Προς το περιεχόμενο

Αγορά 55άρας τηλεόρασης για gaming (xsx - ps5) και ταινίες


stelaraspavl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, harris2k είπε

Να ρωτήσω κατι λόγω μη γνώσης.. έχει 4 υποδοχές hdmi... Είναι και οι 4 2.1 η μόνο μια?? 

Αν ρωτάς για την Sony, 9096, οι δύο από τις τέσσερις είναι 2.1.

18 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Ρε παιδιά μια τηλεόραση που έχει μια μόνο θήρα hdmi 2.1 μπορεί με μελλοντικά firmware update να τις κάνει παραπάνω?

Ή όχι γιατί είναι αι hardware θέμα η θήρα hdmi 2.1???

Είναι Hardware. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι όμως γιατί μερικές τηλεοράσεις της Sony βγήκαν αρχικά χωρίς hdmi 2.1 και μετά από κάποιο firmware update έχουν πλέον και hdmi 2.1 θήρες.

Γι' αυτό πιστεύω ότι είναι θέμα software και όχι τόσο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, harris2k είπε

Να ρωτήσω κατι λόγω μη γνώσης.. έχει 4 υποδοχές hdmi... Είναι και οι 4 2.1 η μόνο μια?? 

συμφωνα με τη  Σονυ  ειναι οι θυρες 3 και 4. Δεν ξερω ομως αν ειναι ηδη 2.1 η πρεπει να γινει με καποιο  update προσεχως (μαλλον οταν κυκλοφορησει το PS 5)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Κι όμως γιατί μερικές τηλεοράσεις της Sony βγήκαν αρχικά χωρίς hdmi 2.1 και μετά από κάποιο firmware update έχουν πλέον και hdmi 2.1 θήρες.

Γι' αυτό πιστεύω ότι είναι θέμα software και όχι τόσο hardware.

Μόνο η 9096 είναι κοντά σε αυτό που λες και λέω κοντά, γιατί ήταν κλειδωμένη, είχε δηλαδή το hardware. 

Οι άλλες, δεν έχουν, υπάρχουν παντού πληροφορίες για το θέμα, με μια γρήγορη αναζήτηση θα πιστείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε χθες και όταν την λειτούργησα σχηματίστηκε αυτό το χαζό χαμόγελο στο πρόσωπο μου όπως όταν παίρναμε κάτι πιτσιρίκια! Είχα καιρό να το βιώσω αυτό!

Όλα καλά μέχρι τώρα, έκανα όλα τα test και είναι κομπλέ δεν βρήκα καποια ατέλεια για τα δικά μου μάτια τουλάχιστον. 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι  στα πολύ μαύρα σε κάποια σημεία στις άκρες είναι σαν να βλέπω κάποιο είδους pixelλιασμα να το πω, θόρυβο να το πω, δεν μπορώ να καταλάβω από τι προέρχεται αλλά δεν το βλέπω πάντα συνήθως σε κάποιες ταινίες σειρές στο netflix. 

Πχ σε κάτι βιντεακια για oled που έβαλα για να δω τα μαύρα της ήταν συγκλονιστικη πέρα από κάποιο blooming που παρατήρησα αλλά δεν είναι τόσο αισθητό ή άσχημο για μένα. Ούτως ή άλλως το περίμενα λόγω τεχνολογίας. 

Κατά τα άλλα εντυπωσιακή. 

Δεν ξέρω αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία να με διαφωτίσει! 

Επεξ/σία από Rizas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Rizas είπε

Ήρθε χθες και όταν την λειτούργησα σχηματίστηκε αυτό το χαζό χαμόγελο στο πρόσωπο μου όπως όταν παίρναμε κάτι πιτσιρίκια! Είχα καιρό να το βιώσω αυτό!

Όλα καλά μέχρι τώρα, έκανα όλα τα test και είναι κομπλέ δεν βρήκα καποια ατέλεια για τα δικά μου μάτια τουλάχιστον. 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι  στα πολύ μαύρα σε κάποια σημεία στις άκρες είναι σαν να βλέπω κάποιο είδους pixelλιασμα να το πω, θόρυβο να το πω, δεν μπορώ να καταλάβω από τι προέρχεται αλλά δεν το βλέπω πάντα συνήθως σε κάποιες ταινίες σειρές στο netflix. 

Πχ σε κάτι βιντεακια για oled που έβαλα για να δω τα μαύρα της ήταν συγκλονιστικη πέρα από κάποιο blooming που παρατήρησα αλλά δεν είναι τόσο αισθητό ή άσχημο για μένα. Ούτως ή άλλως το περίμενα λόγω τεχνολογίας. 

Κατά τα άλλα εντυπωσιακή. 

Δεν ξέρω αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία να με διαφωτίσει! 

αν εννοείς την xh90 παίξε με ρύθμιση χρήστης, στην φωτεινότητα 10 , αν είσαι νύχτα , στο μαύρο Βαλε το μικρή και τα αλλά 3 high . και πες αν ειδες διαφορα.

επίσης κλείσε αυτά που έχει για θορυβο. motion βαλε στο χρηστης και βαλε το 1 και το απο κατω στο 1 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alexakos89 είπε

αν εννοείς την xh90 παίξε με ρύθμιση χρήστης, στην φωτεινότητα 10 , αν είσαι νύχτα , στο μαύρο Βαλε το μικρή και τα αλλά 3 high . και πες αν ειδες διαφορα.

επίσης κλείσε αυτά που έχει για θορυβο. motion βαλε στο χρηστης και βαλε το 1 και το απο κατω στο 1 

Έχεις δίκιο το brightness ήταν στον Θεό, ήταν μαξαρισμενο και χάλαγε την εικονα μάλλον πρέπει να παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις σε όλα τα Mode! 

Σε ευχαριστώ, τώρα είναι άψογη έφυγε και ο θόρυβος και το blooming σχεδόν ανύπαρκτο πλέον. 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως λένε ότι η τηλεόραση πάσχει από φωτεινότητας πάνω από 10 15 δεν χρειάζεται, εκτός και αν την έχεις στην αυλή όταν ψήνεις μπριζόλες τις Κυριακές 😂😂

Επεξ/σία από Rizas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Rizas είπε

Έχεις δίκιο το brightness ήταν στον Θεό, ήταν μαξαρισμενο και χάλαγε την εικονα μάλλον πρέπει να παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις σε όλα τα Mode! 

Σε ευχαριστώ, τώρα είναι άψογη έφυγε και ο θόρυβος και το blooming σχεδόν ανύπαρκτο πλέον. 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως λένε ότι η τηλεόραση πάσχει από φωτεινότητας πάνω από 10 15 δεν χρειάζεται εκτός και αν την έχεις στην αυλή όταν ψήνεις μπρισολεε τις Κυριακές 😂😂

Είναι γιατί είναι αδαής. αν δεις και στο Netflix calibrated mode παιζει στο 3 με 10 το πολυ. Δεν παιρνεις αλλιως κινηματογραφικη εμπειρια. 

στο game mode βαλε το μαξ αν σου αρεσει. 

επίσης υπότιτλοι στο ημιδιαφανές. 

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexakos89 είπε

Είναι γιατί είναι αδαής. αν δεις και στο Netflix calibrated mode παιζει στο 3 με 10 το πολυ. Δεν παιρνεις αλλιως κινηματογραφικη εμπειρια. 

Πραγματικά άλλη εικόνα!

έχεις κάποιο guide για calibration που ακολούθησες για να πάρω μια ιδέα? 

Ξέρω πως κάθε τβ είναι διαφορετική αλλά τουλάχιστον να δω πως δουλεύει το πράγμα ώστε να το φτιάξω με βάση το μάτι μου γιατί ούτε tools υπάρχουν ούτε calibrator είμαι. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rizas είπε

Πραγματικά άλλη εικόνα!

έχεις κάποιο guide για calibration που ακολούθησες για να πάρω μια ιδέα? 

Ξέρω πως κάθε τβ είναι διαφορετική αλλά τουλάχιστον να δω πως δουλεύει το πράγμα ώστε να το φτιάξω με βάση το μάτι μου γιατί ούτε tools υπάρχουν ούτε calibrator είμαι. 😂

Ένα γενικό μοντέλο. 

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900h/settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexakos89 είπε

αν εννοείς την xh90 παίξε με ρύθμιση χρήστης, στην φωτεινότητα 10 , αν είσαι νύχτα , στο μαύρο Βαλε το μικρή και τα αλλά 3 high . και πες αν ειδες διαφορα.

επίσης κλείσε αυτά που έχει για θορυβο. motion βαλε στο χρηστης και βαλε το 1 και το απο κατω στο 1 

Ποια είναι αυτά για τον θόρυβο; Αυτά που είναι στο Clarity; 

Τα Color Temparature, Live Color και CineMotion σε τι ρύθμιση τα έχεις όταν είναι ταινία / σειρά κλπ; 

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι, πως όταν παίζει κάτι χαμηλής ανάλυσης, παίζει τίγκα στον θόρυβο. Και στο netflix το ίδιο, σίγουρα έχει ρίξει το bandwith λόγω πανδημίας, οι streaming υπηρεσίες αλλά μου φαίνεται ότι ο upscaler της τηλεόρασης, δεν κάνει καλή δουλειά. 

Εγώ δεν χρησιμοποιώ τις εφαρμογές που είναι build in, την χρησιμοποιώ σαν μόνιτορ υπολογιστή και μου έχει βγάλει το λάδι με τις ρυθμίσεις..... 

Έχω δοκιμάσει ότι υπάρχει στο ίντερνετ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Ποια είναι αυτά για τον θόρυβο; Αυτά που είναι στο Clarity; 

Τα Color Temparature, Live Color και CineMotion σε τι ρύθμιση τα έχεις όταν είναι ταινία / σειρά κλπ; 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι, πως όταν παίζει κάτι χαμηλής ανάλυσης, παίζει τίγκα στον θόρυβο. Και στο netflix το ίδιο, σίγουρα έχει ρίξει το bandwith λόγω πανδημίας, οι streaming υπηρεσίες αλλά μου φαίνεται ότι ο upscaler της τηλεόρασης, δεν κάνει καλή δουλειά. 

Εγώ δεν χρησιμοποιώ τις εφαρμογές που είναι build in, την χρησιμοποιώ σαν μόνιτορ υπολογιστή και μου έχει βγάλει το λάδι με τις ρυθμίσεις..... 

Έχω δοκιμάσει ότι υπάρχει στο ίντερνετ.... 

Εχεις σκαλωσει με το πισι εσυ και τη χρηση της τιβι σαν μονιτορ. Τελικα ισως δεν εκανες καλα που πηρες τη συγκεκριμενη για preview μονιτορ.

Μεσα απο την εφαρμογη η ποιοτητα απο Νετφιλ ειναι μπομπα. Και ο upscaler της επισης ακομα πιο μπομπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Ποια είναι αυτά για τον θόρυβο; Αυτά που είναι στο Clarity; 

Τα Color Temparature, Live Color και CineMotion σε τι ρύθμιση τα έχεις όταν είναι ταινία / σειρά κλπ; 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι, πως όταν παίζει κάτι χαμηλής ανάλυσης, παίζει τίγκα στον θόρυβο. Και στο netflix το ίδιο, σίγουρα έχει ρίξει το bandwith λόγω πανδημίας, οι streaming υπηρεσίες αλλά μου φαίνεται ότι ο upscaler της τηλεόρασης, δεν κάνει καλή δουλειά. 

Εγώ δεν χρησιμοποιώ τις εφαρμογές που είναι build in, την χρησιμοποιώ σαν μόνιτορ υπολογιστή και μου έχει βγάλει το λάδι με τις ρυθμίσεις..... 

Έχω δοκιμάσει ότι υπάρχει στο ίντερνετ.... 

γιατί όχι τις built in ? ειδικα σε Netflix ? η kodi η Plex - emby.  

 Τώρα αν θες να παίξεις με mpc με mad VR μονο σε αυτο αξιζει.

Gamma - 0 , φωτεινοτητα 5-15 , χρωμα - 50 , για προχωρημένους - 1, ζωντανό χρωμα - όχι ,καθαρότητα - 50 , δημιουργια ρεαλισμού - όχι (αυτό και στο game mode off - κανει αναλυση σε πραγματικο χρονο και χαλαει πολλα) , μειωση θορυβου - οχι ,κινηση, χρηστης στο 1 και ευκρινεια 1 , Λειτουργια ταινιας - αυτοματο.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexakos89 είπε

γιατί όχι τις built in ? ειδικα σε Netflix ? η kodi η Plex - emby.  

 Τώρα αν θες να παίξεις με mpc με mad VR μονο σε αυτο αξιζει.

Gamma - 0 , φωτεινοτητα 5-15 , χρωμα - 50 , για προχωρημένους - 1, ζωντανό χρωμα - όχι ,καθαρότητα - 50 , δημιουργια ρεαλισμού - όχι (αυτό και στο game mode off - κανει αναλυση σε πραγματικο χρονο και χαλαει πολλα) , μειωση θορυβου - οχι ,κινηση, χρηστης στο 1 και ευκρινεια 1 , Λειτουργια ταινιας - αυτοματο.

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο σου. 

Βλέπω αποκλειστικά ταινίες, σειρές (Netflix), youtube, windows brosing και πολύ gaming, στην tv, σαν κύριο μόνιτορ, ποτέ δεν χρησιμοποιώ τις εφαρμογές της tv, επίσης, λόγω των streaming υπηρεσιών που ανέφερα, δεν βολεύει κάποιος player στα windows όπως kodi, vlc κλπ. Εμένα με ενδιαφέρει η όλη εμπειρία να είναι χρήση σαν μόνιτορ, όπως το έχω το HTPC, με αυτή την χρήση πάνω από 10 χρόνια. Και που να αρχίσω να μιλάω για το HDR, εκεί μπλέκονται κι άλλο τα πράγματα γιατί είναι η πρώτη tv που έχω με αυτό και τα πράγματα έχουν γίνει χειρότερα...

Αυτό που με ξενίζει είναι ότι τα χρώματα μου φαίνονται τόσο χάλια, ενώ σε όλες τις προηγούμενες tv που έχω αλλάξει, δεν αντιμετώπιζα τέτοιο θέμα... 

Ειδικά στην αρχή νόμιζα ότι κάτι έχει το panel. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...