Προς το περιεχόμενο

Κινητο με λειτουργικό linux


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Οι απαντησεις σου με οδηγουν να σου απαντησω κυνικα. Ως τελικος καταναλωτης[...]

Καλά κάνεις και ενδιαφέρεσαι για την τσέπη σου αλλά η διαφωνία μου δεν ήταν επί αυτού. Ήταν για το «εκτός τόπου και χρόνου». Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι τα πραγματικά κόστη παραγωγής τέτοιων συσκευών είναι αυτά που βλέπουμε. Είναι λάθος να κάνουμε συγκρίσεις ανόμοιων καταστάσεων γιατί εκτός από καταναλωτές είμαστε και νοήμονα όντα. Καλώς ή κακώς, το οικονομικό μας σύστημα έχει παραθυράκια ώστε οι «μεγάλοι» να ρίχνουν τα κόστη, με θεμιτούς ή αθέμιτους τρόπους.

Συνεπώς, θα μπορούσες ενδεχομένως να πεις «είναι πολύ ακριβό για το πορτοφόλι μου». Όταν όμως λες «τιμές εκτός τόπου και χρόνου», έμμεσα ψέγεις το όποιο εγχείρημα, που δεν απευθύνεται καν στο ίδιο αγοραστικό κοινό και φυσικά δε μπορεί με τίποτα να ανταγωνιστεί τους «μεγάλους». Μπορεί να μη σε ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες αλλά ίσως θα ήταν καλό να αρχίσουν να σε ενδιαφέρουν, ακόμα κι αν δε σκοπεύεις να αγοράσεις το προϊόν. Τέτοια εγχειρήματα αφορούν και το δικό σου καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iusegentoobtw είπε

έμμεσα ψέγεις το όποιο εγχείρημα, που δεν απευθύνεται καν στο ίδιο αγοραστικό κοινό και φυσικά δε μπορεί με τίποτα να ανταγωνιστεί τους «μεγάλους».

  

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Μονο για κατι πορωμενους hardcore open free / FSF / linux gurus ειναι κατι τετοια , που η επιλογη του κινητου θα γινει με βαση το λειτουργικο και απολυτως τιποτα αλλο.

Nα πεις οτι δεν το εγραψα... το εγραψα. Αν ανηκει καποιος σε αυτους που περιγραφω , το "αγοραστικο κοινο" που αναφερεις και συ , φυσικα το παιρνεις με κλειστα τα ματια και δεν σχολιαζεις καν την τιμη.
Αν δεν ανηκει καποιος σε αυτην την κατηγορια αγοραστων , κρινει την τιμη/specs/κλπ συμφωνα με τον ανταγωνισμο και επιλεγει τι θα κανει. Τοσο απλα. Κοινως , ειτε το βλεπεις ως παιχνιδακι να παιζεις με τα προτζεκτς που το αφορουν , ειτε το βλεπεις σαν κινητο τηλεφωνο και το κρινεις και συγκρινεις ως τετοιο.
Μεχρι να μεταφερθουμε σε καποια παραλληλη πραγματικοτητα τυπου Σταρ Τρεκ οπου θα εχουμε ολοι μας απο εναν (τουλαχιστον) replicator στο σπιτι μας , το οικονομικο συστημα στον πλανητη Γη ειναι το καπιταλιστικο και με αυτο το δεδομενο πρεπει να κρινουμε τις καταστασεις. Τα υπολοιπα ειναι φιλοσοφικες κουβεντες για το ταξιδι στην αλλη πραγματικοτητα που ελεγα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, jim_p είπε

Το xda θα βγαλει δικο του κινητο με lineage os ή ubuntu touch. 600$ για οποιον ενδιαφερεται :P
https://www.xda-developers.com/pro1-x

είχα δει ενα καινούργιο ανταγωνιστή της iphone το YotaPhone με ανδροειδές λειτουργικό πριν απο καιρό -και αυτο όταν βγήκε πάνω κάτω εκεί ήταν -  μάλλον η ταρίφα   είναι αυτή 600$ Ε £ , 🙃 αρα και ο Θανασακης της γειτονιάς εαν βγάλει κινητό λογικά τόσο θα το πουλάει ασχέτως Λειτουργικού Συστήματος🙂
 

4 ώρες πριν, mphxths είπε

Εγω εχω αποδεχτει πλεον οτι εγω και τα λεφτα δεν προκειται να συναντηθουμε ποτε. :)

Εσύ και ο Κωνσταντίνου απο το ξύπνα Βασίλη χααχαχα😂 (δεν ξέρω αν τη γνωρίζεται γιατι είναι παλιά ταινία )

 

 

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, optimerious είπε

Εσύ και ο Κωνσταντίνου απο το ξύπνα Βασίλη χααχαχα😂 (δεν ξέρω αν τη γνωρίζεται γιατι είναι παλιά ταινία )

Ενω εγω ειμαι ξεπεταρουδι ε ? :) Κοιτα αμα μου κατσει κανα λαχειο που δεν παιρνω , ικανο με εχω να λαλησω και εγω... αλλα μπα. Λεφτα να μου ριξεις πανω μου θα κανουν στροφη και θα με αποφυγουν ρε.  Οπως σε αυτην την ταινια , που βαραγανε σφαιρες και κανανε στροφες στον αερα ... ετσι...θα μου πετανε "τουβλα" με ευρω και θα με αποφευγουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mphxths είπε

Nα πεις οτι δεν το εγραψα... το εγραψα. Αν ανηκει καποιος σε αυτους που περιγραφω , το "αγοραστικο κοινο" που αναφερεις και συ , φυσικα το παιρνεις με κλειστα τα ματια και δεν σχολιαζεις καν την τιμη.

Δηλαδή ένα smartphone με εναλλακτικό OS από τα δύο κυρίαρχα απευθύνεται μόνο σε «πορωμενους hardcore open free / FSF / linux gurus»; Δεν αφορά κάποιον που ενδεχομένως δεν τον ικανοποιούν τα προαναφερθέντα λειτουργικά; Κάποιον που ίσως βάζει την ιδιωτικότητά του πάνω από από τις τρέντι apps; Αν δηλαδή, για τον οποιονδήποτε λόγο, κάποιος δε θέλει Android/iOS, είναι εξ ορισμού «πορωμένος»; Δε βλέπεις τίποτα λανθασμένο σε αυτόν τον τρόπο σκέψης;

36 λεπτά πριν, mphxths είπε

ειτε το βλεπεις σαν κινητο τηλεφωνο και το κρινεις και συγκρινεις ως τετοιο

Ένα κινητό τηλέφωνο πρέπει να μπορεί να μετακινηθεί και να πραγματοποιεί κλήσεις. Αυτά τα καλύπτει και το τελευταίο feature phone. Τα smartphones έχουν πάψει προ πολλού να είναι απλά κινητά τηλέφωνα. Καθόλου τυχαία, δε, πλειάδα καταναλωτών αγοράζουν καθημερινά συσκευές με υπερεπαρκή specs και features που δε θα αξιοποιήσουν/χρησιμοποιήσουν ποτέ, ενώ καλύπτει απόλυτα τις πραγματικές τους ανάγκες η προηγούμενη συσκευή που είχαν. Επίτρεψέ μου λοιπόν να διατηρώ τις αμφιβολίες μου ως προς την ορθότητα των κρίσεων και των συγκρίσεων που κάνουν, καθώς και για την «πραγματικότητα» που αντιλαμβάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Δηλαδή ένα smartphone με εναλλακτικό OS από τα δύο κυρίαρχα απευθύνεται μόνο σε «πορωμενους hardcore open free / FSF / linux gurus»;

Ναι.
 

3 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Δεν αφορά κάποιον που ενδεχομένως δεν τον ικανοποιούν τα προαναφερθέντα λειτουργικά;

Οχι. Πιο πληρες απο ios/android λειτουργικο σε κινητα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα. Αυτα τα "προτζεκτς" μονο λειτουργικα δεν ειναι στην τωρινη τους μορφη.
 

4 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Κάποιον που ίσως βάζει την ιδιωτικότητά του πάνω από από τις τρέντι apps;

Εννοεις καποιον που δεν εχει πισι. Ή εχει πισι χωρις "κλειστο" bios , χωρις parts στο μηχανημα του με "κλειστα" firmwares , χωρις κλειστο λειτουργικο , που τρεχει linux χωρις εγκατεστημενα firmwares πακετα (ξερεις εκεινα τα "κλειστα") , και τρεχει libre kernel . Ολα αυτα σε καποια διανομη στυλ TAILS που ειναι ο,τι πρεπει για ανωνυμια και ασφαλεια. Σωστα ? Για τετοιο ατομο μιλαμε ? Α και φυσικα αυτο το ατομο δεν χρησιμοποιει social media . Σωστα ? Και αφου βρουμε αυτο το ατομο εσυ θεωρεις οτι εχει πιθανοτητα να μην ανηκει στην κατηγορια που εγραψα πιο πριν , σωστα?
Δεν βλεπεις τιποτα λανθασμενο σε αυτον τον τροπο σκεψης ?
 

10 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Ένα κινητό τηλέφωνο πρέπει να μπορεί να μετακινηθεί και να πραγματοποιεί κλήσεις. Αυτά τα καλύπτει και το τελευταίο feature phone. Τα smartphones έχουν πάψει προ πολλού να είναι απλά κινητά τηλέφωνα.

Σωστα. Τα smartphones ειναι πλεον μικροι φορητοι υπολογιστες και ως τετοιοι επιλεγονται.
 

11 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Καθόλου τυχαία, δε, πλειάδα καταναλωτών αγοράζουν καθημερινά συσκευές με υπερεπαρκή specs και features που δε θα αξιοποιήσουν/χρησιμοποιήσουν ποτέ, ενώ καλύπτει απόλυτα τις πραγματικές τους ανάγκες η προηγούμενη συσκευή που είχαν.

Δηλαδη ας παρουμε για παραδειγμα δυο συσκευες . Η μια εχει nfc , η αλλη δεν εχει. Αυτη που εχει , κανει π.χ. 120 ευρω , η αλλη π.χ. 90ευρω. Πρεπει να παρω λοιπον νεο κινητο γιατι το παλιο εχει χαλασει/παει αργα/ειμαι γκατζετακιας/ο-λογος-ειναι-υποκειμενικος-ανα-ανθρωπο και εχω καταληξει σε αυτες τις 2 συσκευες. Τι θα σκεφτω? Χμμ το nfc δεν μου χρειαζεται , αρα ας παρω την φτηνη ? Οχι , ας παρω την ακριβη (σιγα την διαφορα) και ασε το nfc να υπαρχει ... ποτε δεν ξερεις. Με λιγα λογια καθε καταναλωτης τι κανει ? Κοιταει την τσεπη του , κοιταει τις αναγκες του (συμφωνω οι αναγκες ειναι λιγοτερες απο τα specs/features του κινητου που θα παρουν στο τελος) και τι λενε ? Τι ειναι το vfm ? Αυτη η συσκευη ..αυτη θα παρω. Ας εχει και 5 specs/features παραπανω...δεν πειραζει..ας υπαρχουν.
Τουλαχιστον αυτος ειναι ο "σωστος" τροπος επιλογης. Αν καποιος παιρνει χ,ψ μαρκα/μοντελο για flex/show off ή οποιονδηποτε αλλο λογο..οκ , σημεια των καιρων. Τι να κανουμε...
 

17 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Επίτρεψέ μου λοιπόν να διατηρώ τις αμφιβολίες μου ως προς την ορθότητα των κρίσεων και των συγκρίσεων που κάνουν, καθώς και για την «πραγματικότητα» που αντιλαμβάνονται.

Και εγω εχω τις αμφιβολιες μου. Οπως εχω τις αμφιβολιες οτι αυτος που σκεφτεται την ασφαλεια του μονο στο κινητο του και δεν την σκεφτεται σε χιλιους δυο αλλους τομεις δεν εχει ορθοτητα στην κριση του. Ναι οκ θα προστατεψουμε την ασφαλεια και την ιδιωτικοτητα μας οπου μπορουμε. Αλλα με μετρο και λογικη και με μια αποδοχη κατα καποιον τροπο οτι δεν μπορουμε να προστατευουμε απο ολες τις μεριες ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα. Αλλιως περνουμε τα βουνα . Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα και οι επαναστατικες άριες ειναι ανεδαφικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το συγκεκριμένο τηλεφωνάκι για το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση, είναι αρκετά καλό σε σχέση με κάτι άλλα τύπου Pinephone κτλ. Προσφέρει καλή RAM και συνολικό storage, συν την ιδιαιτερότητα με το πληκτρολόγιο το οποίο σαν concept είναι αρκετά ενδιαφέρον μήπως επανέλθει σε συσκευές.
Βασικό μεινέκτημα είναι η κάμερα έτσι όπως είδα τα σπεκς, νομίζω ο 835 δεν θα προβληματίσει στην λειτουργία. Φυσικά η τιμή είναι ακριβή και θα συμφωνίσω με τον @mphxths ότι θα το αγοράσουν άτομα τύπου fanboys. Λογικά και τα λειτουργικά τύπου ubuntu touch θα χρήζουν βελτίωσης οπότε για εμένα ένα κινητάκι όπως το Pinephone (έχει και κάτι άλλα) που τα αγοράζεις κοντά στα 200 δολάρια, είναι καλύτερο για να έχεις να παίζεις. Για τις τιμές στα 800+ ευρώ δεν υπάρχει καν συζήτηση.

Γενικά τα σύγχρονα smartphones, έχουν specs τα οποία είναι για τη μούρη και δεν τα έχεις απόλυτη ανάγκη για να έχεις μια καλή καθημερινή χρήση. Επίσης, προσωπικά ήμουν χρήστης των λεγόμενων mid range κινητών για χρόνια, αλλά λόγω δουλειάς μου έδωσαν ένα samsung note10 lite (πρώτη φορά samsung και θεωρητικά mid range της εταιρίας) το οποίο ναι μεν είναι πιο κάτω σε specs από το κανονικό Note αλλά έχει ένα κάρο περισσότερες λειτουργίες σε σχέση με ένα κινητό πιο απλό τις οποίες δεν έχω συνηθίσει να τις χρησιμοποιώ όπως πχ διάφορα gestures, πενάκι,  κτλ. Θέλω να καταλήξω πως όλα είναι και θέμα συνήθειας, για αυτό και κάποιοι δεν αλλάζουν τα iphone ασχέτως τιμής κτλ γιατί τους κάνει και έτσι συνήθισαν (ή αντίστροφα με android) και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, mphxths είπε

Δηλαδη ας παρουμε για παραδειγμα δυο συσκευες . Η μια εχει nfc , η αλλη δεν εχει. Αυτη που εχει , κανει π.χ. 120 ευρω , η αλλη π.χ. 90ευρω. Πρεπει να παρω λοιπον νεο κινητο γιατι το παλιο εχει χαλασει/παει αργα/ειμαι γκατζετακιας/ο-λογος-ειναι-υποκειμενικος-ανα-ανθρωπο και εχω καταληξει σε αυτες τις 2 συσκευες. Τι θα σκεφτω? Χμμ το nfc δεν μου χρειαζεται , αρα ας παρω την φτηνη ? Οχι , ας παρω την ακριβη (σιγα την διαφορα) και ασε το nfc να υπαρχει ... ποτε δεν ξερεις. Με λιγα λογια καθε καταναλωτης τι κανει ? Κοιταει την τσεπη του , κοιταει τις αναγκες του (συμφωνω οι αναγκες ειναι λιγοτερες απο τα specs/features του κινητου που θα παρουν στο τελος) και τι λενε ? Τι ειναι το vfm ? Αυτη η συσκευη ..αυτη θα παρω. Ας εχει και 5 specs/features παραπανω...δεν πειραζει..ας υπαρχουν.
Τουλαχιστον αυτος ειναι ο "σωστος" τροπος επιλογης. Αν καποιος παιρνει χ,ψ μαρκα/μοντελο για flex/show off ή οποιονδηποτε αλλο λογο..οκ , σημεια των καιρων. Τι να κανουμε...

Σωστός για ποιον; Εγώ πάντα παίρνω το φθηνότερο που με καλύπτει, χωρίς να νιώθω την ανάγκη να κάνω το future-proofing του "σιγά τη διαφορά" και να πάρω κάτι καλύτερο που δε θα αξιοποιήσω. Αυτό επειδή ξέρω ακριβώς τι χρειάζομαι. Και πάλι όμως, αν έλεγες χωρητικότητα δίσκου, θα συμφωνούσα, αλλά έπιασες το NFC. Αυτός κι αν είναι λάθος τρόπος επιλογής, γιατί με αυτή τη λογική μπορείς να ανεβάζεις λίγο-λίγο το budget επ' αόριστον με το να παίρνεις κάτι παραπάνω επειδή "ποτέ δεν ξέρεις". Η φάση είναι ότι είναι δημοφιλής αυτή η νοοτροπία, αλλά αυτό δε σημαίνει αυτόματα σωστή.

16 ώρες πριν, mphxths είπε

Εννοεις καποιον που δεν εχει πισι. Ή εχει πισι χωρις "κλειστο" bios , χωρις parts στο μηχανημα του με "κλειστα" firmwares , χωρις κλειστο λειτουργικο , που τρεχει linux χωρις εγκατεστημενα firmwares πακετα (ξερεις εκεινα τα "κλειστα") , και τρεχει libre kernel . Ολα αυτα σε καποια διανομη στυλ TAILS που ειναι ο,τι πρεπει για ανωνυμια και ασφαλεια. Σωστα ? Για τετοιο ατομο μιλαμε ? Α και φυσικα αυτο το ατομο δεν χρησιμοποιει social media . Σωστα ? Και αφου βρουμε αυτο το ατομο εσυ θεωρεις οτι εχει πιθανοτητα να μην ανηκει στην κατηγορια που εγραψα πιο πριν , σωστα?
Δεν βλεπεις τιποτα λανθασμενο σε αυτον τον τροπο σκεψης ?

Βασικά είπε άτομο που τον νοιάζει η ιδιωτικότητα, όχι για το Stallman. Όλοι νοιάζονται για την ιδιωτικότητα, ή έστω σχεδόν όλοι, αν χρησιμοποιήσεις το παράδειγμα της dickpic. Επίσης, η ιδιοτικώτητα δεν είναι ή 1 ή 0. Υπάρχουν πολλά βήματα ανάμεσα στο να μην κάνεις τίποτα και στο να γίνεσαι full Stallman. Αλλά εδώ ξεφεύγουμε πολύ από το θέμα.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2020 στις 10:07 ΜΜ, rhtoras είπε
 

 

Ναι βέβαια το container είναι μέρος ενός web server. Αλλά έχεις δικιο δεν διευκρίνισα.  Δεν είναι μόνο το μέγεθος αλλά και τα πολλά πλεονεκτήματα που έχει. Επίσης το ο,τι δεν έχει systemd και η ύπαρξη busybox και musl libc είναι ακόμα δυο πλεοενκτήματα. Δε θα έλεγα δηλαδή πως είναι πιο κοντά στη GNU φιλοσοφία (εργαλεία κ.λ.π) σε σχέση με το unix. Μεγάλη κουβέντα βέβαια. Πάντως το γεγονός πως το postmarket os βασίζεται εκεί είναι ελπιδοφόρο. Χρειαζόμαστε και τις ανεξάρτητες διανομές.

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω φίλε μου , γενικά βλέπω ότι γράφεις πράγματα που δείχνουν λίγο μπερδεμένα και κάπως έχεις κάνει κάποια σύνδεση στο μυαλό σου και την παρουσιάζεις ως σωστή .

Όπως και αυτό με τα bold το οποίο δεν ισχύει

Ξαναλέω φιλικά στο λέω , μήπως διαβάζεις γενικά πολλές πληροφορίες τώρα τελευταία και κάνεις λάθος συνδέσεις ? (όπως π.χ. και το opensource και το android που ανέφερε ο snowflake)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Ναι.

Λάθος.

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Οχι. Πιο πληρες απο ios/android λειτουργικο σε κινητα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα. Αυτα τα "προτζεκτς" μονο λειτουργικα δεν ειναι στην τωρινη τους μορφη.

Ακόμα ένα λάθος, γιατί η οπτική σου είναι μονοδιάστατη. Ένα λειτουργικό μπορεί να έχει 14356 features που δε χρειάζεσαι ή/και δε συμφωνείς με τον τρόπο που τα υλοποιεί. Αν δεν έχει το ένα που όντως χρειάζεσαι, δε σε καλύπτει. Αυτός είναι ο λόγος που δημιουργούνται συνεχώς custom Android ROMs, πολλές από τις οποίες δε βασίζονται καν στο AOSP, και επίσης αυτός είναι ο λόγος που προκύπτουν εναλλακτικά mobile OSes. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι συσκευές με έκδοση Android την οποία δε μπορούν να τρέξουν ικανοποιητικά αλλά και συσκευές με επαρκή specs για την επόμενη πενταετία, που όμως «αχρηστεύονται» τεχνητά (το γνωστό «planned obsolescence») και σταματούν να δέχονται ενημερώσεις στον ένα χρόνο.

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν βλεπεις τιποτα λανθασμενο σε αυτον τον τροπο σκεψης ?

Βλέπω ότι για εσένα κάποιος που ενδιαφέρεται για το πώς επηρεάζει την ιδιωτικότητά του μια συσκευή την οποία κουβαλάει πάνω του 24/7, είναι συνεχώς online και συνήθως έχει εφαρμογές (βλέπε messengers π.χ.) που δεν κλείνουν ποτέ, πρέπει να είναι οπωσδήποτε κλώνος του Stallman. Το κλειστό BIOS/firmware δε συνεπάγεται παραβίαση της ιδιωτικότητας και ένα PC μπορεί άνετα να λειτουργήσει χωρίς δικτύωση. Πολλοί τα χρησιμοποιούν για να κάνουν τη δουλειά τους έτσι. Ένα smartphone χωρίς σύνδεση σε κεραία όμως (όπως θα το ήθελε ένας Stallmaniac) είναι ουσιαστικά ένα glorified τούβλο. Άρα ναι, είναι και πάλι λανθασμένος ο τρόπος σκέψης σου.

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Τουλαχιστον αυτος ειναι ο "σωστος" τροπος επιλογης.

Ο σωστός τρόπος επιλογής είναι να πάρεις ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι και να αξιοποιήσεις τις δυνατότητές του στο έπακρο. Ούτε να έχεις features που δε χρειάζεσαι ούτε να σου λείπουν κάποια απαραίτητα. Τα «vfm», «high end/mid range» κλπ. είναι κατασκευάσματα του ίδιου συστήματος που σχεδιάζει την αχρήστευση της συσκευής σου για να σε αναγκάσει να αγοράσεις το επόμενο μοντέλο. Επίσης, κάποια features δεν αναφέρονται πουθενά και δεν κοστολογούνται. Για παράδειγμα, το ότι ένας κατασκευαστής σου επιτρέπει επίσημα να ξεκλειδώσεις τον bootloader και το τάδε μοντέλο υποστηρίζεται από custom ROMs που ενδεχομένως αξιοποιούν καλύτερα τα specs του από το μαμήσιο Android, για πολλούς είναι συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι μιας συσκευής με 8 κάμερες και Android 13, που όμως θα θεωρείται παρωχημένη και δε θα υποστηρίζεται μόλις έναν χρόνο μετά την αγορά της.

Γενικά μιλώντας, οι εναλλακτικές εμφανίζονται γιατί υφίστανται ανάγκες τις οποίες δεν καλύπτουν οι επικρατούσες λύσεις και είναι καλό να υπάρχουν ώστε να μην περιορίζονται οι επιλογές μας. Επίσης, είναι παράλογο να συγκρίνουμε ένα -οποιοδήποτε- προϊόν που πρωτομπαίνει στην αγορά με άλλα που έχουν καθιερωθεί. Δεν υφίστανται σημεία σύγκρισης και βέβαια το δίπολο τιμή/specs δεν είναι ακριβώς ορθό. Ακόμα και αν εστιάσουμε σε έναν γνωστό κατασκευαστή, αυτό που μας πουλάει ως «ακριβό» «high end» σήμερα θα είναι «mid range» αύριο και σίγουρα θα έχει σημαντικά μειωμένη τιμή, άρα θα γίνει και «vfm». Η συσκευή όμως θα παραμείνει ακριβώς η ίδια, όπως και τα specs της, οπότε γιατί η αλλαγή; Μα γιατί υπάρχουν οι λεπτομέρειες που ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο, ακόμα κι αν αυτές δεν ενδιαφέρουν (κακώς κατ' εμέ) τον κάθε mphxth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Σωστός για ποιον; Εγώ πάντα παίρνω το φθηνότερο που με καλύπτει, χωρίς να νιώθω την ανάγκη να κάνω το future-proofing του "σιγά τη διαφορά" και να πάρω κάτι καλύτερο που δε θα αξιοποιήσω. Αυτό επειδή ξέρω ακριβώς τι χρειάζομαι. Και πάλι όμως, αν έλεγες χωρητικότητα δίσκου, θα συμφωνούσα, αλλά έπιασες το NFC. Αυτός κι αν είναι λάθος τρόπος επιλογής, γιατί με αυτή τη λογική μπορείς να ανεβάζεις λίγο-λίγο το budget επ' αόριστον με το να παίρνεις κάτι παραπάνω επειδή "ποτέ δεν ξέρεις". Η φάση είναι ότι είναι δημοφιλής αυτή η νοοτροπία, αλλά αυτό δε σημαίνει αυτόματα σωστή.

Αυτο που υπογραμμισα ειναι το value for money που εγραψα. Το value for money δεν σημαινει ομως υποχρεωτικα αυτο που υπογραμμισα που εγραψες. Δηλαδη βρηκες ενα κινητο που σε καλυπτει. Αν με 5-10-20 ευρω παραπανω υπαρχει συσκευη που σε καλυπτει και εχει και 5 specs/features παραπανω που ΤΩΡΑ δεν σου χρειαζονται , αλλα ΑΥΡΙΟ μπορει και να σου χρειαστουν τοτε τι κανεις? Παραμενεις στην αρχικη σου επιλογη ? Σε συσκευες που σκας πολλα λεφτα σκεφτεσαι και λιγο το future-proofing , ειδικα αν καποιοι δεν αλλαζουν κινητα καθε τριμηνο. 
Το ανεβαζω λιγο λιγο το budget μπορει να ισχυει σε ανηλικους. Οι ενηλικοι που θελω να πιστευω οτι ειμαστε εδω μεσα που συζηταμε , ξερουν τα οικονομικα τους ορια...
 

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Ακόμα ένα λάθος, γιατί η οπτική σου είναι μονοδιάστατη. Ένα λειτουργικό μπορεί να έχει 14356 features που δε χρειάζεσαι ή/και δε συμφωνείς με τον τρόπο που τα υλοποιεί. Αν δεν έχει το ένα που όντως χρειάζεσαι, δε σε καλύπτει.

Μου θυμιζεις κατι τυπους που τους προτεινουν συσκευες που μονο καφε δεν κανουν και λενε "μααα ... δεν εχει notification led!". Ή  "δεν εχει 18.56421:1 διασταση οθονης". Εσυ μαλλον ομως αναφερεσαι στην ασφαλεια και στην ιδιωτικοτητα σαν το "ενα που οντως χρειαζεσαι". Οι συσκευες εκει εξω και το λογισμικο τους ειναι συγκεκριμενο. Αν καποιος δεν καλυπτεται , εχω και ενα nokia n70 εδω στο γραφειο μου , για οποιον εχει ποστερ τον Stallman...
 

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Αυτός είναι ο λόγος που δημιουργούνται συνεχώς custom Android ROMs, πολλές από τις οποίες δε βασίζονται καν στο AOSP, και επίσης αυτός είναι ο λόγος που προκύπτουν εναλλακτικά mobile OSes.

Custom roms βγαινουν γιατι τα λειτουργικα , π.χ. το Ανδροιδ βαζει τον χρηστη στην θεση του απλου user χωρις admin δικαιωματα και αρα δεν μπορει να κανει τα παντα στην συσκευη του. Απο την μια θα πει καποιος απαραδεκτο , δικη σου συσκευη και δεν μπορει να κανεις ο,τι θες και θα εχει δικιο. Απο την αλλη θα εχουμε φαινομενα να βγαζει τα ματια της συσκευης καποιος χρηστης που θα εχει παρει "root" στην συσκευη του και θα απαιτει απο την εταιρια για εγγυηση και επισκευη. Επειδη και οι δυο πλευρες της καταστασης εχουν τα δικια τους αλλα δεν μπορουν να συνυπαρξουν , ο καθενας επιλεγει εταιρια και συσκευη αναλογα τα γουστα του και τελειωνει εκει το θεμα.
 

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

αλλά και συσκευές με επαρκή specs για την επόμενη πενταετία, που όμως «αχρηστεύονται» τεχνητά (το γνωστό «planned obsolescence») και σταματούν να δέχονται ενημερώσεις στον ένα χρόνο.

Κοιτα , και εμενα δεν μου αρεσει αυτο. Να εχω δυνατη συσκευη και να μην παιρνει αλλες ενημερωσεις. Αλλα πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες ως προς δυο πραγματα. Πρωτον το "θελω την τελευταια εκδοση του ανδροιδ"  , 99.999% ειναι ψυχαναγκαστικο χωρις πρακτικα ωφελη για τον χρηστη. Ειχα φιλο που για καιρο εμενε στο samsung note 2 που ετρεχε ανδροιδ 4.4.x ενω ο υπολοιπος κοσμος δουλευε στο ανδροιδ 9. Το ειχε το κινητο για εργαλειο και μια χαρα εκανε την δουλεια του. Βεβαια οταν πηρε καινουργιο κινητο εκανε την δουλεια του...ακομα καλυτερα. Ακραιο παραδειγμα , αλλα ειναι χαρακτηριστικο αυτου που γραφω. Δευτερον , δεν πρεπει να ξεχναμε οτι μιλαμε για εταιριες τεραστιου μεγεθους , που εχουν απειρα τμηματα , και οχι μονο παραγουν συσκευες αλλα παραγουν και τεχνολογια. Αν ηταν να πουλουσαν συσκευες ανα 5 χρονια , θα ειχαν κλεισει προ πολλου. Με καποιον τροπο πρεπει να εξασφαλιζουν οτι θα εχουν συνεχεις πορους. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα...τι να κανουμε δηλ...
 

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Το κλειστό BIOS/firmware δε συνεπάγεται παραβίαση της ιδιωτικότητας

Αφηνω αυτο εδω , ετσι τροφη για σκεψη αναφορικα με αυτο που εγραψες.
 

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

ένα PC μπορεί άνετα να λειτουργήσει χωρίς δικτύωση.

Σου εχω το τελειο λειτουργικο για αυτο το πισι. Κανενα πισι κανενος νορμαλ ανθρωπου δεν μπορει να δουλεψει χωρις δικτυωση την σημερον ημεραν. Δεν μιλαμε για τιποτα ξεχασμενα μηχανηματα στο υπογειο καποιας ξεχασμενης εταιριας. Μιλαμε για νορμαλ πισι νορμαλ ανθρωπου με νορμαλ εργασιες. Οτιδηποτε αλλο γραψει καποιος για να επιχειρηματολογησει περι αυτου θα ειναι ακραια περιπτωση ...
Τετοια δηλωση μονο απο κλωνο του Stallman μπορει να γινει....
 

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Ο σωστός τρόπος επιλογής είναι να πάρεις ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι και να αξιοποιήσεις τις δυνατότητές του στο έπακρο. Ούτε να έχεις features που δε χρειάζεσαι ούτε να σου λείπουν κάποια απαραίτητα.

Ειναι πρακτικα αδυνατο να παρεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που χρειαζεσαι . Στανταρ θα εχει κατι παραπανω , μικρο ή μεγαλο feature. Γιατι οι αναγκες δεν ειναι του στυλ "θελω να εχει μονο αυτο το feature". Συνηθως ειναι "θελω να εχει αυτο , αυτο και αυτο". Ο συνδυασμος αυτων παραγει επιλογες συσκευων που εχουν και ΚΑΤΙ παραπανω...
 

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Τα «vfm», «high end/mid range» κλπ. είναι κατασκευάσματα του ίδιου συστήματος που σχεδιάζει την αχρήστευση της συσκευής σου για να σε αναγκάσει να αγοράσεις το επόμενο μοντέλο

Τα vfm ειναι αυτο που περιεγραψαμε. Δηλαδη το πιο πληρες (για τις αναγκες σου) κινητο για τα λεφτα που διαθετεις. Και συνδεδεμενο με αυτην την εννοια ειναι τα high end/mid range , ωστε οταν καποιος θελει να συγκρινει συσκευες για να βρει την vfm , να μπορει να συγκρινει συσκευες του ιδιου βεληνεκους σε specs και τιμη. Καμμια σχεση με το θεμα "αχρηστευση της συσκευης μετα απο Χ μηνες/χρονια".
 

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Για παράδειγμα, το ότι ένας κατασκευαστής σου επιτρέπει επίσημα να ξεκλειδώσεις τον bootloader και το τάδε μοντέλο υποστηρίζεται από custom ROMs που ενδεχομένως αξιοποιούν καλύτερα τα specs του από το μαμήσιο Android, για πολλούς είναι συγκριτικό πλεονέκτημα

Ποσους πολλους? :) Μηπως μιλας για τους πολλους της κατηγοριας που περιεγραψα σε προηγουμενο ποστ μου ? Οχι...δεν ειναι οι πολλοι αυτοι...

 

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Γενικά μιλώντας, οι εναλλακτικές εμφανίζονται γιατί υφίστανται ανάγκες τις οποίες δεν καλύπτουν οι επικρατούσες λύσεις και είναι καλό να υπάρχουν ώστε να μην περιορίζονται οι επιλογές μας. Επίσης, είναι παράλογο να συγκρίνουμε ένα -οποιοδήποτε- προϊόν που πρωτομπαίνει στην αγορά με άλλα που έχουν καθιερωθεί. Δεν υφίστανται σημεία σύγκρισης και βέβαια το δίπολο τιμή/specs δεν είναι ακριβώς ορθό. Ακόμα και αν εστιάσουμε σε έναν γνωστό κατασκευαστή, αυτό που μας πουλάει ως «ακριβό» «high end» σήμερα θα είναι «mid range» αύριο και σίγουρα θα έχει σημαντικά μειωμένη τιμή, άρα θα γίνει και «vfm». Η συσκευή όμως θα παραμείνει ακριβώς η ίδια, όπως και τα specs της, οπότε γιατί η αλλαγή; Μα γιατί υπάρχουν οι λεπτομέρειες που ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο, ακόμα κι αν αυτές δεν ενδιαφέρουν (κακώς κατ' εμέ) τον κάθε mphxth.

Μπλα μπλα. Καλως ηρθες στον πλανητη Γη. Απο δω , το καπιταλιστικο συστημα και η ελευθερη αγορα. Απο δω ο iusegentoobtw. Ενταξει ? Γνωριστηκατε ?
Οταν μαζευτειτε πολλοι και ξεκινησετε την επανασταση , ειδοποιηστε με.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Δηλαδη βρηκες ενα κινητο που σε καλυπτει. Αν με 5-10-20 ευρω παραπανω υπαρχει συσκευη που σε καλυπτει και εχει και 5 specs/features παραπανω που ΤΩΡΑ δεν σου χρειαζονται , αλλα ΑΥΡΙΟ μπορει και να σου χρειαστουν τοτε τι κανεις? Παραμενεις στην αρχικη σου επιλογη ?

Ναι, επειδή όπως είπα ξέρω ακριβώς τι χρειάζομαι. Αυτό ξέρω ότι δεν αντανακλά απαραίτητα τη νοοτροπία άλλων ανθρώπων.

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Εσυ μαλλον ομως αναφερεσαι στην ασφαλεια και στην ιδιωτικοτητα σαν το "ενα που οντως χρειαζεσαι".

Δεν ξέρω τι εννοεί, αλλά το πρώτο πράγμα που ήρθε στο δικό μου μυαλό είναι η πυξίδα. Αν δεις τα περισσότερα mid end κινητά αυτή τη στιγμή, που δεν κοστίζουν 900€ και που δεν έχουν 12" οθόνη, πολλά από αυτά δεν έχουν πυξίδα. Πυξίδα βρίσκεις όμως στα τελευταία μοντέλα, που έχουν και 5x περισσότερα πράγματα από ό,τι χρειάζομαι. Ακόμα με ένα πιστό Redmi 4X είμαι.

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Μπλα μπλα. Καλως ηρθες στον πλανητη Γη. Απο δω , το καπιταλιστικο συστημα και η ελευθερη αγορα. Απο δω ο iusegentoobtw. Ενταξει ? Γνωριστηκατε ?
Οταν μαζευτειτε πολλοι και ξεκινησετε την επανασταση , ειδοποιηστε με.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό σαν απάντηση σε αυτό που είπε. Αν μέσα στο  "καπιταλιστικό σύστημα" οι μεγάλες εταιρείες αποφασίσουν να φτιάχνουν μόνο κινητά με μεγάλες οθόνες, δε θα έχεις επιλογή αν θέλεις να πάρεις κάτι καινούργιο. Αν όμως μια PinePhone αποφασίσει να φτιάξει ένα κινητό με 4.5" - 5" για να καλύψει εκείνο το κενό, προσωπικά πολύ άνετα θα του έδινα μια ευκαιρία.

6 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Γενικά μιλώντας, οι εναλλακτικές εμφανίζονται γιατί υφίστανται ανάγκες τις οποίες δεν καλύπτουν οι επικρατούσες λύσεις και είναι καλό να υπάρχουν ώστε να μην περιορίζονται οι επιλογές μας.

Αυτό δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Ναι, επειδή όπως είπα ξέρω ακριβώς τι χρειάζομαι.

Αυτο που γραφεις ουτε εσυ δεν το πιστευεις. Δηλαδη σοβαρα τωρα δεν θα παρεις το αλλο μοντελο με τα 2-3-5 features παραπανω που θα εχει μια ευλογη/προσιτη διαφορα χρηματων? Σοβαρα το γραφεις τωρα αυτο ? Ειναι ο ορισμος του "οχι vfm" αυτο που περιγραφεις. Δηλαδη περιγραφεις μια φαση , μου δινουν 5 συσκευες με 5 διαφορετικες τιμες με διαφορα 5 ευρω αλλα εγω θα παρω την Χ απο αυτες επειδη με καλυπτει απολυτα αλλα δεν θα παρω την διπλανη της που με καλυπτει + κατι παραπανω και εχει μονο 5 ευρω διαφορα. Δηλαδη , 0 - 1 ..ρομποτικη σκεψη.
Μηδεν future proofing και μετα λεμε γιατι αλλαζουν καποιοι κινητο (μην πεταχτεις , για αλλους μιλαω) καθε τρεις μηνες..γιατι παιρνουν κινητα με τοσο-οσο features και οταν αλλαζουν τα δεδομενα , που στην πληροφορικη αλλαζουν καθε μηνα (δεν ειναι επι του παροντος γιατι αλλαζουν και αν θα επρεπε) , αυτα τα τοσο-οσο features ειναι ανεπαρκη..παραλληλα ομως κλαιγομαστε που βγαζουν 50 μοντελα τον χρονο οι εταιριες και τα κοστολογουν με βλακωδεις τιμες...
Δεν φταινε ουτε οι εταιριες , ουτε το καπιταλιστικο συστημα , ουτε οι νομοι της αγορας. Φταιει ο καταναλωτης. Αυτος καθοριζει πως κινειται η αγορα και ο πωλητης. 
 

21 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Αν δεις τα περισσότερα mid end κινητά αυτή τη στιγμή, που δεν κοστίζουν 900€ και που δεν έχουν 12" οθόνη, πολλά από αυτά δεν έχουν πυξίδα. Πυξίδα βρίσκεις όμως στα τελευταία μοντέλα, που έχουν και 5x περισσότερα πράγματα από ό,τι χρειάζομαι.

Ολα τα κινητα απο 100-120 ευρω και πανω , εχουν magnetometer...αρα εχουν και πυξιδα ή μπορει ενα compass app να λειτουργησει σε αυτα. Δεν ξερω σε ποιο ετος εχεις μεινει.
Δες ποσα κινητα εβγαλε το search εδω. Το μονο που τσεκαρα στα specs ηταν "compass". 3k κινητα...
 

21 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Αν μέσα στο  "καπιταλιστικό σύστημα" οι μεγάλες εταιρείες αποφασίσουν να φτιάχνουν μόνο κινητά με μεγάλες οθόνες, δε θα έχεις επιλογή αν θέλεις να πάρεις κάτι καινούργιο. Αν όμως μια PinePhone αποφασίσει να φτιάξει ένα κινητό με 4.5" - 5" για να καλύψει εκείνο το κενό, προσωπικά πολύ άνετα θα του έδινα μια ευκαιρία.

Αν λοιπον μια εταιρια βγαλει ενα κινητο με 6,5 ιντσες και τουμπανο γενικοτερα και κανει 800 ευρω και βγαλει η pinephone κινητο με 4.5-5 ιντσες οθονη αλλα στα υπολοιπα specs ειναι πατος , και γενικα και σε συγκριση με το αλλο μοντελο του παραδειγματος και το κοστολογισει στα 800 ευρω ,ποιο θα παρεις ? Πως θα κοστολογησεις αυτο το ενα χαρακτηριστικο (μεγεθος οθονης) εκεινη την στιγμη ? Δεν ξερω σε τι διασταση ζειτε μερικοι , τα smartphones ειναι πλεον μικροι υπολογιστες. Δεν κοιτας ενα κομματι τους μονο οταν τα επιλεγεις. Ουτε λες ααα εγω θελω μονο μεγαλη/μικρη οθονη , τα αλλα δεν με ενδιαφερουν. Καποια στιγμη στην ευρυτερη λειτουργια τους , τα κινητα (και κατ'επεκταση ο χρηστης τους) θα χρειαστει ολα τα κομματια του κινητου να δουλευουν σωστα και γρηγορα. Δεν θα φτανει μονο η οθονη...
Ειναι σαν να παω να αγορασω φορητο και να λεω..απλα θελω να εχει 14αρα IPS οθονη..τιποτα αλλο δεν με ενδιαφερει...και θα το παρω και θα εχει μεσα κανα celeron με 2γιγα ραμ και hdd στις 5400 στροφες και απλα θα καθομαι να κοιταω την οθονη του...
 

21 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Αυτό δηλαδή.

Οι εναλλακτικες υφιστανται σε εναν πλανητη και μια αγορα με ανταγωνισμο. Δεν μπορεις να προσφερεις ΕΝΑ feature και να το κοστολογεις οπως ναναι και απλα να λες "αυτο το ΕΝΑ feature δεν το προσφερει κανεις αλλος" και αυτο να αποτελει μια καποια δικαιολογια της τιμης. 
Ειχε αγορασει καποτε ενας φιλος μου ενα φορητο με 3d οθονη. Φορας τα γυαλακια και βλεπεις την 3d ταινια στην οθονη του. Εχει core2duo / 4gb ram / καποιον ssd που του βαλαμε. Τι τιμη λες να το πουλησουμε ? Εγω προτεινω 3 χιλιαρικα. Δεν νομιζω να υπαρχει αλλο φορητο ΑΥΤΗΝ την στιγμη στην αγορα με 3d οθονη ... ελπιζω να πιανεις την ουσια του παραδειγματος...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Μου θυμιζεις κατι τυπους που τους προτεινουν συσκευες που μονο καφε δεν κανουν και λενε "μααα ... δεν εχει notification led!". Ή  "δεν εχει 18.56421:1 διασταση οθονης". Εσυ μαλλον ομως αναφερεσαι στην ασφαλεια και στην ιδιωτικοτητα σαν το "ενα που οντως χρειαζεσαι". Οι συσκευες εκει εξω και το λογισμικο τους ειναι συγκεκριμενο. Αν καποιος δεν καλυπτεται , εχω και ενα nokia n70 εδω στο γραφειο μου , για οποιον εχει ποστερ τον Stallman...

Αυτή η εμμονή να τα βλέπεις όλα ασπρόμαυρα περιορίζει τους ορίζοντές σου. Όχι mphxth, εννοώ οποιονδήποτε χρειάζεται κάτι που οι υπάρχουσες λύσεις δεν προσφέρουν, οτιδήποτε κι αν είναι αυτό. Αν αυτές κάλυπταν τους πάντες, η εξέλιξη των συσκευών θα είχε σταματήσει και θα μέναμε σε 1-2 μοντέλα από κινητά-παντόφλες. Ένα παράδειγμα: όταν κάποιοι κατασκευαστές αφαίρεσαν εντελώς την jack υποδοχή, χωρίς καν να υφίσταται τεχνικός λόγος (υφίσταται καλλιέργεια τεχνητής ανάγκης όμως) πολλοί αντέδρασαν. Αυτοί τι ήταν; «Περίεργοι»; «Πορωμένοι»; Το να προσφέρουν σε κάποιον μόνο σανό και κριθάρι και να καταλήγει να σκέφτεται ότι είναι «περίεργος» όποιος θέλει να τρώει κάτι άλλο, μόνο δείγμα νοήμονος ανθρώπου δεν είναι (είδες, μπορώ κι εγώ να γίνω passive agressive).

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Custom roms βγαινουν γιατι τα λειτουργικα , π.χ. το Ανδροιδ βαζει τον χρηστη στην θεση του απλου user χωρις admin δικαιωματα και αρα δεν μπορει να κανει τα παντα στην συσκευη του.

Ακόμα κι αυτή είναι μια ανάγκη που οι υπάρχουσες λύσεις δεν καλύπτουν. Αλλά δεν είναι η μόνη. Υπάρχουν ROMs που βελτιώνουν υπάρχοντα features, προσθέτουν νέα ή δίνουν κάποια επόμενη έκδοση του Android σε μια συσκευή που μπορεί άνετα να την τρέξει αλλά η μαμά εταιρεία την έχει παρατήσει, και επαναφέρουν κανονικότατα το root κλείδωμα μετά. Το τι μπορεί να κάνει κάποιος με το root και ποιος έχει δίκιο είναι μια εντελώς διαφορετική συζήτηση.

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν ηταν να πουλουσαν συσκευες ανα 5 χρονια , θα ειχαν κλεισει προ πολλου. Με καποιον τροπο πρεπει να εξασφαλιζουν οτι θα εχουν συνεχεις πορους. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα...

Άρα δέχεσαι ότι υπάρχουν -ας τις αποκαλέσω- «παρατυπίες» από την πλευρά των κατασκευαστών. Αλλά ταυτόχρονα όποιος το καταδεικνύει αυτό και αποζητά κάτι άλλο είναι «πορωμένος»; Πώς συμβαδίζουν αυτά τα δύο στη σκέψη σου;

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Αφηνω αυτο εδω , ετσι τροφη για σκεψη αναφορικα με αυτο που εγραψες.

Άφησε ό,τι θέλεις αλλά αυτό που έγραψα ήταν σαφές. Επί λέξει: «Το κλειστό BIOS/firmware δε συνεπάγεται παραβίαση της ιδιωτικότητας». Όχι «είναι αδύνατο να παραβιαστεί η ιδιωτικότητα με κλειστό BIOS/firmware», ούτε «δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση παραβίασης της ιδιωτικότητας από κλειστό BIOS/firmware». Συνεπώς, αυτό που άφησες είναι εντελώς άσχετο με αυτό που έγραψα.

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Σου εχω το τελειο λειτουργικο για αυτο το πισι. Κανενα πισι κανενος νορμαλ ανθρωπου δεν μπορει να δουλεψει χωρις δικτυωση την σημερον ημεραν. Δεν μιλαμε για τιποτα ξεχασμενα μηχανηματα στο υπογειο καποιας ξεχασμενης εταιριας. Μιλαμε για νορμαλ πισι νορμαλ ανθρωπου με νορμαλ εργασιες. Οτιδηποτε αλλο γραψει καποιος για να επιχειρηματολογησει περι αυτου θα ειναι ακραια περιπτωση ...
Τετοια δηλωση μονο απο κλωνο του Stallman μπορει να γινει....

Τι μου λες; Δηλαδή ένα PC χάνει τις βασικές του λειτουργίες αν δεν είναι online; Κανένας δε μπορεί να κάνει παραγωγική δουλειά στην Άνω Ραχούλα που δεν έχει σύνδεση και παρατάει τα πάντα μέχρι να δικτυωθεί; Δεν υπάρχει κανενός είδους «νορμάλ» παραγωγική εργασία μέσω υπολογιστή που να μην απαιτεί δικτύωση 24/7 ή και καθόλου; Σε ποιον κόσμο ζεις; Μήπως πάλι απαντάς σε κάτι άλλο από αυτό που έγραψα;

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Ειναι πρακτικα αδυνατο να παρεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που χρειαζεσαι

Όχι, δεν είναι. Αλλά βολεύει τους κατασκευαστές να πιστεύεις ότι είναι, για να έχουν υπόσταση τα «high end» και διάφοροι άλλοι τεχνητοί όροι χωρίς πραγματικό νόημα.

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Τα vfm ειναι αυτο που περιεγραψαμε. Δηλαδη το πιο πληρες (για τις αναγκες σου) κινητο για τα λεφτα που διαθετεις. Και συνδεδεμενο με αυτην την εννοια ειναι τα high end/mid range , ωστε οταν καποιος θελει να συγκρινει συσκευες για να βρει την vfm , να μπορει να συγκρινει συσκευες του ιδιου βεληνεκους σε specs και τιμη. Καμμια σχεση με το θεμα "αχρηστευση της συσκευης μετα απο Χ μηνες/χρονια".

Εφόσον οι ανάγκες δύο διαφορετικών ανθρώπων δε μπορούν να είναι επακριβώς ίδιες, η έννοια του «vfm» αλλάζει κατά το δοκούν, κάτι που μαρτυρά την τεχνητή της υπόσταση. Και αυτό χωρίς καν να λάβουμε υπόψη την εντελώς υποκειμενική έννοια του «value» στη συγκεκριμένη περίπτωση. Το ίδιο ισχύει και για το «high end» και τους και τους λοιπούς όρους. Το ξαναγράφω και με bold: το σημερινό «high end» αύριο θα είναι «mid range», ενώ η συσκευή, τα specs και τα features της θα παραμείνουν απαράλλαχτα. Όσο για το planned obsolescence, για εσένα ίσως δεν έχει καμία σημασία, για άλλους όμως χάνει «value» μια τέτοια συσκευή. Εσύ μπορείς ελεύθερα να πιστεύεις ότι όλα είναι όπως στα ορίζουν. Αυτό όμως δεν το κάνει λιγότερο λάθος.

12 ώρες πριν, mphxths είπε

Μπλα μπλα. Καλως ηρθες στον πλανητη Γη. Απο δω , το καπιταλιστικο συστημα και η ελευθερη αγορα. Απο δω ο iusegentoobtw. Ενταξει ? Γνωριστηκατε ?
Οταν μαζευτειτε πολλοι και ξεκινησετε την επανασταση , ειδοποιηστε με.

Αυτό δεν απαντάει σε τίποτα από όσα έγραψα, εγώ όμως θα σε παραπέμψω στην αναφορά περί σανού και κριθαριού παραπάνω. Μάλλον αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι υπάρχει ειδοποιός διαφορά μεταξύ του «αντιλαμβάνομαι την κατάσταση» και του «αποδέχομαι την κατάσταση». Αν φτάσαμε ως ανθρωπότητα στο σημείο όπου η κριτική σκέψη θεωρείται «επανάσταση», δε μας βλέπω καλά. Κι αν αύριο-μεθαύριο οι κατασκευαστές αποφασίσουν ότι τα smartphones θα έρχονται χωρίς οθόνη, αυτή θα είναι extra και θα κοστίζει όσο ένα νεφρό, εσύ να μην αντιδράσεις. Αφού αυτή θα είναι η πραγματικότητα, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Ένα παράδειγμα: όταν κάποιοι κατασκευαστές αφαίρεσαν εντελώς την jack υποδοχή, χωρίς καν να υφίσταται τεχνικός λόγος (υφίσταται καλλιέργεια τεχνητής ανάγκης όμως) πολλοί αντέδρασαν. Αυτοί τι ήταν; «Περίεργοι»; «Πορωμένοι»; Το να προσφέρουν σε κάποιον μόνο σανό και κριθάρι και να καταλήγει να σκέφτεται ότι είναι «περίεργος» όποιος θέλει να τρώει κάτι άλλο, μόνο δείγμα νοήμονος ανθρώπου δεν είναι (είδες, μπορώ κι εγώ να γίνω passive agressive).

Πολλοι αντεδρασαν για τους χ,ψ λογους δεν θα στους αναλυσω τωρα και τι εγινε λοιπον ? Επανηλθε η jack υποδοχη ? Μονο σε κατι μοντελα που το κανανε για να γινουν ανταγωνιστικα γιατι υπολειποντουσαν των ανταγωνιστων. Οχι δεν ηταν περιεργοι , οχι δεν ηταν πορωμενοι . Απλα δεν ειχαν καταλαβει οτι οι εταιριες προωθουν συγκεκριμενες τεχνολογιες και οποιος γουσταρει. Οποιος δεν γουσταρει μενει στο nokia n70 που ανεφερα ή σε παλιο μοντελο και το παιζει επαναστατης. Αλλο εκφερω αποψη , αντιδραση , γνωμη και αλλο νομιζω κανω επανασταση.
(Στην τελικη ο καθενας τα ζυγιζει αναλογα τις αναγκες του. Ναι μεν δεν εχει jack αλλα εχει καλη καμερα. Ναι μεν δεν εχει υπερυθρες , αλλα εχει καλη οθονη , κλπ κλπ. Ολα ειναι ποσο ζυγιζεις το καθε feature στο κεφαλι σου).
 

47 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Ακόμα κι αυτή είναι μια ανάγκη που οι υπάρχουσες λύσεις δεν καλύπτουν. Αλλά δεν είναι η μόνη. Υπάρχουν ROMs που βελτιώνουν υπάρχοντα features, προσθέτουν νέα ή δίνουν κάποια επόμενη έκδοση του Android σε μια συσκευή που μπορεί άνετα να την τρέξει αλλά η μαμά εταιρεία την έχει παρατήσει, και επαναφέρουν κανονικότατα το root κλείδωμα μετά. Το τι μπορεί να κάνει κάποιος με το root και ποιος έχει δίκιο είναι μια εντελώς διαφορετική συζήτηση.

Καποτε ειχα το HTC HD2 . Του ειχα αλλαξει τα φωτα. Καθε βδομαδα και διαφορετικη rom . Μεχρι και windows mobile ή οπως λεγοταν τελοσπαντων του ειχα βαλει. Δεν ειμαι αντιθετος στο rooting ή γενικοτερα στο να κανει ο χρηστης ο,τι θελει στην συσκευη του. Αλλα οπως εγραψα και δεν ψηθηκες να το βαλεις στην παραθεση σου , δεν νομιζω να απαιτεις και εγγυηση απο την εταιρια οταν καποιος βγαλει τα ματια της συσκευης ετσι ? Καπως πρεπει να εξασφαλισει και η εταιρια την ομαλη λειτουργια αυτης ωστε να σε καλυψει...ελπιζω να το καταλαβαινεις και να συμφωνεις με αυτο...

 

47 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Άρα δέχεσαι ότι υπάρχουν -ας τις αποκαλέσω- «παρατυπίες» από την πλευρά των κατασκευαστών. Αλλά ταυτόχρονα όποιος το καταδεικνύει αυτό και αποζητά κάτι άλλο είναι «πορωμένος»; Πώς συμβαδίζουν αυτά τα δύο στη σκέψη σου;


Προφανως και υπαρχουν. Απειρες οι περιπτωσεις ανα καιρους. Απο προμελετημενα fails των συσκευων λιγο μετα το περας της εγγυησης τους , μεχρι σου throttle-αρω το κινητο σου για να νομιζεις οτι σερνεται και να παρεις καινουργιο.  Οποιος λοιπον καταδεικνυει και αποζητα κατι αλλο δεν ειναι πορωμενος. Ειναι εκτος πραγματικοτητας. Γιατι οπως εγραψα αν οι εταιριες κινητων τηλεφωνων πωλουσαν ενα μοντελο ανα 5 χρονια ή και παραπανω , θα εκλειναν σε μια νυχτα μεσα. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας. Και νεα μοντελα , και νεες τεχνολογιες και ενα κινητο για 10 χρονια μεχρι να παρουμε το καινουργιο και ποσο κακες εταιριες ειναι που βγαζουν νεα μοντελα καθε τρεις μηνες. Καταλαβαινεις για τι μεγεθη εταιριων μιλαμε ? Δεν ειναι ψιλικατζιδικα. 
Στην τελικη ελευθερη αγορα εχουμε. Κανεις δεν βαζει το περιστροφο στον κροταφο κανενος. Αν καποιος δεν γουσταρει ολες αυτες τις τακτικες , μενει με το παλιο κινητο του και δεν παιρνει καινουργιο. Ας βγαζει η καθε εταιρια απο 20 μοντελα την καθε χρονια. Ή εχουμε ιδεολογια και μενουμε βραχοι ή οχι. Μεχρι να μην μπορεις να κανεις την δουλεια σου πια με το κινητο και να γραψεις στα @@ σου την ιδεολογια και να γινεις ρεαλιστης και να παρεις καποιο καινουργιο. Και επειδη αυτο θα γινει , απλα κανουμε λεκτικη επανασταση στα φορουμς για να τα εχουμε καλα με τον εαυτο μας.
 

47 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Άφησε ό,τι θέλεις αλλά αυτό που έγραψα ήταν σαφές. Επί λέξει: «Το κλειστό BIOS/firmware δε συνεπάγεται παραβίαση της ιδιωτικότητας». Όχι «είναι αδύνατο να παραβιαστεί η ιδιωτικότητα με κλειστό BIOS/firmware», ούτε «δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση παραβίασης της ιδιωτικότητας από κλειστό BIOS/firmware». Συνεπώς, αυτό που άφησες είναι εντελώς άσχετο με αυτό που έγραψα.

Παιξε με τις λεξεις οσο θες. Το "προηγουμενο" που δημιουργηθηκε με το θεμα στο λινκ που παρεθεσα ξερεις τι επιτασσει σε καποιον "επαναστατη" να κανει ? Να μην εχει ουτε ενα κλειστο bios/firmware στον Η/Υ του. Γιατι πολυ απλα πλεον , δεν ξερεις τι εχει το καθε firmware μεσα του. Το "δεν συνεπαγεται" "δεν ειναι αδυνατο να ..." "δεν υπαρχει περιπτωση" και λοιπα φιλολογικα τα ακουω βερεσε. Οποιος δηλωνει επαναστατης και υπερμαχος του ελευθερου λογισμικου και της προσωπικης ασφαλειας και ιδιωτικοτητας να παει να αφαιρεσει οτιδηποτε κλειστο λογισμικο απο το συστημα του και αν δεν μπορει να το κανει ( βλεπε bios / firmwares) να ξηλωσει τα αντιστοιχα parts στα οποια περιεχονται αυτα και να ερθει να μου το πει εδω στο φορουμ...αν μπορει να μπουταρει καν το μηχανημα του δηλ μετα απο ολα αυτα ... Εσυ παιξε με τις λεξεις να νιωσεις καλυτερα μεχρι τοτε...
 

47 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Τι μου λες; Δηλαδή ένα PC χάνει τις βασικές του λειτουργίες αν δεν είναι online;

Οχι. Ο χρηστης χανει τις βασικες του λειτουργιες. Δεν ξερω σε ποιον κοσμο ζεις εσυ , αλλα ο κοσμος του DOS και του καθομαι απομονωμενος σε ενα δωματιο και τον παιζω μονος μου δεν υπαρχει πια. Και στο λεω εγγυημενα γιατι τον εζησα αυτον τον κοσμο.
Τωρα οι αναγκες του μεσου χρηστη εχουν αλλαξει. Θελει το σερφαρισμα του για ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ο καθενας. Θελει να δει emails , να δει κανα βιντεο στο ΥΤ , να κανει video conference , και ενα καρο αλλα use cases που απαιτουν υπαρξη δικτυωσης. Σιγουρα υπαρχουν και εργασιες που δεν την απαιτουν αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο χρηστης με αυτες τις εργασιες δεν θα εχει τουλαχιστον και καποιες στο ρεπερτοριο του που θα την χρειαστουν. 
Απο την αλλη , το να κλεινεις την δικτυωση οταν δεν την χρειαζεσαι , ελπιζω να καταλαβαινεις οτι ειναι τραγικη τρολλια σαν κινηση ...
Καποτε λεγαμε , ασφαλες πισι ειναι το offline πισι. Μην γυρισουμε σε τετοιες εποχες..κριμα θα ειναι.
(Μην σου πω οτι το λειτουργικο σου για να ενημερωνεται και να ειναι ασφαλες θελει..μαντεψε...δικτυωση!!)
 

47 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Όχι, δεν είναι. Αλλά βολεύει τους κατασκευαστές να πιστεύεις ότι είναι, για να έχουν υπόσταση τα «high end» και διάφοροι άλλοι τεχνητοί όροι χωρίς πραγματικό νόημα.

Δηλαδη μου λες οτι αν θελησω ενα κινητο για παραδειγμα με συγκεκριμενα features θα υπαρξει κινητο με τα features αυτα και κανενα παραπανω? Ωραια , θελω ενα κινητο να εχει nfc και κανενα sensor...αντε βρες το μου ... αυτα που λες δεν γινονται... Οταν ενας κατασκευαστης εχει ανταγωνισμο κοιταει να παρεχει ανταγωνιστικα προιοντα. Αρα το φορτωνει features. Δεν αφαιρει features. Αρα πιο πιθανο να βρεις συσκευη τιγκα στα features , παρα συσκευη με "επιλεγμενα" λιγα features. 
 

47 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Εφόσον οι ανάγκες δύο διαφορετικών ανθρώπων δε μπορούν να είναι επακριβώς ίδιες, η έννοια του «vfm» αλλάζει κατά το δοκούν, κάτι που μαρτυρά την τεχνητή της υπόσταση. Και αυτό χωρίς καν να λάβουμε υπόψη την εντελώς υποκειμενική έννοια του «value» στη συγκεκριμένη περίπτωση. Το ίδιο ισχύει και για το «high end» και τους και τους λοιπούς όρους. Το ξαναγράφω και με bold: το σημερινό «high end» αύριο θα είναι «mid range», ενώ η συσκευή, τα specs και τα features της θα παραμείνουν απαράλλαχτα. Όσο για το planned obsolescence, για εσένα ίσως δεν έχει καμία σημασία, για άλλους όμως χάνει «value» μια τέτοια συσκευή. Εσύ μπορείς ελεύθερα να πιστεύεις ότι όλα είναι όπως στα ορίζουν. Αυτό όμως δεν το κάνει λιγότερο λάθος.

Μαλλον δεν καταλαβαινεις το value for money. To value ειναι οντως υποκειμενικο. Καθοριζεται απο πολλους παραγοντες π.χ. μαρκα , specs , ζητηση , χρονικη στιγμη κλπ.
Αρα για δεδομενη χρονικη στιγμη το value μιας συσκευης ειναι συγκεκριμενο ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Το "money" ειναι και αυτο υποκειμενικο. Εχει να κανει με την τσεπη μας.
Αρα τι κανει καποιος αγοραστης ? Κοιταει την τσεπη του. Εχω 300 ευρω. Τι κινητα παιζουν σε αυτη την τιμη +/- 5-10ευρω αναλογως το μπατζετ ? Αυτα. 20 κινητα. Τι θελω εγω ? Μεγαλη οθονη και καλη καμερα. Πεσαμε στα 5 κινητα. Απο τα 5 κινητα που με ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ και ειναι ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ , ποιο εχει τα περισσοτερα υπολοιπα specs ? Καλυτερη ποιοτητα κατασκευης ? Καλυτερο support ? Καταληξαμε στο 1 ... value for money. Αν αυτο το 1 εχει αλλο value μετα απο 2 χρονια δεν απασχολει τον αγοραστη. Αυτος θελει κινητο ΤΩΡΑ για τους χ,ψ λογους. Αλλιως ποτε κανεις δεν θα αγοραζε τιποτα. Θα περιμεναμε 20 χρονια να αγορασουμε παρωχημενη τεχνολογια με 1 ευρω.
Ολα τα υπολοιπα , το ενα ειναι τεχνητο , το αλλο τεχνητο , το αλλο τεχνητο , ειναι φιλοσοφιες. Δεν λεω οτι δεν ειναι σωστα , αλλα ε και ? Τι μπορεις να κανεις περα απο επανασταση στο πληκτρολογιο ? Καποιοι κοιτανε τις συσκευες τους σαν εργαλεια για την δουλεια τους...δεν εχουν χρονο για επαναστασεις. 

 

47 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Αυτό δεν απαντάει σε τίποτα από όσα έγραψα, εγώ όμως θα σε παραπέμψω στην αναφορά περί σανού και κριθαριού παραπάνω. Μάλλον αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι υπάρχει ειδοποιός διαφορά μεταξύ του «αντιλαμβάνομαι την κατάσταση» και του «αποδέχομαι την κατάσταση». Αν φτάσαμε ως ανθρωπότητα στο σημείο όπου η κριτική σκέψη θεωρείται «επανάσταση», δε μας βλέπω καλά. Κι αν αύριο-μεθαύριο οι κατασκευαστές αποφασίσουν ότι τα smartphones θα έρχονται χωρίς οθόνη, αυτή θα είναι extra και θα κοστίζει όσο ένα νεφρό, εσύ να μην αντιδράσεις. Αφού αυτή θα είναι η πραγματικότητα, σωστά;

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι δεν εισαι ο μονος που "αντιλαμβανεται την κατασταση" , αλλα εισαι ο μονος που το παιζεις οτι δεν την "αποδεχεσαι". Ή μαλλον δεν θες να πιστεψεις οτι πρεπει να την αποδεχτεις. Ή οτι την εχεις αποδεχτει ηδη. Και αυτο ποναει το επαναστατικο σου dna.
Τα πραγματα ειναι απλα. Ολα αυτα που λες εσυ και αλλοι επαναστατες , τα ξερουμε και τα εχουμε καταλαβει εδω και καιρο. Δεν εισαι ο μονος με κριτικη σκεψη και εμεις απλα τρωμε σανο και κριθαρι. Αλλα δεν ξερω σε ποια πραγματικοτητα ζεις εσυ , αλλα εμεις οι υπολοιποι ζουμε σε μια πραγματικοτητα που πρεπει να δουλευουμε για να ζουμε μερα με την μερα και δεν εχουμε χρονο να τρεχουμε σε διαδηλωσεις και επαναστασεις. Γιατι ετσι μας εχουν καταντησει οι κυβερνησεις. Και οι εταιριες. Το να καθομαστε και να το παιζουμε επαναστατες και μετα να γυρναμε στην πραγματικοτητα , ειναι κοροιδια. Ειτε πας full επανασταση και σε γραφει η Ιστορια του ανθρωπινου ειδους , ειτε κανεις τουμπεκι μαζι με τους υπολοιπους.

Κανεις δεν ειπε οτι δεν πρεπει να σχολιαζουμε τετοια θεματα αλλα οταν βλεπω υπερμαχους του Stallman σε συγκεκριμενα θεματα μονο π.χ. κινητα με ελευθερο λογισμικο , αλλα τρεχουν λειτουργικα με κλειστο λογισμικο σε μηχανηματα με κλειστο bios/firmwares και μπαινουν στα social media για να γραψουν σε 2 χιλιαδες "friends" οτι ειναι "επαναστατες στην τοποθεσια *τοσες μοιρες βορεια* , *τοσες μοιρες δυτικα*" , μονο και μονο για να νοιωσουν επαναστατες και οτι κατι κανανε...κατι με πιανει..α ναι ..αηδια λεγεται.

Το iphone 12 δεν θα εχει φορτιστη στην συσκευασια. Για κανε μια επανασταση και για αυτο , να δουμε ποσο θα συγκινηθει η apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...