Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το dolby atmos να το κανεις τι σε χρηση pc οπως και το earc ?ασε που το aw3225qf εχει ας πουμε earc αλλα ολα αυτα ειναι για καμια κονσολα ,σε χρηση pc ειναι εντελως αχρειαστα.

Εγώ με το soundbar τα θέλω περνάς το hdmi στην οθόνη και τέλος .. ούτε προγράμματα ούτε ειδικές ρυθμίσεις τα κάνει όλα αυτόματα … τεσπα εχει υπέρ αναλυθεί το θέμα για εμένα η κάθε επιλογή έχει θετικά και αρνητικά η tv μου φαίνεται καλύτερη για τα γούστα μου 

38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

απλα το μεγαλυτερο ειναι και καλυτερο δεν ειναι παντα ο κανονας.

Αυτά τα λένε όσοι το έχουν μικρό συμφορουμιτη…

Επεξ/σία από Tambas91
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εγώ με το soundbar τα θέλω περνάς το hdmi στην οθόνη και τέλος .. ούτε προγράμματα ούτε ειδικές ρυθμίσεις τα κάνει όλα αυτόματα … τεσπα εχει υπέρ αναλυθεί το θέμα για εμένα η κάθε επιλογή έχει θετικά και αρνητικά η tv μου φαίνεται καλύτερη για τα γούστα μου 

Αυτά τα λένε όσοι το έχουν μικρό συμφορουμιτη…

θα σου κανω την εξης ερωτηση, το soundbar το πηρες μετα  την  τηλεοραση?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τι ερώτηση παγίδα είναι αυτή? :P 

ναι

Αρα δεν πηρες τv γιατι ηθελες να συνδεσεις το soundbar πηρες sounbar γτ ηθελες να το συνδεσεις στην tv :P

πριν τι ειχες για ηχο?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

αρα δεν πηρες τv γιατι ηθελες να συνδεσεις το soundbar πηρες sounbar γτ ηθελες να το συνδεσεις στην tv :P

ήμουν σίγουρος ότι και να απαντήσω θα με παγίδευες και θα κατέληγε κατά μου :P 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολλά τα λεφτά, ΔΕΝ θεωρώ όμως ότι είναι υπερτιμημένα τα συγκεκριμένα monitors. Υπερτιμημένες για εμένα είναι οι 4090 που αγοράζουν κάποιοι για να κερδίσουν μερικά FPS στα παιχνίδια. 

Στα συγκεκριμένα monitors η διαφορά στην ποιότητα εικόνας είναι χαώδης σε σχέση με την αμέσως επόμενη κατηγορία που είναι οι IPS ας πούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Zus είπε

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολλά τα λεφτά, ΔΕΝ θεωρώ όμως ότι είναι υπερτιμημένα τα συγκεκριμένα monitors. Υπερτιμημένες για εμένα είναι οι 4090 που αγοράζουν κάποιοι για να κερδίσουν μερικά FPS στα παιχνίδια. 

Στα συγκεκριμένα monitors η διαφορά στην ποιότητα εικόνας είναι χαώδης σε σχέση με την αμέσως επόμενη κατηγορία που είναι οι IPS ας πούμε.

ειχα τραβηξει αρκετα βιντακια με τις δυο οθονες διπλα διπλα 

εδω ειναι ενα ss απο ενα σημειο του βιντεο  ,δες εδω την ζωντανια τωμ χρωματων του qdoled

 

Screenshot_20240428_222946_Gallery.jpg.e36585063f595f2f6ac4b820e7ee7f68.jpg

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ειχα τραβηξει αρκετα βιντακια με τις δυο οθονες διπλα διπλα 

εδω ειναι ενα ss απο ενα σημειο του βιντεο  ,δες εδω την ζωντανια τωμ χρωματων του qdoled

 

Screenshot_20240428_222946_Gallery.jpg.e36585063f595f2f6ac4b820e7ee7f68.jpg

 

Μέρα - νύχτα στην κυριολεξία. Άλλη εμπειρία. In other news, φτάσαμε Μάιο και το Alienware άφαντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshot_20240428_223628_Gallery.jpg.0a38e4a82591dc9f20a905436999340d.jpg

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Logitech Z906

απο πλαστικο σε πλαστικο πας παναθεμα σε ,πρεπει να σου βαλω μερικες φυτιλιες

3 λεπτά πριν, Zus είπε

Μέρα - νύχτα στην κυριολεξία. Άλλη εμπειρία. In other news, φτάσαμε Μάιο και το Alienware άφαντο.

μεσα Μαιου λογικα ,κανε υπομονη

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την θέαση βίντεο, ο ήχος είναι το 50% της απόλαυσης με το άλλο 50% να είναι η εικόνα. Αυτά τα PC monitor είναι τέλεια για gaming αλλά δεν μπορούν να είναι καλύτερα από τον συνδυασμό με ένα σύστημα Atmos. Δεν δέχομαι εν έτη 2024 ότι θα κάθομαι σε καρέκλα μπροστά σε 32 ίντσες monitor και θα βλέπω ταινίες και σειρές που ενώ διαθέτουν πολυκάναλο ήχο εγώ θα τις ακούω σε stereo με ακουστικά ή ηχεία pc λες και βρισκόμαστε το μακρινό 2000, καλύτερα να μην τις δω καθόλου τότε. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά είναι fact ότι το βίντεο θέλει και τον ήχο του αλλιώς είναι γλυκό χωρίς ζάχαρη. Τώρα για gaming είναι ότι τελειότερο υπάρχει, εκεί πάω πάσο με την επιφύλαξη πάλι ότι και σε αυτά χάνεις τον πολυκάναλο ήχο που διαθέτουν απλά δεν είναι τόσο απαραίτητος όπως τα βίντεο άσε που μερικά είναι καλύτερα σε stereo με ακουστικά όπως πχ τα first person shooter. Στα 3rd person single player adventures προτιμώ πάντως κονσόλα και atmos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Όσον αφορά την θέαση βίντεο, ο ήχος είναι το 50% της απόλαυσης με το άλλο 50% να είναι η εικόνα. Αυτά τα PC monitor είναι τέλεια για gaming αλλά δεν μπορούν να είναι καλύτερα από τον συνδυασμό με ένα σύστημα Atmos. Δεν δέχομαι εν έτη 2024 ότι θα κάθομαι σε καρέκλα μπροστά σε 32 ίντσες monitor και θα βλέπω ταινίες και σειρές που ενώ διαθέτουν πολυκάναλο ήχο εγώ θα τις ακούω σε stereo με ακουστικά ή ηχεία pc λες και βρισκόμαστε το μακρινό 2000, καλύτερα να μην τις δω καθόλου τότε. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά είναι fact ότι το βίντεο θέλει και τον ήχο του αλλιώς είναι γλυκό χωρίς ζάχαρη. Τώρα για gaming είναι ότι τελειότερο υπάρχει, εκεί πάω πάσο με την επιφύλαξη πάλι ότι και σε αυτά χάνεις τον πολυκάναλο ήχο που διαθέτουν απλά δεν είναι τόσο απαραίτητος όπως τα βίντεο άσε που μερικά είναι καλύτερα σε stereo με ακουστικά όπως πχ τα first person shooter. Στα 3rd person single player adventures προτιμώ πάντως κονσόλα και atmos.

Εγώ έχω ακουστικά και με καλώδιο και ασύρματα έτσι βλέπω ταινίες σειρές παιχνίδια και το θεωρώ τρομερα. Παλιότερα είχα πολυκαναλο με roister κολώνες earthquake subwoofer ξεσήκωνα όλη τη γειτονιά ακούγονταν 300 μέτρα μακριά. Τώρα δεν θέλω να ενοχλώ οπότε έχω μια πολύ καλή εμπειρία με καλα ακουστικά και σε ταινίες και σε σειρές. Δυναμωνω και οσο θέλω την ενταση και απολαμβάνω. Στην 55αρα μέσα έχω 5.1 σύστημά Samsung αλλά δεν ανεβάζω πολύ ένταση πια. Τα ακουστικά είναι μονόδρομος όταν θες πολύωρη δυνατή μουσική χωρίς να ενοχλείς. Και παίζουν και πάρα πολύ καλά σε κάθε περίπτωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

μεσα Μαιου λογικα ,κανε υπομονη

Έχω ήδη δώσει προκαταβολή για το ASUS. Αρκετά τους περίμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες,

Επιπλέον, δεν βλέπω να αναφέρει κανείς τα Hz. Και όποιος λέει ότι δεν κάνει διαφορά το 120/144 με το 240 καλά θα κάνει να πάρει C3/C4 γτ θα πετάξει τσάμπα λεφτά για κάτι που δεν αντιλαμβάνεται, και εξαιτίας του use case του (κλειδωμένα fps ξέρω γω) όχι απαραίτητα από πείσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...