Προς το περιεχόμενο

Κινητο με λειτουργικό linux


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη ειμαι ασχετος  απο smartphones OS, :P  τα smartphones εχουν αρχιτεκτονικη arm, οι διανομες arm based debian, ubuntu, kali, arch etc δεν ειναι συμβατες σε smartphones η ειναι μονο για raspberry? δεν εχω ασχοληθει με arm OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αρκει απλα μια διανομη να εγκατασταθει σε ενα smartphone. Αρχικα πρεπει να υποστηριζει ( με drivers ) το επιμερους hardware και μετα να ειναι προσαρμοσμενη στην λειτουργια του smartphone. Με λιγα λογια να εχει ενα UI που να "ευνοει" την touch λογικη των κινητων και να υπαρχουν προεγκατεστημενες εφαρμογες για αυτα που κανουμε καθημερινα με ενα smartphone. Δηλ , αντε εγκαταστησαμε debian με xfce και δουλεψε το κινητο ? Απορω γιατι μια τετοια κουβεντα ακομα συνεχιζει...
Δεν ειναι χαζη η γοογλε που πηρε τον πυρηνα και εχτισε ολοκληρο λειτουργικο/διανομη γυρω απο αυτον ειδικα για την χρηση σε κινητα. Αν δεν υπηρχε τετοια αναγκη δεν θα το εκανε και ολοι μας απλα θα εγκαταστουσαμε την διανομη της καρδιας μας στο κινητο της καρδιας μας... 

Ελα να προσγειωνομαστε λιγακι στην πραγματικοτητα ... 🙂

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gakos1112 είπε

σε ενα αρχαιο Samsung Galaxy 5 Neo, ψαχνοντας το ιδιο θεμα κανα διετια, κατεληξα σε lineageos και δεν το μετανιωσα...

https://lineageos.org

αυτο πωλείται εδώ Ελλάδα ;

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gakos1112 είπε

σε ενα αρχαιο Samsung Galaxy 5 Neo, ψαχνοντας το ιδιο θεμα κανα διετια, κατεληξα σε lineageos και δεν το μετανιωσα...

https://lineageos.org/

Το LineageOS είναι Android, δεν έχει σχέση με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BadBoy είπε

Το LineageOS είναι Android, δεν έχει σχέση με το θέμα.

δεν τα πάω καλά με τις ονομασίες ,  αλλά  ομολογώ  ,δε,πως έχω μείνει λίγο πίσω,νομίζω το android 4.2  είναι το jelly bean το οποίο έχω στο samsung και  νομίζω ότι  είναι και το ποιο εύχρηστο τουλάχιστον απο πλευράς (λειτουργικότητας - διαχείρισης αρχείων-συντομεύσεων κτλπ) , από τα καινούργια , που πρέπει να έχεις λίγο φαντασία για το πως θα δημιουργήσεις μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας , απο την άλλη πρέπει να έχει  αφαιρεθεί και το κυρίως μενού και όλες οι συντομεύσεις πάνε κατευθείαν στην επιφάνεια εργασίας,και όλες οι εφαρμογές τσουβαλιάστηκαν σε ένα μενού    ... τέλος πάντων  ένα σχόλιο ήταν αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν αρκει απλα μια διανομη να εγκατασταθει σε ενα smartphone. Αρχικα πρεπει να υποστηριζει ( με drivers ) το επιμερους hardware και μετα να ειναι προσαρμοσμενη στην λειτουργια του smartphone. Με λιγα λογια να εχει ενα UI που να "ευνοει" την touch λογικη των κινητων και να υπαρχουν προεγκατεστημενες εφαρμογες για αυτα που κανουμε καθημερινα με ενα smartphone. Δηλ , αντε εγκαταστησαμε debian με xfce και δουλεψε το κινητο ? Απορω γιατι μια τετοια κουβεντα ακομα συνεχιζει...
Δεν ειναι χαζη η γοογλε που πηρε τον πυρηνα και εχτισε ολοκληρο λειτουργικο/διανομη γυρω απο αυτον ειδικα για την χρηση σε κινητα. Αν δεν υπηρχε τετοια αναγκη δεν θα το εκανε και ολοι μας απλα θα εγκαταστουσαμε την διανομη της καρδιας μας στο κινητο της καρδιας μας... 

Ελα να προσγειωνομαστε λιγακι στην πραγματικοτητα ... 🙂

Αυτό που ανέφερα είναι λειτουργικό για mobile συσκευές. Ξεκίνησε από την canonical και συνεχίζει από την ubports community.

Για αυτό τον λόγο έχω βάλει και τα link αλλά δεν νομίζω να τα διάβασε και κανείς...

Επεξ/σία από tuxpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας που αναφέρθηκε, σε θεωρητικό επίπεδο, η γνώμη μου είναι πως το Android έχει σαφή διαφορά από "το Linux". Είναι μια από τις στιγμές που το γνωστό copypasta (I'd like to interject κλπ κλπ) έχει σημασία και κάνει τη διαφορά. 

 

Αυτό που λέμε Linux στα PC δεν είναι απλά η χρήση του πυρήνα Λινουξ σε ένα λειτουργικό σύστημα. Είναι το σύστημα Gnu συγκεκριμένα, το οποίο χρησιμοποιεί τον πυρήνα Linux. Είναι μια διανομή GNU/Linux. Αυτό σημαίνει ότι έχει μερικά χαρακτηριστικά που δεν γίνεται να αλλάξουν, με πρώτο και κυριότερο την libc του.

 

Από την άλλη, Android, Chrome OS κλπ, δεν έχουν καμία σχέση με το Gnu userland, είναι (όχι απαραίτητα open source) λειτουργικά συστήματα που απλά τυχαίνει να χρησιμοποιούν τον Linux kernel (η Google ας πούμε σκοπεύει μακροπροθεσμα να τον αντικαταστήσει με τον δικό της Zircon kernel, και ελάχιστοι καταναλωτές θα καταλάβουν τη διαφορά). 

 

Επίσης, ο τρόπος που "στήνεται" μια desktop διανομή είναι πολύ διαφορετικός από τον τρόπο που στήνεται μια rom για κινητό. Ξέχωρα από τις διάφορες περί boot (bios vs bootloader), ακόμα και ο κερνελ φτιάχνεται διαφορετικά. Στα pc, λέμε πως σχεδόν πάντα είναι καλύτερα να έχουμε τον νεότερο κερνελ, γιατί συμπεριλαμβάνει όλους τους drivers. Στα κινητά, οι drivers μπαίνουν σαν kernel modules (τα οποία δεν συμπαθούν τα kernel updates), είναι closed source, και είναι ο λόγος για τον οποίο δεν βλέπουμε συχνά updates στα κινητά (πρέπει ο kernel να περάσει από τόσα χέρια κατασκευαστων που θα προσθέσουν τα modules τους). 

 

Fun fact: είναι σχετικά εύκολο πλέον να τρέξεις Linux apps στα Windows (cygwin/mingw ή wsl), ή και Android apps στα Windows (Bluestacks). Είναι σχετικά δυσκολότερο να τρέξεις Android apps σε Linux (θέλει και πάλι emulation, παρόλο που φαίνεται να είναι και τα δυο Linux, το Anbox το παλεύει κάπως), κι επίσης δυσκολότερο να τρέξεις Linux apps στο Android (you can hack the glibc into it, αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο). 

Επεξ/σία από apostolisk86
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tuxpower είπε

Αυτό που ανέφερα είναι λειτουργικό για mobile συσκευές. Ξεκίνησε από την canonical και συνεχίζει από την ubports community.

Για αυτό τον λόγο έχω βάλει και τα link αλλά δεν νομίζω να τα διάβασε και κανείς...

Το ξερω αυτο. Κυριως αναφερομαι σε καποια ποστς που υπονοησαν οτι μπορουμε να παρουμε μια οποιαδηποτε διανομη λινουξ και να την περασουμε στο κινητο 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το ξερω αυτο. Κυριως αναφερομαι σε καποια ποστς που υπονοησαν οτι μπορουμε να παρουμε μια οποιαδηποτε διανομη λινουξ και να την περασουμε στο κινητο 🙂

Είχα την εντύπωση  πως όλα δουλεύουν σε μία συγκεκριμένη  βάση , και  όλα ξεκινάνε απο κάπου και καταλήγουν αργότερα για δικού τους λόγους  κάπου αλλού ,για παράδειγμα ποιος ήξερα για τα linux  πριν το 2000,  και οτι θα μπορούσανε να εγκατασταθούν , αργότερα σε pc; δεν νομίζω να το γνώριζε κανένας πλην από τους ενδιαφερόμενους του είδους , προσωπικά ,  νομίζω πως το ίδιο ακριβώς μπορεί να ξαναγίνει και με τα κινητά , απλά σε άλλο επίπεδο , <η τεχνολογία δεν είναι κλειστού κώδικα > απλά  προσαρμόζετε κάθε φορά στα μέτρα και τα σταθμά που θέλουν οι άνθρωποι να προωθήσουν για τα δικά τούς συμφέροντα και τους δικούς τους σκοπούς....  μια άποψη🤔

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι έγραψε ο @apostolisk86 στο 200%.

Φυσικά και το android ΔΕΝ είναι Linux. Μάλιστα έχω ακούσει να λένε ότι στήριζεται και κατά μία έννοια στο gentoo. Παράνοια!

Λοιπόν Linux σε κινητό βγάζει η pine 64. Τα λεγόμενα pinephone. Σε δύο γεύσεις τα παίρνουμε: με manjaro αλλά και με postamarketos. Φυσικά το δεύτερο είναι κλάσεις καλύτερο από όσους το δοκίμασαν. Βασίζεται στο alpine Linux (μια ανεξάρτητη διανομή χωρίς systemd που είναι διαδεδομένη σε servers). Βασικά είναι σχεδιασμένη διανομή για mobile χρήση. Τι να λέμε τώρα!

Όπως και η ίδια η pine64 παραδέχεται ακόμα θέλει δουλειά το πράγμα. Είναι όμως σε καλό δρόμο. Αν βελτιωθεί μπορεί να πάρω κι εγώ ένα. Οι άλλες λύσεις με διανομές σε συγκεκριμένες συσκευές δεν με έχουν απασχολήσει γιατί δε βλέπω γιατί να περιορίσει μια κατάσταση το κοινό της.

Όσο για το lineageos είναι android απλά opensource. Είναι ότι πιο κοντά σε stock Android αλλά έχει και αυτό τα θέματα του. Μόνο που δεν είναι Linux. Θα είχε νόημα να αναφερθεί αν μιλούσαμε γενικά για android alternatives. Για την ιστορία ούτε αυτό υποστηρίζει όλες τις συσκευές. Υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος για να γίνει το Linux καλό σε mobile. Θα υπάρξει σύγκρουση με τη google, όπως υπήρξε στο desktop με την microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Όπως και η ίδια η pine64 παραδέχεται ακόμα θέλει δουλειά το πράγμα. Είναι όμως σε καλό δρόμο. Αν βελτιωθεί μπορεί να πάρω κι εγώ ένα. Οι άλλες λύσεις με διανομές σε συγκεκριμένες συσκευές δεν με έχουν απασχολήσει γιατί δε βλέπω γιατί να περιορίσει μια κατάσταση το κοινό της.

 

Για να καταλάβω δεν σε περιορίζει η μια συσκευή pine64, αλλα σε περιορίζουν οι 10+ συσκευές ( στις 4 απο αυτές τρέχει χωρίς κανένα bug) του ubports;

Η απλά επειδή είναι ubuntu mobile δεν ασχολείσαι;

Επεξ/σία από tuxpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Ισχύει ότι έγραψε ο @apostolisk86 στο 200%.

 

Λοιπόν Linux σε κινητό βγάζει η pine 64. Τα λεγόμενα pinephone. Σε δύο γεύσεις τα παίρνουμε: με manjaro αλλά και με postamarketos. Φυσικά το δεύτερο είναι κλάσεις καλύτερο από όσους το δοκίμασαν. Βασίζεται στο alpine Linux (μια ανεξάρτητη διανομή χωρίς systemd που είναι διαδεδομένη σε servers). Βασικά είναι σχεδιασμένη διανομή για mobile χρήση. Τι να λέμε τώρα!

 

ποια τηλ τη φοράν τη διανομή αυτή postamarketos -κυκλοφορούν Ελλάδα;🤔

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Lineage OS που αναφέρθηκε, όντως δεν είναι Linux, αλλά πολύ ωραίο project. Αυτό χρησιμοποιώ και το προτιμώ 10 φορές από το καθαρό Android. Βέβαια το Lineage OS "just works".

Επιστρέφοντας στην αρχική ερώτηση, ό,τι πιο κοντά υπάρχει σε just works σε κινητό είναι το Pine64 και το Librem της Purism, αυτά που ανέφερε ο jim_p. Έχω καιρό να διαβάσω νέα τους οπότε δε θα πω άλλα. Παρόλα αυτά ήθελα να ποστάρω για να αναφέρω κάτι που δεν αναφέρθηκε τώρα, που όμως σίγουρα απέχει από το "just works", είναι το postmarketOS. Δεν είναι ακριβώς απάντηση στην αρχική ερώτηση, αλλά σίγουρα αξίζει να αναφερθεί.

EDIT: Τελικά αναφέρθηκε, απλώς είμαι τυφλός. Τέλος πάντων, έχουμε δρόμο μέχρι το βιώσιμο Linux στα κινητά.

EDIT2:

5 ώρες πριν, rhtoras είπε

Φυσικά και το android ΔΕΝ είναι Linux. Μάλιστα έχω ακούσει να λένε ότι στήριζεται και κατά μία έννοια στο gentoo

Το ChromeOS είναι βασισμένο σε Gentoo. Το Android όχι, κατά οποιαδήποτε έννοια.

  

5 ώρες πριν, rhtoras είπε

Όσο για το lineageos είναι android απλά opensource

 

Και το Android είναι Open Source. AOSP ξέρεις τι σημαίνει; Πάλι σαλάτα τα έκανες 😂

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, optimerious είπε

ποια τηλ τη φοράν τη διανομή αυτή postamarketos -κυκλοφορούν Ελλάδα;🤔

Μέχρι στιγμής το έχει το pinephone αλλά όσο αναπτύσσεται σαν os υποθέτω και άλλοι θα το έχουν στο μέλλον. Δυστυχώς ακόμα δεν κυκλοφορεί κάποιο Ελλάδα αλλά: αν ενδιαφέρεσαι για pinephone μπορούν να σου μιλήσουν από την pine64. Είναι πολύ φιλικοί και μάλιστα μου εξήγησαν επακριβώς τι εστί. Στείλε ένα mail δε χάνεις κάτι.

 

20 ώρες πριν, tuxpower είπε

σε περιορίζουν οι 10+ συσκευές

Ναι με περιορίζουν γιατί σκέφτομαι ως εξής: καλύτερα μια συσκευή με 10 διανομές παρά 10 συσκευές με μια διανομή. Το ιδανικό βέβαια είναι 10 συσκευές με 10 διανομές απλά λέω τι θέλω αν είχα επιλογή. Το ubports ειναι ubuntu και αυτό για μένα είναι αρνητικό αλλά είναι μεγάλη κουβέντα. Ας μην ξεφύγουμε. Πάντως τα περισσότερα κινητά που υποστηρίζει, είναι λίγο meeeh.

15 ώρες πριν, snowflake99 είπε

ώσιμο Linux στα κινητά.

EDIT2:

20 ώρες πριν, rhtoras είπε

Φυσικά και το android ΔΕΝ είναι Linux. Μάλιστα έχω ακούσει να λένε ότι στήριζεται και κατά μία έννοια στο gentoo

Το ChromeOS είναι βασισμένο σε Gentoo. Το Android όχι, κατά οποιαδήποτε έννοια.

  

Άλλο αν το διατύπωσα σωστά άλλο αν τα έκανα σαλάτα. Ποτέ δεν είπα ότι το android ειναι κλειστού κώδικα. Είπα ότι το lineage είναι βασισμένο στο πυρήνα του και opensource με τις "ελευθερίες" που μπορεί να έχει.

Αυτό που είπες για το gentoo και το chrome os είναι μεγάλη κουβέντα. Όμως εγώ δεν είπα πως το android βασίζεται σε gentoo (πως θα μπορούσε άλλωστε αφού ΔΕΝ είναι Linux και έχει άλλα πρωτόκολλα κ.λ.π). Να το διατυπώσω σωστά λοιπόν: από τη σύγχυση ότι δήθεν το android είναι Linux έχει δημιουργηθεί η -εσφαλμένη- εντύπωση πως βασίζεται στο gentoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...