Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Pantaz είπε

Δεν είχα μονιτορ! Το πούλησα για να παω σε αγορά oled αλλά η αναμονή 3-4 μηνών με οδήγησε σ αυτό! Συν του ότι δεν γίνεται να χρησιμοποιείς ως main Οθονη oled 55! Μου βγήκαν τα μάτια!

Παω πασο,αφου δεν ειχες μονιτορ..

Εγω μολις αγορασα την 48αρα c2 για να αλλαξω την cx.

55 ιντσες ειναι πολλες,πρεπει να καθεσαι κανα 2 μετρα μακρια τουλαχιστον..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα την Dell για μία εβδομάδα που λόγω των καταστάσεων με covid-19,  δεν γινόταν αντικατάσταση άμεσα με αποτέλεσμα να ζητήσω τα λεφτά πίσω. Γενικές γραμμές ήταν πολύ καλή. Επισυνάπτω και ένα συγκριτικό που κάνω γιατί ψάχνω εκ νέου και εγώ. Το excel είναι βάση αξιολόγησης των οθονών από το rtings.com 

Screenshot_20220909-165921_Skroutz.jpg

Screenshot_20220909-170020_Sheets.jpg

3 λεπτά πριν, jasondr είπε

Είχα την Dell για μία εβδομάδα που λόγω των καταστάσεων με covid-19,  δεν γινόταν αντικατάσταση άμεσα με αποτέλεσμα να ζητήσω τα λεφτά πίσω. Γενικές γραμμές ήταν πολύ καλή. Επισυνάπτω και ένα συγκριτικό που κάνω γιατί ψάχνω εκ νέου και εγώ. Το excel είναι βάση αξιολόγησης των οθονών από το rtings.com 

Screenshot_20220909-165921_Skroutz.jpg

Screenshot_20220909-170020_Sheets.jpg

Θέλω να συνδυάσω μια εξ αυτών με μια rtx 3070. Αν θέλει κάποιος να πει άποψη δεν θέλω να την ακούσω για να με βοηθήσετε και μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα είμαι και εγώ στην αναζήτηση νέου monitor για το ps5 και το pc μου. Χρησιμοποιώ το ps5 μου για τα exlusive και τα souls και γενικά για single παιχνίδια κυρίως. Και το pc είναι για τα multi είναι παλιό γενικά αλλά κανω την δουλειά μου μια χαρά και αξιοπρεπέστατα. Επίσης εχω σκοπό να κάνω μια αναβάθμιση σε βάθος χρόνου (εξάμηνο ίσως).
Το προβλημα μου ειναι κυριως οτι δεν μπορω να βρω Monitor με καλο HDR και αν βρω μιλαμε για 500+ που δεν πρόκειται να δώσω ποτε για 27αρα οθόνη. Το μπάτζετ μου είναι βαριά τα 400€ και εχω σκαλώσει λίγο διότι σκέφτομαι απο την μια οτι μπορω με αυτα τα λεφτα να παω σε 4Κ αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει σε τόσο λίγες ιντσες, επίσης ολες οι 4Κ ειναι 60hz. Νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι ενα 2Κ με καλο πανελ και πολλα hz και αφου μπηκε και το update στο ps5 νομιζω οτι θα ειμαι κομπλε τι λετε και εσεις;

Οι 4Κ
 

LG 27UL550 IPS HDR Monitor 27" 4K


Asus TUF Gaming VG289Q1A IPS HDR Gaming Monitor 28


Dell S2721QS IPS HDR Monitor 27" 4K


και οι 2Κ

LG 27GN800-B IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD

LG 27GP850-B IPS HDR

Gigabyte M27Q IPS HDR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 7/9/2022 στις 3:07 ΜΜ, Pantaz είπε

Μετά από αρκετή αναμονή πάντως και ψάξιμο για το oled monitor της Alienware (το οποίο δεν υπάρχει πουθενά)κατέληξα στην ASUS PG279QM……Μπορεί να μην αποδίδει τόσο στα χρώματα όσο ένα oled πάνελ αλλά μπορώ να πω ότι με έχει αφήσει απόλυτα ευχαριστημένο!

DFF8FF70-AFA6-4214-8ECB-2F2272BDC354.jpeg

Καλορίζικο!

 

Στις 8/9/2022 στις 12:54 ΠΜ, BabisTs είπε

Μία από τα ίδια....Και εγώ βαρέθηκα στο περίμενε από τον Μάϊο για το Αlienware.....την άλλη βδομάδα έρχεται το νέο μονιτοράκι

Άντε με το καλό. Amazon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Aυτα ειναι panel παιδια..

Αντε παρτε καμια c2 42αρα να δειτε και λιγο πως ειναι το HDR...

20220910_1024591.jpg

Δεν έχεις άδικο. Είναι πολύ μεγάλες για γραφείο όμως.

Για να δούμε και τα 32ιντσα μοντέλα.

Από την παραλαβή της δικής σου η φωτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι νμζ και εγω αλλα την συνηθισα αμεσως..

Και εχω και την 48αρα εγω στο γραφειο..

Η 42αρα θα ειναι κουκλα για τους πιο πολλους..

Ναι αλλαξα την cx..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Ετσι νμζ και εγω αλλα την συνηθισα αμεσως..

Και εχω και την 48αρα εγω στο γραφειο..

Η 42αρα θα ειναι κουκλα για τους πιο πολλους..

Ναι αλλαξα την cx..

Καλορίζικη! Είχα 32άρι και μου φαινόταν αρκετά μεγάλο. Για την απόσταση που είμαι έχω την εντύπωση ότι θα είναι υπερβολική η διάσταση.

Προς το παρόν έδωσα την Dell 3220 και πήγα στην LG 27GN950 στα 420 ευρώ από ένα μέλος για να είμαι σε 4k σε πολύ αξιοπρεπές μόνιτορ, να μη δώσω πολλά χρήματα και να μπορέσω να κάνω την κίνηση για κάτι καλύτερο σε BF.

Στο Cyberpunk το PC την άκουσε λίγο με RT Full, αλλά στα περισσότερα είναι πολύ εντάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελεις λιγο βαθυ γραφειο για να λεμε και την αληθεια για να εχεις μια πιο ξεκουραστη θεαση.

Εαν σου φαινεται το 32αρι μεγαλο τοτε δεν ειναι για εσενα.

Εμενα τα 27αρια και τα 32αρια πλεον μου φαινονται παιδικα.

Εχω ενα 27αρι allienware,το οποιο δεν το χρησιμοποιω και οταν το κοιταω λεω '''τι χαριτωμενο που ειναι''...

Ουτε browsing στο νετ δεν βρισκω αισθηση να κανω με εκεινο,ουτε καν να παιξω κανα παιχνιδι..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα έχω 65αρα στο δωματιο μου δεν έχω θέμα. Απλά με το μόνιτορ νομίζω ότι με κουράζει. Και το χρησιμοποιούμε εδώ και δυόμιση χρόνια.

Ίσως να έφταιγε και το πάνελ της  Dell τι να πω.

Αντε να δουμε τι θα παίξει με τις προσφορές και χτυπάμε τέλος Νοεμβρίου το καλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μονιτορ κουραζει συνηθως οταν ειναι φωτεινο πολυ(και το εχεις τσιτα) και οταν δεν κανει καλη δουλεια να περιορισει το μπλε φως.

Θυμαμαι ειχα παλια κατι φθηνιαρικα μονιτορ που στο 3ωρο τα ματια μου ερεθιζοντουσαν τοσο πολυ που με ενοχλουσαν.

Τα allienware ειναι πολυ ξεκουραστα..

Την Oled μπορει να την κοιτας ενα 8ωρο συνεχομενο και να μην νοιωσεις καμμια δυσφορια..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

 

Καλορίζικο!

 

Άντε με το καλό. Amazon;

Να σαι καλά φίλε μου! Ήδη έχω πάθει σοκ με το συγκεκριμένο μονιτορ το απολαμβάνω στο έπακρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, optimus prime είπε

Aυτα ειναι panel παιδια..

Αντε παρτε καμια c2 42αρα να δειτε και λιγο πως ειναι το HDR...

20220910_1024591.jpg

Με γεια, απλά να ξέρεις ότι έκανε απατεωνιά. Κάποιες είναι με evo panel (το καινούριο, αυτό που διαφημίζει) και κάποιες με το παλιό παρά την ετικέτα στο κουτί.

Έφαγε και μήνυση και δεσμεύτηκε ότι από του χρόνου όλα θα είναι evo panel.

Με ένα πωλητή που μίλησα μου είπε ότι πρέπει να ανοίξεις το κουτί για να δεις τι σου έτυχε.

Την ήθελα και γω αλλά με φρέναρε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Με γεια, απλά να ξέρεις ότι έκανε απατεωνιά. Κάποιες είναι με evo panel (το καινούριο, αυτό που διαφημίζει) και κάποιες με το παλιό παρά την ετικέτα στο κουτί.

Έφαγε και μήνυση και δεσμεύτηκε ότι από του χρόνου όλα θα είναι evo panel.

Με ένα πωλητή που μίλησα μου είπε ότι πρέπει να ανοίξεις το κουτί για να δεις τι σου έτυχε.

Την ήθελα και γω αλλά με φρέναρε αυτό...

Οι 48αρες εχουν το wbe panel,μπορεις να το καταλαβεις και απο την διαφορα στα χρωματα οταν την σεταρεις πρωτη φορα..

Οι 42αρες ναι ειναι λαχειο αλλα οτι πανελ και να σου κατσει σε αυτες δεν θα επρεπε να σε πειραζει,αφου δεν φορας ψυκτρα για να πιανεις 1000 νιτς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...