Προς το περιεχόμενο

Αγορά 55άρας τηλεόρασης για gaming (xsx - ps5) και ταινίες


stelaraspavl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/11/2020 στις 10:02 ΜΜ, simos1974 είπε

Πριν 3 μερες εδωσα τηλ παραγγελια στο  Σονυ Center  για την 55ΧΗ9096 στα 860 με 5 εγγυηση, σημερα απογευμα την παρελαβα.

Πρωτες εντυπωσεις, σε σχεση με την SHARP Quadron του 2012 που ειχα ,τουλαχιστον μια κλαση καλυτερη, εξαιρετικα μαυρα και λεπτομερεια.

Σε βιντεακια απο Youtube  με αναλυση 4Κ ,HDR απλα δεν παιζεται, και με DolbyVision ειναι εντυπωσιακη. Επισης πολυ καλος ηχος .

Για gaming  δεν εχω γνωμη γιατι δεν ασχολουμαι. Για την τιμη της ειναι vfm ασυζητητι , και 1100 ευρω να δωσει καποιος τα αξιζει, νομιζω για να παρεις καλυτερη εικονα σε αυτες τις ιντσες πρεπει να δωσεις πανω απο 1500 η να πας σε oled.

Καλησπερα φιλε μου θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σου για την τηλεοραδη και ειδικοτερα για τη  γωνια θεασης. Ειμαι αναμεσα στη sony xh9096 και στη samsung q80t.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aroukos82 είπε

Καλησπερα φιλε μου θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σου για την τηλεοραδη και ειδικοτερα για τη  γωνια θεασης. Ειμαι αναμεσα στη sony xh9096 και στη samsung q80t.

Καλησπερα, εχω 2 καναπεδες στο σαλονι , ο ενας απεναντι απο την τηλεοραση και ο αλλος στο πλαι...δεν εχω κανενα προβλημα με τη γωνια θεασης. Η 9096 ειναι πολυ καλη και νομιζω οτι σε αυτη την κατηγορια τιμης η καλυτερη . Και εγω ημουν αναμεσα στην  Q80  και την SONY  αλλα μετα απο ψαξιμο μιας εβδομαδας σε reviews και μετρησεις κατεληξα οτι υπερεχει ,εστω και  λιγο  η Σονυ λογω  υπαρξης DolbyVision και hdmi 2.1    

Βεβαια και η 5ετης εγγυηση της Sony Center  ειναι σημαντικη για εμενα . Εξαιρετικη εικονα ,καλος ηχος και αν παιζεις παιχνιδια, το hdmi 2.1 ειναι μεγαλο πλεονεκτημα .

Α, και made in Belgium ..και ημερομηνια παραγωγης 10/2020, αν αυτο μετραει για καποιους .

Επεξ/σία από simos1974
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ultrobyr είπε

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/210325-samsung-qled-qe55q70ta-55#homepage-#tab2

Και η samsung QE55Q70TA με HDMI 2.1-120 hz με τιμη 769€

Γνωμες?

Και στο λινκ αλλά και παρακάτω το ίδιο ακριβώς μοντέλο Samsung έχεις.

 

Εγώ λογικά αυτή θα πάρω απλά περιμένω καμία εβδομάδα μην πέσει λίγο η τιμή της. 

Σε αυτή τη τιμή που είναι τώρα δεν έχω βρει και πολλές με θήρα hdmi 2.1 στα 120hz.

Και για εμένα προσωπικά δεν έχει 2 πολύ σημαντικά πράγματα ενώ τα έχει η samsung qe55q70t.

Και αυτά είναι το Picture In Picture & amd freesync(Που λογικά πρέπει να το έχουν και οι δυο κονσόλες αφού έχουν amd apu αλλά το ps5 δεν έχει τουλάχιστον προς το παρόν)

Amd freesync είναι για να μην έχουν tearing τα παιχνίδια και είναι τεχνολογία που δίνει δωρεάν η amd.

Η Sony έχει 2 θήρες hdmi 2.1 ενώ η Samsung έχει μόνο μια αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Ένα τεράστιο plus της Sony είναι ότι έχει λειτουργικό Android.

Να και ένα συγκριτικό ή εδώ(Δεν βρήκα το ακριβές μοντέλο αλλά βρήκα την οικογένεια των μοντέλων που ανήκει αυτή που λες) των 2 τηλεοράσεων.

Υπάρχει τρόπος η Sony τηλεόραση να έχει Picture In Picture?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το PS5 δεν ήρθε και μου έμεινε το 500άρικο, χτύπησα πριν λίγο την QE55Q80T από Κωτσόβολο στα 899Ε. Ήμουν ανάμεσα σε αυτή και στην 9096, αλλά την απέρριψα κυρίως γιατί τα «πόδια» της δεν χωράνε στο έπιπλό μου (και δευτερευόντως επειδή δεν υποστηρίζει πλήρως ακόμα το 2.1). 

Για θέαση αθλητικών, gaming και ταινιών και ταβάνι τα 900Ε ελπίζω να έκανα καλή επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα, εχω 2 καναπεδες στο σαλονι , ο ενας απεναντι απο την τηλεοραση και ο αλλος στο πλαι...δεν εχω κανενα προβλημα με τη γωνια θεασης. Η 9096 ειναι πολυ καλη και νομιζω οτι σε αυτη την κατηγορια τιμης η καλυτερη . Και εγω ημουν αναμεσα στην  Q80  και την SONY  αλλα μετα απο ψαξιμο μιας εβδομαδας σε reviews και μετρησεις κατεληξα οτι υπερεχει ,εστω και  λιγο  η Σονυ λογω  υπαρξης DolbyVision και hdmi 2.1    

Βεβαια και η 5ετης εγγυηση της Sony Center  ειναι σημαντικη για εμενα . Εξαιρετικη εικονα ,καλος ηχος και αν παιζεις παιχνιδια, το hdmi 2.1 ειναι μεγαλο πλεονεκτημα .

Α, και made in Belgium ..και ημερομηνια παραγωγης 10/2020, αν αυτο μετραει για καποιους .

Ευχαριστω πολυ αδερφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stcp said:

Μιας και το PS5 δεν ήρθε και μου έμεινε το 500άρικο, χτύπησα πριν λίγο την QE55Q80T από Κωτσόβολο στα 899Ε. Ήμουν ανάμεσα σε αυτή και στην 9096, αλλά την απέρριψα κυρίως γιατί τα «πόδια» της δεν χωράνε στο έπιπλό μου (και δευτερευόντως επειδή δεν υποστηρίζει πλήρως ακόμα το 2.1). 

Για θέαση αθλητικών, gaming και ταινιών και ταβάνι τα 900Ε ελπίζω να έκανα καλή επιλογή...

Η απόσταση των ποδιών της sony μπορεί να μικρύνει. 

Εχει 4 θεσεις, για να χωράει σε μικρά έπιπλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση, καθώς έχω αποφασίσει κι εγώ να προβώ σε αγορά 55αρας. Εκτός από τη sony και τη Samsung, γλυκοκοιταζω και την oled της lg (bx) που παρέθεσα πιο πάνω. Εκτός της χρηματικής διαφοράς , είναι μια ώριμη υλοποίηση ή δεν αξίζει γιατί ακόμα δεν έχουν λυθεί παιδικές ασθένειες (burn in, brightness), πάντα για την κατηγορία τιμής που συζητάμε. Ευχαριστώ όπως και να έχει, όλα τα παιδιά του φόρουμ που βοηθούν εμάς που ασχολούμαστε μόνο όταν προκύπτει δική μας ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η OLED εχει καλυτερη εικονα ειδικα σε σκοτάδι . Με φως δε βλέπεις μεγάλες διάφορες απο Full array LED . Επίσης δυσκολο να πάθουν πλεον Burn in . Εγω κατέληξα στην XH90 γιατι εχω παιδια με πολυ Playstaion δλδ στατική εικονα σε καποια σημεία κ που δύσκολα θα ειναι σε συνθήκες απόλυτου σκοταδιού κ φοβήθηκα λίγο  τις OLED . 
Αν ήμουν μόνος μου θα αγόραζα  OLED.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κατεληξα τελικα στην bx. Μονο καλα λογια εχω να πω για την υλοποιηση. Εκανα καλιμπρασισμα με οδηγιες απο rtings. Για να δειξει τις δυνατοτητες της η τιβι χρειαζεται να ειναι αναλογη κ η μορφη της εικόνας. Μην περιμένεις να δεις την διαφορα σε καναλια digea. Σε netflix ομως κ σε μορφη blue ray η εμπειρια απογειώνεται. Εγω το συνδιασα κ με μια ηχομπαρα jbl 9.1 surround. Το αποτέλεσμα ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω άλλο θέμα. Πριν ένα μήνα περίπου αγορασα τη Samsung q70t 55” στα 755 euro από you.gr με τη λογική να αγοράσω και το ps5. Μετά από μια εβδομάδα χρήσης ξεκίνησε να κάνει επαννεκινήσεις. Επικοινώνησα με το support και ήρθε τεχνικός στο σπίτι όπου μετά από έλεγχο την πήρε για αντικατάσταση πλακέτας η οποία θα ερχόταν από Βέλγιο. Την επόμενη μέρα κιόλας με πήραν τηλ ότι η τιβι ήταν έτοιμη και μου την έφεραν σπίτι. Πράγμα που μου κανε απίστευτη εντύπωση και φυσικά δεν πίστεψα ότι ήρθε από Βέλγιο αν και το παιδί που την έφερε με διαβεβαίωσε ότι έρχεται σε μια εργάσιμη μέρα.😂 

Εν ολίγοις η τηλεόραση τώρα δουλεύει μια χαρά αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα θα ήθελα μια γνώμη. Παίζει να χουν βάλει πλακέτα από άλλο μοντέλο; Με προβληματίζει το γεγονός ότι στις ρυθμίσεις, στον κωδικο μοντέλου έχει ένα ‘0’ ενώ πριν έβλεπα q70t. Όπως επίσης δε φαίνεται ο αριθμός σειράς. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stationwa είπε

Η sony 9096  η το μοντέλο xh9505 ειναι καλυτερο; 

Η διαφορα της 9505 με την 9096 ειναι οτι εχει X Wide Angle, που σημαινει οτι εχει καλυτερες γωνιες θεασης και καλητερο HDR και φωτεινοτητα. 

Η 9096 υποστηριζει HDMI 2.1 με οτι αυτο συνεπαγεται ενω η δευτερη δε θα το υποστηριξει ουτε στο μελλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια τηλεόραση που έχει μια μόνο θήρα hdmi 2.1 μπορεί με μελλοντικά firmware update να τις κάνει παραπάνω?

Ή όχι γιατί είναι αι hardware θέμα η θήρα hdmi 2.1???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...