Προς το περιεχόμενο

Κινητο με λειτουργικό linux


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει κύριε mphxth, έχετε δίκιο σε όλα. Οι κατασκευαστές κάνουν ό,τι γουστάρουν κι εμείς ακολουθούμε σαν πιστά σκυλάκια. Το δόγμα TINA ισχύει και στην τεχνολογία, γι' αυτό δεν υπάρχει ουδεμία εξέλιξη πέρα από τα καθιερωμένα. Οποιαδήποτε άλλη οπτική είναι για «πορωμένους» και «επαναστάτες». Εγώ απλά θα σας θυμίσω ότι η τεχνολογία βρίθει από δημιουργίες ανθρώπων που αντέδρασαν στα τότε καθιερωμένα, όπως επίσης και ότι τα καθεστώτα δεν αλλάζουν όσο υπάρχουν μόνο παθητικοί αποδέκτες που πιστεύουν ότι «αυτή είναι η πραγματικότητα, τι να κάνουμε;», κάτι που σίγουρα δε δηλώνει κριτική σκέψη. Καλή σας ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια σκέψη ύστερα από όλη αυτή την συζήτηση σας ,

παρατηρώ ότι   το πρόβλημα  δεν υφίσταται στην τεχνολογία ούτε στους κατασκευαστές στους φαντάρους της υπόθεσης  , το πρόβλημα δημιουργείται από την βασίλισσα ανάγκη , και εδώ είναι όλο το ζουμί , επειδή το αναφέρεις πολύ συχνά μπήχτη ότι ,( το για να κάνεις την δουλειά σου ), κάνω την δουλειά μου κτλπ , ίσως απο αυτό δημιουργήθηκε και  το Ελεύθερο λογισμικό,δηλ  δημιουργήθηκε για να προλάβει αυτό,την ανάγκη που θα προέκυπτε από την χρήση αυτή της νέας τεχνολογίας , τον τρόπο της χρήσης  εννοώ ..........

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mphxths είπε

Αυτο που γραφεις ουτε εσυ δεν το πιστευεις. Δηλαδη σοβαρα τωρα δεν θα παρεις το αλλο μοντελο με τα 2-3-5 features παραπανω που θα εχει μια ευλογη/προσιτη διαφορα χρηματων? Σοβαρα το γραφεις τωρα αυτο ? Ειναι ο ορισμος του "οχι vfm" αυτο που περιγραφεις.

Ναι, το πιστεύω, και όχι, δε θα ήταν το "όχι vfm". Αυτό θα ήταν αν κόστιζαν το ίδιο. Έχει περισσότερο "v" και περισσότερο "m" ταυτόχρονα. Αν κόστιζαν το ίδιο, ναι, προφανώς και δεν υπάρχει λόγος να μην πάρω το καλύτερο.

Πού να έλεγα ότι κι άλλοι σκέφτονται έτσι. Είπα ξεκάθαρα ότι αυτό είναι το δικό μου σκεπτικό. Δεν περίμενα ότι θα χρειαστεί να πείσω κάποιον και γι' αυτό.

17 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν φταινε ουτε οι εταιριες , ουτε το καπιταλιστικο συστημα , ουτε οι νομοι της αγορας. Φταιει ο καταναλωτης. Αυτος καθοριζει πως κινειται η αγορα και ο πωλητης. 

Όχι, δε φταίει ο καταναλωτής που σταματάνε να βγαίνουν κινητά α) με αποσπώμενη μπαταρία, β) με μικρές οθόνες, γ) με 1 κάμερα, δ) με headphone jack (σχετικό αυτό, αλλά ήδη το έχουν βγάλει τουλάχιστον οι 2 μεγαλύτερες εταιρείες). Ακόμα και να ήθελαν να απευθυνθούν στο μεγάλο κοινό που θα πάρει το καινούργιο, ό,τι και να έχει επειδή δεν τους ενδιαφέρει, ξέρουν ότι υπάρχει επίσης μεγάλο κοινό που θέλει αυτά που επίτηδες βγάζουν από την αγορά.

17 ώρες πριν, mphxths είπε

Ολα τα κινητα απο 100-120 ευρω και πανω , εχουν magnetometer...αρα εχουν και πυξιδα ή μπορει ενα compass app να λειτουργησει σε αυτα. Δεν ξερω σε ποιο ετος εχεις μεινει.
Δες ποσα κινητα εβγαλε το search εδω. Το μονο που τσεκαρα στα specs ηταν "compass". 3k κινητα...

Στα 3k που λες υπάρχουν και ένα σωρό που δεν κυκλοφορούν πλέον.

Επίσης, όπως είπα και πριν: αν το κινητό έχει πολύ μεγάλη οθόνη ή/και χαρακτηριστικά που δε χρειάζομαι, δεν το θέλω και δεν το πληρώνω. Δες εδώ: τα μόνα φίλτρα που έβαλα ήταν 4.5" - 5.5" οθόνη, δακτυλικό αποτύπωμα, και το έτος, επειδή με ρώτησες σε ποιο ζω. Για να σου σώσω τον κόπο, από αυτά μόνο ένα έχει πυξίδα. Αλλά ακόμα και να μην έψαχνα πυξίδα, βλέπεις ότι οι επιλογές μου είναι θλιβερά περιορισμένες.

17 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν λοιπον μια εταιρια βγαλει ενα κινητο με 6,5 ιντσες και τουμπανο γενικοτερα και κανει 800 ευρω και βγαλει η pinephone κινητο με 4.5-5 ιντσες οθονη αλλα στα υπολοιπα specs ειναι πατος , και γενικα και σε συγκριση με το αλλο μοντελο του παραδειγματος και το κοστολογισει στα 800 ευρω ,ποιο θα παρεις ? Πως θα κοστολογησεις αυτο το ενα χαρακτηριστικο (μεγεθος οθονης) εκεινη την στιγμη ? Δεν ξερω σε τι διασταση ζειτε μερικοι , τα smartphones ειναι πλεον μικροι υπολογιστες. Δεν κοιτας ενα κομματι τους μονο οταν τα επιλεγεις. Ουτε λες ααα εγω θελω μονο μεγαλη/μικρη οθονη , τα αλλα δεν με ενδιαφερουν. Καποια στιγμη στην ευρυτερη λειτουργια τους , τα κινητα (και κατ'επεκταση ο χρηστης τους) θα χρειαστει ολα τα κομματια του κινητου να δουλευουν σωστα και γρηγορα. Δεν θα φτανει μονο η οθονη...

Δε θα έπαιρνα το PinePhone μόνο για την οθόνη αν τα υπόλοιπα specs του ήταν πολύ περιορισμένα. Επίσης δε θα έπαιρνα το 6.5, επειδή αν ήθελα κάτι που να μη χωράει στο χέρι μου, θα έπαιρνα tablet. Η μόνη μου επιλογή θα ήταν κανένα iPhone SE, αλλά φακ δατ.

Και πριν μού πεις κάτι του τύπου "ε χέσε μας κι εσύ, το ένα σού βρωμάει το άλλο σου ξινίζει", θα σού υπενθυμίσω τι ζητάω: ένα κινητό με μικρή οθόνη, αποδεκτά specs, και που να μην κοστίζει ένα νεφρό. Αν ψάξεις, θα δεις ότι τα κινητά σε αυτήν την κατηγορία έχουν και χειρότερα specs από κάτι στην ίδια τιμή πριν 3 χρόνια. Καθόλου τυχαία φαντάζομαι. Όπως είπα και πριν, οι επιλογές μας είναι ελάχιστες, και δε φταίμε εμείς γι' αυτό.

17 ώρες πριν, mphxths είπε

Οι εναλλακτικες υφιστανται σε εναν πλανητη και μια αγορα με ανταγωνισμο. Δεν μπορεις να προσφερεις ΕΝΑ feature και να το κοστολογεις οπως ναναι και απλα να λες "αυτο το ΕΝΑ feature δεν το προσφερει κανεις αλλος" και αυτο να αποτελει μια καποια δικαιολογια της τιμης. 
Ειχε αγορασει καποτε ενας φιλος μου ενα φορητο με 3d οθονη. Φορας τα γυαλακια και βλεπεις την 3d ταινια στην οθονη του. Εχει core2duo / 4gb ram / καποιον ssd που του βαλαμε. Τι τιμη λες να το πουλησουμε ? Εγω προτεινω 3 χιλιαρικα. Δεν νομιζω να υπαρχει αλλο φορητο ΑΥΤΗΝ την στιγμη στην αγορα με 3d οθονη ... ελπιζω να πιανεις την ουσια του παραδειγματος...

Ναι την πιάνω, μόνο που δεν είπα ότι θα έσκαγα 600 πχ. για ένα κινητό με μικρή οθόνη και οτιδήποτε άλλο.

Τέλος πάντων, τι συζητάμε; Ότι δεν έχουν όλοι την ίδια νοοτροπία όταν βγαίνουν στην αγορά για καινούργιο κινητό; Αν εσύ θες να πεις ότι αυτό σημαίνει πως είμαι αποκομμένος από την πραγματικότητα, περαστικά. Ξέρω καλά ποια είναι η πραγματικότητα, γι' αυτό γκρινιάζω. Σταματάω και να ποστάρω επειδή έπαθες mphxth πάλι.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Όχι, δε φταίει ο καταναλωτής που σταματάνε να βγαίνουν κινητά

Οι εταιριες δεν ειναι χαζες να βγαζουν προιοντα που δεν θα εχουν απηχηση. Ναι θελουν να προωθησουν καποιες τεχνολογιες και φιλοσοφιες στις συσκευες τους αλλα κοιτανε και τι πουλαει.
Πιστευω (προσωπικη εκτιμηση) για αυτο καποιες κρατησανε το jack , για αυτο η apple εβγαλε και mini 12αρι κλπ.
Η τεχνολογια και οι εποχες αλλαζουν. Δηλαδη καποτε που δουλευα με το nokia 3210 , χωρις touch εγχρωμες οθονες , να εμενα εκει και να μην αγοραζα smartphone ? Αλλαζουν οι εποχες , η τεχνολογια και εμεις μαζι τους. Αλλαζουν οι αναγκες μας. Καποιες αναγκαστικα και καποιες τεχνητα.
 

48 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

τα μόνα φίλτρα που έβαλα ήταν 4.5" - 5.5" οθόνη, δακτυλικό αποτύπωμα, και το έτος

Οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ μου , καποτε ειχα το HTC HD2 . Μιλαμε για 4.3 ιντσες. Με τα σημερινα δεδομενα και "αισθητικη" μικρο. Για τα δεδομενα της τοτε εποχης ΠΑΝΤΟΦΛΑ. Θυμαμαι χαρακτηριστικα μιλουσα στο τηλεφωνο σε ενα νοσοκομειο και μου λεει μια κυρια "Τηλεφωνο ειναι αυτο ή παντοφλα?". Τωρα οτιδηποτε κατω απο 6 ιντσες θεωρειται μικρο. Δουλευω κατα διαστηματα με το iphone se (1st generation) της μανας μου και μου φαινεται τραγικα μικρο. Οπως ειπα αλλαξανε οι εποχες και η αισθητικη μας.
Θες κινητο με μικρη οθονη ? iphone se , κανα pixel και αν ριξεις τα μουτρα σου και βαλεις στο φιλτρο και ετη οπως 2018-2017 κατι μπορεις να βρεις. Δυστυχως η μικρη οθονη τεινει να εκλειψει. Γιατι πολυ απλα δεν εχει τοσο μεγαλη αποδοχη ωστε οι εταιριες να ξοδεψουν πορους να τα φτιαξουν. Αν πας δηλ σε ενα σουπερμαρκετ ΜΟΝΟ εσυ και πεις θελω τον ταδε χυμο , πιστευεις θα τον φερουν ? Ουτε καν.
 

3 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Εντάξει κύριε mphxth, έχετε δίκιο σε όλα. Οι κατασκευαστές κάνουν ό,τι γουστάρουν κι εμείς ακολουθούμε σαν πιστά σκυλάκια. Το δόγμα TINA ισχύει και στην τεχνολογία, γι' αυτό δεν υπάρχει ουδεμία εξέλιξη πέρα από τα καθιερωμένα. Οποιαδήποτε άλλη οπτική είναι για «πορωμένους» και «επαναστάτες». Εγώ απλά θα σας θυμίσω ότι η τεχνολογία βρίθει από δημιουργίες ανθρώπων που αντέδρασαν στα τότε καθιερωμένα, όπως επίσης και ότι τα καθεστώτα δεν αλλάζουν όσο υπάρχουν μόνο παθητικοί αποδέκτες που πιστεύουν ότι «αυτή είναι η πραγματικότητα, τι να κάνουμε;», κάτι που σίγουρα δε δηλώνει κριτική σκέψη. Καλή σας ημέρα.

Αλλο κριτικη σκεψη και αλλο πιστευω οτι κανω επανασταση. Μην μπλεκεις τις δυο εννοιες. Ολοι ξερουμε οτι ο ΕΝΦΙΑ ειναι αντισυνταγματικος νομος . Κατσαμε με την κριτικη μας σκεψη και το αναλυσαμε και καταληξαμε σε αυτο το συμπερασμα. Και μετα πηγαμε και τον πληρωσαμε. Γιατι η καθε κυβερνηση εχει το μαιχαιρι και το πεπονι. Και οσο υπαρχουν ζωα που τις ψηφιζουν , επαναστασεις δεν ξεκινανε.
Αρα το να μου γραφεις εδω για ιδιωτικοτητα , ελευθερια λογισμικου , κακες εταιριες , κακες πρακτικες μπλα μπλα μπλα και μετα η επανασταση σου να μενει μεχρι εδω και απλα να προσγειωνεσαι στην πραγματικοτητα και να την ακολουθεις...δεν μου λεει κατι σε τελικη αναλυση.
Εχεις τα @@ να κανεις πραξη τα λογια σου ? Παρε μηχανημα με coreboot , εγκατεστησε το TAILS , με libre - kernel και μηδεν firmwares blobs και proprietary λογισμικο και βγαλε μια φωτο με το pinephone σου να την δουμε. Μεχρι τοτε κομπαζε οτι εσυ κανεις επανασταση και εχεις κριτικη σκεψη ενω εμεις ειμαστε προβατα.
 

1 ώρα πριν, optimerious είπε

ίσως απο αυτό δημιουργήθηκε και  το Ελεύθερο λογισμικό,δηλ  δημιουργήθηκε για να προλάβει αυτό,την ανάγκη που θα προέκυπτε από την χρήση αυτή της νέας τεχνολογίας , τον τρόπο της χρήσης  εννοώ .........

Η φιλοσοφια του Ελευθερου Λογισμικου δημιουργηθηκε απο μια εξιδανικευμενη αντιληψη των πραγματων που ειχαν οι χακερς καπου εκει στην δεκαετια του 70. Που εβλεπαν του περιορισμους του λογισμικου σαν μια δημιουργικη ενασχοληση , να ξεπερασουν αυτους τους περιορισμους , να τους παρακαμψουν , να δημιουργησουν μια νεα προσεγγιση στα πραγματα , με απωτερο σκοπο.. την μαθηση.
Και ξαφνικα ολοι προσγειωνονται στην πραγματικοτητα του πλανητη Γη και του ανθρωπινου ειδους. Ω τι σοκ , υπαρχουν και καθικια και εγκληματιες και δεν ζουμε σε εναν αγγελικα πλασμενο κοσμο. Αυτη η φιλοσοφια που περιεγραψα παραπανω , στην οποια στηριχτηκε το Ελευθερο Λογισμικο , δεν μπορει να εφαρμοστει παντου και παντα. Σιγουρα ειναι αξιεπαινη προσεγγιση αλλα οχι παντοτε εφαρμοσιμη.

Αρχικα να πουμε οτι δεν ειναι κακο καποιος να ζηταει πληρωμη για κατι που δημιουργησε. Αρα καποιος που φτιαχνει κωδικα και στο τελος ενα προγραμμα/εφαρμογη/παιχνιδι , δεν ειναι κακο να ζηταει να πληρωθει για αυτο. Οπως οταν πας στο σουπερ μαρκετ , πας και πληρωνεις στο ταμειο και δεν λες "ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!". Κανεις / κανω / κανουμε τουμπεκι και πληρωνουμε. Με την ιδια λογικη ο προγραμματιστη , ο επαγγελματιας , αυτος που ζει απο αυτο , πρεπει να πληρωθει. Για να εχει εννοια η πληρωμη του , δεν εχει εννοια να δωσει τον κωδικα ελευθερα σε ολους. Ελπιζω να το αντιλαμβανεσαι.
Αυτη ειναι μια περιπτωση. Αλλη περιπτωση ειναι οταν μιλαμε για μεγαλες εταιριες. Σκεψου π.χ. η nvidia να δωσει αναλυτικα διαγραμματα των τσιπς της ή ακομα και τον κωδικα των drivers της. Την επομενη στιγμη εχει κλεισει. Ποιος θα σου παραγει τεχνολογια μετα ? Ο ιδιωτης developer ? Με τι μεσα ? Με τι πορους ?
Θα σου δωσω και ενα τριτο  παραδειγμα πιο κοντινο μου. Εχω εναν φιλο που δουλευει ως 3d designer/modeler. Υπαρχουν δουλειες του στυλ "φτιαξε μας μια 3d σκηνη , και θελουμε μια στατικη 2d εικονα , δηλ ενα render της σκηνης απο συγκεκριμενη γωνια και φωτισμους. Συμφωνουμε τιμη και κλεινουμε την δουλεια.".
Μεχρι εδω ολα καλα , παραδιδει την δουλεια ο φιλος μου. Ερχεται μετα ο πελατης και λεει σκεφτομενος πονηρα , "θελουμε να μας δωσεις και την 3d σκηνη ... δωρεαν ". Με λιγα λογια δηλ του ζητανε δωρεαν το "source code" της δουλειας του. Και οπως εγραψα .. πονηρα σκεφτομενοι..σου λεει θα παρουμε την 3d σκηνη , θα την ριξουμε σε καποιο 3d προγραμμα θα γυρισουμε την καμερα σε διαφορετικες γωνιες , θα κανουμε τα renders μονοι μας και δεν τον εχουμε αναγκη αυτον πια...
 

Να καταληξω στο εξης. Αξιεπαινη η φιλοσοφια του Ελευθερου Λογισμικου , οπως ξεκινησε και οταν ξεκινησε. Αλλα δεν μπορει να εφαρμοστει σε αυτον τον πλανητη και σε ολες τις περιπτωσεις. Ναι το κλειστο λογισμικο ενεχει πολλους κινδυνους μιας και οπως ειπαμε μιλαμε για αυτον τον πλανητη (θεματα ιδιωτικοτητας , ασφαλειας κλπ) . Αρα δεν μπορουμε να πουμε κακη η μια πλευρα , καλη η αλλη. Και οι δυο πλευρες αποκτουν το προσημο που τους δινει αυτος που υπηρετει την καθε πλευρα. Και οι δυο πλευρες μπορουν να χρησιμοποιηθουν και για καλους λογους/σκοπους και για κακους. Οποιος δεν μπορει να το δει αυτο εθελοτυφλει.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Η φιλοσοφια του Ελευθερου Λογισμικου δημιουργηθηκε απο μια εξιδανικευμενη αντιληψη των πραγματων που ειχαν οι χακερς καπου εκει στην δεκαετια του 70. Που εβλεπαν του περιορισμους του λογισμικου σαν μια δημιουργικη ενασχοληση , να ξεπερασουν αυτους τους περιορισμους , να τους παρακαμψουν , να δημιουργησουν μια νεα προσεγγιση στα πραγματα , με απωτερο σκοπο.. την μαθηση.
Και ξαφνικα ολοι προσγειωνονται στην πραγματικοτητα του πλανητη Γη και του ανθρωπινου ειδους. Ω τι σοκ , υπαρχουν και καθικια και εγκληματιες και δεν ζουμε σε εναν αγγελικα πλασμενο κοσμο. Αυτη η φιλοσοφια που περιεγραψα παραπανω , στην οποια στηριχτηκε το Ελευθερο Λογισμικο , δεν μπορει να εφαρμοστει παντου και παντα. Σιγουρα ειναι αξιεπαινη προσεγγιση αλλα οχι παντοτε εφαρμοσιμη.

Αρχικα να πουμε οτι δεν ειναι κακο καποιος να ζηταει πληρωμη για κατι που δημιουργησε. Αρα καποιος που φτιαχνει κωδικα και στο τελος ενα προγραμμα/εφαρμογη/παιχνιδι , δεν ειναι κακο να ζηταει να πληρωθει για αυτο. Οπως οταν πας στο σουπερ μαρκετ , πας και πληρωνεις στο ταμειο και δεν λες "ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!". Κανεις / κανω / κανουμε τουμπεκι και πληρωνουμε. Με την ιδια λογικη ο προγραμματιστη , ο επαγγελματιας , αυτος που ζει απο αυτο , πρεπει να πληρωθει. Για να εχει εννοια η πληρωμη του , δεν εχει εννοια να δωσει τον κωδικα ελευθερα σε ολους. Ελπιζω να το αντιλαμβανεσαι.
Αυτη ειναι μια περιπτωση. Αλλη περιπτωση ειναι οταν μιλαμε για μεγαλες εταιριες. Σκεψου π.χ. η nvidia να δωσει αναλυτικα διαγραμματα των τσιπς της ή ακομα και τον κωδικα των drivers της. Την επομενη στιγμη εχει κλεισει. Ποιος θα σου παραγει τεχνολογια μετα ? Ο ιδιωτης developer ? Με τι μεσα ? Με τι πορους ?
Θα σου δωσω και ενα τριτο  παραδειγμα πιο κοντινο μου. Εχω εναν φιλο που δουλευει ως 3d designer/modeler. Υπαρχουν δουλειες του στυλ "φτιαξε μας μια 3d σκηνη , και θελουμε μια στατικη 2d εικονα , δηλ ενα render της σκηνης απο συγκεκριμενη γωνια και φωτισμους. Συμφωνουμε τιμη και κλεινουμε την δουλεια.".
Μεχρι εδω ολα καλα , παραδιδει την δουλεια ο φιλος μου. Ερχεται μετα ο πελατης και λεει σκεφτομενος πονηρα , "θελουμε να μας δωσεις και την 3d σκηνη ... δωρεαν ". Με λιγα λογια δηλ του ζητανε δωρεαν το "source code" της δουλειας του. Και οπως εγραψα .. πονηρα σκεφτομενοι..σου λεει θα παρουμε την 3d σκηνη , θα την ριξουμε σε καποιο 3d προγραμμα θα γυρισουμε την καμερα σε διαφορετικες γωνιες , θα κανουμε τα renders μονοι μας και δεν τον εχουμε αναγκη αυτον πια...
 

Να καταληξω στο εξης. Αξιεπαινη η φιλοσοφια του Ελευθερου Λογισμικου , οπως ξεκινησε και οταν ξεκινησε. Αλλα δεν μπορει να εφαρμοστει σε αυτον τον πλανητη και σε ολες τις περιπτωσεις. Ναι το κλειστο λογισμικο ενεχει πολλους κινδυνους μιας και οπως ειπαμε μιλαμε για αυτον τον πλανητη (θεματα ιδιωτικοτητας , ασφαλειας κλπ) . Αρα δεν μπορουμε να πουμε κακη η μια πλευρα , καλη η αλλη. Και οι δυο πλευρες αποκτουν το προσημο που τους δινει αυτος που υπηρετει την καθε πλευρα. Και οι δυο πλευρες μπορουν να χρησιμοποιηθουν και για καλους λογους/σκοπους και για κακους. Οποιος δεν μπορει να το δει αυτο εθελοτυφλει.

οχι αγαπητέ μπήχτη , δεν το είπα καλα ,δεν μίλησα  για την φιλοσοφία του Ελευθερίου λογισμικού , αλλα προσπάθησα με λίγα λόγια να πώ πως η ανάγκη που δημιουργούν στον άνθρωπο οδηγεί  σε τετελεσμένα γεγονότα............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimerious είπε

οχι αγαπητέ μπήχτη , δεν το είπα καλα ,δεν μίλησα  για την φιλοσοφία του Ελευθερίου λογισμικού , αλλα προσπάθησα με λίγα λόγια να πώ πως η ανάγκη που δημιουργούν στον άνθρωπο οδηγεί  σε τετελεσμένα γεγονότα............

Επειδη δεν σε πιανω , γινε πιο κατανοητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mphxths είπε

Επειδη δεν σε πιανω , γινε πιο κατανοητος.

τα πάντα δεν μπορεί να είναι προς αγορά και προς πώληση, και όμως με την με την μορφή  της ανάγκης και του (κατεπείγοντος ) μπορούν και το κάνουν ..........αν δεν υπήρχε ανάγκη (με πολλές μορφές- ακόμα και εκβιασμός από αρχές και εξουσίες πέραν τον γνωστόν και καθιερωμένων όπως είχε αναφέρει κάποτε μία) απλά δεν θα πωλούσαν γιατί κανένας δεν θα αγόραζε ......

ΥΓ: κάπου εκεί ίσως να προσπαθεί να  επέμβει ,ίσως, και το «ελεύθερο λογισμικό» μια άποψη.

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αλλο κριτικη σκεψη και αλλο πιστευω οτι κανω επανασταση. Μην μπλεκεις τις δυο εννοιες. Ολοι ξερουμε οτι ο ΕΝΦΙΑ ειναι αντισυνταγματικος νομος . Κατσαμε με την κριτικη μας σκεψη και το αναλυσαμε και καταληξαμε σε αυτο το συμπερασμα. Και μετα πηγαμε και τον πληρωσαμε. Γιατι η καθε κυβερνηση εχει το μαιχαιρι και το πεπονι. Και οσο υπαρχουν ζωα που τις ψηφιζουν , επαναστασεις δεν ξεκινανε.
Αρα το να μου γραφεις εδω για ιδιωτικοτητα , ελευθερια λογισμικου , κακες εταιριες , κακες πρακτικες μπλα μπλα μπλα και μετα η επανασταση σου να μενει μεχρι εδω και απλα να προσγειωνεσαι στην πραγματικοτητα και να την ακολουθεις...δεν μου λεει κατι σε τελικη αναλυση.
Εχεις τα @@ να κανεις πραξη τα λογια σου ? Παρε μηχανημα με coreboot , εγκατεστησε το TAILS , με libre - kernel και μηδεν firmwares blobs και proprietary λογισμικο και βγαλε μια φωτο με το pinephone σου να την δουμε. Μεχρι τοτε κομπαζε οτι εσυ κανεις επανασταση και εχεις κριτικη σκεψη ενω εμεις ειμαστε προβατα.

Η όλη συζήτηση μεταξύ μας ξεκίνησε από την αναφορά μου ότι δεν είναι εκτός τόπου και χρόνου η υψηλή τιμή ενός προϊόντος, ειδικότερα όταν αυτό δεν προέρχεται από καθιερωμένο κατασκευαστή, με εσένα να απαντάς επί λέξει «Δεν με ενδιαφερουν ολα αυτα που γραφεις που σαφως ειναι σωστα». Στην ίδια πρόταση αποδέχτηκες την ορθότητα της αναφοράς μου και απάντησες με το «δε με ενδιαφέρουν», που δεν είναι επιχείρημα. Από εκεί και έπειτα, εκφράζεις συνεχώς την ασπρόμαυρη οπτική σου, παρακάτω συμφωνείς πάλι με κάποια γραφόμενά μου αλλά καταλήγεις να διαφωνείς εντελώς παράλογα, απαντάς σε πράγματα που δεν έγραψα -όπως σου επισήμανε και ο snowflake99- και το μοναδικό σου «επιχείρημα» είναι διάφορες εκφάνσεις του «αυτή είναι η πραγματικότητα», που πάλι δεν είναι επιχείρημα.

Το τι κάνω ή δεν κάνω εγώ δε μπορείς να το γνωρίζεις και βεβαίως δεν έχω καμία υποχρέωση να το αποκαλύψω. Εγώ θα σου πω απλά ότι δεν είμαι από τους ανθρώπους εκείνους των οποίων τα λόγια δε συμβαδίζουν με τις πράξεις και ότι δε με αφορά καμία «επανάσταση» ή το να διορθώσω τη λανθασμένη οπτική διαδικτυακών αγνώστων. Απλά επισήμανα ότι είναι λανθασμένη γιατί είμαι από εκείνους τους «χαζούς» που πιστεύουν ακόμα στο τρίπτυχο «λόγος-αντίλογος-διάλογος» και ότι μπορούμε να μάθουμε πράγματα από άλλους. Θα μπορούσες ενδεχομένως να σκεφτείς «ρε, μήπως κάπου κάνω λάθος;» και ίσως να αναθεωρήσεις. Μπορείς επίσης και να πιστεύεις ότι είσαι αλάνθαστος και να χαρακτηρίζεις όπως θέλεις την αντίθετη οπτική. Εμένα το ίδιο μου κάνει.

Πάντως, χωρίς καμία διάθεση προσβολής γιατί δε σε γνωρίζω προσωπικά, ούτε και τα τεκταινόμενα του insomnia, το να λέει ένας συνομιλητής σου ότι σταματά τη συζήτηση γιατί «έπαθες mphxth» κάτι δηλώνει. Αν όχι για το πρόσωπό σου, σίγουρα για αυτά που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, optimerious είπε

τα πάντα δεν μπορεί να είναι προς αγορά και προς πώληση, και όμως με την με την μορφή  της ανάγκης και του (κατεπείγοντος ) μπορούν και το κάνουν ..........αν δεν υπήρχε ανάγκη (με πολλές μορφές- ακόμα και εκβιασμός από αρχές και εξουσίες πέραν τον γνωστόν και καθιερωμένων όπως είχε αναφέρει κάποτε μία) απλά δεν θα πωλούσαν γιατί κανένας δεν θα αγόραζε ......

ΥΓ: κάπου εκεί ίσως να προσπαθεί να  επέμβει ,ίσως, και το «ελεύθερο λογισμικό» μια άποψη.

Ναι , πολυ γενικη. Τα παντα δεν μπορει να ειναι προς αγορα και πωληση ? Δηλαδη ? Σε τι αναφερεσαι. Τα παντα ? Καποια ναι , ειναι προς αγορα και πωληση. Καποια πραγματα μπορουν να ειναι προς αγορα και πωληση και δεν ειναι κακο αυτο. Καποια αλλα οχι. Και αυτο παλι δεν ειναι κακο.
 

4 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

«δε με ενδιαφέρουν», που δεν είναι επιχείρημα.

 

4 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

«αυτή είναι η πραγματικότητα», που πάλι δεν είναι επιχείρημα.

Θες επιχειρηματα επι φιλοσοφικου επιπεδου ή επι της πραγματικοτητας ? Σε φιλοσοφικο επιπεδο εχεις δικιο. Σε πρακτικο επιπεδο εχεις αδικο. Σε ποιο επιπεδο ζεις εσυ ?
Αν εχεις ολοκληρωμενο σχεδιο για επανασταση παρεθεσε το. Αλλιως ασε εμας να μιλαμε επι του πρακτικου επιπεδου μιας και ειμαστε τεχνολογικο φορουμ και οχι φιλοσοφικο.
 

6 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Το τι κάνω ή δεν κάνω εγώ δε μπορείς να το γνωρίζεις και βεβαίως δεν έχω καμία υποχρέωση να το αποκαλύψω

 

7 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Εγώ θα σου πω απλά ότι δεν είμαι από τους ανθρώπους εκείνους των οποίων τα λόγια δε συμβαδίζουν με τις πράξεις

Μα ...νομιζα οτι δεν ειχες καμμια υποχρεωση να αποκαλυψεις το τι κανεις ή δεν κανεις. Τι σε ωθησε να μας το αποκαλυψεις τελικα ?
 

7 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

ότι μπορούμε να μάθουμε πράγματα από άλλους

Εμαθες τιποτα απο ολη αυτη την κουβεντα ? Οτι αλλο φιλοσοφια και επανασταση και αλλο πραγματικοτητα ? Τουλαχιστον αυτο δηλ...
 

8 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

χωρίς καμία διάθεση προσβολής γιατί δε σε γνωρίζω προσωπικά

Οταν μιλησες για σανο και κριθαρι , προσεβαλλες και εμενα και ολους τους υπολοιπους εδω στο φορουμ. Μην κοιτας που δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα. Που να με γνωριζες και προσωπικα δηλ , τι θα ακουγα.
 

9 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

το να λέει ένας συνομιλητής σου ότι σταματά τη συζήτηση γιατί «έπαθες mphxth» κάτι δηλώνει. Αν όχι για το πρόσωπό σου, σίγουρα για αυτά που γράφεις.

Δεν ειμαι απο αυτους που καθοριζει τον εαυτο του και τις πραξεις του απο το τι λενε οι αλλοι. Αν το εκανα αυτο θα σημαινε οτι τα λογια των αλλων εχουν "ερισμα" πανω μου. Αν με πει καποιος κοντο και εγω συγχιστω και νευριασω , θα σημαινει οτι καπου μεσα μου πιστευω οτι η λεξη "κοντος" εχει καποια βαση..και νευριασα με τον εαυτο μου που το καταλαβε.
Αρα το τι λεει ο καθενας και ιδιαιτερα καποιος που δεν με γνωριζει , για εμενα , με αφηνει παγερα αδιαφορο. Δεν προκειται να διαμορφωσει την σταση μου και την αποψη μου για τον εαυτο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Τα παντα ? Καποια ναι , ειναι προς αγορα και πωληση. Καποια πραγματα μπορουν να ειναι προς αγορα και πωληση και δεν ειναι κακο αυτο. Καποια αλλα οχι. Και αυτο παλι δεν ειναι κακο.

σωστός απάντησες μόνος  ΑΑΑ+👍

ΥΓ: και ο   iusegentoobtw πολυ ωραία τα είπε   , καθε απαντηση ήταν πολυ καλή , τωρα ο καθένας εχει την άποψη του , κυριαρχείται απο το δίκαιο ή καλύτερα το σωστό που  αντιλαμβάνεται και θεορεί  ο καθενας απο εμας ,απο την οπτική γωνία που το βλέπει, και που βασίζεται σε κριτήρια που αυτός εχει σαν βάση , και με ότι αυτο συνεπάγεται ....

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Πάντως, χωρίς καμία διάθεση προσβολής γιατί δε σε γνωρίζω προσωπικά, ούτε και τα τεκταινόμενα του insomnia, το να λέει ένας συνομιλητής σου ότι σταματά τη συζήτηση γιατί «έπαθες mphxth» κάτι δηλώνει. Αν όχι για το πρόσωπό σου, σίγουρα για αυτά που γράφεις.

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν ειμαι απο αυτους που καθοριζει τον εαυτο του και τις πραξεις του απο το τι λενε οι αλλοι. Αν το εκανα αυτο θα σημαινε οτι τα λογια των αλλων εχουν "ερισμα" πανω μου. Αν με πει καποιος κοντο και εγω συγχιστω και νευριασω , θα σημαινει οτι καπου μεσα μου πιστευω οτι η λεξη "κοντος" εχει καποια βαση..και νευριασα με τον εαυτο μου που το καταλαβε.
Αρα το τι λεει ο καθενας και ιδιαιτερα καποιος που δεν με γνωριζει , για εμενα , με αφηνει παγερα αδιαφορο. Δεν προκειται να διαμορφωσει την σταση μου και την αποψη μου για τον εαυτο μου.

Το ξέρω ότι ήταν παρεξηγήσιμο αυτό που είπα, αλλά έχω ξαναπεί σε άλλα σχόλια (κυρίως όταν έκραζα το ρήτορα για τα δικά του) ότι δεν κάνω κριτική στα άτομα αλλά στα λεγόμενα. Στην προκειμένη περίπτωση εννοούσα ένα μοτίβο που έχει ξαναγίνει σε προηγούμενη συζήτηση μας (μπορεί και πάνω από 1): ότι σε μια συζήτηση έχεις την τάση να σπας γενικά πράγματα σε πολλά επιμέρους και να προσπαθείς να αντικρούσεις τα λεγόμενα του άλλου με το πώς αισθάνεσαι/σκέφτεσαι προσωπικά, και με ιστορίες από την προσωπική σου εμπειρία. Πρόσεξε, λεγόμενα, όχι επιχειρήματα. Μπορεί να μιλάμε για το οτιδήποτε και κάνεις το ίδιο. Για παράδειγμα:

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ μου , καποτε ειχα το HTC HD2 . Μιλαμε για 4.3 ιντσες. Με τα σημερινα δεδομενα και "αισθητικη" μικρο. Για τα δεδομενα της τοτε εποχης ΠΑΝΤΟΦΛΑ. Θυμαμαι χαρακτηριστικα μιλουσα στο τηλεφωνο σε ενα νοσοκομειο και μου λεει μια κυρια "Τηλεφωνο ειναι αυτο ή παντοφλα?". Τωρα οτιδηποτε κατω απο 6 ιντσες θεωρειται μικρο. Δουλευω κατα διαστηματα με το iphone se (1st generation) της μανας μου και μου φαινεται τραγικα μικρο. Οπως ειπα αλλαξανε οι εποχες και η αισθητικη μας.

Όλο αυτό σαν απάντηση στο ότι θέλω κινητό με 4.5" - 5.5" οθόνη, και το tl;dr είναι ότι "αυτά που τώρα θεωρούμε μικρά, κάποτε τα θεωρούσαμε μεγάλα". Ναι, μόνο που τα χθεσινά "μεγάλα" χωράνε στο χέρι μου, σε αντίθεση με τα σημερινά μεγάλα. Δεν ξέρω αν δεν πιάνεις το νόημα, ή αν το πιάνεις αλλά συνεχίζεις επίτηδες.

Καλά κάνεις και αγνοείς οτιδήποτε απευθύνεται στο άτομό σου από κάποιον που δε σε ξέρει, μόνο που εγώ αναφέρθηκα στα λεγόμενα και τον τρόπο σου εδώ μέσα, δηλαδή πράγματα "χειροπιαστά" για όποιον διαβάζει το φόρουμ: δε χρειάζεται να σε ξέρω. Επίσης δεν κάνω mini-modding (δε σού είπα να το σταματήσεις), απλώς είπα ότι δε θα συνεχίσω τη συζήτηση.

Αυτό, για να μη νομίζει κανείς ότι είχα σκοπό να προσβάλω ή να θίξω όταν είπα "mphxth".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snowflake99 είπε

ότι δεν κάνω κριτική στα άτομα αλλά στα λεγόμενα.

Αυτο εχει καταντησει να αποτελει φιλοσοφικη διαφυγη. Δηλαδη ειναι σαν να λεω "ο ταδε λεει βλακειες. Δεν τον λεω βλακα ομως. Απλα λεω οτι αυτα που λεει ειναι βλακειες". Δηλαδη καπου πρεπει να παραδεχτουμε οτι τα λεγομενα καποιου χαρακτηριζουν και τον ιδιο. Αρα οταν "επιτιθεμεθα" στα λεγομενα καποιου , επιτιθεμεθα και στον ιδιον οσο και αν δεν θελουμε να το παραδεχτουμε και απλα για να μην φανει οτι θιξαμε το προσωπο , που ουσιαστικα αυτο καναμε , ανακαλυψαμε το φιλοσοφικο "θιγω τις θεσεις , οχι το ατομο". Δεν το λεω για σενα και για μενα , απλα το λεω γιατι ακουγεται συχνα πυκνα.
 

5 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Όλο αυτό σαν απάντηση στο ότι θέλω κινητό με 4.5" - 5.5" οθόνη, και το tl;dr είναι ότι "αυτά που τώρα θεωρούμε μικρά, κάποτε τα θεωρούσαμε μεγάλα". Ναι, μόνο που τα χθεσινά "μεγάλα" χωράνε στο χέρι μου, σε αντίθεση με τα σημερινά μεγάλα. Δεν ξέρω αν δεν πιάνεις το νόημα, ή αν το πιάνεις αλλά συνεχίζεις επίτηδες.

Προφανως το πιανω το νοημα . Αλλα μαλλον δεν πιανεις το νοημα οτι αλλαξανε οι αναγκες και η αισθητικη μας. Θα σου δωσω ενα ακομα προσωπικο παραδειγμα οχι σαν επιχειρημα γιατι κατι τετοιο σε ξενερωνει αλλα σαν "δειγμα" αυτου που γραφω. Οταν ειχα τον 486 και επαιζα π.χ. megarace 2 , τα γραφικα του μου φαινονταν ( και σε ολους τοτε) .. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Τωρα απορω πως παιζαμε αυτο το εκτρωμα τοτε. Αλλες εποχες , αλλες τεχνολογιες , αλλη αισθητικη , αλλες συγκρισεις στα ματια μας.
Προφανως τωρα τα χερια μας δεν μεγαλωσαν σε μεγεθος και χωρανε τις 6 ιντσες..αλλα επειδη αλλαξανε οι αναγκες μας π.χ. σερφαρισμα στο κινητο , παιχνιδια , φωτογραφιες κλπ αποδεχτηκαμε σαν χρηστες οτι πρεπει να εχουμε μεγαλυτερες οθονες. Ποσο μεγαλυτερες ειναι το μεγαλυτερες για τον καθενα ? Αναλογα την προσωπικη αναγκη και αισθητικη του καθενος. Προφανως υπαρχουν προβληματα διαστασεων σε πρακτικο επιπεδο π.χ. που θα το βαλεις , τσαντα , τσεπη , τσαντακι κλπ, αλλα εχουν μπει σε δευτερη μοιρα και μαζι με ολα αυτα αλλαξε και η αισθητικη μας. Δεν μας "φαινεται" πλεον τοσο παντοφλα κατι στις 6-6.5 ιντσες...

Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mphxths είπε

Προφανως το πιανω το νοημα . Αλλα μαλλον δεν πιανεις το νοημα οτι αλλαξανε οι αναγκες και η αισθητικη μας. Θα σου δωσω ενα ακομα προσωπικο παραδειγμα οχι σαν επιχειρημα γιατι κατι τετοιο σε ξενερωνει αλλα σαν "δειγμα" αυτου που γραφω. Οταν ειχα τον 486 και επαιζα π.χ. megarace 2 , τα γραφικα του μου φαινονταν ( και σε ολους τοτε) .. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Τωρα απορω πως παιζαμε αυτο το εκτρωμα τοτε. Αλλες εποχες , αλλες τεχνολογιες , αλλη αισθητικη , αλλες συγκρισεις στα ματια μας.
Προφανως τωρα τα χερια μας δεν μεγαλωσαν σε μεγεθος και χωρανε τις 6 ιντσες..αλλα επειδη αλλαξανε οι αναγκες μας π.χ. σερφαρισμα στο κινητο , παιχνιδια , φωτογραφιες κλπ αποδεχτηκαμε σαν χρηστες οτι πρεπει να εχουμε μεγαλυτερες οθονες. Ποσο μεγαλυτερες ειναι το μεγαλυτερες για τον καθενα ? Αναλογα την προσωπικη αναγκη και αισθητικη του καθενος. Προφανως υπαρχουν προβληματα διαστασεων σε πρακτικο επιπεδο π.χ. που θα το βαλεις , τσαντα , τσεπη , τσαντακι κλπ, αλλα εχουν μπει σε δευτερη μοιρα και μαζι με ολα αυτα αλλαξε και η αισθητικη μας. Δεν μας "φαινεται" πλεον τοσο παντοφλα κατι στις 6-6.5 ιντσες...

Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα...

Μια χαρά το εξηγείς απλά αυτό είναι όντως θέμα προτίμησης/ γούστου/ αισθητικής. Αυτό που είπα εγώ για το μέγεθος οθόνης και το χέρι είναι καθαρά πρακτικό.

Εγώ κατά καιρούς παίζω Legend of Zelda: Link's Awakening (το παλιό, το ασπρόμαυρο), και ακόμα το θεωρώ παιχνιδάρα. Τώρα αν κάποιος δε μπορεί να το παίξει λόγω παλιών γραφικών, και "χάνει" κατά τη γνώμη μου, δεν πειράζει. Αν απορεί πώς μπορώ να το παίζω εγώ, πάλι δεν πειράζει.

18 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αυτο εχει καταντησει να αποτελει φιλοσοφικη διαφυγη. Δηλαδη ειναι σαν να λεω "ο ταδε λεει βλακειες. Δεν τον λεω βλακα ομως. Απλα λεω οτι αυτα που λεει ειναι βλακειες". Δηλαδη καπου πρεπει να παραδεχτουμε οτι τα λεγομενα καποιου χαρακτηριζουν και τον ιδιο. Αρα οταν "επιτιθεμεθα" στα λεγομενα καποιου , επιτιθεμεθα και στον ιδιον οσο και αν δεν θελουμε να το παραδεχτουμε και απλα για να μην φανει οτι θιξαμε το προσωπο , που ουσιαστικα αυτο καναμε , ανακαλυψαμε το φιλοσοφικο "θιγω τις θεσεις , οχι το ατομο". Δεν το λεω για σενα και για μενα , απλα το λεω γιατι ακουγεται συχνα πυκνα.

Εμ, ναι, αλλά όχι. Αν κάποιος πει μια βλακεία, αυτό δεν τον καθιστά βλάκα απαραίτητα, και επίσης η βλακεία είναι βλακεία άσχετα με το ποιος τη λέει.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Εγώ κατά καιρούς παίζω Legend of Zelda: Link's Awakening (το παλιό, το ασπρόμαυρο), και ακόμα το θεωρώ παιχνιδάρα. Τώρα αν κάποιος δε μπορεί να το παίξει λόγω παλιών γραφικών, και "χάνει" κατά τη γνώμη μου, δεν πειράζει. Αν απορεί πώς μπορώ να το παίζω εγώ, πάλι δεν πειράζει.

Και εγω με εναν γνωστο προχτες παιζαμε σε mame , ενα text - based football manager και ειχαμε πορωθει κιολας. Οκ , αλλα βαθια μεσα μας ξεραμε οτι υπαρχει και συγχρονο football manager , ανωτερο του text-based σε πολλα σημεια. Η αισθητικη μας , η τωρινη ομως , εχει αλλαξει , μπορει να μας αρεσε το text-based τοτε αλλα και τωρα , αλλα ΤΩΡΑ το θεωρουμε ... ξεπεσμενο..τουλαχιστον εμφανισιακα. Γιατι εχουμε πιο συγχρονα κατασκευασματα να το συγκρινουμε.
 

7 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

η βλακεία είναι βλακεία άσχετα με το ποιος τη λέει.

Η Γη ειναι επιπεδη. Βλακεια δηλωση και θεση. Απο μονη της. Αν ερθει ο μπηχτης και πρηξει μπαλες και την υποστηριζει με παθος τοτε πως λεγεται ο μπηχτης ?  Το political correctness θα μας κανει να ξεχασουμε και αυτα που ξεραμε και δεν φοβομασταν να εκφρασουμε οταν ημασταν μικροι στην εποχη μας. Αυτο καταλαβαινω εγω.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα το παρακάτω άρθρο,  τη γνώμη έχετε; θα μπορέσουμε να κάνουμε την δουλειά μας με ένα απο αυτά ;

______________________________________________________-

Το γεγονός πως υπάρχουν open source Linux smartphones δεν σημαίνει πως αποτελούν μεγάλο ή μικρό ανταγωνισμό για το Android και το iOS, αλλά πως παρέχεται έτσι η δυνατότητα για όσους θέλουν να δοκιμάσουν ένα καινούργιο λειτουργικό σύστημα και να πειραματιστούν με αυτό.

Δεν θα ήταν υπερβολή αν αναφέραμε το γεγονός πως τα ανοικτού-κώδικα λειτουργικά συστήματα κυβερνούν αυτή την στιγμή στον mobile χώρο. Αν και αρκετοί δεν το γνωρίζουν, το Android είναι ανοικτού-κώδικα project, άσχετα που αρκετοί δεν το πιστεύουν επειδή το λειτουργικό έρχεται με αρκετές προ-εγκατεστημένες εφαρμογές.

Σε αυτό το άρθρο δεν θα αναφερθούμε σε λειτουργικά συστήματα όπως τα Windows και το macOS, αλλά για εναλλακτικά λειτουργικά συστήματα τα οποία είναι ανοικτού-κώδικα και βασίζονται στο Linux.

Τα καλύτερα Open Source Linux Smartphones

Για να μην υπάρχουν μπερδέματα στα σχόλια, η παρακάτω λίστα δεν βάζει τις συσκευές ανάλογα με την καλύτερη, αλλά σε τυχαία σειρά καθώς όλες έχουν τα δικά τους θετικά και αρνητικά.

1. Kai OS (μερικός open source)

Kai OS

Το Kai OS επρόκειτο να γίνει το τρίτο πιο δημοφιλές λειτουργικό σύστημα για mobile συσκευές. Αλλά οι πιθανότητες είναι πως δεν το έχεις ξανά ακούσει καν στο παρελθόν. Δεν αποτελεί πρόβλημα άλλωστε, καθώς το KaiOS κυκλοφόρησε το 2017 και ήδη έχει έναν τεράστιο αριθμό συσκευών που τρέχουν με αυτό μέσα.

Οπότε, ποιο είναι το μυστικό με αυτό το λειτουργικό σύστημα; Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα, το Kai OS δεν στοχεύει στις high-end συσκευές, αλλά στα featured phones που παρέχουν μόνο τα βασικά για έναν κάτοχο μιας τόσο οικονομικής συσκευής.

Το Kai OS βασίζεται στο Linux και είναι ουσιαστικά ένα fork από ένα άλλο fork που βασίζεται στο Firefox OS (το οποίο αναφέρουμε στη συνέχεια του άρθρου). Το Kai OS δεν είναι εντελώς ανοικτού-κώδικα, αλλά επιτρέπει αλλαγές στο Linux Kernel – ή αλλιώς, στον πυρήνα του λειτουργικού. Τα υπόλοιπα είναι όλα κλειστά.

Αξίζει να αναφέρουμε πως το Kai OS τρέχει σε πάνω από 100 εκατομμύρια συσκευές παγκοσμίως και η Google επένδυσε 22 εκατομμύρια δολάρια για το λειτουργικό σύστημα.

2. Tizen

Tizen

Το Tizen είναι ένα ανοικτού-κώδικα λειτουργικό σύστημα για mobile συσκευές το οποίο βασίζεται στο Linux και θεωρείται πως το επίσημο Linux Mobile OS για τον λόγο του ότι το project υποστηρίζεται από το Linux Foundation.

Αν αισθάνεσαι πως έχεις ξανά ακούσει την συγκεκριμένη ονομασία, τότε να ‘σαι σίγουρος πως για ένα σύντομο χρονικό διάστημα, το Tizen διαφημιζόταν αρκετά από την Samsung, η οποία μάλιστα έβγαλε στην κυκλοφορία και το Samsung Z, μια συσκευή η οποία έτρεχε πάνω στο Tizen. Δυστυχώς, το Samsung Z δεν κέρδισε το ενδιαφέρον της αγοράς στην Νότια Ασία και έτσι σταμάτησε η εταιρεία να κυκλοφορήσει συσκευές με το συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα.

Άσχετα που το λειτουργικό βασίζεται στο Linux, το Tizen OS έχει παντρευτεί με τα προβλήματα ασφάλειας. Ειλικρινά, δεν βλέπουμε μεγάλο μέλλον για το Tizen OS. Το κλείσιμο του είναι μάλλον θέμα χρόνου.

3. Plasma Mobile

Plasma Mobile

Πριν από μερικά χρόνια, το KDE ανακοίνωσε το δικό του ανοικτού-κώδικα mobile λειτουργικό σύστημα. Το Plasma Mobile είναι μια mobile έκδοση του Plasma για desktop και στοχεύει στο να παρέχει το KDE στους λάτρεις.

Το λειτουργικό σύστημα βρίσκεται ακόμα σε κατασκευή αλλά μπορείς εύκολα να χρησιμοποιήσεις τις δοκιμαστικές εκδόσεις του σε περιορισμένα μοντέλα κινητών όπως το LG Nexus 5.

4. postmarketOS

postmarketOS

Το postmarketOS, αλλιώς γνωστό και ως pmOS, είναι ένα λειτουργικό βελτιστοποιημένο για αφή (touch), προ-ρυθμισμένο Alpine Linux με τα δικά του πακέτα, που μπορεί να εγκατασταθεί σε smartphones.

Η ιδέα πίσω από το λειτουργικό σύστημα είναι να παρέχει για 10 συνεχόμενα χρόνια ενημερώνεις για κάθε smartphone. Προφανώς γνωρίζεις ήδη πως αν έχεις μια Android ή iOS συσκευή, κάποια στιγμή θα σταματήσεις να λαμβάνεις ενημερώνεις και θα χρειαστεί να αγοράσεις μια καινούργια συσκευή. Όπως συμβαίνει και με το Linux, το οποίο μπορείς να τρέξεις σε υπολογιστές που δεν έχουν καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, έτσι και με το postmarketOS θα έχεις την δυνατότητα να έχεις ένα γρήγορο και αποτελεσματικό λειτουργικό σύστημα το οποίο θα σου παρέχει ενημερώσεις για τα επόμενα δέκα χρόνια.

Προτού όμως χαρείς, θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε πως το postmarketOS βρίσκεται ακόμα στα αρχικά στάδια της ανάπτυξης του και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις ακόμα την δυνατότητα να το εγκαταστήσεις σε όποιο smartphone επιθυμείς.

5. PureOS/Librem

PureOS/Librem

Το PureOS είναι το όνειρο που δεν κατάφερε ποτέ να πραγματοποιήσει το Ubuntu για τους χρήστες του. Το PureOS είναι ένα λειτουργικό σύστημα για desktop, mobile και tablet συσκευές. Το Ubuntu προσπάθησε να κάνει το ίδιο, αλλά δεν τα κατάφερε. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για την Microsoft με τα Windows Phone.

Η εταιρεία που εστιάζει στην ασφάλεια και την ιδιωτικότητα με όνομα Purism είναι και αυτή που βρίσκεται πίσω από το PureOS. Δουλεύουν επίσης πάνω σε ένα καινούργιο smartphone το οποίο ονομάζεται Librem 5. Άσχετα με το PureOS, η διανομή μπορεί να τρέξει GNOME και KDE με Debian, Ubuntu, SUSE, Fedora και Arch Linux.

6. Ubuntu Touch από UBports

Ubuntu Touch by UBports

Το Ubuntu προσπάθησε να επεκτείνει το λειτουργικό του σύστημα και στις mobile συσκευές με το Ubuntu Touch, αλλά δυστυχώς απέτυχε. Η Canonical (γονική εταιρεία του Ubuntu) λανσάρισε ένα crowdfunding για 32 εκατομμύρια δολάρια, αλλά απέτυχε να τα μαζέψει όλα, συλλέγοντας το ποσό των 12 εκατομμυρίων μέσα από την καμπάνια της.

Μετά την αποτυχημένη καμπάνια της για να μαζέψει όλο το ποσό, η Canonical ξεκίνησε νέα συνεργασία με ορισμένους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων για να λανσάρει το Ubuntu Phone της. Η ισπανική κατασκευάστρια εταιρεία bq έγινε η πρώτη εταιρεία που κυκλοφόρησε συσκευή με το Ubuntu Touch. Στην συνέχεια ακολούθησε τα ίδια βήματα και η κινέζικη κατασκευάστρια εταιρεία Meizu.

Δύο χρόνια και μερικά Ubuntu κινητά αργότερα, η Canonical επιτέλους αποφάσισε να σταματήσει το Mobile OS της. Ωστόσο, το UBPorts συνεχίζει να κρατάει το Ubuntu Touch ζωντανό. Με την υποστήριξη του UBPorts, το Ubuntu Touch έλαβε πρόσφατα και την OTA 9 ενημέρωση. Η λίστα με τις συσκευές που υποστηρίζουν το Ubuntu Touch μπορεί να βρεθεί εδώ.

7. /e/ (προηγουμένως γνωστό ως eelo)

/e/ (προηγουμένως γνωστό ως eelo)

Προηγουμένως γνωστό και ως eelo, το /e/ είναι ένα μη κερδοσκοπικό έργο που ξεκίνησε από τον προγραμματιστή του Mandrake Linux. Πρόκειται για μια Android διανομή και η ιδέα είναι να έχεις ένα λειτουργικό σύστημα ανοικτού-κώδικα το οποίο είναι ελευθερωμένο από την Google.

Το /e/ αντικαθιστά όλες τις υπηρεσίες της Google με τις δικές του υπηρεσίες και με μια υπόσχεση πως δεν θα σε παρακολουθήσει ή θα πουλήσει τα δεδομένα σου σε διαφημιστικές εταιρείες όπως η Google. Το /e/ βρίσκεται σε ενεργή ανάπτυξη και μπορεί να εγκατασταθεί ήδη σε μια μεγάλη γκάμα από συσκευές διαφόρων εταιριών. Μπορείς ακόμα να αγοράσεις διάφορες συσκευές από γνωστές εταιρείες που τρέχουν ως λειτουργικό σύστημα το /e/, και αυτός είναι ένας από τους καλύτερους τρόπους για να υποστηρίξεις την ανάπτυξη του project.

LineageOS και Replicant (ανοικτού-κώδικα Android διανομές)

LineageOS

Τόσο το LineageOS όσο και το Replicant είναι ανοικτού-κώδικα Android διανομές. Με άλλα λόγια, μπορείς να τα αποκαλέσεις και ως custom ROMs.

Το LineageOS δημιουργήθηκε μετά το – αρκετά πιο διαδεδομένα και γνωστό – κλείσιμο του CyanogenMod. Το LineageOS είναι ουσιαστικά ένα fork του CyanogenMod.

Αν και το Replicant ιδρύθηκε το 2010 από μερικά γκρουπ που παρείχαν δωρεάν λογισμικά, πλέον χρησιμοποιεί τον κώδικα του LineageOS ως βάση. Μπορείς να δεις την λίστα με τις συσκευές που υποστηρίζονται από το Replicant εδώ.

Firefox OS [Δεν υπάρχει πλέον]

Firefox OS

Θα αναφέρουμε το Firefox OS για λόγους ευγένειας προς την Mozilla, η οποία έχει καταφέρει να δημιουργήσει ορισμένα πολύ διαδεδομένα και έμπιστα λογισμικά και υπηρεσίες. Το Firefox OS λοιπόν ήταν ένα ανοικτού-κώδικα project από την Mozilla, την εταιρεία δηλαδή που έφτιαξε τον περιηγητή (browser) Mozilla Firefox. Το λειτουργικό σύστημα κατάφερε γρήγορα να δημιουργήσει μια μεγάλη τάση σε ένα μεγάλο κοινό, και κυρίως όταν η εταιρεία ανακοίνωσε πως τα smarphones που έτρεχαν το Firefox OS θα κόστιζαν από 25 δολάρια. Στόχος ήταν να εστιάσουν σε συγκεκριμένες ιδανικές αγορές, όπως την Βραζιλιάνικη και Ινδική αγορά.

Δυστυχώς, ωστόσο, ακόμα και το χαμηλό κόστος των συσκευών δεν μπόρεσε να κάνει το Firefox OS το Raspberry Pi των κινητών, και όπως το Tizen, έτσι και το Firefox OS δεν κατάφερε να κερδίσει στον πόλεμο των ZTE συσκευών. Η Mozilla σχεδιάζει να αλλάξει τον εστιασμό της από τις οικονομικές συσκευές και να εστιάσει στην εμπειρία του χρήστη.

Ποιο είναι το αγαπημένου σου mobile λειτουργικό σύστημα;

Έως και πριν λίγα χρόνια πιστεύαμε πως το Android δεν θα παραμείνει στην κορυφή, πως ένα άλλο λειτουργικό σύστημα θα πάρει την πρωτιά στην παγκόσμια αγορά των mobile λειτουργικών συστήματος, αλλά η Google συνεχίζει να είναι η κορυφαία εταιρεία στον mobile χώρο. Κάποιοι μάλιστα θα πίστευαν πως τα Windows Phone θα ξεπεράσουν το Android, αλλά δυστυχώς και αυτά με την σειρά τους απέτυχαν.

Ποιο mobile λειτουργικό σύστημα θεωρείς πως είναι η καλύτερη εναλλακτική του Android και του iOS και γιατί; Θεωρείς πως θα υπάρξει κάποια εταιρεία που θα βγάλει καλύτερο λειτουργικό σύστημα από το Android και το iOS και θα πάρει την πρωτιά στο μέλλον; Θα χαρούμε να ακούσουμε τις απόψεις σου στα σχόλια στο τέλος του άρθρου.

Πηγή [featured] φωτογραφίας: Mozilla in Europe / Flickr.

πηγή

και εδώ βρήκα  μερικές απαντήσεις για τη διαφορά android linux

Αυτή η απάντηση θα φανεί πραγματικά.

Υποθέτω ότι είστε εξοικειωμένοι με ορισμένους βασικούς όρους που χρησιμοποιούνται στην επιστήμη των υπολογιστών. Ορίστε λοιπόν.

Το Android μπορεί να βασίζεται σε Linux, αλλά δεν βασίζεται στον τύπο του συστήματος Linux που μπορεί να έχετε χρησιμοποιήσει στον υπολογιστή σας. Δεν μπορείτε να εκτελέσετε εφαρμογές Android σε τυπικές διανομές Linux και δεν μπορείτε να εκτελέσετε τα προγράμματα Linux που γνωρίζετε με το Android.

Το Linux αποτελεί το βασικό μέρος του Android, αλλά η Google δεν έχει προσθέσει όλο το τυπικό λογισμικό και βιβλιοθήκες που θα βρείτε σε μια διανομή Linux όπως το Ubuntu. Αυτό κάνει όλη τη διαφορά.

Η μεγάλη διαφορά εδώ έρχεται σε αυτό που εννοούμε με το Linux. Οι άνθρωποι χρησιμοποιούν τον όρο «Linux» για να σημαίνουν πολλά διαφορετικά πράγματα. Στο πιο βασικό του, το Linux σημαίνει τον πυρήνα του Linux. Ένας πυρήνας είναι το βασικό μέρος οποιουδήποτε λειτουργικού συστήματος.

Αναφερόμαστε επίσης σε διανομές Linux ως απλά «Linux». Ωστόσο, το Linuxdistros δεν είναι απλώς πυρήνες Linux. Περιέχουν πολλά άλλα κομμάτια λογισμικού, όπως τα βοηθητικά προγράμματα κελύφους GNU, διακομιστή γραφικών Xorg, επιφάνεια εργασίας GNOME, πρόγραμμα περιήγησης ιστού Firefox και ούτω καθεξής. Γι 'αυτό ορισμένοι πιστεύουν ότι ο όρος GNU / Linux πρέπει να χρησιμοποιείται για "Διανομές Linux" όπως το Ubuntu, το Mint, το Debian, το Fedora, το Arch, το openSUSE και άλλα.

Το Android χρησιμοποιεί τον πυρήνα Linux κάτω από την κουκούλα. Επειδή το Linux είναι ανοιχτού κώδικα, οι προγραμματιστές Android της Google θα μπορούσαν να τροποποιήσουν τον πυρήνα Linux για να ταιριάζουν στις ανάγκες τους. Το Linux δίνει στους προγραμματιστές Android έναν προκατασκευασμένο, ήδη διατηρημένο πυρήνα λειτουργικού συστήματος για να ξεκινήσουν έτσι ώστε να μην χρειάζεται να γράψουν τον δικό τους πυρήνα. Αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο δημιουργούνται πολλές διαφορετικές συσκευές - για παράδειγμα, το PlayStation 4 χρησιμοποιεί τον πυρήνα BSD δωρεάν ανοιχτού κώδικα, ενώ το Xbox One χρησιμοποιεί τον πυρήνα των Windows NT που βρίσκεται σε σύγχρονες εκδόσεις των Windows.

Θα δείτε ακόμη και την έκδοση του πυρήνα του Linux να εκτελείται στη συσκευή σας στο About phone ή About tablet στις Ρυθμίσεις του Android.

Αυτή είναι η ενότητα σχετικά με το τηλέφωνό μου. Η σημείωση Xiaomi Redmi 3.

Υπάρχει κάποια συζήτηση σχετικά με το αν το Android χαρακτηρίζεται ως "διανομή Linux". Χρησιμοποιεί τον πυρήνα Linux και άλλο λογισμικό, αλλά δεν περιλαμβάνει μεγάλο μέρος του λογισμικού που συνήθως περιλαμβάνουν οι διανομές Linux.

Όταν εκκινείτε μια συσκευή Android, ο πυρήνας του Linux φορτώνεται ακριβώς όπως θα έκανε σε μια διανομή Linux. Ωστόσο, μεγάλο μέρος του άλλου λογισμικού είναι διαφορετικό. Το Android δεν περιλαμβάνει τη βιβλιοθήκη GNU C (glibc) που χρησιμοποιείται σε τυπικές διανομές Linux, ούτε περιλαμβάνει όλες τις βιβλιοθήκες GNU που θα βρείτε σε μια τυπική διανομή Linux. Επίσης, δεν περιλαμβάνει διακομιστή X όπως το Xorg, επομένως δεν μπορείτε να εκτελέσετε τυπικές εφαρμογές γραφικών Linux.

Αντί να εκτελεί τυπικές εφαρμογές Linux, το Android χρησιμοποιεί την εικονική μηχανή Dalvik για την ουσιαστική εκτέλεση εφαρμογών γραμμένων σε Java. Αυτές οι εφαρμογές στοχεύουν σε συσκευές Android και οι διεπαφές προγραμματισμού εφαρμογών (API) που παρέχει το Android αντί να στοχεύονται στο Linux γενικά.

Το Android δεν περιλαμβάνει διακομιστή γραφικών X ή όλες τις τυπικές βιβλιοθήκες GNU, δεν μπορείτε απλά να εκτελέσετε εφαρμογές Linux σε Android. Πρέπει να εκτελέσετε εφαρμογές γραμμένες ειδικά για Android.

Το Android έχει ένα κέλυφος όπως αυτό που θα βρείτε στο Linux. Δεν υπάρχει τρόπος πρόσβασης σε αυτό εκτός συσκευασίας, αλλά μπορείτε να εγκαταστήσετε μια εφαρμογή όπως το Android Terminal Emulator για να αποκτήσετε πρόσβαση σε αυτό το τερματικό περιβάλλον.

Από προεπιλογή, δεν μπορείτε να κάνετε πολλά εδώ. Το τερματικό θα εξακολουθεί να λειτουργεί σε περιορισμένο περιβάλλον, επομένως δεν μπορείτε να αποκτήσετε ένα πλήρες ριζικό κέλυφος χωρίς να κάνετε root τη συσκευή σας Android. Πολλές τυπικές εντολές που ίσως χρειαστείτε δεν είναι διαθέσιμες - γι 'αυτό τα άτομα που κάνουν root τη συσκευή τους εγκαθιστούν γενικά την εφαρμογή BusyBox, η οποία εγκαθιστά πολλά βοηθητικά προγράμματα γραμμής εντολών. Αυτά τα βοηθητικά προγράμματα χρησιμοποιούνται από εφαρμογές για να κάνουν πράγματα με την πρόσβαση root τους.

Το Linux δεν περιλαμβάνει την εικονική μηχανή Dalvik, επομένως δεν μπορεί να εκτελέσει εφαρμογές Android. Η εικονική μηχανή Dalvik και όλα τα άλλα λογισμικά του Android δεν μπορούν απλώς να μεταφερθούν σε έναν επιτραπέζιο υπολογιστή Linux - θα πρέπει να κάνετε περισσότερη δουλειά για να κάνετε τις εφαρμογές Android να εξάγονται σε ένα παράθυρο σε μια τυπική επιφάνεια εργασίας μέσω του Xorg, για παράδειγμα. Θεωρητικά, με αρκετή δουλειά, οι προγραμματιστές θα μπορούσαν να κάνουν το Dalvik να τρέχει σε επιτραπέζιο Linux, ώστε οι χρήστες επιτραπέζιων Linux να μπορούν να εκτελούν εφαρμογές Android στους επιτραπέζιους υπολογιστές τους. Το πλέον αδρανοποιημένο προϊόν Ubuntu για Android προσπάθησε να κάνει κάτι τέτοιο, ενσωματώνοντας το Ubuntu και το Android σε ένα τηλέφωνο και επιτρέποντας σε αυτές τις εφαρμογές Android να εκτελούνται στην επιφάνεια εργασίας του Ubuntu.

Το BlueStacks και άλλοι εξομοιωτές εφαρμογών Android προσπαθούν να το κάνουν αυτό για Windows και Mac. Εκτελούν Android σε εικονικό υλικό σε μια εικονική μηχανή, επιτρέποντάς τους να εκτελούν εφαρμογές Android - με ποινή απόδοσης - στην επιφάνεια εργασίας σας. Ωστόσο, αυτές οι λύσεις δεν έχουν αποδειχθεί πολύ δημοφιλείς.

Το Chrome OS της Google βασίζεται επίσης σε Linux. Όπως το Android, το Chrome OS δεν παρέχει ένα τυπικό σύστημα παραθύρων X, επομένως οι τυπικές εφαρμογές Linux δεν μπορούν να εκτελεστούν σε Chrome OS. Σε αντίθεση με το Android, το Chrome OS είναι πιο κοντά στις τυπικές διανομές Linux για επιτραπέζιους υπολογιστές, ώστε να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία προγραμματιστή για να εγκαταστήσετε το λογισμικό επιτραπέζιου Linux που λείπει.

 

 

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...