Προς το περιεχόμενο

εγγυητης προβλημα


sofoula46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κυριοι σας ευχαριστω γι ακομα μια φορα ολους αλλα πρεπει να παω για υπνο.

αυριο μεθαυριο θα κοιταξω να κλεισω ραντεβου με δικηγορο και θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις.

ειστε ολοι σας υπεροχοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sofoula46 είπε

ειναι στο εξωτερικο και δε μιλαμε.τον ψαχνω καιρο τωρα και δε σηκωνει ουτε το τηλεφωνο.

Παρε την τραπεζα τηλεφωνο και ρωτησε εαν συμφωνει με αυτη τη λυση (δηλαδη αν δεχτει να σας κανει ρυθμιση εαν ενοικιαστει το σπιτι)

Αμεσως μετα ψαξε τον αδερφο σου ΕΝΤΑΤΙΚΑ.

Αν δε σηλωνει τηλεφωνα, παρε φιλους του, στη δουλεια του, στο σπιτονοικοκυρη, στην γερμανικη αστυνομια, στη Νικολουλη, βγαλε Αμπερ αλερτ

Αν δε μπορειτε να βρεθειτε για ενα τοσο σοβαρο ζητημα, τοτε πραγματικα αφηστε το να παει το παλιαμπελο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sofoula46 είπε

κυριοι σας ευχαριστω γι ακομα μια φορα ολους αλλα πρεπει να παω για υπνο.

αυριο μεθαυριο θα κοιταξω να κλεισω ραντεβου με δικηγορο και θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις.

ειστε ολοι σας υπεροχοι

Άντε καληνύχτα και μην φοβάσαι.  Το κουμάντο στην περιουσία του άντρα σου θα το κάνετε εσείς όταν έρθει η ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Την μια την τρομάζεις και την άλλη λες όλα καλά. Τι θα λέει επιτέλους αυτή η τροπολογία; Τι σχέση μπορεί να έχουν τα περιουσιακά στοιχεία του άντρα της για κάτι που έκανε πριν είκοσι χρόνια που λογικά ούτε καν παντρεμένοι θα ήταν . Και τι σχέση έχει αν κάνουν κοινή δήλωση.  Η δήλωση αφορά τα εισοδήματα από την δουλειά του καθενός. Η ακίνητη περιουσία δηλώνεται ξεχωριστά από τον καθένα και είναι υπόθεση του καθενός ξεχωριστά. 

Τον άντρα της δεν τον αγγίζει η τράπεζα με τίποτα. Έχει βάλει πουθενά υπογραφή; Ανέλαβε κάποια ευθύνη; Ούτε καν να τον ψάξουν δεν έχουν δικαίωμα. Χωρίς την συγκατάθεση του, είναι ποινικό αδίκημα. 

Ή τροπολογία αφορά κ τους εγγυητές ! Άμα ήξερα ακριβώς θα ήμουν κ εγώ ευτυχισμένος , αυτό περιμένω! Φυσικά κ έχουν σχέση γιατί θα πάνε στα παιδιά τους μετά οπότε είναι μία ιστορία η οποία δεν έχει τέλος καθώς δεν παραγράφονται τα "χρέη" στα 15 έτη όπως παλιά κάθε χρόνο ανανεώνονται! Χωριστή δήλωση θα πρέπει να κάνουν γτ ούτε κινητό με δόσεις δεν θα μπορεί ο σύζυγος να πάρει αν θέλει κάποια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέσατε να την φάτε.

Καταρχην πριν απο 10 χρονια ήταν αλλιώς τα πράγματα, εγγυητης εμπαινες για πλάκα, εχω μπει και εγω και η δερφη μου στην μανα μου που ειμασταν ε σπουδες ακόμα με τίπτα στο ονομα μας.

Και συμαντικοτρο δεν μπήε σε αγνωστο στον ΑΔΕΡΦΟ της μπήκε. Δυστυχώς για αυτην και για την οικογενεια της αποδείχθηκε ........ κρίμα γιατι αν δεν μπορεις να εμπιστευτεις την οικογενεια σου τι μπορεις; αν και τα παραδειγματα με πιστολιασματα απο συγγενεις πρωτου βαθμου ειναι πολλά.

Απο κει και περα εω αυτο που ξερω απο τα λιγα ειναι απο την στιγμγ που υπαρχει σπιτι απο το στεγαστικο, απλα η τραπεζα θα παρει το σπιτι και τέλος. Οπως οταν πηρα δανειο για αυτοκίητο εαν δεν το πληρωνα περναν το αυτοκίνητο. Τωρα 5.000 πανω 5.000 κατω θα κυνηγήσει γιατι μπορει αλλα με εναν καλο δικηγορο τελειώνει το θέμα εκει.

Καλή τύχη και λυπάμαι πραγματικά που πάνω απο όλα ψυχολογικά έμπλεξες λογω του αδερφου σου. Αίμα σου. Αδιανόητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, citiz είπε

Καλο θα ναι να το παρακολουθεις, να δεις αν μετα απο μελλοντικο πλειστηριασμό ξοφληθηκε ολοσχερώς το δάνειο. Αν όχι η απαίτηση παραμένει εκ μέρους της τράπεζας. Εσενα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει αλλα μελλοντικά θα χεις τα παρακάτω θέματα:

- είσαι εκτός τραπεζικού συστήματος, ούτε πιστωτική δεν θα μπορείς να βγάλεις. Ο άνδρας σου επίσης πιθανον να χει θεμα αν τυχόν χρειαστεί κάποιο δάνειο ή πιστωτική.

- τα παιδιά σου ως κληρονόμοι πιθανως θα πρέπει μελλοντικά να κάνουν αποποίηση κληρονομιάς, αυτό βέβαια θα το δουν στο μέλλον με κάποιο δικηγόρο.

- Δεν θα μπορείς να μπεις εγγυητής σε κάποιο δάνειο, συζύγου, ενηλικα παιδιού για σπουδές ή για οτιδήποτε.

- Ο λογαριασμός σου που λες πως είναι ακατάσχετος εννοείς προς το δημόσιο ή/και τους ιδιώτες; Αν δεν ειναι προς ιδιώτες, ανετοτατα μπορούν να σου δεσμεύσουν ποσά μ ενα κατασχετηριο. Καλο θα ταν να τον κάνεις.

Γενικά αφού δεν έχεις κατι στο όνομα σου δεν μπορούν να κανουν πολλά, αλλα καλό είναι να σκεφτόμαστε και τις μελλοντικές παραμέτρους

Εκτός από το παραπάνω, το νήμα βρίθει ανακριβειών.

Προφανώς και η τράπεζα δεν είναι υποχρεωτικό να μείνει στον πλειστηριασμό του ακινήτου. Δεν σημαίνει ότι θα πάρει π.χ. 40.000€ από τον πλειστηριασμό και θα σας χαρίσει τα υπόλοιπα. Όλο το ποσό πήρατε, όλο το ποσό οφείλετε να επιστρέψετε. Αν δηλαδή ανέβαινε η αξία του ακινήτου θα δίνατε μερτικό από την υπεραξία στην τράπεζα;

Προφανώς και ο Τειρεσίας μπορεί να μη σε ενδιαφέρει άμεσα, αλλά σε 10 χρόνια; Στο μέλλον για να βοηθήσεις ένα από τα παιδιά σου; Δεν λέω, αν δεν έχεις δυνατότητα να το τακτοποιήσεις το δάνειο, προφανώς και ο Τειρεσίας είναι δευτερεύων θέμα. Π.χ. μια τακτοποίηση θα ήταν συμφωνία με την τράπεζα (προφανώς πρέπει να συμφωνεί και ο αδερφός σου) να πωληθεί και να εξοφληθεί αν όχι όλο, ένα μεγάλο μέρος του δανείου. Η διαφορά είναι ότι για να γίνει πλειστηριασμός, απαιτείται καταγγελία δανείου (αν δεν έχει γίνει ακόμα) και έκδοση διαταγής πληρωμής., αυτό πέρα από έξοδα (που αυξάνουν την οφειλή) είναι χειρότερο δυσμενές από μια απλή καθυστέρηση δανείου (στο βαθμό που σε νοιάζει η εικόνα σου στον Τειρεσία).

Προφανώς από τι στιγμή που ο σύζυγός σου δεν εμπλέκεται στο δάνειο, δεν υπάρχει περίπτωση να κινδυνεύσει το ακίνητό του. Ακόμα και στη μακάβρια περίπτωση που αποβιώσει ο σύζυγος, εσύ θα κάνεις εντός των προθεσμιών αποποίηση κληρονομιάς και θα περάσει απευθείας στα παιδιά σου. Ή άντε για να μην έχετε καν αυτό, μπορεί ο ίδιος να γράψει μια απλή ιδιόχειρη διαθήκη ότι αφήνει κληρονόμους τα παιδιά και τέλος.

Ο σύζυγος στο μόνο που επηρεάζεται είναι ότι χαλάει και η δική του εικόνα πιστοληπτικά έναντι του τραπεζικού συστήματος, με ότι συνέπεια μπορεί να έχει, και όσο σας ενδιαφέρει αυτό. Μπορεί να μην εμπλέκεται άμεσα, αλλά εφόσον η "οικογένεια" έχει κακή εικόνα και δη η σύζυγος, προφανώς και καμία τράπεζα δεν θα του δανείσει. Και είναι λογικό, στην πράξη πολλοί προσπαθούν να απαλλαγούν από βάρη και μετά να παρουσιάσουν ένα "καθαρό" ΑΦΜ για να πάρουν νέα δάνεια. Τώρα δεν σε ενδιαφέρει, αλλά στο μέλλον ίσως το βρεις μπροστά σου αν ποτέ θελήσετε οικογενειακά να πάρετε κάποιας μορφής δάνειο.

Επίσης υπάρχει θεωρητικά η πιθανότητα να σου κάνουν κατάσχεση είτε σε λογαριασμό (το ακατάσχετο δεν ισχύει για οποιοδήποτε ποσό, μέχρι κάποιο ανά μήνα) και σε οτιδήποτε μπορεί να αποκτήσεις στο μέλλον (σε μεταχειρισμένο μηχανάκι είναι εξαιρετικά απίθανο να κάνουν κάτι, διότι με τα έξοδα είναι πιθανότερο αντί να μειωθεί η οφειλή, να αυξηθεί).

Οπότε, αν δεν μπορείς να βρεις τον αδερφό σου να κάνετε ένα διακανονισμό, είτε με πώληση είτε με ενοικίαση (αλλά τα έσοδα να πάνε στο δάνειο), τότε μίλα με δικηγόρο να σου πει αναλυτικά κάποια πράγματα, ψυχραιμία και το κυριότερο μη ρωτάς σε φόρα άσχετα, διότι από αυτά που σου γράψανε πολλά είναι λίγο έως τελείως ανακριβή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλοί δεχοντουσαν και έμπαιναν εγγυητές σε δανεια την περίοδο των παχεων αγελάδων δίχως να έχουν ψάξει ευθύνες διακαιώματα και υποχρεώσεις νομίζοντας ότι απλά ο εγγυητής είναι κάτι σαν τον μαρτυρα που υπέγραφε στα συμβόλαια για την αγοραπωλησία ακινήτων το 1800. 

Τώρα, πήγαινε σε δικηγόρο τουλάχιστον να ρωτησεις από τι κινδυνεύεις. Διότι το πράμα δεν σταματάει μόνο στο αν έχεις περιουσιακά στοιχεία, υπάρχει και η κατάσχεση εις χείρας τρίτων, πχ νοικιάζεις ένα σπίτι και χρωστάς στο κράτος Χ λεφτά που δεν τα πληρώνεις, το κράτος εκδίδει διαταγή προς τον ενοικιαστή σου να πληρώνει αυτός το ενοικιο η ένα μέρος του ενοικίου προς το κράτος αντι να το καταβάλλει σε εσένα. Δεν γνωρίζω τώρα αν μπορεί να συμβεί το ίδιο στον εργοδότη που σε πληρώνει η αν υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις και προστατευτικες διατάξεις. Για αυτό να ρωτησεις τον δικηγόρο. Στα περιουσιακά στοιχεία του άντρα σου δεν πρόκειται να κάνουν κάτι, το σκούτερ που έχεις άνετα μπορεί να κατασχεθει αλλά μάλλον δεν θα ενδιαφερθεί κανένας λόγω αξίας. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Εγω παντως εμαθα αρκετα πραγματα σχετικα με το θεμα  απο τούς άγνωστους σε αντιθεση με το δικο σου άχρηστο ποστ.

Με όλο τον σεβασμό, η διαφορά μεταξύ "μαθαίνω πέντε πράγματα για τον τραπεζικό κώδικα και την διαδικασία ανάληψης ευθύνη εγγυητή" και "προστατεύω την πρώτη μου κατοικία από πιθανή τραπεζική εισβολή" είναι αυτή που θα σου εξασφαλίσει το σπίτι σου αύριο μεθαύριο και μπορεί μόνο ενας ειδικός να την γνωρίζει.

Εμείς, τώρα, όσο περίεργο και αν σου φαίνεται, παίζουμε. Λέει ο καθένας την μαλακία του με αυτά που νομίζει ότι ισχύει. Έλα όμως που η τράπεζα σπρώχνει εκατομμύρια σε νομικούς συμβούλους για αυτά τα θέματα.

Οπότε αν δεν υπάρξει δικηγόρος ο TS στην καλύτερη περίπτωση απλά εικάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις να μαθεις νεα του εδω και 1 χρονο και δε σηκωνει το τηλεφωνο.

Δεν αναρωτηθηκες αν ο αδερφος σου επαθε τιποτα? ειναι καλα? 

Γιατι ειναι περιεργο για καποιον που πληρωνε επι 20 χρονια κανονικα και του εμειναν καποια χρονια ακομα να αποπληρωσει να σταματησει να πληρωνει. Ειναι σα να πεταξε 20 χρονια χρηματα δοσεων στα σκουπιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sofoula46 είπε

γεια σας.πριν 20 χρονια ειχα μπει εγγυητρια σε στεγαστικο του αδερφου μου ο οποιος το πιστολιασε και τωρα η τραπεζα ζηταει απο μενα να πληρωσω.

Εγω ομως δεν εχω κανενα τετοιο σκοπο καθως ο μισθος μου και του αντρα μου δε φτανει καλα καλα για την οικογενεια μας.

Το μονο περιουσιακο μου στοιχειο ειναι ενα piaggio beverly που αναθεμα κι αν πιανει 2-2,5 χιλιαρικα.

Να πω επισης οτι δεν εχω δανεια στ' ονομα μου, ουτε αλλα χρεη.

Το σπιτι που μενουμε ειναι του αντρα μου.

Αν τους πω δεν εχω να σας πληρωσω κι αντε γεια, τι μπορουν να μου παρουν;

Καθε προταση η εμπειρια σας καλοδεχουμενη.

ΥΓ Λεφτα για δικηγορο δεν υπαρχουν ουτε σα σκεψη.

εκ παραδρομης εγραψα πριν 10 χρονια αντι για 20 που ειναι το σωστο

καταρχην το συζυγο σου τον αφηνεις απ'εξω καθως σε αυτον δεν μπορει να του κανει τιποτα κανενας.απο τη στιγμη που δεν εχεις καποιο ακινητο η καποιο αλλο περιουσιακο στοιχειο στο ονομα σου η τραπεζα δεν μπορει να σου παρει τιποτα.το ακινητο του συζυγου σου δεν κινδυνευει σε καμια περιπτωση οποτε αυτο μη σε απασχολει καθολου.αυτο που θα γινει ειναι οτι καποια στιγμη το σπιτι του αδελφου σου θα κατασχεθει και επειδη σιγουρα θα μεινει υπολοιπο λογω πτωσης τιμων των ακινητων  ο αδελφος σου και θα χασει το σπιτι και θα συνεχισει να χρωσταει στην τραπεζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, WireFire said:

Εχεις να μαθεις νεα του εδω και 1 χρονο και δε σηκωνει το τηλεφωνο.

Δεν αναρωτηθηκες αν ο αδερφος σου επαθε τιποτα? ειναι καλα? 

Γιατι ειναι περιεργο για καποιον που πληρωνε επι 20 χρονια κανονικα και του εμειναν καποια χρονια ακομα να αποπληρωσει να σταματησει να πληρωνει. Ειναι σα να πεταξε 20 χρονια χρηματα δοσεων στα σκουπιδια.

δεκα χρονια και δεν ξερουμε αν εχει σταματησει εδω και ενα χρονο που λειπει η και παραπανω

 

Το πιο σωστο και οικονομικα και ηθικα ειναι να βρεθουν,εστω και μεσω δικηγορων και να γινει καποιος διακανονισμος.Γιατι και το σπιτι θα παει χαμενο αλλα και το δανειο θα φορτωθουν και φυσικα τα επακολουθα(τειρεσια κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του ότι εχω μια 25ετη πείρα σε χρηματοπιστωτικά,  η πλειοψηφία των όσων γράφτηκαν είναι σωστή και όχι παπαριές του καθενός που λέει κάποιος. 

Για το θέμα του συζύγου της κοπέλας , που την ενδιαφέρει άμεσα και τώρα,  δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο. Αφετέρου αν αποφασίσει να ζητήσει κάποια πίστωση , εφόσον είναι καθαρός και πληρεί τα τραπεζικά κριτήρια και δεν εμπλέξει την σύζυγό του ούτε τότε θα έχει κάποιο πρόβλημα. 

Όποιο πιστωτικό ίδρυμα, υπάλληλος κλπ μπει σε Τειρεσία αφήνει ηλεκτρονικό αποτύπωμα. Η ελεγκτική αρχή, δηλ η τράπεζα της Ελλάδος κατά καιρούς κάνει εφόδους στις τράπεζες και ζητά ρητά εγγραφές συναινέσεις για τους ελέγχους στον Τειρεσία. Αν δεν υπάρχουν πέφτει βαρύ πρόστιμο και αυτός που το έκανε πάει δικαστήριο για ποινικό αδίκημα.

Ο νόμος περί προσωπικών δεδομένων είναι σαφής και πολύ αυστηρός. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Λόγω του ότι εχω μια 25ετη πείρα σε χρηματοπιστωτικά,  η πλειοψηφία των όσων γράφτηκαν είναι σωστή και όχι παπαριές του καθενός που λέει κάποιος. 

Για το θέμα του συζύγου της κοπέλας , που την ενδιαφέρει άμεσα και τώρα,  δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο. Αφετέρου αν αποφασίσει να ζητήσει κάποια πίστωση , εφόσον είναι καθαρός και πληρεί τα τραπεζικά κριτήρια και δεν εμπλέξει την σύζυγό του ούτε τότε θα έχει κάποιο πρόβλημα. 

Όποιο πιστωτικό ίδρυμα, υπάλληλος κλπ μπει σε Τειρεσία αφήνει ηλεκτρονικό αποτύπωμα. Η ελεγκτική αρχή, δηλ η τράπεζα της Ελλάδος κατά καιρούς κάνει εφόδους στις τράπεζες και ζητά ρητά εγγραφές συναινέσεις για τους ελέγχους στον Τειρεσία. Αν δεν υπάρχουν πέφτει βαρύ πρόστιμο και αυτός που το έκανε πάει δικαστήριο για ποινικό αδίκημα.

Ο νόμος περί προσωπικών δεδομένων είναι σαφής και πολύ αυστηρός. 

Μιλάς με σιγουριά για πράγματα που δεν γνωρίζεις πλήρως. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να διαπιστώσεις ότι η σύζυγος χρωστάει, ο απλούστερος εκ των οποίων είναι να τη ζητήσεις εγγυήτρια, πράγμα το οποίο αν αρνηθεί κανείς αξιολογείται και αναλόγως. Δεύτερον η έγγραφη συναίνεση απαιτείται για πρόσβαση σε ΣΣΧ στοιχεία και όχι στο ΣΑΥ όπου καταχωρούνται οι καταγγελίες, οι διαταγές πληρωμής, οι κατασχέσεις και οι πλειστηριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panostza είπε

Μιλάς με σιγουριά για πράγματα που δεν γνωρίζεις πλήρως. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να διαπιστώσεις ότι η σύζυγος χρωστάει, ο απλούστερος εκ των οποίων είναι να τη ζητήσεις εγγυήτρια, πράγμα το οποίο αν αρνηθεί κανείς αξιολογείται και αναλόγως. Δεύτερον η έγγραφη συναίνεση απαιτείται για πρόσβαση σε ΣΣΧ στοιχεία και όχι στο ΣΑΥ όπου καταχωρούνται οι καταγγελίες, οι διαταγές πληρωμής, οι κατασχέσεις και οι πλειστηριασμοί.

Κανεις λάθος. 

Πρώτον δεν υποχρεώνει, ούτε υποδεικνύει ενα πιστωτικό ίδρυμα ποιον θα προτείνει ως εγγυητή ένας που ζητά πίστωση.  Αν δε προσφερθεί  προσημειωση σε ακινητο,  δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη εγγυητή. 

 

Δευτερον τι σχέση έχει το ΣΑΥ ( http://www.ergonomia.gr/ypiresies/eay-sta-technika-erga/sxedio-kai-fakelos-asfaleias-kai-ygeias-say-fay/) .

Διαταγή πληρωμής βγάζει μια τράπεζα όταν εκτιμα ότι έχει λαμβάνειν. Αν ο οφειλέτης, εγγυητής είναι ρέστος,  δεν έχει κανένα νόημα. Μόνο έξοδα δημιουργεί. Το ίδιο και οι πλειστηριασμοί.  Αφού η TS δεν έχει τίποτα. Τι να εκπλειστηριάσουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...