεις αν έχει δερμάτινα καθίσματα. Πόσα τέτοια παραδείγματα να σου δώσω δηλαδή για να καταλάβεις ότι ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι απόρροια του γεγονότος ότι είσαι ήδη στην premium κατηγορία και δεν τον συμμερίζεται ο κάτοχος ενός απλού monitor.

Και στο τέλος της ημέρας δεν δέχομαι να κοστίζει η 55άρα OLED που έχω στο σαλόνι 1.300€ (έστω κι αν την πήρα σε Black Friday τιμή) και το gaming monitor να κοστίζει 1.500€. Το θεωρώ αισχροκέρδεια. 

Τα Monitor δεν είναι τηλεοράσεις και επειδή είναι νέα κατηγορία προσθέτεις και το απαραίτητο καπέλο στο άρμεγμα αφού υπάρχει μεγάλη ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παραχθούν 32 ιντσών οθόνες έπρεπε να δημιουργηθεί από τους κατασκευαστές μια νέα γραμμή παραγωγής. Ε μαντέψτε ποιος θα την πληρώσει..ο early adopter.. απαντάω στο γιατί είναι πανάκριβες τώρα στο ξεκίνημα τους. Δεν έχει να κάνει δλδ με την ζήτηση αλλά με το αυξημένο κόστος κατασκευής. Στις τηλεοράσεις οι γραμμές παραγωγής έχουν γίνει εδώ και χρόνια και είναι επί της ουσίας ίδιες οπότε είναι μειωμένο και το κόστος παραγωγής τους. Όταν το κόστος δημιουργίας την νέας αυτής γραμμής παραγωγής καλυφθεί τότε θα αρχίσουν και οι πρώτες μειώσεις τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια,μια διευκρινηση γυρω απο την τιμη..

Το Asus ειναι στα 1500 για προ παραγγελια μονο..

Αυτη ειναι η τελικη τιμη με την εκπτωση που εχει οριοθετησει η Asus,η κανονικη του τιμη στην οποια θα μπει μετα θα ειναι 1799 ευρω..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...