Προς το περιεχόμενο

εγγυητης προβλημα


sofoula46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Επειδή η τράπεζα δεν ρωτάει σε φόρα ρωτα και εσύ ένα δικηγόρο.

προφανως και θα βρω εναν δικηγορο που ασχολειται με τα τραπεζικα θεματα για μια συμβουλη.

αλλα παραπανω δε μπορω να πληρωσω δεν υπαρχει μια.

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Νασαι καλά. Η πιο πιθανή συνέπεια για σένα θα είναι να μπεις στον Τειρεσία με ότι αυτό συνεπάγεται . 

αδιαφορο αν μπω στον τειρεσια. μεροδουλι μεροφαι ειμαστε.και παλι ευχαριστω.

Επεξ/σία από sofoula46
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sofoula46 είπε

προφανως και θα βρω εναν δικηγορο που ασχολειται με τα τραπεζικα θεματα για μια συμβουλη.

αλλα παραπανω δε μπορω να πληρωσω δεν υπαρχει μια.

αδιαφορο αν μπω στον τειρεσια. μεροδουλι μεροφαι ειμαστε.και παλι ευχαριστω.

Το ακίνητο του αδερφού σου είναι υποθηκευμένο ή προσημειωμένο (με βούλησή του) στην τράπεζα. Το πολύ πολύ, να το πάρει η τράπεζα. Θα ειδοποιηθεί φυσικά, όμως αν τους γράψει για πολύ, θα του το ανοίξουν και θα το βγάλουν σε πλειστηριασμό με το δικαίωμα της υποθήκης.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο θα ναι να το παρακολουθεις, να δεις αν μετα απο μελλοντικο πλειστηριασμό ξοφληθηκε ολοσχερώς το δάνειο. Αν όχι η απαίτηση παραμένει εκ μέρους της τράπεζας. Εσενα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει αλλα μελλοντικά θα χεις τα παρακάτω θέματα:

- είσαι εκτός τραπεζικού συστήματος, ούτε πιστωτική δεν θα μπορείς να βγάλεις. Ο άνδρας σου επίσης πιθανον να χει θεμα αν τυχόν χρειαστεί κάποιο δάνειο ή πιστωτική.

- τα παιδιά σου ως κληρονόμοι πιθανως θα πρέπει μελλοντικά να κάνουν αποποίηση κληρονομιάς, αυτό βέβαια θα το δουν στο μέλλον με κάποιο δικηγόρο.

- Δεν θα μπορείς να μπεις εγγυητής σε κάποιο δάνειο, συζύγου, ενηλικα παιδιού για σπουδές ή για οτιδήποτε.

- Ο λογαριασμός σου που λες πως είναι ακατάσχετος εννοείς προς το δημόσιο ή/και τους ιδιώτες; Αν δεν ειναι προς ιδιώτες, ανετοτατα μπορούν να σου δεσμεύσουν ποσά μ ενα κατασχετηριο. Καλο θα ταν να τον κάνεις.

Γενικά αφού δεν έχεις κατι στο όνομα σου δεν μπορούν να κανουν πολλά, αλλα καλό είναι να σκεφτόμαστε και τις μελλοντικές παραμέτρους

Επεξ/σία από citiz
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, citiz είπε

Καλο θα ναι να το παρακολουθεις, να δεις αν μετα απο μελλοντικο πλειστηριασμό ξοφληθηκε ολοσχερώς το δάνειο. Αν όχι η απαίτηση παραμένει εκ μέρους της τράπεζας. Εσενα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει αλλα μελλοντικά θα χεις τα παρακάτω θέματα:

- είσαι εκτός τραπεζικού συστήματος, ούτε πιστωτική δεν θα μπορείς να βγάλεις. Ο άνδρας σου επίσης πιθανον να χει θεμα αν τυχόν χρειαστεί κάποιο δάνειο ή πιστωτική.

- τα παιδιά σου ως κληρονόμοι πιθανως θα πρέπει μελλοντικά να κάνουν αποποίηση κληρονομιάς, αυτό βέβαια θα το δουν στο μέλλον με κάποιο δικηγόρο.

- Δεν θα μπορείς να μπεις εγγυητής σε κάποιο δάνειο, συζύγου, ενηλικα παιδιού για σπουδές ή για οτιδήποτε.

- Ο λογαριασμός σου που λες πως είναι ακατάσχετος εννοείς προς το δημόσιο ή/και τους ιδιώτες; Αν δεν ειναι προς ιδιώτες, ανετοτατα μπορούν να σου δεσμεύσουν ποσά μ ενα κατασχετηριο. Καλο θα ταν να τον κάνεις.

Γενικά αφού δεν έχεις κατι στο όνομα σου δεν μπορούν να κανουν πολλά, αλλα καλό είναι να σκεφτόμαστε και τις μελλοντικές παραμέτρους

Έχεις σε όλα δίκιο εκτός από αυτό που αναφέρεις για τον σύζυγο. 

Δεν εμπλέκεται πουθενά και δεν έχει καμία συνέπεια σε οτιδήποτε. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πιστωληπτικα κριτήρια αναφέρομαι, δεν είναι οτι καλύτερο η σύζυγος να έχει δυσμενή, υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα εγκρισιμοτητας σε περίπτωση αίτησης νέου δανείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, citiz είπε

Σε πιστωληπτικα κριτήρια αναφέρομαι, δεν είναι οτι καλύτερο η σύζυγος να έχει δυσμενή, υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα εγκρισιμοτητας σε περίπτωση αίτησης νέου δανείου.

Αν πληρεί τις προϋποθέσεις και δεν εμπλέκεται η σύζυγος ,κανένα πρόβλημα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αν θέλεις στείλε μου σε προσωπικό μύνημα γιατί είμαι παθών να σου πω τι ισχύει ! Δεν είναι τόσο απλό ακόμη και αν είναι κληρονομιάς ή οικία του συζύγου σου καθώς έχει ψηφιστεί τροπολογία στο σχέδιο νόμου για τα δάνεια που είναι ανενεργά κ τους εγγυητές.. Το σημαντικό είναι σε ποια τράπεζα είναι το δάνειο (όσο περίεργο κ αν ακούγεται) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k14panos είπε

Καλησπέρα αν θέλεις στείλε μου σε προσωπικό μύνημα γιατί είμαι παθών να σου πω τι ισχύει ! Δεν είναι τόσο απλό ακόμη και αν είναι κληρονομιάς ή οικία του συζύγου σου καθώς έχει ψηφιστεί τροπολογία στο σχέδιο νόμου για τα δάνεια που είναι ανενεργά κ τους εγγυητές.. Το σημαντικό είναι σε ποια τράπεζα είναι το δάνειο (όσο περίεργο κ αν ακούγεται) 

Δηλαδή δεν μπορείς να το πεις εδώ να μάθουμε και οι υπόλοιποι τι ισχύει; 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Αν πληρεί τις προϋποθέσεις και δεν εμπλέκεται η σύζυγος ,κανένα πρόβλημα. 

Τα προσεχη ΠΟΛΛΑΑΑΑ χρονια δε βλεπω να ψαχνουμε για δανεια και καρτες με δυο μικρους μισθους στο σπιτι

 

3 λεπτά πριν, k14panos είπε

Καλησπέρα αν θέλεις στείλε μου σε προσωπικό μύνημα γιατί είμαι παθών να σου πω τι ισχύει ! Δεν είναι τόσο απλό ακόμη και αν είναι κληρονομιάς ή οικία του συζύγου σου καθώς έχει ψηφιστεί τροπολογία στο σχέδιο νόμου για τα δάνεια που είναι ανενεργά κ τους εγγυητές.. Το σημαντικό είναι σε ποια τράπεζα είναι το δάνειο (όσο περίεργο κ αν ακούγεται) 

γραψε παρακαλω δημοσια να μαθουν κι οι αλλοι.

το δανειο ειναι στην αλφα μπανκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά παίζει ρόλο για τον άντρα σου η κληρονομιά , πρέπει να την διαβάσει δικηγόρος να σας πει αν είστε κομπλε ! Το μεγάλο πρόβλημα θα ήταν αν η τράπεζα είναι η eurobank , οπότε αρχικά είσαι σε καλύτερη φάση ..πρέπει με τον σύζυγό σου να κάνετε χωριστά δηλώσεις γιατί στην κοινή τον παιρνει η μπάλα δυστυχώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, k14panos είπε

Αρχικά παίζει ρόλο για τον άντρα σου η κληρονομιά , πρέπει να την διαβάσει δικηγόρος να σας πει αν είστε κομπλε ! Το μεγάλο πρόβλημα θα ήταν αν η τράπεζα είναι η eurobank , οπότε αρχικά είσαι σε καλύτερη φάση ..πρέπει με τον σύζυγό σου να κάνετε χωριστά δηλώσεις γιατί στην κοινή τον παιρνει η μπάλα δυστυχώς

το σπιτι μολις μου ειπε ο συζηγος οτι το εχει ψιλη κυριοτητα.λαθος δικο μου που εγραψα κληρονομια.μου ειπε οτι θα το παρει μετα τον θανατο των δικων του.

μπορεις να δωσεις καποιο λινκ του νομου που τα λεει αυτα σε παρακαλω;

παιδια χιλια συγνωμη αλλα κι εγω εχω δεχτει καταιγιδα πληροφοριων τις τελευταιες μερες και ειμαι χαμενη

Επεξ/σία από sofoula46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sofoula46 είπε

το σπιτι μολις μου ειπε ο συζηγος οτι το εχει ψιλη κυριοτητα.λαθος δικο μου που εγραψα κληρονομια.μου ειπε οτι θα το παρει μετα τον θανατο των δικων του.

μπορεις να δωσεις καποιο λινκ του νομου που τα λεει αυτα σε παρακαλω;

Τότε είσαι κομπλε ..απλά μέχρι να ξεκαθαρίσει ο αδερφός σου καλό θα είναι επειδή είσαι τηρεσια να κάνετε χωριστά δηλώσεις.. Τα υπόλοιπα αφορούν τον αδερφό σου.. Ο νόμος θα έχει εφαρμογή μου είπε ο δικηγόρος από την 1/1/21 και θα αναρτηθεί αρχές δεκεμβριου στην εφημερίδα της κυβερνήσεως, είναι τροπολογία στον νόμο κατσελη

Απλά να φτιάξεις στομάχι γιατί θα σε παίρνουν συνέχεια και θα στέλνουν κ εξοδικα.. Μην σε νοιάζει αφού δεν έχεις περιουσιακα στοιχεία..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...