Προς το περιεχόμενο

εγγυητης προβλημα


sofoula46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας.πριν 20 χρονια ειχα μπει εγγυητρια σε στεγαστικο του αδερφου μου ο οποιος το πιστολιασε και τωρα η τραπεζα ζηταει απο μενα να πληρωσω.

Εγω ομως δεν εχω κανενα τετοιο σκοπο καθως ο μισθος μου και του αντρα μου δε φτανει καλα καλα για την οικογενεια μας.

Το μονο περιουσιακο μου στοιχειο ειναι ενα piaggio beverly που αναθεμα κι αν πιανει 2-2,5 χιλιαρικα.

Να πω επισης οτι δεν εχω δανεια στ' ονομα μου, ουτε αλλα χρεη.

Το σπιτι που μενουμε ειναι του αντρα μου.

Αν τους πω δεν εχω να σας πληρωσω κι αντε γεια, τι μπορουν να μου παρουν;

Καθε προταση η εμπειρια σας καλοδεχουμενη.

ΥΓ Λεφτα για δικηγορο δεν υπαρχουν ουτε σα σκεψη.

 

εκ παραδρομης εγραψα πριν 10 χρονια αντι για 20 που ειναι το σωστο

Επεξ/σία από sofoula46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.capital.gr/tax/3079512/egguites-upoxreoseis-kai-dikaiomata

Στις περισσότερες περιπτώσεις, οι εγγυητές δεν γνωρίζουν ότι ο εγγυητής ευθύνεται με όλη την περιουσία του και φυσικά είναι ψιλά γράμματα για τον εγγυητή ο επιβαλλόμενος στη σύμβαση όρος περί παραίτησης από την ένσταση διζήσεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sofoula46 είπε

γεια σας.πριν 10 χρονια ειχα μπει εγγυητρια σε στεγαστικο του αδερφου μου ο οποιος το πιστολιασε και τωρα η τραπεζα ζηταει απο μενα να πληρωσω.

Εγω ομως δεν εχω κανενα τετοιο σκοπο καθως ο μισθος μου και του αντρα μου δε φτανει καλα καλα για την οικογενεια μας.

Το μονο περιουσιακο μου στοιχειο ειναι ενα piaggio beverly που αναθεμα κι αν πιανει 2-2,5 χιλιαρικα.

Να πω επισης οτι δεν εχω δανεια στ' ονομα μου, ουτε αλλα χρεη.

Το σπιτι που μενουμε ειναι του αντρα μου.

Αν τους πω δεν εχω να σας πληρωσω κι αντε γεια, τι μπορουν να μου παρουν;

Καθε προταση η εμπειρια σας καλοδεχουμενη.

ΥΓ Λεφτα για δικηγορο δεν υπαρχουν ουτε σα σκεψη.

Εχεις τις ίδιες ευθύνες απέναντι στην τράπεζα όπως και ο αδερφός σου.Αυτό σημαίνει εγγυητής.Εμπλεξες.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sofoula46 είπε

γεια σας.πριν 10 χρονια ειχα μπει εγγυητρια σε στεγαστικο του αδερφου μου ο οποιος το πιστολιασε και τωρα η τραπεζα ζηταει απο μενα να πληρωσω.

Εγω ομως δεν εχω κανενα τετοιο σκοπο καθως ο μισθος μου και του αντρα μου δε φτανει καλα καλα για την οικογενεια μας.

Το μονο περιουσιακο μου στοιχειο ειναι ενα piaggio beverly που αναθεμα κι αν πιανει 2-2,5 χιλιαρικα.

Να πω επισης οτι δεν εχω δανεια στ' ονομα μου, ουτε αλλα χρεη.

Το σπιτι που μενουμε ειναι του αντρα μου.

Αν τους πω δεν εχω να σας πληρωσω κι αντε γεια, τι μπορουν να μου παρουν;

Καθε προταση η εμπειρια σας καλοδεχουμενη.

ΥΓ Λεφτα για δικηγορο δεν υπαρχουν ουτε σα σκεψη.

Όταν μπήκες εγγυήτρια, τι σκεφτόσουν;
Ωραία, τυπικό είναι, θα το αποπληρώσει ο άλλος κι εγώ δεν θα έχω καμία ευθύνη;
Απορώ πραγματικά με το πώς σκέφτονται μερικοί.

Επίσης, τι πάει να πει ο αδερφός σου το πιστόλιασε;
Οφείλουν να κυνηγήσουν τον αδερφό σου, αν δεν το κάνουν, έχεις κάθε δικαίωμα ν'αρνηθείς να πληρώσεις και ν'ακυρωθεί και η σύμβαση του εγγυητή.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vassilis_24 είπε

Όταν μπήκες εγγυήτρια, τι σκεφτόσουν;
Ωραία, τυπικό είναι, θα το αποπληρώσει ο άλλος κι εγώ δεν θα έχω καμία ευθύνη;
Απορώ πραγματικά με το πώς σκέφτονται μερικοί.

Επίσης, τι πάει να πει ο αδερφός σου το πιστόλιασε;
Οφείλουν να κυνηγήσουν τον αδερφό σου, αν δεν το κάνουν, έχεις κάθε δικαίωμα ν'αρνηθείς να πληρώσεις και ν'ακυρωθεί και η σύμβαση του εγγυητή.

οταν υπεγραψα ειχα καλη δουλεια αλλα ημουν μονο 21 και δεν ειχα ιδεα κι ουτε κανας κερατας μου ειπε μην το κανεις.

η τραπεζα τι μπορει να παρει απο εμενα;

ο μισθος μου ειναι 900 ευρω σε ακατασχετο λογαριασμο και δεν εχω ακινητα στ' ονομα μου.ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΜΙΣΘΟ.

το σπιτι που μενω ειναι κληρονομια του αντρα μου απο τους γονεις του.

αυτο το σπιτι μπορουν να του το πειραξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγυητής θα μπήκες γιατί είχες κάποιο περιουσιακό στοιχείο πού καλυπτε το δάνειο του αδερφού σου τη στιγμή που αυτός δεν μπορούσε. 

Έτσι έδωσες το δικαίωμα στην τράπεζα να το διεκδικεί μέχρι να το πάρει. 

Χωρίς δικηγόρο θα σε στριμώξουν άσχημα. 

Δεν ξεμπερδεύεις από τράπεζα δυστυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sofoula46 είπε

οταν υπεγραψα ειχα καλη δουλεια αλλα ημουν μονο 21 και δεν ειχα ιδεα κι ουτε κανας κερατας μου ειπε μην το κανεις.

η τραπεζα τι μπορει να παρει απο εμενα;

ο μισθος μου ειναι 900 ευρω σε ακατασχετο λογαριασμο και δεν εχω ακινητα στ' ονομα μου.ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΜΙΣΘΟ.

το σπιτι που μενω ειναι κληρονομια του αντρα μου απο τους γονεις του.

αυτο το σπιτι μπορουν να του το πειραξουν;

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο άμεσα ,μέχρι το 2019 ΜΟΝΟ με την ένταξη στον νόμο Κατσέλη η σε αντίστοιχο καθεστώς προστασίας της πρώτης κατοικίας , μπορούν να αποφύγουν το κυνήγι των τραπεζών οι εγγυητές.

Ανεξάρτητα αν έχεις η όχι περιουσία (με το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο) η τράπεζα σε αντιμετωπίζει όπως και τον βασικό οφειλέτη του δανείου (με ότι αυτό συνεπάγεται).

Σε σχέση με το 2019 αν δεν κάνω λάθος πλέον δεν μπορεί να ενταχθεί κανείς στον νόμο Κατσέλη (καταργήθηκε ; ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pegasus54 είπε

Εγγυητής θα μπήκες γιατί είχες κάποιο περιουσιακό στοιχείο πού καλυπτε το δάνειο του αδερφού σου τη στιγμή που αυτός δεν μπορούσε. 

Έτσι έδωσες το δικαίωμα στην τράπεζα να το διεκδικεί μέχρι να το πάρει. 

Χωρίς δικηγόρο θα σε στριμώξουν άσχημα. 

Δεν ξεμπερδεύεις από τράπεζα δυστυχώς. 

λες να μην ξερω αν εχω περιουσιακο στοιχειο;δεν εχω το παραμικρο στ ονομα μου, μονο το σκουτερ που εγραψα παραπανω.

για ποιο λογο με δεχθηκε η τραπεζα ως εγγυητρια αυτο το γνωριζουν εκεινοι.

2 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο άμεσα ,μέχρι το 2019 ΜΟΝΟ με την ένταξη στον νόμο Κατσέλη η σε αντίστοιχο καθεστώς προστασίας της πρώτης κατοικίας , μπορούν να αποφύγουν το κυνήγι των τραπεζών οι εγγυητές.

Ανεξάρτητα αν έχεις η όχι περιουσία (με το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο) η τράπεζα σε αντιμετωπίζει όπως και τον βασικό οφειλέτη του δανείου (με ότι αυτό συνεπάγεται).

Σε σχέση με το 2019 αν δεν κάνω λάθος πλέον δεν μπορεί να ενταχθεί κανείς στον νόμο Κατσέλη (καταργήθηκε ; ) 

Αυτη η ιστορια τωρα μου εσκασε που ηρθε ειδοποιηση απο την τραπεζα.

ο αδερφος μου ειναι αφαντος στο εξωτερικο που δουλευει εδω και κανα χρονο και δε σηκωνει ουτε τηλεφωνο 

το ερωτημα ομως παραμενει:ΤΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sofoula46 είπε

λες να μην ξερω αν εχω περιουσιακο στοιχειο;δεν εχω το παραμικρο στ ονομα μου, μονο το σκουτερ που εγραψα παραπανω.

για ποιο λογο με δεχθηκε η τραπεζα ως εγγυητρια αυτο το γνωριζουν εκεινοι.

πες μας για τι ποσο μιλαμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας με το σκεπτικό ότι σε παγίδεψε η κακιά η τράπεζα. Έκανες μια κίνηση τότε και τώρα ήρθε η ώρα του λογαριασμού. Οι εγγυητές μπλέκουν όταν αυτοί για τους οποίους εγγυήθηκαν πιστόλιασαν το δάνειο.

χωρις δικηγόρο δεν θα βγάλεις άκρη πάντως, σίγουρα όχι με συμβουλές στο insomnia...
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, sofoula46 είπε

το ποσο που ζητανε ειναι 90 χιλιρικα

και ησουν η μοναδική εγγυητρια? χωρις τιποτα στο ονομα σου? πολυ κουλο

ο αδελφος εγινε λουις?

Επεξ/σία από OliverTwist1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...