Προς το περιεχόμενο

iPhone 12 mini, το μικρότερο και ελαφρύτερο 5G smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, alejsalonica said:

Το 12pro VS 11pro 1 ώρα λιγότερη ήδη. Η χωρητικότητα σε όλα είναι μικρότερη, με το iOS15 θα δεις μεγάλη διαφορά.

Και στα απλά 12 και 11, μια ώρα παραπάνω στο stream.

Έχεις πληροφορίες για το iOS 15? Θα επηρρεάσει τις μπαταρίες του 12 αλλά όχι του 11;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, vastegial_74 said:

Η μόνη διαφορά του mini  από το 12αρι είναι μόνο το μέγεθος και η μπαταρία; Όλα τ' άλλα είναι τα ίδια;

Ναι, εκτός από λίγα παραπάνω ppi στο mini. Σε όλα τα άλλα, ακριβώς ίδιο.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2020 στις 3:07 ΜΜ, greed είπε

Ψαχνω κινητό απο 5" και κάτω με android και οχι πανω απο 300€

Διαδωστε και βοηθήστε.

Διαδίδω αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν υπάρχει. Από 6" και κάτω κάτι γίνεται αλλά λίγα πράγματα και εκεί.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Όχι;

  Απόκρυψη περιεχομένων

1239627624_Screenshot2020-10-15105628.jpg.722d2de65b34614c6d8f1a9fe9166be8.jpg

48918326_Screenshot2020-10-15105451.jpg.0d47b9e06657bd49f4d862df3a166b2e.jpg

1692245435_Screenshot2020-10-15105534.jpg.3cae89e481b2c39c97fb613b2bc65a11.jpg

Για τη μπαταρία του 12 mini που είναι και αυτό που σχολιάζει ο από πάνω τίποτα. Απλά να απαντήσεις και ας γράψεις ότι να ναι.

Επεξ/σία από tsagas_lr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, tsagas_lr said:

Για τη μπαταρία του 12 mini που είναι και αυτό που σχολιάζει ο από πάνω τίποτα. Απλά να απαντήσεις και ας γράψεις ότι να ναι.

Που απάντησε στον billdano που μίλησε για τα προηγούμενα μοντέλα, αναφερόμενος προφανώς στα άλλα 3, μια που δεν υπάρχει προηγούμενο mini.
Επίσης, ο alejsalonica παρέθεσε τη χωρητικότητα όλων των μοντέλων, γι' αυτό και στη συνέχεια σχολίασε τη διαφορά της μίας ώρας.

Ναι, το mini έχει μικρότερη αυτονομία. Το θεωρείς φάουλ; Τα μικρότερα Android έχουν την ίδια αυτονομία με τα μεγάλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2020 στις 3:07 ΜΜ, CheOnWeb είπε

τι σχέση έχει αυτό;

 

 

 

Στις 14/10/2020 στις 3:02 ΜΜ, Donalhioy είπε

αν αρχισουμε ιστοριες τυπου ο μπαρμπας απο το χωριο καπνιζει 4 πακετα την μερα και δεν εχει τιποτα καηκαμε

 

 

αν αρχισουμε δηλαδη να λεμε οτι επειδη εγω εχω κινητο 4,5 χρονια αρα.. ολοι εχουν... 

τοτε δεν χρειαζεται να μιλαμε...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Donalhioy said:

αν αρχισουμε δηλαδη να λεμε οτι επειδη εγω εχω κινητο 4,5 χρονια αρα.. ολοι εχουν... 

τοτε δεν χρειαζεται να μιλαμε...  

Δεν είπα ότι έχουν όλοι. Για μένα μίλησα, απαντώντας στην απορία σου "ποιος θα κρατήσει το mini 5 χρόνια". Νομίζεις ότι είμαι ο μόνος;  Αντίθετα έχω την εντύπωση ότι εσύ γενικεύεις όταν λες...

"οποιος αγοραζει καινουργιο μηλο.... αντε να εχει 3 ετιας και να περιμενει το καινουργιο"

"λοιποι απλα εχουν το κολλημα αλλα οχι τα φραγκα και κρατανε κατι 4ετιας με σπασμενες οθονες και αν τις αλλαξουν αγοραζουν 30 ευρο μουφα απο alie  ή αγοραζουν overpriced παλια μοντελα.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Και στα απλά 12 και 11, μια ώρα παραπάνω στο stream.

Έχεις πληροφορίες για το iOS 15? Θα επηρρεάσει τις μπαταρίες του 12 αλλά όχι του 11;

Τα 11αρια έχουν μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα. Διαχρονικά η Apple με κάθε έκδοση λογισμικού ρημάζει τις μπαταρίες των προηγούμενων, ο Α14 ίσως βοηθήσει αλλά η μείωση της χωρητικότητας είναι μεγάλο σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, alejsalonica said:

Τα 11αρια έχουν μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα. Διαχρονικά η Apple με κάθε έκδοση λογισμικού ρημάζει τις μπαταρίες των προηγούμενων, ο Α14 ίσως βοηθήσει αλλά η μείωση της χωρητικότητας είναι μεγάλο σφάλμα.

Το ότι έχουν όμως ίδια αυτονομία, σημαίνει, κατά πάσα πιθανότητα,  ότι θα επηρεαστούν εξίσου απ' την 15 (αν συμβεί αυτό). Απ' ό,τι διαβάζω και έχω παρατηρήσει και ο ίδιος, οι συμπεριφορές τις μπαταρίας με τα updates είναι μικτές και όχι γραμμικές προς το χειρότερο. Το ότι θα ήταν ωραία να είχαμε ακόμα μεγαλύτερη αυτονομία, θα ήταν, αλλά αυτό διαφέρει απ' το "μεγάλο σφάλμα". Σφάλμα σε τι; Δεν θα πουλήσει; Και γιατί πιστεύεις ότι δεν βάζει μεγαλύτερες η Apple? Μη μου πεις το κόστος. Συμβιβασμός για μέγεθος-βάρος-πάχος; Ίσως. Και 'γω δεν είμαι ευχαριστημένος με την ανάπτυξη των μπαταριών γενικώς τα τελευταία αρκετά χρόνια αλλά δεν θα τα βάψω και μαύρα. Στην πράξη δε, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά απ' τη στιγμή που μου βγάζει και την πιο δύσκολη μέρα. Το να κουβαλάω μεγαλύτερο και βαρύτερο κινητό κάθε μέρα για να μην ξεμείνω μια φορά τον χρόνο που θα τύχει κάτι έκτακτο, το θεωρώ μεγαλύτερο συμβιβασμό. Και να σου πω την αλήθεια, ρίχνω μεγαλόπρεπο blame στη Samsung που δεν επένδυσε σε R&D για τις μπαταρίες μετά το θέμα του Note, παρά στην Apple που θυσιάζει τη χωρητικότητα χάριν του Design και του βάρους. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Αντίθετα έχω την εντύπωση ότι εσύ γενικεύεις

εχουμε σαν χωρα καπου στα 5 μυρια αγορα...   βγαλε παιδια, ανω των 65 και ανθρωπων και αυτους που ειναι απο το οριο της φτωχιας και κατω...

και καθε χρονο εχουμε περιπου 2,8 μυρια πωλησεις κινητων συσκευων... εντος ελλαδας μονο.. χωρια ποσοι ειναι αυτοι που φερνουν απο εξω ή τα αγοραζουν μεταχειρισμενα

νουμερα που κατα καιρτους βγαινουν ακομα και στο ινσομνια

και προς τι η απαντηση με το προσωπικο παραδειγμαπιστευεις οτι η μεγαλη πλειοψηφια εχει απο 3ετιας τηλεφωνα και πανω ή οχι? δεν ειπες κατι συγκεκριμενο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί που έχουν ακριβότερο κινητό απ' όσο θα ταίριαζε στην οικονομική τους κατάσταση αλλά αυτό δεν ισχύει μόνο για τα iPhone ούτε καν για τα κινητά γενικότερα. Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν κι αυτοί που αντέχουν να τα αγοράζουν και μάλιστα κάθε χρόνο. Ποσοστά δεν γνωρίζω. Η κουβέντα ξεκίνησε απ' τον υπαινιγμό σου ότι η 5ετής υποστήριξη δεν είναι πλεονέκτημα, αφού "ποιος θα κρατήσει το mini 5χρόνια". Και λέω ότι πολλοί (όπως εγώ) μπορεί να το κρατήσουν, πράγμα που καθιστά την αγορά του συμφέρουσα, παρά την τιμή του. Δεν κατάλαβα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικη προταση το 12 mini, ελειπε κατι τετοιο εδω και χρονια απο την αγορα.

Βαζω αστερισκο στην αυτονομια γιατι αν ειναι τυπου SE 2020, τοτε ακυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2020 στις 10:34 ΠΜ, billdanos είπε

Βασικά αν χρειάζεσαι περισσότερα παίρνεις άλλη συσκευή. Απλό δεν είναι? :) 

Ναι, κανενας δεν με αναγκασε να το παρω. 

Εδω ομως μιλαμε για το συγκεκριμενο μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το ότι έχουν όμως ίδια αυτονομία, σημαίνει, κατά πάσα πιθανότητα,  ότι θα επηρεαστούν εξίσου απ' την 15 (αν συμβεί αυτό). Απ' ό,τι διαβάζω και έχω παρατηρήσει και ο ίδιος, οι συμπεριφορές τις μπαταρίας με τα updates είναι μικτές και όχι γραμμικές προς το χειρότερο. Το ότι θα ήταν ωραία να είχαμε ακόμα μεγαλύτερη αυτονομία, θα ήταν, αλλά αυτό διαφέρει απ' το "μεγάλο σφάλμα". Σφάλμα σε τι; Δεν θα πουλήσει; Και γιατί πιστεύεις ότι δεν βάζει μεγαλύτερες η Apple? Μη μου πεις το κόστος. Συμβιβασμός για μέγεθος-βάρος-πάχος; Ίσως. Και 'γω δεν είμαι ευχαριστημένος με την ανάπτυξη των μπαταριών γενικώς τα τελευταία αρκετά χρόνια αλλά δεν θα τα βάψω και μαύρα. Στην πράξη δε, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά απ' τη στιγμή που μου βγάζει και την πιο δύσκολη μέρα. Το να κουβαλάω μεγαλύτερο και βαρύτερο κινητό κάθε μέρα για να μην ξεμείνω μια φορά τον χρόνο που θα τύχει κάτι έκτακτο, το θεωρώ μεγαλύτερο συμβιβασμό. Και να σου πω την αλήθεια, ρίχνω μεγαλόπρεπο blame στη Samsung που δεν επένδυσε σε R&D για τις μπαταρίες μετά το θέμα του Note, παρά στην Apple που θυσιάζει τη χωρητικότητα χάριν του Design και του βάρους. 

Θα συμφωνήσω σε πολλά μαζί σου. Τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ. Το λάθος έχει να κάνει με τις επιλογές ως προς τα μεγέθη και τις τεχνολογίες που κουβαλάνε. Τι το βάζεις το 5G από την στιγμή που ρουφάει μπαταρία και πρακτικά θα είναι άχρηστο στο 95% των πελατών σου. Υπάρχουν έντονες αναφορές ότι και τα 120Hz για αυτό μας κούνησαν μαντήλι και καλά έκαναν.

Από την άλλη αν οι αυτονομίες περιέχουν και χρήση/αναμονή 5G τότε μιλάμε πρακτικά για αύξηση αφού σε 4G η κατανάλωση είναι πολύ μικρότερη.

Με 8αρι είμαι και είμαι συνεχώς στην Anker την ασύρματη φόρτιση και στο CarPlay στο αυτοκίνητο λόγω navi. Οπότε ξέρω καλά το δίλημα μπαταρία ή βάρος/όγκος κλπ. Η ένστασή μου είναι περισσότερο στην υιοθέτηση νέων - ενεργοβόρων - τεχνολογιών που φουσκώνουν την τιμή και αδειάζουν γρήγορα την μπαταρία.

Η μπαταρίες των κινητών έχουν τελματώσει και δεν υπάρχει φως στο τούνελ, δυστυχώς κι από κανέναν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...