Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ παιδια το επιασα,στραβα αρμενιζω 😋 η επομενη αποπειρα μου θα ειναι η μεταβαση σε 24αρα οθονη 😂😂😂 και να σκεφτειτε μεχρι πριν 1,5 χρονο ημουν στις 19 ιντσες χαχαχαχαχαχα.Ευχαριστω για τις απαντησεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

32'' 4Κ δεν κάνει για browsing, κάνει για όλα τα υπόλοιπα όμως.

Λόγω αυξημένου ppi (εχει μικρή γραμματοσειρά )?

Νόμιζα ό 4k 32" ήταν το ιδανικό μέγεθος και σκεφτόμουν την Dell G3223Q ( από 27" 1440p που είμαι τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

Λόγω αυξημένου ppi (εχει μικρή γραμματοσειρά )?

Νόμιζα ό 4k 32" ήταν το ιδανικό μέγεθος και σκεφτόμουν την Dell G3223Q ( από 27" 1440p που είμαι τώρα)

Για browsing το sweet spot είναι το 27/1440P.

Το 32 4Κ είναι για ταινίες και single player παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, androu είπε

καλημέρα για photo/video  editing + gaming + browsing τι προτείνετε ; 

Τώρα έχω 2 dell 24' .... 

Σκεφτόμουνα για 27' 2κ ή  και 4κ 32-34' 

 

Ήμουν στα ίδια με σένα και πήγα, έπειτα από πολύ σκέψη, σε μονό 32" IPS 1440p (Gigabyte M32Q) με ενσωματωμένο KVM switch για εύκολο γύρισμα μεταξύ συσκευών. Το 32" 4K το απέφυγα γιατί δεν θέλω να δώσω τα $ για GPU που να μπορεί να το υποστηρίξει με καλά fps.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skritikos είπε

Ήμουν στα ίδια με σένα και πήγα, έπειτα από πολύ σκέψη, σε μονό 32" IPS 1440p (Gigabyte M32Q) με ενσωματωμένο KVM switch για εύκολο γύρισμα μεταξύ συσκευών. Το 32" 4K το απέφυγα γιατί δεν θέλω να δώσω τα $ για GPU που να μπορεί να το υποστηρίξει με καλά fps.

 

 

απο πιστότητα χρώματος πώς τα πάει ;; Γιατί προσανατολιζόμουνα προς Dell 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, androu είπε

απο πιστότητα χρώματος πώς τα πάει ;; Γιατί προσανατολιζόμουνα προς Dell 

Πιστότητα χρώματος σε οθόνη που έχει λογικά χρήματα δεν θα βρεις. Έχω Dell 27/4K (2022) | LG 27/4K (2021) | 2X Dell 27/1440p και καμία δεν δείχνει πραγματικά σωστά.

Το καλό είναι ότι όλες δείχνουν αρκετά καλά για να δουλέψεις web, δεν είναι εκτός όπως ήταν οι παλιές οθόνες, όμως αν σε νοιάζει πραγματικά (πχ αν είσαι φωτογράφος) θα πρέπει να πάρεις συσκευή να την κάνεις τακτικά calibrate μόνος σου, είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, elpenor είπε

Πιστότητα χρώματος σε οθόνη που έχει λογικά χρήματα δεν θα βρεις. Έχω Dell 27/4K (2022) | LG 27/4K (2021) | 2X Dell 27/1440p και καμία δεν δείχνει πραγματικά σωστά.

Το καλό είναι ότι όλες δείχνουν αρκετά καλά για να δουλέψεις web, δεν είναι εκτός όπως ήταν οι παλιές οθόνες, όμως αν σε νοιάζει πραγματικά (πχ αν είσαι φωτογράφος) θα πρέπει να πάρεις συσκευή να την κάνεις τακτικά calibrate μόνος σου, είναι μονόδρομος.

είμαι και φωτογράφος γι'αυτό σε ρώτησα για τη χρωματική πιστότητα. Αν ήταν μονο για παιχνίδια θα έβρισκα πιο εύκολα πιστεύω.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, androu είπε

είμαι και φωτογράφος γι'αυτό σε ρώτησα για τη χρωματική πιστότητα. Αν ήταν μονο για παιχνίδια θα έβρισκα πιο εύκολα πιστεύω.  

Η άποψη μου είναι ότι αξίζει να πάρεις κάποιο SpyderX (μάλλον το photo kit) και ας δώσεις λιγότερα για οθόνη. Αν έχεις υπομονή μπορείς να περιμένεις μήπως το Amazon de τα βάλει πάλι σε offer την black Friday.

Αρκετοί βέβαια κάνουν την δουλειά τους με οθόνες που δεν είναι καν 100% sRGB, όμως εγώ πιστεύω ότι αξίζει λίγα χρήματα παραπάνω για να έχεις καλό gamut και συχνό calibration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, androu είπε

απο πιστότητα χρώματος πώς τα πάει ;; Γιατί προσανατολιζόμουνα προς Dell 

Από την αρχή έδειχνε αρκετά καλά αλλά μετά από calibration με Spyder έγινε ακόμη πιο καλή.

Επειδή είμαι και εγώ ερασιτέχνης φωτογράφος, δεν νοιώθω σε καμία περίπτωση πως βλέπω κάτι μη φυσικό όπως με πολλά άλλα monitor (ειδικά VA panels).

Δες και το υπέροχα αναλυτικό review του RTings:

https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/m32q

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...