Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/7/2022 στις 8:33 ΜΜ, naruto14 είπε

Λόγω τιμών, η M32U είναι η καλύτερη σου επιλογή. Ωστόσο κοίτα από amazon, βγαίνει γύρω στα 825€ με μεταφορικά.

https://www.amazon.es/Gigabyte-Technology-2104606416-GIGABYTE-M32U/dp/B09GYSN7WK/ref=sr_1_1?__mk_es_ES=ÅMÅŽÕÑ&crid=90QFPB8KJWUR&keywords=GIGABYTE+M32U&qid=1657215196&sprefix=gigabyte+m32u%2Caps%2C144&sr=8-1

Και εγώ την γλυκοκοιταω τη συγκεκριμένη να πω την αλήθεια. Υπάρχει κάπου εκθεσιακή άραγε να τη χαζεψουμε από κοντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
4 minutes ago, phanispal said:

Ούτως ή άλλως δε με βλέπω να πηγαίνω εκεί τόσο σε monitor, όσο και σε τηλεόραση.

Ποτέ δεν ξέρεις, άσε που μπορεί να κάνεις περιοδείες παίρνοντας πχ 10-20 ευρώ για να calibrάρεις οθόνες και τηλεοράσεις γνωστών/συγγενών/φίλων/κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο πολλές προσπάθειες με LCD (VA/IPS) κατέληξα σε OLED (C2 42"), καμία σχέση με την Odyssey G7 (1440p 240hz 32")... Η πλάκα είναι ενώ είναι μεγαλύτερη το pixel density είναι καλύτερο οπότε δεν μπορώ να πω οτι έχασα κάτι σε desktop use (πέρα απο τα 240hz αλλά με καλύτερο pixel response στην C2).

Έχω πέρα απο το PC και Xbox Series X/PS5 οπότε εκεί είναι δραματική η διαφορά. Με την 3080 πάντως δίνει full 4K 12-bit HDR 4:4:4 :D

4ksdjad.jpg

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πολλά λεφτά όμως γμτ αυτή την περίοδο, λογικά Νοέμβριο θα είναι αρκετά φτηνότερα.

Ναι με προσφορά την βρήκα, 989 λίρες αντί για 1399. Νοέμβριο λογικά θα πέσει στα ~800.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα έχω αυτήν  την οθόνη και σκέφτομαι να πάρω αυτή  . Γενικά έμεινα ευχαριστημένος από τη dell και σκεφτόμουν αν αλλάξω να πάω στην ίδια μάρκα. Πέρα από τις περισσότερες ίντσες που είναι και το ζητούμενο υπάρχει μεγάλη διαφορά από 2k σε 4k? Γενικά έχει νόημα αυτή η μετάβαση ή να κάτσω με αυτή που είμαι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.081727a74d0f905f765007b5b89c275a.png

Για πάμε.

42 ίντσες:

ASUS ROG Swift OLED PG42UQ gaming monitor – 41.5-inch 4K (3840 x 2160), OLED, 138 Hz (OC), 0.1 ms (GTG), G-SYNC® compatible, anti-glare, 98% DCI-P3, true 10-bit, HDMI® 2.1, DisplayPort™ 1.4

48 ίντσες:

ASUS ROG Swift OLED PG48UQ gaming monitor – 47.5-inch 4K, OLED, 138Hz, 0.1 ms, G-SYNC®, anti-glare, custom heatsink, uniform brightness, 98% DCI-P3, true 10-bit, HDMI® 2.1, DisplayPort™ 1.4

Σε αντίθεση με τις κλασσικές oled τηλεορασεις η asus έχει κατασκευάσει το συγκεκριμένο σα monitor που σημαίνει μεγαλύτερη καθαρότητα στο κείμενο και dp1.4.

Αντε να δουμε. Ανοικτό για προπαραγγελίες λέει.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2022 στις 7:40 ΜΜ, Spartan117 είπε

Μετά απο πολλές προσπάθειες με LCD (VA/IPS) κατέληξα σε OLED (C2 42"), καμία σχέση με την Odyssey G7 (1440p 240hz 32")... Η πλάκα είναι ενώ είναι μεγαλύτερη το pixel density είναι καλύτερο οπότε δεν μπορώ να πω οτι έχασα κάτι σε desktop use (πέρα απο τα 240hz αλλά με καλύτερο pixel response στην C2).

Έχω πέρα απο το PC και Xbox Series X/PS5 οπότε εκεί είναι δραματική η διαφορά. Με την 3080 πάντως δίνει full 4K 12-bit HDR 4:4:4 :D

4ksdjad.jpg

Nice.

Επιδή τη σκέφτομαι κι εγώ για αγορά, σε τι απόσταση κάθεσαι από την οθόνη; Από Image Retention πως πάει;

Και κάτι λίγο άσχετο, έχει επιλογή για εγγραφή προγραμμάτων τηλεόρασης; Γιατί από το internet δεν έχω βγάλει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζει 27άρι OLED 1440P/240Hz/400 nits true black HDR η LG, οπότε κάτι τέτοιο θα είναι το ιδανικό μόνιτορ(Για μένα τουλάχιστον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...