Προς το περιεχόμενο

Επιλογή hatchback


midnightx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφερόμουν να αγοράσω ένα μικρό χιλιάρι (μεταχειρισμένο, μέχρι 5.000 ευρώ) τύπου hatchback κυρίως για μέσα στην πόλη, και ψάχνοντας κατέληξα σε τρία μοντέλα που μου άρεσαν (εμφανισιακά όλα είναι κοντά): Toyota Aygo, Citroen C1, Peugeot 107.

Ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις/εμπειρίες για τα συγκεκριμένα, ή και προτάσεις για άλλα τέτοια αμάξια μικρού τύπου, γιατί ενώ μεν αυτά μου άρεσαν σαν εμφάνιση, το κύριο χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από midnightx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, midnightx είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφερόμουν να αγοράσω ένα μικρό χιλιάρι (μεταχειρισμένο, μέχρι 5.000 ευρώ) τύπου hatchback κυρίως για μέσα στην πόλη, και ψάχνοντας κατέληξα σε τρία μοντέλα που μου άρεσαν (εμφανισιακά όλα είναι κοντά): Toyota Aygo, Citroen C1, Peugeot 107.

Ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις/εμπειρίες για τα συγκεκριμένα, ή και προτάσεις για άλλα τέτοια αμάξια μικρού τύπου, γιατί ενώ μεν αυτά μου άρεσαν σαν εμφάνιση, το κύριο χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν υπαρχει πλεον αξιοπιστια οπως στα παλια.. Κατι ειχα διαβασει για προβληματα στην πλεξουδα..!

Για μενα βαλει κατι παραπανω και κοιτα σε picanto 1.0 απο το 2011 και μετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Δεν υπαρχει πλεον αξιοπιστια οπως στα παλια.. Κατι ειχα διαβασει για προβληματα στην πλεξουδα..!

Για μενα βαλει κατι παραπανω και κοιτα σε picanto 1.0 απο το 2011 και μετα

Το σχόλιο για αξιοπιστία πάει και στα τρία μοντέλα που ανάφερα φίλε;

Picanto μάλλον εννοείς κάτι σαν αυτό: https://www.car.gr/24134531-kia-picanto-lx-plus-81437

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, midnightx είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφερόμουν να αγοράσω ένα μικρό χιλιάρι (μεταχειρισμένο, μέχρι 5.000 ευρώ) τύπου hatchback κυρίως για μέσα στην πόλη, και ψάχνοντας κατέληξα σε τρία μοντέλα που μου άρεσαν (εμφανισιακά όλα είναι κοντά): Toyota Aygo, Citroen C1, Peugeot 107.

Ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις/εμπειρίες για τα συγκεκριμένα, ή και προτάσεις για άλλα τέτοια αμάξια μικρού τύπου, γιατί ενώ μεν αυτά μου άρεσαν σαν εμφάνιση, το κύριο χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αυτά τα 3 που σας αρέσουν, είναι στην ουσία το ίδιο αυτοκίνητο.

Εγώ θα συμφωνήσω με τον προλαλλήσαντα για το picanto, πολύ απλό και αξιόπιστο αυτοκίνητο πόλης, έχουνε βγεί σκυλιά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, midnightx είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφερόμουν να αγοράσω ένα μικρό χιλιάρι (μεταχειρισμένο, μέχρι 5.000 ευρώ) τύπου hatchback κυρίως για μέσα στην πόλη, και ψάχνοντας κατέληξα σε τρία μοντέλα που μου άρεσαν (εμφανισιακά όλα είναι κοντά): Toyota Aygo, Citroen C1, Peugeot 107.

Ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις/εμπειρίες για τα συγκεκριμένα, ή και προτάσεις για άλλα τέτοια αμάξια μικρού τύπου, γιατί ενώ μεν αυτά μου άρεσαν σαν εμφάνιση, το κύριο χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τα τρια αυτα αυτοκινητα ειναι ολοιδια !!!! Δεν εχουν καμμια απολυτως διαφορα εκτος απο το βαψιμο του προφυλακτητα στο χρωμα αυτοκινητου pου εχει το Aygo 

Ολα με κινητηρα Toyota 

Τα θεωρω ικανα μονο για μεσα στην πολη  αντε μεχρι καμμια κοντινη παραλια .

Ειχε η κορη μου το Aygo και πηρε το C1 του 2010 για "αυτοματο" κιβωτιο που μονο αυτοματο δεν ειναι.

Θα τα ελeγα αυτοκινητα 2 ογκων και οχι Hatchback

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, midnightx είπε

Το σχόλιο για αξιοπιστία πάει και στα τρία μοντέλα που ανάφερα φίλε;

Picanto μάλλον εννοείς κάτι σαν αυτό: https://www.car.gr/24134531-kia-picanto-lx-plus-81437

Οχι το επομενο..! Ειναι τρικυλινδρο με καδενα οπως δηλαδη και τα αδερφακια που κοιτας!

Για το προηγουμενο μοντελο 5000ευρω ειναι πολλα! Αν σου αρεσει το προηγουμενο δικη μου γνωμη κοιτας σε 1.1 και οχι πανω απο 3300ευρω!

1 ώρα πριν, midnightx είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφερόμουν να αγοράσω ένα μικρό χιλιάρι (μεταχειρισμένο, μέχρι 5.000 ευρώ) τύπου hatchback κυρίως για μέσα στην πόλη, και ψάχνοντας κατέληξα σε τρία μοντέλα που μου άρεσαν (εμφανισιακά όλα είναι κοντά): Toyota Aygo, Citroen C1, Peugeot 107.

Ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις/εμπειρίες για τα συγκεκριμένα, ή και προτάσεις για άλλα τέτοια αμάξια μικρού τύπου, γιατί ενώ μεν αυτά μου άρεσαν σαν εμφάνιση, το κύριο χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

https://www.car.gr/32626472-toyota-starlet

Πενα!!! Τσιφτικο!!!🤑

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jimzak είπε

Αυτά τα 3 που σας αρέσουν, είναι στην ουσία το ίδιο αυτοκίνητο.

Εγώ θα συμφωνήσω με τον προλαλλήσαντα για το picanto, πολύ απλό και αξιόπιστο αυτοκίνητο πόλης, έχουνε βγεί σκυλιά.

Έχουν κάτι κακό όμως σαν μοντέλα αυτά που ανάφερα;

Την περίπτωση του Picanto θα την κοιτάξω πιο σοβαρά, αν και στο μάτι δεν μου πολυκάθονται να πω την αλήθεια!

Όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω, στην ουσία ένα μικρό αμάξι για μέσα στην πόλη θέλω. Για smart πήγαινα στην αρχή, να βρίσκω και παρκινγκ πιο εύκολα, αλλά μετά από πράγματα που διάβασα, σκέφτηκα να κινηθώ προς κάτι ελαφρώς μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, midnightx είπε

Έχουν κάτι κακό όμως σαν μοντέλα αυτά που ανάφερα;

Την περίπτωση του Picanto θα την κοιτάξω πιο σοβαρά, αν και στο μάτι δεν μου πολυκάθονται να πω την αλήθεια!

Όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω, στην ουσία ένα μικρό αμάξι για μέσα στην πόλη θέλω. Για smart πήγαινα στην αρχή, να βρίσκω και παρκινγκ πιο εύκολα, αλλά μετά από πράγματα που διάβασα, σκέφτηκα να κινηθώ προς κάτι ελαφρώς μεγαλύτερο.

Σε συγκριση με smart ειναι σαφως ανωτερα .

Χωράνε 4 ενήλικα άτομα κανονικού βάρους. 

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, midnightx είπε

Έχουν κάτι κακό όμως σαν μοντέλα αυτά που ανάφερα;

Την περίπτωση του Picanto θα την κοιτάξω πιο σοβαρά, αν και στο μάτι δεν μου πολυκάθονται να πω την αλήθεια!

Όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω, στην ουσία ένα μικρό αμάξι για μέσα στην πόλη θέλω. Για smart πήγαινα στην αρχή, να βρίσκω και παρκινγκ πιο εύκολα, αλλά μετά από πράγματα που διάβασα, σκέφτηκα να κινηθώ προς κάτι ελαφρώς μεγαλύτερο.

Δεν σε πειραζει που η ταπετσαρια δεν καλυπτει ολη την πορτα και φαινεται μεταλλο? Δεν εχουν ντουλαπακι.. Δεν κατεβαινουν τα πισω παραθυρα! Πολυ μικρο πορτ-παγκαζ σε σχεση με picanto!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Δεν σε πειραζει που η ταπετσαρια δεν καλυπτει ολη την πορτα και φαινεται μεταλλο? Δεν εχουν ντουλαπακι.. Δεν κατεβαινουν τα πισω παραθυρα! Πολυ μικρο πορτ-παγκαζ σε σχεση με picanto!

Σωστά όλα αυτά που γράφεις, αλλά κάποια δεν με ενοχλούν, και άλλα δεν είναι στα στοιχεία που με ενδιαφέρουν για το αμάξι που θέλω! Κάτι μεγαλύτερο από smart, και αξιόπιστο όσο γίνεται ήταν αυτό που ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, midnightx είπε

Σωστά όλα αυτά που γράφεις, αλλά κάποια δεν με ενοχλούν, και άλλα δεν είναι στα στοιχεία που με ενδιαφέρουν για το αμάξι που θέλω! Κάτι μεγαλύτερο από smart, και αξιόπιστο όσο γίνεται ήταν αυτό που ήθελα.

Ο κινητηρας Toyοta που εχουν ειναι εγγυηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το C1 πρώτης γενιάς που είναι ίδιο με Aygo και 107 η προσωπική εμπειρία είναι πολύ καλή. Ουσιαστικά στα δέκα χρόνια που είναι στην οικογένεια η μόνη ζημιά που έχει βγάλει είναι μίζα που βγήκε off πέρσι. Δίσκος φθείρεται σχετικά γρήγορα ( ήθελε αλλαγή στα 80k ). Έχω πάει και ταξίδια 250 χλμ με αυτό, χαλαρά με 110-120 το πολύ, δεν μπορεί να κρατήσει και παραπάνω. Κατά τα άλλα δεν καίει και είναι τίμιο για τα λεφτά του. Όντως έχει πολύ μικρό πορτπαγκαζ και έχει και αρκετό θόρυβο μέσα αλλά τι περιμένεις για τόσο μικρό - φτηνό αυτοκίνητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bkran είπε

Για το C1 πρώτης γενιάς που είναι ίδιο με Aygo και 107 η προσωπική εμπειρία είναι πολύ καλή. Ουσιαστικά στα δέκα χρόνια που είναι στην οικογένεια η μόνη ζημιά που έχει βγάλει είναι μίζα που βγήκε off πέρσι. Δίσκος φθείρεται σχετικά γρήγορα ( ήθελε αλλαγή στα 80k ). Έχω πάει και ταξίδια 250 χλμ με αυτό, χαλαρά με 110-120 το πολύ, δεν μπορεί να κρατήσει και παραπάνω. Κατά τα άλλα δεν καίει και είναι τίμιο για τα λεφτά του. Όντως έχει πολύ μικρό πορτπαγκαζ και έχει και αρκετό θόρυβο μέσα αλλά τι περιμένεις για τόσο μικρό - φτηνό αυτοκίνητο

Αυτο ειναι το κακο οτι δεν ειναι φτηνα! Ουτε εχουν τοσο χαμηλη καταναλωση..! Χτυπανε κατι 7 με 7.5λ για την πλακα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτο ειναι το κακο οτι δεν ειναι φτηνα! Ουτε εχουν τοσο χαμηλη καταναλωση..! Χτυπανε κατι 7 με 7.5λ για την πλακα τους!

Λογω καθαρα ονοματος το Aygo ειναι παντα λιγο πιο ακριβο απο τα αλλα δυο με ιδιες προδιαγραφες.

Το αυτοματο C1 εντος πολης 6 λιτρα /100 χλμ .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτω ένα search από το car.gr: https://www.car.gr/classifieds/cars/?sort=dm&registration=>2010&price=<5000&mileage=<125000&engine_size=>800&engine_size=<1100&offer_type=sale&category=11&engine_size=800-1100&st=private

Αυτά είναι κάποια αμάξια που πληρούν τα κριτήρια μου θεωρητικά. Μερικά που βγαίνουν στη λίστα και δεν αναφέρθηκαν είναι τα:

Opel Corsa

Suzuki Alto

Mitsubishi Colt

Nissan Pixo

Chevrolet Spark

Fiat Panda

Αν έχετε κάποιο σχόλιο για τα παραπάνω (πέρα από το Panda που ξέρω ότι αξίζει), ευπρόσδεκτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...