Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα πιασετε και την μαναβικη σμρ για να δωσετε και μια αλλη νοτα στην συζητηση..

Εκτος και εαν σας εχει ξεφυγει και κατι αλλο απο τα ραφια των σουπερμαρκετ που χρειαζετε αναλυση σε μεγαλυτερο βαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Grisos είπε

Ρε συ είναι σαν να λες ότι η Ferrari κάνει 200.000 και αν είναι δυνατόν να κάνει ένα αμαξι τόσο όταν παίρνεις Corolla με 25.000. Ε, οι OLED είναι οι Ferrari των οθονών αυτή την στιγμή, τι να κάνουμε. Λογικό παράλογο, αυτές είναι οι τιμές και η αγορά αν όπως όλα δείχνουν μια χαρά αγοραστικό κοινό υπάρχει.  Θα ήταν παράλογο αν υπήρχαν μόνο OLED οθόνες στην αγορά. Ε, όχι μόνο δεν υπάρχουν μόνο OLED αλλά οι επιλογές πλέον είναι πολύ περισσότερες απ'ότι στο παρελθόν. Ακόμα και η Xiaomi βγάζει gaming monitor πλέον.

δε συγκρίνουμε τις τιμές διαφορετικών τεχνολογιών δηλαδή oled vs ips (ferrari-toyota), συγκρίνουμε τις τιμές 2 oled που κάπου κερδίζει η μια σε λεπτομέρειες κάπου η άλλη.. για να το πω και με το παράδειγμα σου σα να πάρει η ferrari ένα μοντέλο τις που το πουλάει 100.000, να του κολλήσει πάνω μια στάμπα sport και να στο πουλήσει 150.000...

προφανώς οποιος θέλει να αγοράσει το sport επειδή το γραφει στο πίσω δεξιά μέρος του αυτοκινητου για 50% πάνω δικαίωμα του, και εγώ άμα είχα επιχείρηση το ίδιο θα έκανα γιατί να μη βγάζω όσα περισσότερα μπορώ αφου με "κυνηγάνε" να μου τα δώσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tambas91 είπε

δε συγκρίνουμε τις τιμές διαφορετικών τεχνολογιών δηλαδή oled vs ips (ferrari-toyota), συγκρίνουμε τις τιμές 2 oled που κάπου κερδίζει η μια σε λεπτομέρειες κάπου η άλλη.. για να το πω και με το παράδειγμα σου σα να πάρει η ferrari ένα μοντέλο τις που το πουλάει 100.000, να του κολλήσει πάνω μια στάμπα sport και να στο πουλήσει 150.000...

προφανώς οποιος θέλει να αγοράσει το sport επειδή το γραφει στο πίσω δεξιά μέρος του αυτοκινητου για 50% πάνω δικαίωμα του, και εγώ άμα είχα επιχείρηση το ίδιο θα έκανα γιατί να μη βγάζω όσα περισσότερα μπορώ αφου με "κυνηγάνε" να μου τα δώσουν

 

παλι εδω εισαι? δεν θελουμε τηλεοραση ειπαμε ρε ,οθονη υπολογιστη θελουμε ! παω να αλλαξω πανα στο παιδι και επιστρεφω :lol:

Περα απο την πλακα θα σου πω που εχεις αδικο εδω.

Θεωρητικα η τιμη του μονιτορ δικαιολογειται και μονο  απο το ppi του σε σχεση με μια τηλεοραση.  Δεν εχει καμια σχεση το ppi μιας tv 42αρας 4k με ενα 32αρι 4k.

Δεν χρειαζεται να αναφερθω στην εργονομια καθως και στο καλυτερο panel. Προσωπικα δεν βλεπω σε τι ειναι καλυτερη μια tv περαν του μεγαλυτερου μεγεθους που για καποιους ειναι εντελως δυσχρηστο.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

 

παλι εδω εισαι? δεν θελουμε τηλεοραση ειπαμε ρε ,οθονη υπολογιστη θελουμε ! παω να αλλαξω πανα στο παιδι και επιστρεφω :lol:

Περα απο την πλακα θα σου πω που εχεις αδικο εδω.

Θεωρητικα η τιμη του μονιτορ δικαιολογειται και μονο  απο το ppi του σε σχεση με μια τηλεοραση.  Δεν εχει καμια σχεση το ppi μιας tv 42αρας 4k με ενα 32αρι 4k.

Δεν χρειαζεται να αναφερθω στην εργονομια καθως και στο καλυτερο panel. Προσωπικα δεν βλεπω σε τι ειναι καλυτερη μια tv περαν του μεγαλυτερου μεγεθους που για καποιους ειναι εντελως δυσχρηστο.

Εκαστος στο ειδος του που λενε. Δεν μπορεις να βαλεις 42αρα και να παιξεις στα 80 εκατοστα οπως το monitor πχ. Το εκανα καποτε οταν ημουν στα 20 αλλα δεν ειναι το ιδανικο. 55αρα ειχα στα 2.5 μετρα και λεω απλα δεν γινεται ειδικα για pc. Για πιο χαλαρο gaming καναπεδακι 65αρα στα 3-4 μετρα εκει ναι και controller. Tωρα αν θες να δωσεις πονο 4-5 ωρες σε κανε πολυ γρηγορο first person που εκει ποντικι/μηχανικο ειναι ο μοναδικος δρομος το monitor ειναι must. Εχουν μια υπεραξια συγκριτικα με τις τηλεορασεις και ειναι λογικο ειναι πιο niche κατηγορια οταν τηλεορασεις εχει ολος ο κοσμος αλλα monitor 1/10 γενικα καθε οικογενεια οποτε δεν ριχνουν και τοσο ευκολα τιμες. Πεφτουν αλλα με πιο αργους ρυθμους. 2500 ειχε το FALD πριν κατι χρονια τωρα περνεις oled στα 1000. 

Και τις τηλεορασεις αν πιασω 2007 οι 32αρες ειχαν 1500 ευρω και οι καλες 3000 ευρω κατι philips με ambilight επειτε κατι plasma kuro pioneer επαιζαν 4-5 χιλιαδες γιατι προσφεραν το καλυτερο μαυρο για τοτε και σημερα βρισκεις oled 65αρες στα 1000 στις προσφορες και σε 5 χρονια θα τις περνεις 500. 

Και στα monitor τα 144αρια 1440p 27αρια TN ειχαν 6 7 κατοσταρικα σημερα βρισκεις καλυτερα με τα μισα λεφτα. Ετσι παει σε ολα τα πραγματα. Το νεο το πληρωνεις αλλα εχεις πρωτος τις πιο νεες τεχνολογιες. Αυτος πληρωνει το R&D που χρειαστηκε για καθε νεο πραγμα επειτα που πεφτει η τιμη εχει γινει ηδη αποσβεση της τεχνολογιας οποτε μπορει να πεσει και η τιμη και για τον πιο mainstream κοσμο. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Θεωρητικα η τιμη του μονιτορ δικαιολογειται και μονο  απο το ppi του σε σχεση με μια τηλεοραση.  Δεν εχει καμια σχεση το ppi μιας tv 42αρας 4k με ενα 32αρι 4k.

Ναι δε διαφωνώ, αυτό όμως για να το δεις πρέπει να κοιτάς με Μεγεθυντικό φακό την οθόνη… σε μια νορμαλ απόσταση ανάθεμα αν θα καταλάβει κανείς διαφορα… επίσης η tv έχεις Dolby atmos, hdmi earc και αλλά feature που δε νομίζω να έχουν τα monitor , γι αυτό είπα κάπου νικάει ο ένας κάπου ο άλλος…

μονιτορακιδες περιμένετε να βγει η c4 εφιάλτες θα βλέπετε :P

edit το ότι έχει μικρότερη οθόνη πάντως είναι υπέρ μου σαν επιχείρημα γιατί άσχετα με το ppi για την εταιρία είναι λιγότεροι πόροι - χασούρα …

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, optimus prime είπε

Nα πιασετε και την μαναβικη σμρ για να δωσετε και μια αλλη νοτα στην συζητηση..

Εκτος και εαν σας εχει ξεφυγει και κατι αλλο απο τα ραφια των σουπερμαρκετ που χρειαζετε αναλυση σε μεγαλυτερο βαθος..

Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αλλιώς αναγκαστικά θα πάμε σε επιχειρήματα απλής κοινής λογικής. Ελπίζω τουλάχιστον τώρα να έγινε κατανοητό το όλο σκεπτικό, συμφωνείς δεν συμφωνείς με αυτό. Μην το περνάτε επί προσωπικού ορισμένοι, δεν είπαμε ότι σας έπιασαν κορόιδο, είπαμε ότι πληρώσατε περισσότερο από όσο πρέπει πατώντας πάνω στο συναίσθημα του premium προϊόντος, το έχω πάθει και εγώ στο παρελθόν πολλάκις με ηχεία, ακουστικά κτλ κτλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, firepc είπε

πόσο πρέπει δλδ?

Σε μια έκπτωση τιμής μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα εμφανιστούν πολλά νέα και διαφορετικά μοντέλα και ο ανταγωνισμός που θα δημιουργηθεί θα συμπιέσει τις τιμές. Όποιος αγοράζει day1 ένα νέο είδος προϊόντος όπως τώρα τα 4k OLED PC monitor που ακόμα καλά καλά δεν έγιναν διαθέσιμα για αγορά, σαν early adopter που είναι, αναγκαστικά πληρώνει και premium τιμές. Η υπομονή είναι χρυσός απλά ορισμένοι δεν την έχουμε οπότε πληρώνουμε. Δεν λέμε όμως δικαιολογίες ότι αξίζουν τα λεφτά τους κτλ.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, music_lover είπε

δεν είπαμε ότι σας έπιασαν κορόιδο, είπαμε ότι πληρώσατε περισσότερο από όσο πρέπει πατώντας πάνω στο συναίσθημα του premium προϊόντος, το έχω πάθει και εγώ στο παρελθόν πολλάκις με ηχεία, ακουστικά κτλ κτλ.

Αυτό ακριβώς … μερικοί θίγονται προσπαθώντας με κάθε τρόπο να δικαιολογήσουν τις αγορές τους … 

το κουτί και τα φανακια μόνο από το tower μου κοστίζουν κάπου 800… είναι τα καλύτερα που μπορείς να αγοράσεις ; Ναι. Αξίζουν την τιμή τους ; Προφανώς και ΟΧΙ! Αν προσπαθούσα να αποδείξω το αντίθετο θα ήμουν εκτός πραγματικότητας … 

 Αν δεν υπήρχαν άλλες παρόμοιες επιλογές ίσως είχα το ακαταλόγιστο , όταν όμως με λιγότερα απ τα μισά θα είχα το 95% του αποτελέσματος τι να λέμε τώρα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, music_lover είπε

Σε μια έκπτωση τιμής μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα εμφανιστούν πολλά νέα και διαφορετικά μοντέλα και ο ανταγωνισμός που θα δημιουργηθεί θα συμπιέσει τις τιμές. Όποιος αγοράζει day1 ένα νέο είδος προϊόντος όπως τώρα τα 4k OLED PC monitor που ακόμα καλά καλά δεν έγιναν διαθέσιμα για αγορά, σαν early adopter που είναι, αναγκαστικά πληρώνει και premium τιμές.

Αυτο πληρωνεις το R&D καποιος πρεπει να το πληρωσει ξερεις ομως οτι θα εχεις το καλυτερο που υπαρχει για οσο καιρο κρατησει αυτη την τιμη. Και τα ultrawide oled ειχαν 1500 οταν βγηκα εγω εδωσα τα μισα 1+ χρονο μετα ομως και αλλος 1 χρονο μετα θα την παρει ακομα πιο φθηνα. Παντου αυτο συμβαινει. Δεν ειναι οτι μας επιασαν κωτσο και πληρωσαμε παραπανω απο οτι επρεπε. Ξερεις οτι το τελευταιο και καλυτερο θα το πληρωσεις και αναλογα. Σκεψου καποιος που πηρα S24 ultra στα 1500 και σε 6 μηνες εχει κατω απο 1000 εδω τουλαχιστον θα δεις τετοια πτωση μετα απο χρονια οχι μηνες. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

 

παλι εδω εισαι? δεν θελουμε τηλεοραση ειπαμε ρε ,οθονη υπολογιστη θελουμε ! παω να αλλαξω πανα στο παιδι και επιστρεφω :lol:

Περα απο την πλακα θα σου πω που εχεις αδικο εδω.

Θεωρητικα η τιμη του μονιτορ δικαιολογειται και μονο  απο το ppi του σε σχεση με μια τηλεοραση.  Δεν εχει καμια σχεση το ppi μιας tv 42αρας 4k με ενα 32αρι 4k.

Δεν χρειαζεται να αναφερθω στην εργονομια καθως και στο καλυτερο panel. Προσωπικα δεν βλεπω σε τι ειναι καλυτερη μια tv περαν του μεγαλυτερου μεγεθους που για καποιους ειναι εντελως δυσχρηστο.

Συμφωνώ για το PPI αλλά δεν έχουν οι τηλεοράσεις μεγαλύτερο brightness και καλύτερο επεξεργαστή για upscaling?Θέλω να πάω σε OLED και είμαι ανάμεσα σε 32monitor/42 inch tv και έχω αρχίσει να καλοβλέπω την C4 της LG στα 1150.Το μαγαζί όμως μου στέλνει JMC vibes με την 30 μέρες αναμονή και τα τελευταία reviews.Kαι το ότι δε χρησιμοποιεί paypal☹️.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Ναι δε διαφωνώ, αυτό όμως για να το δεις πρέπει να κοιτάς με Μεγεθυντικό φακό την οθόνη… σε μια νορμαλ απόσταση ανάθεμα αν θα καταλάβει κανείς διαφορα… επίσης η tv έχεις Dolby atmos, hdmi earc και αλλά feature που δε νομίζω να έχουν τα monitor , γι αυτό είπα κάπου νικάει ο ένας κάπου ο άλλος…

μονιτορακιδες περιμένετε να βγει η c4 εφιάλτες θα βλέπετε :P

edit το ότι έχει μικρότερη οθόνη πάντως είναι υπέρ μου σαν επιχείρημα γιατί άσχετα με το ppi για την εταιρία είναι λιγότεροι πόροι - χασούρα …

το dolby atmos να το κανεις τι σε χρηση pc οπως και το earc ?ασε που το aw3225qf εχει ας πουμε earc αλλα ολα αυτα ειναι για καμια κονσολα ,σε χρηση pc ειναι εντελως αχρειαστα.

2 ώρες πριν, Westbaum είπε

Συμφωνώ για το PPI αλλά δεν έχουν οι τηλεοράσεις μεγαλύτερο brightness και καλύτερο επεξεργαστή για upscaling?Θέλω να πάω σε OLED και είμαι ανάμεσα σε 32monitor/42 inch tv και έχω αρχίσει να καλοβλέπω την C4 της LG στα 1150.Το μαγαζί όμως μου στέλνει JMC vibes με την 30 μέρες αναμονή και τα τελευταία reviews.Kαι το ότι δε χρησιμοποιεί paypal☹️.

Επεξεραγαστη για upscaling  εχουν αλλα στην πραξη που θα σου χρησιμευσει οταν την εχεις σε ενα pc για gaming?   brigthness  μια ματια που εριξα  για την c4 σε hdr 10% εχει σχεδον το ιδιο με τα qdoled monitors  και σε sdr εχει πολυ λιγοτερο. Επισης μην ξεχνατε οτι τα woled εχουν μονο στο λευκο σχετικα καλο brithgness στα αλλα χρωματα ειναι πολυ πιο χαμηλα απο τα qdoled. 

 

Η φαση ειναι περι ορεξεως κολοκυθοπιτα , αν καποιος μπορει να εχει για χρηση pc μια τοσο μεγαλη οθονη ,why  not απλα το μεγαλυτερο ειναι και καλυτερο δεν ειναι παντα ο κανονας.

Πρεπει να υπαρχει και η σχετικη ανεση 

Στο vs qdoled μονιτορ με c3/c4 εγω προσωπικα θα πω qdoled monitor  απο την ερευνα που εκανα αρκετο καιρο μεχρι να παρω το δικο μου ,αλλα και παλι ειναι εντελως υποκειμενικο γτ εμπιπτει στα θελω του καθενως.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, akoinonitos said:

το dolby atmos να το κανεις τι σε χρηση pc οπως και το earc ?ασε που το aw3225qf εχει ας πουμε earc αλλα ολα αυτα ειναι για καμια κονσολα ,σε χρηση pc ειναι εντελως αχρειαστα.

Yπαρχουν και ηχεια stereo με earc τα οποια μπορεις να τα συνδεσεις κατευθειαν στο μονιτορ..

Εμενα θα με βολευε αρκετα να υπηρχε μια τετοια θυρα στο μονιτορ..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Yπαρχουν και ηχεια stereo με earc τα οποια μπορεις να τα συνδεσεις κατευθειαν στο μονιτορ..

Εμενα θα με βολευε αρκετα να υπηρχε μια τετοια θυρα στο μονιτορ..

ναι οκ αλλα γτ να μην τα συνδεσεις στο pc ,ασε που ο περισσοτερος κοσμος που κοιταει μονιτορς τετοιων τιμων εχει εξωτερικη καρτα η dac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, akoinonitos said:

Στο vs qdoled μονιτορ με c3/c4 εγω προσωπικα θα πω qdoled monitor  απο την ερευνα που εκανα αρκετο καιρο μεχρι να παρω το δικο μου ,αλλα και παλι ειναι εντελως υποκειμενικο γτ εμπιπτει στα θελω του καθενως.

Εγω που εχω και απο τα δυο πανελ παλι το μονιτορ προτιμω,οχι για λογο μεγεθους αλλα απο αποψη ποιοτητας εικονας..

Καμμια Tv της σειρας C της Lg δεν φτανει κοντα σε αυτα τα qd oleds..

15 minutes ago, akoinonitos said:

ναι οκ αλλα γτ να μην τα συνδεσεις στο pc ,ασε που ο περισσοτερος κοσμος που κοιταει μονιτορς τετοιων τιμων εχει εξωτερικη καρτα η dac

Στο pc τα εχω συνδεδεμενα αλλα εαν εχεις πολλα usb αξεσουαρ οπως εγω συνδεδεμενα μια τετοια hdmi θυρα βολευει να απελευθερωσεις μια θυρα usb..

Εμενα τα δικα μου ηχεια εχουν το δικο τους dac και amplifier ενσωματομενο,δεν χρειαζομαι εξωτερικη πηγη..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...