Προς το περιεχόμενο

Το eBay λανσάρει υπηρεσία ελέγχου γνησιότητας αθλητικών παπουτσιών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ ακόμη παίρνω απο amazon μια χαρά ειναι τιμές καμιά φορά και φθηνότερες απο το skroutz και τα μεταφορικά αν δεν βιάζεσαι (δηλαδή να σου έρθει στο τέλος της εβδομάδας αν παρήγγειλες μέσα στο ΣΚ της προηγούμενης άντε να σου έρθει αρχές της άλλης)  είναι χαμηλά... τις προάλλες παρήγγειλα 100m ethernet κουλούρα, ένα NAS 3 router ,3 αντένες και κάτι άλλα  ψιλολοΐδια απο το γερμανικό amazon και τα μεταφορικά ήταν 17 ευρώ για 5 με 9 μέρες αναμονή. 

Το προτιμώ γιατί έχει το καλύτερο customer support 24/7 επικοινωνία μέσω chat με άνθρωπο (και όχι bot, αν και μπαίνοντας μιλάς πρώτα με το bot για να φιλτράρει συνήθεις απορίες κτλ αλλά με ένα δύο click συνδέεσαι με άνθρωπο συνήθως ακαριαία άντε αν περιμένεις ούτε ένα λεπτό στην χειρότερη) 

Αντικατάσταση προϊόντος ή επιστροφή χρημάτων όχι πιστωτικό αλλά στην τράπεζα/κάρτα σου ακαριαία χωρίς να περιμένουν να παραλάβουν αυτό που στέλνεις πίσω (αλλά αν δεν το παραλάβουν μέσα σε 30 μέρες και αν δεν έχεις αποδεικτικό ότι το έστειλες έστω την 30ή ημέρα -και ας κάνει αυτό πχ άλλες 10 για να φτάσει δεν πειράζει -  σου χρεώνουν το κόστος του προϊόντος 

Δωρεάν επιστροφές (σου εκτυπώνουν δελτίο το κολλάς πάνω στο πακέτο πας στην DHL το αφήνεις χωρίς να δώσεις φράγκο) 

και δεν στα κάνουν "ΝΑ" όπως εδώ για να βρούν γωνία στο δεκάρικο τύπου "αυτό το χάλασες εσύ" (καλά δεν λέμε να τους δώσεις σπασμένο πράγμα πίσω μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις αν και δεν δοκίμασα να τους δώσω κάτι σπασμένο πίσω μπορεί να το πάρουν και αυτό :P κρίνοντας απο πράματα που βλέπω στο internet απο άτομα που αγοράζουν στοκ της amazon απο επιστροφές πελατών) 

Ούτε κάνουν τον Κινέζο σχετικά με την 2ετή εγγύηση που προβλέπεται στην ΕΕ εδώ ακόμη και μεγάλες αλυσίδες στην ελλάδα νομίζουν ότι μόνο 1 έτος ειναι εγγύηση.... 

Τώρα όσο αφορά το ebay παλιότερα έβρισκες ευκαιρίες αλλά πήραν χαμπάρι πόσα κορόιδα υπάρχουν και φουσκώνουν τις τιμές τώρα... 

Πάλι όμως μπορείς να βρείς ευκαιρίες αν ψάξεις  ΠΟΛΥ ή αν κάθεσαι και παρακολουθείς δημοπρασίες και ποντάρεις τελευταία στιγμή αν η ανώτερη τιμή ειναι σχετικά χαμηλή και σε συμφέρει να ποντάρεις 

Για να μην δημιουργηθεί παρεξήγηση, το σχόλιό μου αφορούσε αποκλειστικά στο eBay ως συνέχεια του αντίστοιχου post του φίλου Ziaba. Για το Amazon δεν έχω κάτι να πω, εκτός του ότι είμαι τακτικός πελάτης τόσο για ατομικές όσο και για ομαδικές παραγγελίες σε πολύ συχνή βάση. Και το προτιμώ ακριβώς για τους λόγους που ανέφερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Συμφωνώ αλλά στις μέρες μας έχουν εκφυλιστεί  αρκετά τα πράματα. 

Δηλαδή δεν ισχύει πια το "ό,τι δίνεις παίρνεις" τουλάχιστον όχι όπως παλιά ...

Οι τιμές έχουν εκτροχιαστεί απλά και μόνο πουλώντας το brand χωρίς να συμβαίνει το ίδιο για το κόστος κατασκευής ή τα περιφερειακά. (εδώ η apple για παράδειγμα σου ζητάει πχ 1000 ευρώ για κάτι που τις κόστισες πχ 50 ευρώ να το κατασκευάσει και δεν σου βάζει καν φορτιστή μέσα γιατί σου λέει έχεις απο πριν ... Αγνοώντας ότι δεν ισχύει αυτό για όλους και το πιο σημαντικό για όσους ισχύει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό που έχουν "απο πριν" ειναι σε πλήρως λειτουργική κατάσταση πχ σε πολλούς έχει χαλάσει το καλώδιο μέσα στο πρώτο 6μηνο... ) 

Θυμάμαι όταν ήμουν teenager έπαιρνα παπούτσι έστ και αθλητικά 100-150 ευρώ και ήταν ΠΑΠΟΥΤΣΙ λέρωνε δύσκολα (με την έννοια ότι το υλικό που είχε δεν "πότιζε" εύκολα οπότε και λάσπες να είχε με ένα νεράκι και τρύψιμο το εύγαζες) άντεχε στο πληντύριο δεν έλιωναν οι σώλες κτλ...

Πήρα πέρσι 200 ευρώ adidas boost και νόμιζα ότι ήταν μαϊμού (αν και σε επικοινωνία με την adidas μου είπαν πως ειναι αυθεντικά) 

δες τα χάλια ολοκαίνουργιο αφόρετο παπούτσι (2 απο τις φωτογραφίες που τους είχα στείλει τότε -και τα δύο μεταξύ άλλων είχαν το ίδιο ελάττωμα- ) 

sxkUeepVfb6M62etf1c0dysp4QEZcYwFeFU3kEgb

EbS7Vv8PrR3h7fYznCY4dyVoKdqH_X6zfqsKPEDi

Για να μην πω πως γίνανε μετά απο 1 χρόνο..... 

Το έχουν ξεφτιλίσει γενικά όχι μόνο στα παπούτσια όσο το δυνατόν λιγότερη ποιότητα (ε να μην ειναι τόσο χάλια όσο οι μαϊμούδες...  σε όσο το δυνατόν υψηλότερη τιμή και γιαυτό οι μαϊμούδες μοιάζουν με τα original για να το συνδέσω και με αυτό που σχολίασες δεν γίνανε καλύτερες οι μαϊμούδες τα original γίνανε χειρότερα!) 

Και σαν να μην φτάνει αυτό πρέπει (βάσει εμπειρίας μου γιατί παίρνω και απο εξωτερικό ) να πάει και με την χώρα και στην ελλάδα να ακόμη και original να είναι Β,Γ διαλογής γιατί συνήθως αν αγοράσω απο εδώ παπούτσια ειναι ακόμη χειρότερη η ποιότητα (αλλά αυτό που είπα με το ρίξιμο της ποιότητας είναι γενικό όχι μόνο στην ελλάδα απλά εδώ πρέπει να ειναι λιγο χειρότερα!) 

Για κάποιο λόγο και εγώ το έχω παρατηρήσει στα Adidas περισσότερο από τις άλλες μάρκες.

Μετά από 2 μήνες χαλαρής χρήσης αθλητικών, για περπάτημα παρακαλώ, αρχίσανε να φεύγουν οι πάνω ραφές όπως στις φωτογραφίες σου.

Σε αντίθεση με τα Nike που φαίνονται καινούργια από πάνω και η σόλα τους έχει λιώσει μετά από 5 χρόνια τρέξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν συγκεκριμένες κατηγορίες ένδυσης, παπουτσιών και γενικά καταναλωτικών αγαθόν που (τεχνιέντως θα πω εγώ) έχουν γίνει "συλλεκτικά". 

Έχω πάνω από 35-40 Jordan, στις κούτες των οποίων βάζω εκτυπωμένη φωτογραφία για να τα αναγνωρίζω, την ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ πλειοψηφία των οποίων δεν έχω φορέσει ΠΟΤΕ (όπως Jordan 1 Fragment, Jordan 1 Banned, Bred 11 και άλλα διάφορα). Κοιτώντας τα τώρα, στα 40 μου, λυπάμαι απ'τη μία τα χρήματα που έδωσα, απ'την άλλη όμως ΔΕΝ μου έλειψαν [και ελπίζω να μη το βρω μπροστά μου και μου λείψουν] και πολύ απλά τότε έκανα αυτό που λέμε την "κ@υλα" μου και θυμάμαι με ένα αίσθημα χαράς και ικανοποίησης την ΚΑΘΕ αγορά που έκανα και ορισμένες φορές το τί πέρασα για να τα πάρω. 

Πολλοί από εδώ μέσα θα αγοράσουν επεξεργαστή και θα τον πουλήσουν την επόμενη μέρα, επειδή στα OC δεν έγραψε την απόδοση που ήθελε. Ή θα αλλάξει κάρτα γραφικών κάθε 6 μήνες, για να πάρει 3fps παραπάνω. Δεν κρίνουμε. Δεν είμαι πιο βλάκας εγώ, από αυτόν με την κάρτα γραφικών, ούτε χαρτζιλίκι μου δίνει, ούτε μου ζητάει, ο καθένας με τη μαλακία που τον δέρνει (με την καλή έννοια). 

Η *ΑΙΣΘΗΣΗ* λοιπόν του συλλέκτη, δεν μπορεί να συγκριθεί με καμία μαϊμού, ακόμα και αν είναι καλύτερης ποιότητας. Αναφέροντας τα Jordan, είναι γνωστό ότι σε πολλά ο λευκός πάτος γίνεται μπες με τα χρόνια ΑΚΟΜΑ και αν τα έχεις στην κούτα τους. *ΟΠΟΙΟΝ* συλλέκτη και να ρωτήσετε, θα σας πει ότι δεν τον ενοχλεί πολύ απλά γιατί α) δεν σκοπεύει έτσι και αλλιώς να τα φορέσει, β) γιατί ακριβώς αυτό είναι το ελάττωμα που τα χαρακτηρίζει στους κύκλους των sneakerheads. 

Για όσους λοιπόν πράγματι τα παίρνουν για να τα φορέσουν, και πολύ καλά κάνετε, τότε αν και δεν συμφωνώ καθόλου με την έννοια της μαϊμούς γενικότερα, οκ πάρτε τα. Δεν μπορούμε όμως να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι το ένα με το άλλο. Δεν μπορούμε να λέμε "μας κλέβουν" επειδή ένα brand κοστολογεί το παπούτσι του 150€ και εσύ βρίσκεις τη μαϊμού με 50, ακόμα και αν είναι απ'τα ίδια χέρια των εργαζομένων στο παραδίπλα εργοστάσιο όπως κάποιος ανέφερε. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Αν δεν σου κάνει, μην το πάρεις. 

Από κει και πέρα πρέπει κάποια στιγμή να ΩΡΙΜΑΣΟΥΜΕ σαν λαός αλλά και σαν FORUM, και επιτέλους να καταλάβουμε ότι δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση το ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ενός αγαθού με την ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ του. Ώρες ώρες εδώ μέσα απογοητεύομαι τόσο πολύ από τις απόψεις ορισμένων, που πραγματικά εύχομαι να τρολάρετε και να μην τα πιστεύετε αυτά που λέτε. Δηλαδή δεν έχει ΚΑΝ νόημα να αναφέρω έννοιες όπως κόστος designer, κόστος marketing, technology research και ένα σορό άλλα πράγματα που ένα brand έχει βάλει στο ριμαδιασμένο κουβά για να βγει το τελικό αποτέλεσμα. 

Και πάτε ορισμένοι και λέτε το πήρα απ'τον κινέζο γιατί έχει κόστος παρασκευής 17€ και η Adidas μας κλέβει που το χρεώνει 150. 

Απογοητευτική λογική ειλικρινά.....

Επεξ/σία από polaki
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ ακόμη παίρνω απο amazon μια χαρά ειναι τιμές καμιά φορά και φθηνότερες απο το skroutz και τα μεταφορικά αν δεν βιάζεσαι (δηλαδή να σου έρθει στο τέλος της εβδομάδας αν παρήγγειλες μέσα στο ΣΚ της προηγούμενης άντε να σου έρθει αρχές της άλλης)  είναι χαμηλά... τις προάλλες παρήγγειλα 100m ethernet κουλούρα, ένα NAS 3 router ,3 αντένες και κάτι άλλα  ψιλολοΐδια απο το γερμανικό amazon και τα μεταφορικά ήταν 17 ευρώ για 5 με 9 μέρες αναμονή. 

Το προτιμώ γιατί έχει το καλύτερο customer support 24/7 επικοινωνία μέσω chat με άνθρωπο (και όχι bot, αν και μπαίνοντας μιλάς πρώτα με το bot για να φιλτράρει συνήθεις απορίες κτλ αλλά με ένα δύο click συνδέεσαι με άνθρωπο συνήθως ακαριαία άντε αν περιμένεις ούτε ένα λεπτό στην χειρότερη) 

Αντικατάσταση προϊόντος ή επιστροφή χρημάτων όχι πιστωτικό αλλά στην τράπεζα/κάρτα σου ακαριαία χωρίς να περιμένουν να παραλάβουν αυτό που στέλνεις πίσω (αλλά αν δεν το παραλάβουν μέσα σε 30 μέρες και αν δεν έχεις αποδεικτικό ότι το έστειλες έστω την 30ή ημέρα -και ας κάνει αυτό πχ άλλες 10 για να φτάσει δεν πειράζει -  σου χρεώνουν το κόστος του προϊόντος 

Δωρεάν επιστροφές (σου εκτυπώνουν δελτίο το κολλάς πάνω στο πακέτο πας στην DHL το αφήνεις χωρίς να δώσεις φράγκο) 

και δεν στα κάνουν "ΝΑ" όπως εδώ για να βρούν γωνία στο δεκάρικο τύπου "αυτό το χάλασες εσύ" (καλά δεν λέμε να τους δώσεις σπασμένο πράγμα πίσω μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις αν και δεν δοκίμασα να τους δώσω κάτι σπασμένο πίσω μπορεί να το πάρουν και αυτό :P κρίνοντας απο πράματα που βλέπω στο internet απο άτομα που αγοράζουν στοκ της amazon απο επιστροφές πελατών) 

Ούτε κάνουν τον Κινέζο σχετικά με την 2ετή εγγύηση που προβλέπεται στην ΕΕ εδώ ακόμη και μεγάλες αλυσίδες στην ελλάδα νομίζουν ότι μόνο 1 έτος ειναι εγγύηση.... 

Τώρα όσο αφορά το ebay παλιότερα έβρισκες ευκαιρίες αλλά πήραν χαμπάρι πόσα κορόιδα υπάρχουν και φουσκώνουν τις τιμές τώρα... 

Πάλι όμως μπορείς να βρείς ευκαιρίες αν ψάξεις  ΠΟΛΥ ή αν κάθεσαι και παρακολουθείς δημοπρασίες και ποντάρεις τελευταία στιγμή αν η ανώτερη τιμή ειναι σχετικά χαμηλή και σε συμφέρει να ποντάρεις 

Καλημέρα ,οι τιμές έχουν εκτοξευθεί στο ebay ,γιατί οι κρατήσεις για τους πωλητές έχουν φθάσει το 18% ,ίσως και παραπάνω ,αν υπάρχει μετατροπή συναλλάγματος [βάζω μέσα και τη προμήθεια του paypal}

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Chrisito είπε

Ανοίγεις μεγαλη συζητηση. Ημουν φανατικα κατα της απομιμησης γιατι; Γιατι πιστευα στην προπαγανδα οτι ολα αυτα ειναι κατώτερης ποιότητας και φτιάχνονται με μισθούς πείνας και από άτομα που ανήκουν σε μαφίες και δεν συμμαζεύεται. Το 2014 σε βιντεο κλιπ βλεπω ενα παπούτσι τζορνταν που το ερωτευτηκα. Δυστυχως το αναζητώ και βλέπω οτι ειναι συλλεκτικό κομμάτι. Η αγορά του δε έκανε πάνω από 800 ευρω. ΤΟ βρίσκω σε ρεπλικα και το αγοράζω. Περιττώ να σου πώ ότι πριν 4 μηνες μου χάλασα ενώ για 4 χρονια το φορούσα κάθε μερα. Δεν ξεχώριζες καν αν ηταν μαιμου και δεν ηταν και η καλύτερη απομίμηση. Αρχισα να ψάχνω το θεμα πως ειναι δυνατον να ειναι τοσο ίδια και ποιοτικα και να έχουν τέτοια διαφορά στην τιμή. Εφτασα σε σημειο να διαβάσω πληροφορίες πως τα εργοστασια των αυθεντικών προιοντων ειναι διπλα σχεδον με βιοτεχνίες απο μαιμού, στις οποίες δουλεύουν εργάτες που δουλεύουν και στα εργοστάσια των αυθεντικών. Οταν δε διάβασα ότι οι μισθοί είναι το ίδιο και ότι το κόστος κατασκευης ενός παπουτσιου που το πουλάς 350 δολλάρια ειναι γύρω στα 17 τοτε εξοργυστικα. Συμπέρασμα; Από τότε αγοράζω για καθημερινά-αθλητικά-για καφέ παπούτσια μόνο μαιμού. Μια σχεδον άριστη απομίμηση με καλή σόλα κάνει το πολύ 60 ευρώ. Παιδια φορέστε ότι θέλετε, αρκει μην μοστραρεται το πλαστό για αυθεντικό και μην το πουλάτε ως αυθεντικό.

Ερώτηση.Γιατί αντί να φοράς μαιμού ακριβού μοντέλου δεν αγοράζεις κάποιο αυθεντικό φθηνότερο;

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@polaki .... δηλαδή κ ελέω συλλεκτικής φύσης σου, το βρίσκεις απόλυτα λογικό, κάποιοι κατασκευαστές (ας πούμε adidas μιας κ αναφέρθηκε) να σου χρεώνουν 4-7 φορές πάνω την αξία του παπουτσιού (σε σχέση με το κόστος κατασκευής/ όπου κόστος βάζω κ το rnd μέσα) την στιγμή που η ποιότητα τους (μιλάω για αυθεντικά/επώνυμα) έχει παραμείνει στάσιμη ή έχει πέσει κατακόρυφα (ειδικά σε τεχνολογίες laser cut, χωρίς ραφές κ διάφορα marketing tricks)?????

Επειδή στην πραγματική ζωή, το κόστος παραγωγής, πρέπει να έχει σχέση με την τιμή πώλησης, οτιδήποτε διαφορετικό καταντάει αισχρό (βλέπε apple)... πρέπει να ωριμάσουμε.

Μην το δικαιολογείς μόνο, απο την συλλεκτική σου σκοπιά κ επειδή σε κάνει να νιώθεις ιδιαίτερος, για την συλλογή που έχεις καταφέρει να φτιάξεις. (Που γι'αυτό το λόγο μόνο, σε καταλαβαίνω).

Κ για να σε προλάβω, έχω μερικές δεκάδες παπούτσια (κ συλλεκτικά) όλων των ειδών, με αποτίμηση (κτήσης) αρκετά έως πολλά χρήματα. Μπορώ να καταλάβω πλέον αν είναι κάτι ποιοτικό ή όχι (χωρίς να περιμένω πότε θα "λιώσει" απο τα χρόνια που θα το φορέσω) κ ναι έχω χαρεί περισσότερο (σε αντοχή, κόστος, άνεση κ ποιότητα) "μαϊμού" chuck taylor από αυθεντικά con's (εξαιρώντας τα κορδόνια στην συγκεκριμένη περίπτωση, κ κάποια μισοτελειωμένα/ακοπα εξώγαζα, εκεί έπασχαν).

 

Παρόλα αυτά, θα προτιμούσα τα δεκάδες εκατομμύρια που ρίχνουν σε χρυσά συμβόλαια marketing, σε αστέρια του αθλητισμού, οι Nike, Adidas etc να έπεφταν στην γραμμή παραγωγής κ σε γενικότερη εξέλιξη (βελτίωση προϊόντων)... όσο να'ναι με χαλάει να σκάω €πουλα για σαπάκια στην adidas για να κάνει βόλτες με το r8 του ο tsitsifast (μαγκιά του, απο την απέναντι πλευρά).

Δύσκολο πράγμα ή καταναλωτική συνείδηση.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν πιστοποιείται κάπως η αυθεντικότητα τους, άπειρα μαϊμού περνάνε και από sneakercon και από stockx που τα ελέγχουν (υποτίθεται) άνθρωποι.θα γεμίσει η αγορά μαϊμούδες με σφραγίδα πιστοποίησης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως άσχετο του θέματος αλλά ρε παιδιά από το Amazon 8 στις 10 στα προϊόντα που θέλω να αγοράσω δεν στέλνουν στην Ελλάδα... κάνω κάτι λάθος; Αναφέρομαι και για το uk κατάστημα φυσικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peet είπε

Καλημέρα ,οι τιμές έχουν εκτοξευθεί στο ebay ,γιατί οι κρατήσεις για τους πωλητές έχουν φθάσει το 18% ,ίσως και παραπάνω ,αν υπάρχει μετατροπή συναλλάγματος [βάζω μέσα και τη προμήθεια του paypal}

Καλά αν είσαι ιδιώτης κιόλας στο eBay ούτε καν πουλάς αλλά χαρίζεις ... Μετά από προμήθειες τους και με τα πλαφόν τους στα μεταφορικά δεν σου μένει τπτ.

Τιμές συνήθως στον Θεό και από support σε αγοραστές χειρότεροι και από τα μαγαζάκια του Σκρουτζ. Προσωπικά έπαψα να ασχολούμαι μαζί τούς εδώ και χρόνια ... ευτυχώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές 

5 λεπτά πριν, giannis84 είπε

Κάπως άσχετο του θέματος αλλά ρε παιδιά από το Amazon 8 στις 10 στα προϊόντα που θέλω να αγοράσω δεν στέλνουν στην Ελλάδα... κάνω κάτι λάθος; Αναφέρομαι και για το uk κατάστημα φυσικά 

Ανάλογα τι θες να αγοράσεις αν είναι μεγάλο και ογκώδες δεν το στέλνουν συνήθως και κάποια προϊόντα τα οποία είναι αποκλειστικά για την Αγγλία πάλι δεν στέλνουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giannis84 είπε

Κάπως άσχετο του θέματος αλλά ρε παιδιά από το Amazon 8 στις 10 στα προϊόντα που θέλω να αγοράσω δεν στέλνουν στην Ελλάδα... κάνω κάτι λάθος; Αναφέρομαι και για το uk κατάστημα φυσικά 

έχει να κάνει με τα καταστήματα που συνεργάζεται το amazon, είναι πολύ εκνευριστικό αλλά τι να κάνουμε. :(

Υπάρχει πάντως και σειρά στο Netflix, το Sneakerheads με τη συγκεκριμένη αρρώστια της συλλογής παπουτσιών, δεν είναι κάτι αξιόλογο αλλά βλέπεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RazielKvlt είπε

Ερώτηση.Γιατί αντί να φοράς μαιμού ακριβού μοντέλου δεν αγοράζεις κάποιο αυθεντικό φθηνότερο;

Από γούστο απλά. Πχ μου αρέσουν τα Yeezy αλλά δεν μπορείς να τα βρεις εύκολα. Άρα τα έχω πάρει μαϊμού και μέχρι και την σόλα την έχουν κάνει το ίδιο άνετη. Κάποτε ψώνιζα ρούχα μόνο από Αμερική. Όλες μου οι Ralph Lauren από εκεί. Μιλάμε για τρομερή διάφορα ποιότητας σε σχέση με Ελλάδα. Είχα βέβαια άτομα να μου στείλουν. Οι ίδιοι οι Αμερικάνοι ξέρεις τι λένε; Γιατί να χαρακτηρίσω μαϊμού ένα προϊόν μου φτιάχνεται στην ίδια χώρα, από ίδια υλικά και μάλιστα δύο στενά πιο κάτω από το εργοστάσιο των αυθεντικών; Σε μια χώρα που μπορούν να ψωνίζουν πολθ πιο φθηνά απο εδώ  Πολλά σε βάζουν σε σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Chrisito είπε

Ανοίγεις μεγαλη συζητηση. Ημουν φανατικα κατα της απομιμησης γιατι; Γιατι πιστευα στην προπαγανδα οτι ολα αυτα ειναι κατώτερης ποιότητας και φτιάχνονται με μισθούς πείνας και από άτομα που ανήκουν σε μαφίες και δεν συμμαζεύεται. Το 2014 σε βιντεο κλιπ βλεπω ενα παπούτσι τζορνταν που το ερωτευτηκα. Δυστυχως το αναζητώ και βλέπω οτι ειναι συλλεκτικό κομμάτι. Η αγορά του δε έκανε πάνω από 800 ευρω. ΤΟ βρίσκω σε ρεπλικα και το αγοράζω. Περιττώ να σου πώ ότι πριν 4 μηνες μου χάλασα ενώ για 4 χρονια το φορούσα κάθε μερα. Δεν ξεχώριζες καν αν ηταν μαιμου και δεν ηταν και η καλύτερη απομίμηση. Αρχισα να ψάχνω το θεμα πως ειναι δυνατον να ειναι τοσο ίδια και ποιοτικα και να έχουν τέτοια διαφορά στην τιμή. Εφτασα σε σημειο να διαβάσω πληροφορίες πως τα εργοστασια των αυθεντικών προιοντων ειναι διπλα σχεδον με βιοτεχνίες απο μαιμού, στις οποίες δουλεύουν εργάτες που δουλεύουν και στα εργοστάσια των αυθεντικών. Οταν δε διάβασα ότι οι μισθοί είναι το ίδιο και ότι το κόστος κατασκευης ενός παπουτσιου που το πουλάς 350 δολλάρια ειναι γύρω στα 17 τοτε εξοργυστικα. Συμπέρασμα; Από τότε αγοράζω για καθημερινά-αθλητικά-για καφέ παπούτσια μόνο μαιμού. Μια σχεδον άριστη απομίμηση με καλή σόλα κάνει το πολύ 60 ευρώ. Παιδια φορέστε ότι θέλετε, αρκει μην μοστραρεται το πλαστό για αυθεντικό και μην το πουλάτε ως αυθεντικό.

Aυτό ισχύει για πολλά προιόντα με το εργοστάσιο. Πχ. τα wolfskin που φτιάχνονται Τουρκία, υπάρχουν και απομιμήσεις που φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο. Συνήθως όμως χρησιμοποιούν κατώτερα υλικά,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...