Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μια χαρά απεικονίζουν αυτά για τα λεφτά τους. Τα OLED 27αρια ξεκινάνε από τα 750 και τον ανήφορο, σίγουρα δείχνουν καλύτερα ναι αλλά αυτό το γνωρίζεις ήδη αφού έχεις OLED.

Η υπερβολή είναι το πρόβλημα μου. Της λογικής "μόνο Ferrari, όλα τα άλλα είναι κουβάδες". Ας πετάξουμε τότε ότι ips και va panel υπάρχει, μόνο OLED και ας κοστίζουν ένα νεφρό η καθεμία.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Η υπερβολή είναι το πρόβλημα μου. Της λογικής "μόνο Ferrari, όλα τα άλλα είναι κουβάδες". Ας πετάξουμε τότε ότι ips και va panel υπάρχει, μόνο OLED και ας κοστίζουν ένα νεφρό η καθεμία.

Δεν είπε κανείς αυτό. Ωστόσο IPS = συμβιβασμός, όπως και να το κάνουμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

akoinonitos  επειδή την ψάχνω για  το μόνιτορ που αγόρασες  και  λόγω έλλειψης χώρου το 27αρι που πήρες, διαπίστωσες θέματα text fringe? (λόγω διδακτορικού γράφω στο word) και επίσης σαν κάτοχος 27 ιντσών 4Κ θα έχω θέμα οπτικά με την μείωση των ppi ή δεν θα το αντιληφθώ. ρωτάω γιατί δεν έχω και τεράστιο γραφείο και το 27αρι 2725df σαν μέγεθος είναι ότι πρέπει... σε ευχαριστώ και καλή ανάσταση!

Επεξ/σία από john9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john9 είπε

akoinonitos  επειδή την ψάχνω για  το μόνιτορ που αγόρασες  και  λόγω έλλειψης χώρου το 27αρι που πήρες, διαπίστωσες θέματα text fringe? (λόγω διδακτορικού γράφω στο word) και επίσης σαν κάτοχος 27 ιντσών 4Κ θα έχω θέμα οπτικά με την μείωση των ppi ή δεν θα το αντιληφθώ. ρωτάω γιατί δεν έχω και τεράστιο γραφείο και το 27αρι 2725df σαν μέγεθος είναι ότι πρέπει... σε ευχαριστώ και καλή ανάσταση!

Οτι εχει fringing εχει ,στην αρχη δεν μπορουσα να διαβαζω τα γραμματα με κουραζε ,μετα απο καμια βδομαδα ωστοσο το συνηθισε το ματι μου και ειναι σαν να μην υπαρχει. Ειναι πιο αισθητο οταν το εχεις σε σκουροχρωμη λειτουργια που εχεις λευκη γραμματοσειρα και μαυρο φοντο. Οταν εισαι σε κανονικη θεωρω οτι δεν ενοχλει. Ειναι και στον ανθρωπο φανταζομαι.  Σχετικα με  το Ppi δεν νομιζω να εχεις θεμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου σε ευχαριστώ η γνώμη σου είναι να κάτσω 2 χρόνια μεχρι να βγουν 4κ oled 27αριαμε το Pg27uq? που είναι αρκετα ποιοτικο λόγω fald ή να προσχωρήσω τώρα στην αγορά?

Επεξ/σία από john9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, john9 είπε

Φίλε μου σε ευχαριστώ η γνώμη σου είναι να κάτσω 2 χρόνια μεχρι να βγουν 4κ oled 27αριαμε το Pg27uq? που είναι αρκετα ποιοτικο λόγω fald ή να προσχωρήσω τώρα στην αγορά?

Eπειδη ειναι και στο ματι του καθενος δεν μπορω να σου πω τι θα πρεπει να κανεις ,το καλυτερο θα ηταν να το δεις πριν το αγορασεις αν υπηρχε στο dell store. Θα μπορουσα να σου στειλω βιντεο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησει να καταλαβεις

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, πέρασα χθες από Dell στο Mall για να δω και εγώ την 2725DF.

Δεν την είχαν και δεν ξέρουν ακόμη αν θα την βγάλουν στην έκθεση για να τη δούμε..

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και καλή Ανάσταση.

Έχω την Dell S2721DGFA. Δεν λέω καλή οθόνη, αλλά κάτι δεν μου πάει καλά, τα χρώματα δεν είναι τόσο έντονα και ζωντανά. Έχω κάνει και calibration αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οπότε σκέφτομαι να την πουλήσω και να αγοράσω μια άλλη καλύτερη. 

Το πρόβλημα είναι ότι πραγματικά δεν έχω ιδέα ποια πρέπει να αγοράσω. Θα ήθελα να πάω σε OLED αλλά το budget είναι περιορισμένο (το ανώτερο 400 €). Όλες που βλέπω έχουν σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά με την δικιά μου. Να τονίσω ότι δεν θέλω να είναι κυρτή.

Οπότε ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη 1440p οθόνη, όχι OLED και όχι κυρτή; Δεν με νοιάζει αν θα είναι IPS ή VA αρκεί να είναι καλή η απόδοση των χρωμάτων και η ποιότητα εικόνας όσο γίνεται. Μήπως να μην αγοράσω καμία και να περιμένω έως ότου γίνουν πιο φθηνές οι OLED;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Παιδιά καλησπέρα και καλή Ανάσταση.

Έχω την Dell S2721DGFA. Δεν λέω καλή οθόνη, αλλά κάτι δεν μου πάει καλά, τα χρώματα δεν είναι τόσο έντονα και ζωντανά. Έχω κάνει και calibration αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οπότε σκέφτομαι να την πουλήσω και να αγοράσω μια άλλη καλύτερη. 

Το πρόβλημα είναι ότι πραγματικά δεν έχω ιδέα ποια πρέπει να αγοράσω. Θα ήθελα να πάω σε OLED αλλά το budget είναι περιορισμένο (το ανώτερο 400 €). Όλες που βλέπω έχουν σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά με την δικιά μου. Να τονίσω ότι δεν θέλω να είναι κυρτή.

Οπότε ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη 1440p οθόνη, όχι OLED και όχι κυρτή; Δεν με νοιάζει αν θα είναι IPS ή VA αρκεί να είναι καλή η απόδοση των χρωμάτων και η ποιότητα εικόνας όσο γίνεται. Μήπως να μην αγοράσω καμία και να περιμένω έως ότου γίνουν πιο φθηνές οι OLED;

Δοκιμασε λιγο να πας στο nvidia control panel και να ανεβασεις το vibrance στο 65-70% απο εδω. Αν παλι δεν σου κανουν τα χρωματα τοτε να δουμε για κατι καλυτερο. 

 

Screenshot_1.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.

Πλαίσιο με έκπτωση στο 2ο προϊόν - 30% αν κάποιοι παραγγείλουν 2 τεμάχια 32αρια PG32UCDM και μπορούν να συνεννοηθούν βγαίνει το ένα 1274€.

Αντίστοιχα και το 27αρι Corsair βγαίνει 679€

Επεξ/σία από Inler
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...