Προς το περιεχόμενο

Η κυβέρνηση των ΗΠΑ καταθέτει αγωγή σε βάρος της Google, κατηγορώντας την για αθέμιτες πρακτικές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, balt123 είπε

μετά απο κάθε φορμάτ μπαίνω για να κατεβάσω τον chrome. μετράει? 
επίσης εγώ τη βρίσκω και με duckduckgo αν και πολλές φορές πρέπει να παραδεχτώ οτι ο γουγλης δινει πιο σχετικα αποτελεσματα με αυτο που ψάχνω σε σχεση με τον πάπιο. (η yahoo ζει ακομα αραγε?)

Τον chrome τον κατεβάζεις πριν το format για να μην χρειαστεί μετά να μπεις πουθενά... :P

Πέρα από την πλάκα, τώρα πια θα είναι ο edge chromium εγκατεστημένος. Ίδια engine με τον chrome και καλύτερο privacy. Δεν υπάρχει λόγος αλλαγής browser, μόνο search engine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Πέρα από την πλάκα, τώρα πια θα είναι ο edge chromium εγκατεστημένος. Ίδια engine με τον chrome και καλύτερο privacy.

O Edge δεν έχει telemetry και τα στέλνει όλα στην Microsoft;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Ukforthemoment said:

ενώ εσύ βάζεις ανεξάρτητες και αξιόπιστες πηγές

κατά τα λοιπά προφανώς και θα έβαζα πηγή που δίνει συνοπτικά την αντίθετη οπτική από το αφήγημα που σχολιάζω
ενώ θα μπορούσα πολύ απλά να παραθέσω την ειδησεογραφία που στις ΗΠΑ γίνεται χαμός από τη σκανδαλώδη ανάμειξη του Twitter στην πολιτική

δε φταίω εγώ που το Twitter και το Facebook έχουν πολιτικοποιημένη ηγετική ομάδα και στάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

O Edge δεν έχει telemetry και τα στέλνει όλα στην Microsoft;

https://www.digitaltrends.com/computing/microsoft-edge-vs-google-chrome/

Μόλις τώρα, KoreanW είπε

ενώ εσύ βάζεις ανεξάρτητες και αξιόπιστες πηγές

κατά τα λοιπά προφανώς και θα έβαζα πηγή που δίνει συνοπτικά την αντίθετη οπτική από το αφήγημα που σχολιάζω
ενώ θα μπορούσα πολύ απλά να παραθέσω την ειδησεογραφία που στις ΗΠΑ γίνεται χαμός από τη σκανδαλώδη ανάμειξη του Twitter στην πολιτική

δε φταίω εγώ που το Twitter και το Facebook έχουν πολιτικοποιημένη ηγετική ομάδα και στάση

Άλλο πολιτοκοποιημένη και άλλο πολιτισμένη (όσον αφορά το κόψιμο fake news)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Retromaniac said:

Άλλο πολιτοκοποιημένη και άλλο πολιτισμένη (όσον αφορά το κόψιμο fake news)

θα μπούμε στην κουβέντα ποιός επηρεάζεται από fake news,
αν πρέπει κοινωνικές πλατφόρμες να προστατεύουν την ελευθερία του λόγου
αν έχουν αντικειμενικότητα όταν λογοκρίνουν την ειδησεογραφία και κατεβάζουν-κλειδώνουν λογαριασμούς
κι αν ήταν έτσι θα έπρεπε να κόβεται το μισό ίντερνετ...

μια φορά fake news είναι το σχόλιο που κρίνω
ότι δήθεν Twtter και Facebook έχουν φιλική στάση προς την αμερικανική κυβέρνηση 
και «για αυτό η κυβέρνηση των ΗΠΑ καταθέτει αγωγή σε βάρος της Google»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν είμαι σίγουρος γιατί το γυρίσατε στα πολιτικά, και δεν θέλω να πάω στις πολιτικές τις ίδιες, αλλά να αναφερθώ στο πολύ σημαντικό θέμα της πληροφόρησης.

Βεβαίως όλες οι πηγές έχουν σε κάποιο βαθμό bias, αυτό δεν σημαίνει ότι η ανάλυση και το περιεχόμενο δεν είναι έγκυρο, απλά ότι οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί έχουν συγκεκριμένες ιδέες. Για παράδειγμα η Washington Post, από τις μεγαλύτερες εφημερίδες στην Αμερική ανέφερε επίσημα πριν λίγο καιρό ότι υποστηρίζει τον Biden (endorsment, το κάνουν στην Αμερική αυτό). Εγώ τώρα διαβάζω την εφημερίδα σχετικά τακτικά γιατί την απολαμβάνω. Δεν πρέπει να λάβω υπόψιν μου την προκατάληψη της (bias) προς τα αριστερά και τον Biden, όταν τις τελευταίες μέρες γράφει ότι πιστεύει ότι δεν υπάρχει σκάνδαλο για το γιο Biden;

Η μόνη λύση που έχουμε ως καταναλωτές ειδήσεων είναι να διαβάζουμε διαφορετικές πηγές, αρκεί να είναι έγκυρες. Το κριτήριο δεν πρέπει να είναι προς τα που κλίνουν, αλλά αν είναι έγκυρες.

Επεξ/σία από merphi
Spelling
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικά χρόνια θα κυβερνούν απροκάλυπτα οι μεγάλες εταιρίες χωρίς βιτρίνα κυβερνησεις από ανρδείκλεα. Ίσως γίνεται μια ύστατη προσπάθεια να κόψουν ότι μπορουν, οχι πως θα αποφύγουν το αναπόφευκτο αλλα έτσι για να χουμε να λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτές οι εταιρείες.      Έχετε δει την ταινία Corporation;

Ξεδιπλώνω μερικές σκέψεις, if you wouldn't mind :

1) ΟΙ ΗΠΑ όπως και κάθε χώρα είναι πρωτίστως οι πολίτες της.. Δεν είναι οι εταιρείες της ούτε το εικονικό χρήμα. 

Με τη συσσώρευση πλούτου σε μερικά ελάχιστα κέντρα, έχουμε παγκόσμιο πρόβλημα.

Όποιος δεν έχει καταλάβει που οδηγούμαστε σιγά-σιγά, αν δεν γίνει κάτι,  κοιμάται ύπνο βαθύ κ' επιζήμιο. 

Αυτή η είδηση είναι ευχάριστη γιατί δείχνει ότι υπάρχει νομικό σύστημα στις ΗΠΑ...  Κάτι πάει να γίνει.

2) Με αφορμή κάποια σχόλια παραπάνω:  Τα ΜΜΕ ως 4η εξουσία και ως διαμορφωτής συνειδήσεων (βλέπε Chomski) ,  εμμέσως  είναι μια απο τις ρίζες του κακού παγκοσμίως.   Εκτός και αν όλα είναι τέλεια σε αυτόν τον πλανήτη.

Λένε κάποιοι,  ότι αν δεν εκδημοκρατιστούν τα μέσα "ενημέρωσης" και δεν γίνουν μέσα δημοκρατικής ενημέρωσης των πολιτών με εκπροσώπηση όλων των φορέων και όλων των απόψεων,  πραγματική δημοκρατία δεν θα υπάρξει..  Ούτε τώρα ούτε ποτέ. 

Θα πει κάποιος:  Υπάρχει άραγε πραγματική δημοκρατία στις περισσότερες χώρες; 
Υπάρχει με μια ημέρα εκλογών ανα τετραετία;  Έχουμε δημοκρατία με μια μέρα στα 4 χρόνια ; Μια μέρα απόδειξης και εφαρμογής της δημοκρατικής ιδιότητας. Πως γίνεται αυτό;  Τα υπόλοιπα 4 χρόνια πλην 1 μέρα, τι ιδιότητα έχει αυτό το άτομο; 
Πως παιδεύεται το άτομο μέσα στις κοινωνίες,  ως δημοκράτης πολίτης, όταν στην καθολική πλειοψηφία του χρόνου του, ασκείται απο το σύστημα και τα  ΜΜΕ, ως  ιδιώτης ;

Μήπως είναι ψευδαίσθηση (ή εξαπάτηση;)  το όλο σκηνικό;    Λέω εγώ τώρα.
Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο.  Γιατί όμως περνάει απαρατήρητο;  Ποιός μας έχει "αποκοιμίσει" και δεν βλέπουμε το αυτονόητο;
Με τόση τεχνολογία, γιατί δεν έχουμε καθημερινή δημοκρατική παρουσία;  Η Ελβετία γιατί δουλεύει αλλιώς ; 
Σταματώ εδώ.

3)  Όλοι αυτοί που τσεκάρουν -υποτίθεται- την εγκυρότητα των ειδήσεων, δεν είναι ξεκάθαρα μια σύγχρονη και ύπουλη μορφή λοκοκρισίας;  Ποιός κρίνει αυτούς τους "εγκυροποιητές" των ειδήσεων; 
Ποιός τους ψήφισε δημοκρατικά για να επιτελούν αυτό το ρόλο;  Ποιός σπρώχνει το χρήμα στις τσέπες τους;  Follow the money λένε.
Τρώνε απο χορηγίες; Απο ποιούς;  Ποιοί είναι απο πίσω;
Το facebook υποστηρίζει και καθορίζει τους hοax busters.  Τέλεια.
Τι θεσμοί "τσίρκο"  είναι αυτοί; Το facebook, google, ms κτλ  (η εταιρεία που τα κονομάει και  αυτός είναι ο ρόλος της) αποκτάει με το έτσι θέλω, άλλο ανίερο ρόλο; Αποκτάει  την απολυτη κυριαρχία επι των μέσων και γίνεται τρισχειρότερα,  θεσμός ελέγχου; 
ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ;.   Θα επιτρέψουμε στον κάθε μαγαζάτορα να κυβερνήσει τις ζωές μας; 

Άλλωστε υπάρχει και κάτι άλλο:
" Who's gonna watch the watchers? "  όπως θα έλεγε και ο Robert Anton Wilson.

Συγνώμη αν είπα πολλά, αλλά είναι πολλά.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία ερώτηση. με βάση την λογική αυτή, δεν μπορώ να πάω και εγώ κατά την αγορά ενός αυτοκινήτου της BMW να τους πω εκεί πέρα, ξέρεις δεν θέλω την μηχανή την δική σου αλλά θέλω την μηχανής της Mercedes που μου αρέσει περισσότερο αλλά στο δικό σου αυτοκίνητο που μου αρέσει περισσότερο. 

όλες οι εταιρείες πάντα θέλουν να σε μαντρώσουν αλλά όμως το να ζητάς από μια εταιρεία που κατασκευάζει το λογισμικό να μην έχει τα δικά της ''εξαρτήματα'' (όχι προφανώς αυτά που είναι παράνομα) εκεί μέσα, είναι ηλίθιο και δεν μπορώ να το καταλάβω. αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες, MS, apple, google, huawei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έτρωγε πρόστιμο η ms γιατί είχε ως προκαθορισμένο browser άκουσον άκουσον των internet explorer. Θυμάστε;

Τι να λέμε. Ακόμα περιμένω το πρόστιμο στο osx γιατί ξεκινάει και αυτό με Safari...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...