Προς το περιεχόμενο

εγγυητης προβλημα


sofoula46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Κανεις λάθος. 

Πρώτον δεν υποχρεώνει, ούτε υποδεικνύει ενα πιστωτικό ίδρυμα ποιον θα προτείνει ως εγγυητή ένας που ζητά πίστωση.  Αν δε προσφερθεί  προσημειωση σε ακινητο,  δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη εγγυητή. 

Δευτερον τι σχέση έχει το ΣΑΥ ( http://www.ergonomia.gr/ypiresies/eay-sta-technika-erga/sxedio-kai-fakelos-asfaleias-kai-ygeias-say-fay/) .

Διαταγή πληρωμής βγάζει μια τράπεζα όταν εκτιμα ότι έχει λαμβάνειν. Αν ο οφειλέτης, εγγυητής είναι ρέστος,  δεν έχει κανένα νόημα. Μόνο έξοδα δημιουργεί. Το ίδιο και οι πλειστηριασμοί.  Αφού η TS δεν έχει τίποτα. Τι να εκπλειστηριάσουν; 

Χαχαχα.

Στο πρώτο όταν πας και ζητάς λεφτά από κάποιον, τους όρους τους θέτει αυτός που δίνει τα λεφτά, όχι αυτός που τα ζητάει. Είτε μπει, είτε όχι προσημείωση, είτε όποια άλλη εξασφάλιση, ο εγγυτητής δεν αποκλείεται.

στο ΣΣΧ και το ΣΑΥ αυτό σου έβγαλε το google???

Συγγνώμη που δεν διευκρίνισα, ΣΣΧ = Σύστημα Συγκέντρωσης Χορηγήσεων = "Λευκός" Τειρεσίας όπως λέμε, ΣΑΥ = Σύστημα Αθέτησης Υποχρεώσεων = "Μαύρος" Τειρεσίας όπως λέγεται στην καθομιλουμένη.

Και 2ον το πότε εκδίδει διαταγή πληρωμής ο πιστωτής είναι στη διακριτική του ευχέρεια. Τη στιγμή που είναι στεγαστικό θα εκδοθεί για τον εκπλειστηριασμό του ακινήτου και εκδίδεται εις βάρος όλων των εμπλεκομένων, δηλαδή και της TS. Ακόμα όμως και η απλή καταγγελία φαίνεται στο ΣΑΥ. Αλλά ψιλά γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 ώρες πριν, sofoula46 είπε

δε ξερω για την αξια του σπιτιου και δε μ ενδιαφερει να σου πω την αληθεια ας του το παρουν ας του το καψουν κιολας αν θελουν.ευχαριστω πολυ

Μα είναι δυνατόν να μην σε νεδιαφέρει η αξία του σπιτιού όταν αυτό είναι υποθυκευμένο?? Δεν έβαλες και πολύ μυαλό από τότε που έδινες εγγυήσεις ή απλώς μας τρολάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gaspappas είπε

Μα είναι δυνατόν να μην σε νεδιαφέρει η αξία του σπιτιού όταν αυτό είναι υποθυκευμένο?? Δεν έβαλες και πολύ μυαλό από τότε που έδινες εγγυήσεις ή απλώς μας τρολάρεις

Το σπίτι δεν είναι δικό της αλλά του αδερφού της. Μολονότι είναι εγγυητής, έτσι όπως τα λέει τα πράγματα δεν αποφεύγεται η κατάσχεση του ακινήτου, ο αδερφός εξαφανισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, panostza είπε

Χαχαχα.

Στο πρώτο όταν πας και ζητάς λεφτά από κάποιον, τους όρους τους θέτει αυτός που δίνει τα λεφτά, όχι αυτός που τα ζητάει. Είτε μπει, είτε όχι προσημείωση, είτε όποια άλλη εξασφάλιση, ο εγγυτητής δεν αποκλείεται.

στο ΣΣΧ και το ΣΑΥ αυτό σου έβγαλε το google???

Συγγνώμη που δεν διευκρίνισα, ΣΣΧ = Σύστημα Συγκέντρωσης Χορηγήσεων = "Λευκός" Τειρεσίας όπως λέμε, ΣΑΥ = Σύστημα Αθέτησης Υποχρεώσεων = "Μαύρος" Τειρεσίας όπως λέγεται στην καθομιλουμένη.

Και 2ον το πότε εκδίδει διαταγή πληρωμής ο πιστωτής είναι στη διακριτική του ευχέρεια. Τη στιγμή που είναι στεγαστικό θα εκδοθεί για τον εκπλειστηριασμό του ακινήτου και εκδίδεται εις βάρος όλων των εμπλεκομένων, δηλαδή και της TS. Ακόμα όμως και η απλή καταγγελία φαίνεται στο ΣΑΥ. Αλλά ψιλά γράμματα.

Έχω στεγαστικό δάνειο από Πειραιώς χωρίς εγγύητη και ούτε κάποιο άλλο ακίνητο στο όνομα μου. Η μόνη εγγύηση είναι η υποθήκη του σπιτιού που αγόρασα καθώς η αξία του υπερκαλύπτει την αξία του δανείου που πήρα. 

 

Προς τη κοπέλα τώρα, οι τράπεζες τις ενδιαφέρει να πάρουν τα λεφτά τους και όχι ένα ακίνητο ακόμα και εμπλοκή με πληστηριασμο. 

 

Προκειμένου να πάρουν λεφτά αν γίνει ρύθμιση μπορεί να κουρευτεί μεγάλο μέρος του ποσού. Συνάδελφος που χρωστούσε 20+χικοαδες με μια ρύθμιση 5000 ευρώ ξεκαθάρισε. 

Βέβαια το να κάνεις ρύθμιση και να πληρώνεις για το σπίτι του αδερφου σου ο οποίος άφησε εσένα να βγάλεις το φίδι από τη τρύπα είναι άκυρο. 

 

Πρέπει να έρθεις σε επαφή μαζί του και να σε εξουσιοδότηση να κάνεις ότι ενέργειες χρειάζετε για ρύθμιση με τη προοπτική να νοικιάστει το σπίτι ώστε με το νοικη να πληρώνεις το δάνειο. 

 

Αν δεν μπορείς να το βρεις πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο να σε κατευθύνει καθώς είσαι εγγυητιτρια και δεν μπορείτε να βρείτε τον αδερφό σου ποια τα βήματα σου από εδω και πέρα, αν μπορείς με κάποια διαδικασία να περάσει η κυριότητα του σπιτιού σε σε σένα ώστε να πράξεις ανάλογα. 

Άμεσα σε δικηγόρο που ασχολείται με τέτοια θέματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diver_Gr είπε

Έχω στεγαστικό δάνειο από Πειραιώς χωρίς εγγύητη και ούτε κάποιο άλλο ακίνητο στο όνομα μου. Η μόνη εγγύηση είναι η υποθήκη του σπιτιού που αγόρασα καθώς η αξία του υπερκαλύπτει την αξία του δανείου που πήρα. 

 

Κάνε τον κόπο και διάβασε τι έγραψα. Είπα ότι μπορεί να ζητηθεί και όχι ότι οπωσδήποτε θα ζητηθεί. Ώρες ώρες νομίζω στα φόρουμ ότι μιλάω κινέζικα.

Κατά τα άλλα ναι, τα είπαμε, προς συμφέρον της είναι να ρυθμιστεί με κάποιο τρόπο το δάνειο, αλλά χωρίς τη συνεργασία του αδερφού της είναι κομματάκι άρρωστο να πληρώνει για ένα σπίτι που στην τελική θα μείνει στον αδερφό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας.επειδη δε μπορω να απαντησω στον καθενα σας ξεχωριστα να σας ευχαριστησω ολους γι' ακομα μια φορα.

μιλησα σημερα με δικηγορο που ασχολειται με το τραπεζικο δικαιο και εκλεισα ραντεβου μαζι του την αλλη εβδομαδα

να ξαναγραψω για οσους γραφουν για διακανονισμο και να βρω τον αδερφο μου και να πουληθει η να νοικιαστει το σπιτι, πως δε μ' ενδιαφερει τιποτα απ ολα αυτα.

κι αφου απ οτι καταλαβα το σπιτι του αντρα μου ειναι οκ κι απο μενα δεν εχουν κατι να παρουν μαλλον  δε θα ξανασχοληθω καν με το θεμα.

μολις μιλησω με δικηγορο θα επανελθω με νεοτερα για να βοηθηθει και καποιος αλλος φιλος που ισως εχει παρομοιο προβλημα.

για εκατομμυριοστη φορα σας ευχαριστω ολους θερμα και χαιρομαι που βλεπω οτι υπαρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ που εξακολουθουν να ενδιαφερονται για το προβλημα του συνανθωπου τους.

ευλογια σε ολους!

Επεξ/σία από sofoula46
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Καλά ότι πεις, φαίνεται ότι τα ξέρεις όλα ,@panostza

Τελος

Πάντως ξέρω να κάνω mention στο όνομα @HALF EVIL  🤣🤣

Κοίτα την ειρωνία σου δεν θα τη σχολιάσω. Αλλά μερικές φορές καλό είναι να αντιλαμβανόμαστε ότι σε κάποια θέματα κάποιοι μπορεί να γνωρίζουν περισσότερα. Δεν είναι κακό.

Επεξ/σία από panostza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις καρδιές μας δεν θα τις χαλάσουμε όπως και να'χει. Αλλά έχεις πλάκα φίλε, ειλικρινά.

Επικαλείσαι 25 χρόνια εμπειρία στο χρηματοπιστωτικό τομέα, αγνοείς παντελώς ότι ο Τειρεσίας χωρίζεται σε "Λευκό" και "Μαύρο", μου πετάς ένα άσχετο link για ασφάλεια υγείας εργαζομένων (???!!?), αγνοείς ότι οι τράπεζες προφανώς και ζητάνε όποιον εγγυητή θεωρούν αξιόλογο ή χρήσιμο για οποιοδήποτε λόγο, ακόμα και το γεγονός ότι πολλές φορές ζητείται η υπογραφή του/της συζύγου για αίτηση δανείου ακριβώς για το λόγο του να ληφθεί υπόψη και η δική του/της εικόνα στην αξιολόγηση. Δεν κατανοείς ακόμα ότι στο στεγαστικό της περίπτωσης, μόνη η ύπαρξη ακινήτου σημαίνει ότι σε κάποια φάση αν δεν ρυθμιστεί θα εκπλειστηριαστεί και προφανώς η διαταγή πληρωμής θα βγει σε όλους τους ενεχόμενους. Οπότε ναι, αυτό το συγκαταβατικό δήθεν ότι πεις, ότι πεις δείχνει απλώς ότι όχι μόνο κάνεις λάθος ή ψεύδεσαι (εσύ λες ότι έχεις 25 χρόνια εμπειρίας) αλλά αντί να πεις ότι έκανες λάθος (τόσο δύσκολο είναι ή τόσο κακό;), πετάς τη μπάλα στην εξέδρα σε μια δήθεν μεγαλόθυμη υποχώρηση.

Το θέμα εξαντλήθηκε προ πολλού, καλό απόγευμα/βράδυ σου εύχομαι.

Επεξ/σία από panostza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, petros37 είπε

Σ' ευχαριστω αλλα εχω γραψει εκατο φορες οτι δεν ενδιαφερομαι ουτε για δικαστηρια, ουτε για δικηγορους, ουτε για συμφωνιες με τραπεζες γιατι ολα αυτα κοστιζουν κι εγω ουτε χρηματα εχω, ουτε χρονο, ουτε ορεξη να τρεχω.

ας παρει το κωλοσπιτο του κοπρου η τραπεζα στην τελικη κι απο δω παν κι οι αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, petros37 είπε

Περιπτωσιολογία , προφανώς η εγγυήτρια δεν μπορεί/θέλει τρεξίματα και έγνοιες. (αν είναι η κατάσταση όπως την περιγράφει καλά κάνει κατά την άποψη μου).

Προφανώς η τράπεζα έχει ελέγξει την περιουσιακή της κατάσταση και είδαν ότι δεν υπάρχει "ψωμί" να ασχοληθούν. 

Πέρα από την καταγγελία του δανείου και τις σχετικές παρενέργειες (δεν νομίζω να ασχοληθούν παραπάνω). Επίσης την καταλαβαίνω ότι έχει την δουλειά της , την ζωή της και την οικογένεια της να ασχοληθεί από το να κάνει τον ντετεκτιβ. Αφού αρκείται στο 1200αρι/μήνα και χωρίς περιουσία καλά κάνει και τους αγνοεί. Ας το βγάλει στο σφυρί η τράπεζα που έχει ολόκληρο επιτελείο που ασχολείται αποκλειστικά με τέτοια θέματα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, panostza είπε

Τις καρδιές μας δεν θα τις χαλάσουμε όπως και να'χει. Αλλά έχεις πλάκα φίλε, ειλικρινά.

Επικαλείσαι 25 χρόνια εμπειρία στο χρηματοπιστωτικό τομέα, αγνοείς παντελώς ότι ο Τειρεσίας χωρίζεται σε "Λευκό" και "Μαύρο", μου πετάς ένα άσχετο link για ασφάλεια υγείας εργαζομένων (???!!?), αγνοείς ότι οι τράπεζες προφανώς και ζητάνε όποιον εγγυητή θεωρούν αξιόλογο ή χρήσιμο για οποιοδήποτε λόγο, ακόμα και το γεγονός ότι πολλές φορές ζητείται η υπογραφή του/της συζύγου για αίτηση δανείου ακριβώς για το λόγο του να ληφθεί υπόψη και η δική του/της εικόνα στην αξιολόγηση. Δεν κατανοείς ακόμα ότι στο στεγαστικό της περίπτωσης, μόνη η ύπαρξη ακινήτου σημαίνει ότι σε κάποια φάση αν δεν ρυθμιστεί θα εκπλειστηριαστεί και προφανώς η διαταγή πληρωμής θα βγει σε όλους τους ενεχόμενους. Οπότε ναι, αυτό το συγκαταβατικό δήθεν ότι πεις, ότι πεις δείχνει απλώς ότι όχι μόνο κάνεις λάθος ή ψεύδεσαι (εσύ λες ότι έχεις 25 χρόνια εμπειρίας) αλλά αντί να πεις ότι έκανες λάθος (τόσο δύσκολο είναι ή τόσο κακό;), πετάς τη μπάλα στην εξέδρα σε μια δήθεν μεγαλόθυμη υποχώρηση.

Το θέμα εξαντλήθηκε προ πολλού, καλό απόγευμα/βράδυ σου εύχομαι.

Πάνο μου άλλη δουλειά δεν είχα να κάθομαι να σου λέω ψέματα. Το τι γνωρίζω και τι όχι άστο, δεν αφορά το νήμα.  Άντε γεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...