Προς το περιεχόμενο

Κινητο με λειτουργικό linux


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, optimerious είπε

θα μπορέσουμε να κάνουμε την δουλειά μας με ένα απο αυτά ;

Αναλογως ποια θα ειναι αυτη η δουλεια. Αν ειναι να παιξουμε και να πειραματιστουμε , ισως με καποια απο αυτα ναι. Αν ειναι να κανουμε σοβαρη χρηση κινητου , μαλλον οχι.

Για μενα ενα λειτουργικο κρινεται απο πολλους παραγοντες , αλλα κυριως απο την διαθεσιμοτητα εφαρμογων. Αν ολα τα λειτουργικα των τηλεφωνων του αρθρου πες οτι ερθουν σε καλο επιπεδο χρησης , εχουν εφαρμογες ? Μην μου πεις , οκ ubuntu touch , θα παρουμε εφαρμογες απο το κανονικο ubuntu .. θα ειναι συμβατες. Θα ειναι , αλλα δεν θα ειναι σχεδιασμενες για κινητα τηλεφωνα.
Τα windows mobile απετυχαν κυριως γιατι δεν υπηρχαν εφαρμογες. Και καποιες απο τις βασικες που υπηρχαν δεν ηταν καλογραμμενες. H huawei περιμενει να προσελκυσει προγραμματιστες και εφαρμογες στο AppGallery της πριν ριξει στην αγορα το HarmonyOS . Δεν γινεται να χτυπησεις το Ανδροιδ με υποδυεστερες ή λιγοτερες διαθεσιμες εφαρμογες.
Γιατι ωραια τα φρου φρου και τα αρωματα και τα tiles του windows mobile , αλλα στο τελος της ημερας θα κατσεις να κανεις δουλεια με το κινητο σου . Αν δεν μπορεις να την κανεις ... neeeext.

Μπορει να ειναι απλοικο αυτο που θα γραψω , μιας και δεν ειμαι προγραμματιστης ή σχετικος με αυτα , αλλα μιας και ο κωδικας του ανδροιδ ειναι ανοιχτος , γιατι δεν τον παιρνουν να τον πειραξουν και να βγαλουν κατι καλυτερο και ανωτερο ? Ετοιμο λειτουργικο ειναι , με ετοιμες διαθεσιμες εφαρμογες. Γιατι παλευουν να φερουν αλλα λειτουργικα στο προσκηνιο ?Τι καλυτερο / περισσοτερο εχουν να προσφερουν σε σχεση με τον ανταγωνισμο ?
Καλως ή κακως το ανδροιδ (περα απο το ios) , επικρατει στα κινητα. Και εχει ανοιχτο κωδικα. Δηλαδη , ενα και ενα κανουν δυο. Παρε τον κωδικα και ξεφτιλισε την google με το ιδιο της το προιον...τοσο απλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αναλογως ποια θα ειναι αυτη η δουλεια. Αν ειναι να παιξουμε και να πειραματιστουμε , ισως με καποια απο αυτα ναι. Αν ειναι να κανουμε σοβαρη χρηση κινητου , μαλλον οχι.

με το κινητό τηλέφωνο πέραν της χρήσης του  σαν τηλέφωνο τι δουλειά  άλλη κάνεις ;

 

 

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimerious είπε

με το κινητό τηλέφωνο πέραν της χρήσης του  σαν τηλέφωνο τι δουλειά  άλλη κάνεις ;

Σερφαρω στο ιντερνετ , βλεπω εμαιλς , ακουω μουσικη , τσεκαρω e-banking , τσεκαρω τον χαρτη ( gps) οταν ειναι να παω καπου που δεν ξερω το μερος , βλεπω 3δ τσοντες με το cardboard που εχω , φωτογραφιζω την γειτονισσα οταν μπαινει στο μπανιο , βαζω ευρω στο vodafone app για να εχω data να τραβαω κανα speedtest να χαιρομαι , skype/viber , τσεκαρω ebay/aliexpress app για την εξελιξη των παραγγελιων μου. Α παιρνω και κανα τηλεφωνο οταν εχω χρονο ομιλιας ... και κανα sms ξερεις του στυλ "γεια ρε αλανια , εχω free sms , θα σας πρηξω τα @@ τωρα"...
Και δεν θεωρω οτι κανω πολλα με το κινητο μου εγω...σκεψου αλλοι. Φανταζομαι οτι η ερωτηση σου ηταν τρολλ-ο-ερωτηση ετσι ? Δεν νομιζω να ρωτησες στα σοβαρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mphxths είπε

Σερφαρω στο ιντερνετ , βλεπω εμαιλς , ακουω μουσικη , τσεκαρω e-banking , τσεκαρω τον χαρτη ( gps) οταν ειναι να παω καπου που δεν ξερω το μερος , βλεπω 3δ τσοντες με το cardboard που εχω , φωτογραφιζω την γειτονισσα οταν μπαινει στο μπανιο , βαζω ευρω στο vodafone app για να εχω data να τραβαω κανα speedtest να χαιρομαι , skype/viber , τσεκαρω ebay/aliexpress app για την εξελιξη των παραγγελιων μου. Α παιρνω και κανα τηλεφωνο οταν εχω χρονο ομιλιας ... και κανα sms ξερεις του στυλ "γεια ρε αλανια , εχω free sms , θα σας πρηξω τα @@ τωρα"...
Και δεν θεωρω οτι κανω πολλα με το κινητο μου εγω...σκεψου αλλοι. Φανταζομαι οτι η ερωτηση σου ηταν τρολλ-ο-ερωτηση ετσι ? Δεν νομιζω να ρωτησες στα σοβαρα ...

όχι κανονική ερώτηση είναι  , προσωπικά σοβαρή δουλειά  μονο απο λαπτοπ-desktop την κάνω, απο το κινητό μου , λόγο της δουλειάς πρέπει να μιλάω, πολύ οπότε δεν το χρησιμοποιώ πέρα απο τηλ για να  κρατάει η μπαταρία πολύ παραπάνω , , όλα τα υπόλοιπα που περιέγραψες ,τα κάνω με πολύ μεγαλύτερη  ευκολία με ενα  λαπτοπ ή desktop -

 

,

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, optimerious είπε

όχι κανονική ερώτηση είναι  , προσωπικά σοβαρή δουλειά  μονο απο λαπτοπ-desktop την κάνω, απο το κινητό μου , λόγο της δουλειάς πρέπει να μιλάω, πολύ οπότε δεν το χρησιμοποιώ πέρα απο τηλ για να  κρατάει η μπαταρία πολύ παραπάνω , , όλα τα υπόλοιπα που περιέγραψες ,τα κάνω με πολύ μεγαλύτερη  ευκολία με ενα  λαπτοπ ή desktop -

,

Kαι εγω. Αλλα οταν δεν ειμαι μπροστα στο πισι τι θα κανω ? Ειδικα καποια απο αυτα που περιεγραψα γινονται μονο σε κινητο. Καποτε με εναν φιλο μου καναμε hosting κατι σελιδες. Ενα βραδυ ημασταν εξω και τα πιναμε και μας πηρε πελατης να μας πει οτι κατι δεν επαιζε στην σελιδα του. Μπηκαμε απο το κινητο μου με ssh στον σερβερ και διορθωσαμε την βλαβη επιτοπου. 
Ξερω , προσωπικο παραδειγμα , που δεν σου αρεσει , απλα θελω να δειξω οτι πλεον τα smartphones ειναι μικροι υπολογιστες.
Πολλες φορες ειμαι εκτος σπιτιου , σε σπιτι/δουλειες με φιλους και εχω wifi , οποτε εχω το κινητο σαν Η/Υ . Δεν θα κατσω να πληρωσω εφορια με το app της τραπεζα...δεν βολευομαι απο το κινητο. Δεν νοιωθω ανετα**. Αλλα πολλες αλλες δουλειες θα τις κανω ...

** Αν ειχα κινητο με μεγαλυτερη οθονη , ισως και να ενοιωθα ;) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, mphxths είπε

Kαι εγω. Αλλα οταν δεν ειμαι μπροστα στο πισι τι θα κανω ? ειδικα καποια απο αυτα που περιεγραψα γινονται μονο σε κινητο. Καποτε με εναν φιλο μου καναμε hosting κατι σελιδες. Ενα βραδυ ημασταν εξω και τα πιναμε και μας πηρε πελατης να μας πει οτι κατι δεν επαιζε στην σελιδα του. Μπηκαμε απο το κινητο μου με ssh στον σερβερ και διορθωσαμε την βλαβη επιτοπου.

μου αρέσει που λές (προσωπικό παράδειγμα που δεν σου αρέσει) χαχαχα, 😆γιατί να μην μου αρέσει  , δική σου εμπειρία είναι, η οποία και σε ικανοποίησε που επετεύχθη ο σκοπός σου  ,απο την δική μου προσωπική εμπειρία είναι ότι απο το κινητό δεν μπόρεσα ποτέ να κάνω κάτι της προκοπής ή καλύτερα δεν χρειάστηκε ούτε σαν προαιρετική εργασία   ,  μόνο την πλάκα που έχει που συνδέεις τις κάμερες και να τις βλέπεις μεσα απο  μικροεφαρμογή , ή σύνδεση με το drone  κτλπ  αλλα όπως είπες πειραματισμοί και παιχνίδια , οχι κάτι σοβαρό.

η ιδέα ότι το τηλέφωνο μου είναι συσκευή  Η/Υ δεν με κολακεύει ιδιαίτερα το θεωρώ ανούσιο  και σπατάλη φαιάς ουσίας,  τη στιγμή που μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου πολύ ποιο εύκολα με είδει υπάρχουσες συσκευές laptop-desktop της οποίες τείνουν να τις καταστρέψουν μονο και μόνο αναβαθμίζοντας αυτές   , είμαι φαν του simple , όπως και το ανέκδοτο με τους Αμερικάνους και τους Ρώσους , οι μεν ξόδεψαν μία περιουσία  για να γράφουν με στυλό  στο φεγγάρι , ενώ οι δε έγραφαν είδη  απλά με μολύβι ... δεν είμαι φαν της δημιουργημένης ανάγκης, είμαι φαν  της εβρεσης τεχνολογικής λύσης πραγματικής ανάγκης ....

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, optimerious είπε

ή σύνδεση με το drone

Αυτο που το βαζεις ? Πριν μερικα χρονια , ειχαμε αναλαβει με εναν φιλο μου , να κανουμε 3δ μακετα την παλια πολη της Κερκυρας. Επρεπε λοιπον να κανουμε το 3δ μοντελο της παλιας πολης για αρχη. Αγορασαμε drone ,πηγαμε ενα 2ημερο κερκυρα και σκαναραμε την πολη με το drone. Πως θα χειριζομασταν το drone...κινητο....
Καποιοι παιζουν κοντρες με τα drones και farmville με το κινητο τους , αλλοι κανουν δουλεια. Ακομα ενα προσωπικο παραδειγμα ;)
 

12 λεπτά πριν, optimerious είπε

η ιδέα ότι το τηλέφωνο μου είναι συσκευή  Η/Υ δεν με κολακεύει ιδιαίτερα το θεωρώ ανούσιο  και σπατάλη φαιάς ουσίας,  τη στιγμή που μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου πολύ ποιο εύκολα με είδει υπάρχουσες συσκευές laptop-desktop

Το να μπορεις να εχεις εναν υπολογιστη συνεχως μαζι σου σαν ιδεα με εξιταρει. Δεν περιοριζεσαι στο να βρισκεσαι σε ενα δωματιο για να κανεις την δουλεια σου σε επιτραπεζιο Η/Υ. Ειναι μεγαλη υποθεση κατι τετοιο. Γενικως το μελλον ειναι στις μικρες συσκευες ( desktop --> laptop ---> smartphones ) που θα μπορουν να τα κανουν ολα (samsung - dex station σκεψου). Και με τα ολα εννοω εργασιες καθημερινης φυσης και οχι εξιδεικευμενες που απαιτουν μεγαλη υπολογιστικη ισχυ.
Βεβαια οφειλω να ομολογησω οτι ακομα δεν βολευομαι να δουλευω πολυ στο κινητο ...θεωρω οτι το μεγεθος ειναι σαν φυλακη...αλλα εχω κινητο με 5.8 ιντσες οθονη...αν ειχα καποιο με μεγαλυτερη ισως και να ενοιωθα διαφορετικα.

ΥΓ : Σκεψου οτι τα oculus quest  1/2 ( vr masks) , φορανε snapdragon επεξεργαστη. Και τρεχουν αξιοπρεπεστατα vr εφαρμογες/παιχνιδια με αυτον. 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Βεβαια οφειλω να ομολογησω οτι ακομα δεν βολευομαι να δουλευω πολυ στο κινητο ...θεωρω οτι το μεγεθος ειναι σαν φυλακη...αλλα εχω κινητο με 5.8 ιντσες οθονη...αν ειχα καποιο με μεγαλυτερη ισως και να ενοιωθα διαφορετικα.

εμμ εδώ είναι 'οτι εαν αυξηθούν τα μεγέθη ποιο το νόημα !!!! εχω το netbook -laptop😉  , ποιο το νόημα αυτών των συσκευών  ,όπως και να έχει ,όπως βολεύεται ο καθένας 🙃 ,

ΥΓ:αρκεί όμως το βόλεμα του καθενός να μην γίνει ξεβολεμα του άλλου😉

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αγόρασε φίλος, μετά κόπων, και έχει ξετρελαθεί. Φαίνεται πως ετοιμάζουν δυνατά πράγματα για το μέλλον πάνω του. Στην τελευταία μας επικοινωνία προ ολίγων μηνών είχε πει πως λείπει υποστήριξη για social media apps (μέχρι τότε). Γενικά ήταν πολύ ευχαριστημένος και δεν το είχε μετανιώσει καθόλου.

 

 

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, optimerious είπε

με το κινητό τηλέφωνο πέραν της χρήσης του  σαν τηλέφωνο τι δουλειά  άλλη κάνεις ;

τότε γιατί θες κάτι αλλο απο ένα απλό τηλέφωνο και ψάχνεις για smartphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hk2004gr είπε

πως λείπει υποστήριξη για social media apps

Ενω apps για αλλα πραγματα υπαρχουν ε ? π.χ. ebanking ας πουμε ...ουτε καν.
Ολα αυτα ειναι προτζεκτς που δειχνουν οτι μια λινουξ διανομη μπορει να δουλεψει σε κινητο τηλεφωνο , αρα ξερετε τι ? δεν εχουμε αναγκη το ανδροιδ και το ios.
Απεχουν πολυ ομως ωστε να ειναι πληρως λειτουργικα ως προς τις αναγκες που πρεπει να καλυπτουν ως "smartphones".

Τελος , προτιμοτερο ειναι να πουν , οτι χρειαζονται χρηματοδοτηση για να εξελιξουν το προτζεκτ τους παρα να ζητανε αυτες και αυτες τις τιμες για hardware της προηγουμενης δεκαετιας. 
Χτυπαει καπως ασχημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

τότε γιατί θες κάτι αλλο απο ένα απλό τηλέφωνο και ψάχνεις για smartphone?

μου αρέσει η ποικιλία,  για να πειραματίζομαι  και να παιζω  🙂

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν το θες δηλαδή μονο για τηλέφωνα;

αν γίνονταν να χωρίσουνε μεταξύ τους ακόμα καλύτερα 🙂

ΥΓ: μόνο για τηλέφωνο το θέλω , το άλλο για παιχνίδι !!!!

ΥΓ2: αλλά επειδή δεν γίνεται αυτό, απο ότι φαίνεται, διαλέγεις με ποιο θα κάνεις τη δουλειά σου και  με ποιο θα παίζεις 🙃

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...