Προς το περιεχόμενο

Αγορά 55άρας τηλεόρασης για gaming (xsx - ps5) και ταινίες


stelaraspavl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, darkman είπε

Ok δεν αντιλέγω άρα έτσι όπως τα λέμε εμείς είμαστε από θέμα tv στα  4Κ100hz  στο ps5 σωστά ;  

 

3 λεπτά πριν, darkman είπε

Ok δεν αντιλέγω άρα έτσι όπως τα λέμε εμείς είμαστε από θέμα tv στα  4Κ100hz  στο ps5 σωστά ;  

Καπως ετσι ναι. Εσυ για τι χρηση την προοριζεις αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Alex1971 είπε

Καπως ετσι ναι. Εσυ για τι χρηση την προοριζεις αν επιτρεπεται?

Εγώ έχω κάνει παραγγελία το ps5 έχω τηλεωραση 100hz / 120 hz έτσι όπως τα λέμε , αλλά δεν έχει hdmi 2.1 αλλά 2.0 και ψάχνω να δω τι θα κάνει το ps5 με την Sony που έχω και τι θα έκανε πχ με μια oled lg cx που λένε ότι έχει 120 hz . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα HZ 50-60 ισχύουν πιο πολύ σε αναλογικο σημα. Υπάρχει και στο ψηφιακό αλλά δεν χρησιμοποιείτε .

Σε ψηφιακό παίζουν 60 και 120 κατα κόρων 

οθόνες πχ 1080 60p,

https://www.the-home-cinema-guide.com/tv-refresh-rate-explained.html

23 λεπτά πριν, darkman είπε

Εγώ έχω κάνει παραγγελία το ps5 έχω τηλεωραση 100hz / 120 hz έτσι όπως τα λέμε , αλλά δεν έχει hdmi 2.1 αλλά 2.0 και ψάχνω να δω τι θα κάνει το ps5 με την Sony που έχω και τι θα έκανε πχ με μια oled lg cx που λένε ότι έχει 120 hz . 

το πάνελ μπορεί να είναι 120αρι , αλλά το ψηφιακό σημα επειδη είναι hdmi 2.0 εχει οριο 60 hz

Επεξ/σία από apri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, darkman είπε

Εγώ έχω κάνει παραγγελία το ps5 έχω τηλεωραση 100hz / 120 hz έτσι όπως τα λέμε , αλλά δεν έχει hdmi 2.1 αλλά 2.0 και ψάχνω να δω τι θα κάνει το ps5 με την Sony που έχω και τι θα έκανε πχ με μια oled lg cx που λένε ότι έχει 120 hz . 

Ποτε την πηρες και ποια Σονυ πηρες βασικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, darkman είπε

Kd55xe9005 model 2017 

Μια χαρα. Εε με τη συγκεκριμενη λοιπον ξεχνας βασικα το HDMI 2.1. Δεν ξερω ποσο "καμμενος" gamer εισαι και ποσο σημαντικο ρολο παιζουν οι νες τεχνολογιες στο gaming για σενα, απλα δε θα παρεις ολα τα features του PS5 με τη συγκεκριμενη. Αν παρολα αυτα σε ενδιαφερουν, την πουλας και περνεις μια που τα εχει αυτα τα καλουδια out of the box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex1971 είπε

Μια χαρα. Εε με τη συγκεκριμενη λοιπον ξεχνας βασικα το HDMI 2.1. Δεν ξερω ποσο "καμμενος" gamer εισαι και ποσο σημαντικο ρολο παιζουν οι νες τεχνολογιες στο gaming για σενα, απλα δε θα παρεις ολα τα features του PS5 με τη συγκεκριμενη. Αν παρολα αυτα σε ενδιαφερουν, την πουλας και περνεις μια που τα εχει αυτα τα καλουδια out of the box

Σωστά απλά έχω μια υποψία ότι το ps5 δεν δουλεύει με τα στάνταρ του pal 50/100 αλλά με τα στάνταρ του 60/120  εκτός και είναι έτσι όπως τα λέμε και λέει 4Κ60hz120hz και οι τηλεοράσεις εδώ παίζουν στο 50/100 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, darkman είπε

Σωστά απλά έχω μια υποψία ότι το ps5 δεν δουλεύει με τα στάνταρ του pal 50/100 αλλά με τα στάνταρ του 60/120  εκτός και είναι έτσι όπως τα λέμε και λέει 4Κ60hz120hz και οι τηλεοράσεις εδώ παίζουν στο 50/100 😋

Εγω αυτο ποιστευω. Οτι εμεις ειμαστε στα 50/100/ Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος φιλος που μπορει να ξερει κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex1971 είπε

Εγω αυτο ποιστευω. Οτι εμεις ειμαστε στα 50/100/ Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος φιλος που μπορει να ξερει κατι παραπανω.

 

6 λεπτά πριν, darkman είπε

Σωστά απλά έχω μια υποψία ότι το ps5 δεν δουλεύει με τα στάνταρ του pal 50/100 αλλά με τα στάνταρ του 60/120  εκτός και είναι έτσι όπως τα λέμε και λέει 4Κ60hz120hz και οι τηλεοράσεις εδώ παίζουν στο 50/100 😋

Σας απάντησα παραπάνω πως πάει. 

και με λιγκ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex1971 είπε

Εγω αυτο ποιστευω. Οτι εμεις ειμαστε στα 50/100/ Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος φιλος που μπορει να ξερει κατι παραπανω.

Αστα να πάνε θα πρέπει να πάρουμε master για να διαλέξουμε tv 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι HDMI 2.0 φτάνει το ανώτερο 4K@60Hz.

Σε  HDMI 2.1 φτάνει 4K@120Hz. 

Αν παίρνουμε σαν δεδομένο την 4Κ ανάλυση. 

Επίσης, για να πάμε σε λύση 2.1 θέλουμε και αντίστοιχο HDMI 2.1 καλώδιο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Μέχρι HDMI 2.0 φτάνει το ανώτερο 4K@60Hz.

Σε  HDMI 2.1 φτάνει 4K@120Hz. 

Αν παίρνουμε σαν δεδομένο την 4Κ ανάλυση. 

Επίσης, για να πάμε σε λύση 2.1 θέλουμε και αντίστοιχο HDMI 2.1 καλώδιο. 

Οκ αυτα ειναι γνωστα .   αλλο ειναι το ερωτημα :)  Να στο πω ποιο απλα,  Ενας που εχει μια 100Hz  pal  του 2016 με HDMi 2.0 αν με καποιο τροπο το εκανες update σε 2.1(υποθετικά) θα εβλεπες 4Κ120Ηz ? η πρεπει το πανελ να ειναι εγγενες 120Hz  ?   η εχει να κανει  με το 100/120 που λενε ολες οι τηλεωρασεις pal/ntsc και απλα με το που βαλεις πανω το PS5 παει στο 120Ηz του ntsc ????? 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, darkman είπε

Οκ αυτα ειναι γνωστα .   αλλο ειναι το ερωτημα :)  Να στο πω ποιο απλα,  Ενας που εχει μια 100Hz  pal  του 2016 με HDMi 2.0 αν με καποιο τροπο το εκανες update σε 2.1(υποθετικά) θα εβλεπες 4Κ120Ηz ? η πρεπει το πανελ να ειναι εγγενες 120Hz  ?   η εχει να κανει  με το 100/120 που λενε ολες οι τηλεωρασεις pal/ntsc και απλα με το που βαλεις πανω το PS5 παει στο 120Ηz του ntsc ????? 

Για να γίνει πιο ξεκάθαρο.

Είναι άλλο πράγμα ότι η τηλεόραση δέχεται στην είσοδο native HDMI σήμα 4Κ/120καρέ από κονσόλα ή pc και άλλο πράγμα ότι η τηλεόραση μπορεί να δεχτεί σήμα 50/60Hz και να προσθέσει η τηλεόραση extra καρέ εικόνας και να λειτουργεί 100/120Hz.Το τελευταίο είναι το γνωστό Motion compensation frame interpolation. To πρώτο είναι τι σήμα μπορεί να δεχτεί η τηλεόραση στην είσοδο της.

 

Αυτές που χαρακτηρίζονται με το HDMI 2.1 σημαίνει ότι μπορούν να δεχτούν σήμα στην HDMI IN (μέχρι 48Gpbs) ανάλυσης 4Κ με 120 καρέ/sec.

Αυτες που χαρακτηρίζονται με το HDMI 2.0b σημαίνει ότι μπορούν να δεχτούν σήμα στην HDMI IN (μέχρι 18Gpbs) ανάλυσης  4Κ με 60 καρέ/sec.

https://pbs.twimg.com/media/EXOY3GwXYAEbK5l?format=jpg&name=4096x4096

Επεξ/σία από listener
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα , αρα ολες η 100αρες αν εχουν 2.1 παιζουν 4Κ120Ηz .....  το πανελ ειναι ενα και δουλευει αναλογα τι του δινεις απο το HDMI η αν μιλαμε για σημα αναλογικο τηλεόρασης τοτε αν εισαι ευρωπη η αμερικη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν η samsung qe55q80t υποστηρίζει 4k 120hz?

Μόλις την παρέλαβα και όταν βάζω στη κονσόλα xbox one s από την ανάλυση 4k 120hz μου  γυρίζει σε ανάλυση 1440.

Μάλλον θα είναι γιατί το xbox one s δεν υποστηρίζει 4k 120hz μιας και έχει hdmi 2.0 θήρα και όχι hdmi 2.1 που θέλει το 4k 120hz.

Απλά είπα να ρωτήσω και εδώ για επαλήθευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...