Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελειωσα και εγω εχτές το Gris.

Τι μου αρεσε

+Οπτικος τομεας/Art Direction.Το ενα απο τα δυο μεγαλα ατου του παιχνιδιου. Ειναι οντως τοσο ομορφο οσο λενε οι περισσοτεροι.

+Ηχος και συγκεκριμενα το κομματι της μουσικης.Ο αλλος τομεας που διαπρεπει το παιχνιδι.

+Αποδοση. Οχι οτι περιμενα να μην τρεχει καλα,αλλα με λιγα λογια ειναι απο τα παιχνιδια που δεν σε απασχολει η αποδοση του και ευτυχως χωρις crash/bugs.

+Τιμη. Τα 17ευρω αρχικης τιμης τα θεωρω σχετικα πολλα για το συγκεκριμενο παιχνιδι,αλλα ευτυχως(οπως και τα περισσοτερα indie παιχνιδια)το βρισκεις πολυ φθηνα συνεχεια στα κοντα 5ευρω.

+Ευκολο για 100%.

+τα λιγα επιπεδα platforming με νερο.

Τι δεν μου αρεσε τωρα

-Διαρκεια. Πολυ μικρη γυρω στις 3.5-4.5ωρες(και αντε καμια ωρα ακομα για οποιον παει για 100%).

-Πολυ χαμηλο replay value μολις τελειωσεις το παιχνιδι και μαζεψεις και τα λιγα collect(mementos),δεν υπαρχει καποιο κινητρο να συνεχισεις να παιζεις.

-platforming/gameplay/δυσκολια. Επαναλαμβανομενο(ελαχιστη ποικιλια σε δυναμεις)και η δυσκολια ειναι παρα πολυ χαμηλα.

Το τελευταιο το αναφερω για ενα πολυ απλο λογο. Ειναι ψιλο αδυνατον να χασεις ακομα και στα bosses(στα περισσοτερα δεν εχεις καν τον πληρη ελεγχο...).

-περαν απο την αρχη του παιχνιδιου,δεν μου αρεσε ο ολος τροπος παρουσιασης της ''ιστοριας''της κοπελας,του ''πονου''της και των αισθηματων της.

Με λιγα λογια το παιχνιδι πιστευω οτι θα ηταν πολυ πιο πετυχημενο σαν καποια animated ταινια,παρα σαν παιχνιδι.

Σιγουρα προτεινεται για την μειωμενη τιμη που το βρισκεις πλεον,αλλα δεν ειναι το παιχνιδι(συνολικα) του 10/10 οπως το παρουσιαζουν πολλοι.

Αν και μου ειναι δυσκολο να το βαθμολογησω το συγκεκριμενο,μαλλον θα του εβαζα ενα 7/10.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαιρετικο το Gris! Η μουσικη και το οπτικο του κομματι ειναι εργο τεχνης...

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

-περαν απο την αρχη του παιχνιδιου,δεν μου αρεσε ο ολος τροπος παρουσιασης της ''ιστοριας''της κοπελας,του ''πονου''της και των αισθηματων της.

Με λιγα λογια το παιχνιδι πιστευω οτι θα ηταν πολυ πιο πετυχημενο σαν καποια animated ταινια,παρα σαν παιχνιδι.

Η ιστορια ειναι πολυ απλη, αλλα παρουσιαζει τα 5 σταδια του πενθους, κατι που λιγο-πολυ το βιωνουμε ολοι οι ανθρωποι καποια στιγμη στη ζωη μας. Προσωπικα το χαρηκα πολυ που το βιωσα σαν ιστορια, σαν παιχνιδι, και σαν τερματισμο με την "αποδοχη" μετα την "καταθλιψη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Η ιστορια ειναι πολυ απλη, αλλα παρουσιαζει τα 5 σταδια του πενθους, κατι που λιγο-πολυ το βιωνουμε ολοι οι ανθρωποι καποια στιγμη στη ζωη μας. Προσωπικα το χαρηκα πολυ που το βιωσα σαν ιστορια, σαν παιχνιδι, και σαν τερματισμο με την "αποδοχη" μετα την "καταθλιψη".

Απλη ειναι η ιστορια(αν μπορουμε να πουμε οτι οντως εχει μια το παιχνιδι). Απλα δεν ειναι καθολου ξεκαθαρος  ο τροπος που στην παρουσιαζει. Σε αυτο αναφερθηκα.

Ειναι οντως περισσοτερο σαν ''εργο τεχνης'',παρα σαν video game. Και εγω το εκρινα περισσοτερο σαν video game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με την κριτικη σου Ful, απλα εκει που λες οτι ειναι μονο 4,5 ωρες

Ποσες ωρες ακομα να σκαρφαλωνες και να κατεβαινες δλδ?

Εμενα παντως με χορτασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, firepc είπε

Ποσες ωρες ακομα να σκαρφαλωνες και να κατεβαινες δλδ?

Εμενα παντως με χορτασε

Ακριβως το ιδιο πιστευω και εγω. Δεν υπηρχε λογος για κατι παραπανω, θα γινοταν βαρετο και επαναλαμβανομενο μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, firepc είπε

Συμφωνω με την κριτικη σου Ful, απλα εκει που λες οτι ειναι μονο 4,5 ωρες

Ποσες ωρες ακομα να σκαρφαλωνες και να κατεβαινες δλδ?

Εμενα παντως με χορτασε

Την διαρκεια την ανεφερα πιο πολυ για να τονισω οτι ειναι ενα παιχνιδι που αξιζει κυριως αν το βρει καποιος σε βαρια εκπτωση για αυτο ακριβως το λογο.

Διαρκεια και gameplay.

Δεν νομιζω παντως οτι τα περισσοτερα γνωστα platform παιχνιδια ανω των 3.5ωρων ειχαν αυτο το θεμα.

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Youropa ( 2018 )

640120_screenshots_20210108114119_1.jpg.8e267951c458f5a7ab8b99504664fb3d.jpg

 

Το Youropa είναι ένα ιδιαίτερο και καλά δουλεμένο 3d puzzle-platofromer παιχνίδι με πολύ καλή και έξυπνη σχεδίαση 3d γρίφων. Αρκετά όμορφο παιχνίδι και σχετικά καλό μέγεθος(πήρε γύρω στις 6-7 ώρες για το 100%). Ξεκινάς βλέποντας πως κάτι συνέβη στο πύργο του Eiffel καθώς έσπασε σε κομμάτια που αιωρούνται. Ο χαρακτήρας σου είναι ένα ανθρωπάκι που μπορείς να το χρωματίσεις και να προσθέσεις λίγα χαρακτηριστικά προσώπου. Ο χαρακτήρας στην αρχή απλά μπορεί και κολλάει στο έδαφος, και καθώς περνάει το παιχνίδι αποκτάς κάποιες ακόμα ιδιότητες (για παράδειγμα τρέξιμο, άλμα). Το μόνο που με χάλασε στην αρχή μέχρι να καταφέρω να χειριστώ ήταν η κάμερα, ιδιαίτερα όταν ζουμάρεις για να προσπαθείς να δεις όλη τη περιοχή που βρίσκεσαι, αλλά αφού το συνήθισα όλα καλά. Το προτείνω ως κάτι χαλαρό για να περάσει η ώρα.

 

Journey ( 2020 )

 

638230_screenshots_20210110142928_1.jpg.3c3c334c5589e2f1c15f5925657f06a0.jpg

 

Το Journey θα το χαρακτήριζα περισσότερο ως εμπειρία, το παιχνίδι είναι ότι ακριβώς λέει το όνομα του, ένα ταξίδι κατά το οποίο συναντάς κάποιον άλλο παίχτη τυχαία σαν και σένα, που αν συνεργαστείς και αλληλοβοηθηθείτε μπορεί να φτάσετε μέχρι το τέλος παρέα. Στο ταξίδι αυτό περνάς ωραία τοπία και όσο περνάει το παιχνίδι όλο και πιο επικίνδυνα. Απλό σε χειρισμό και όπως ανέφερα πολύ όμορφα τοπία. Σχετικά μικρό 1,5-2 ώρες), αλλά μπορείς να το επαναλάβεις εύκολα.

 

Vaporum: Lockdown ( 2020 )

3e3b6139ad17b8ddcc59feb5783a82dcbcfb2df0.jpeg.f71821e0e9fb1645b2c5a066bfd3d33b.jpeg

 

Το Vaporum lockdown είναι το prequel του παιχνιδιού Vaporum, πρόκειται για ένα rpg-dungeon crawler steampunk. Τα παιχνίδια αυτά γενικά θυμίζουν πολύ τα Legend of Grimmrock αν κάποιος τα έχει παίξει. Γενικά το ευχαριστήθηκα σα παιχνίδι, αναβαθμισμένα γραφικά. Απλά το μόνο που με χάλασε λιγάκι σε σχέση με το 1ο, ότι είχε λιγότερο combat και περισσότερους γρίφους. Τίμιο και από άποψη διάρκειας( ~17 ώρες).

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις τερμάτισα το Lands of Lore: Throne of chaos (1993).

Ήταν το παιχνίδι που με έκανε να αγαπήσω τα RPGs. Βέβαια στην πραγματικότητα είναι ένα dungeon crawler με υποτυπώδη στοιχεία RPG, και ελάχιστες αλληλεπιδράσεις με χαρακτήρες.

Για την εποχή του όμως ήταν φανταστικό.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/02/2021 at 22:25, panther_512 said:

Μόλις τερμάτισα το Lands of Lore: Throne of chaos (1993).

Ίσως απο τις πιο underrated cRPG σειρές των '90s, προσωπικά μέχρι και το 3ο που έπασχε απο σύνδρομο Ultima IX (κοινώς bugs & glitches και γενικά "κακό" sequel λόγω - μάλλον - της εξαγοράς του developer απο την EA) τα έχω πολύ ψηλά στα all-time favorites.

To 2o και 3ο LoL θα τα δοκιμάσεις καθόλου; :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Greygore είπε

To 2o και 3ο LoL θα τα δοκιμάσεις καθόλου; :P 

Μπα, δεν νομίζω. Ψηνομαι για Stonekeep και Anvil of Dawn.......

Θυμάμαι βλεπαμε την εισαγωγη του Stonekeep και παθαιναμε πλακα.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Prince of Persia: The Forgotten Sands (2010)

Afbeeldingsresultaat voor prince of persia the forgotten sands steam

Το τελειωσα μολις, μιλαμε για εκπληκτικο game. Παλια καλη συνταγη ubi. Γραμικο, ατελειωτο πλατφορμινγκ με πολυ φαντασια βεβαια οπως χρειαζεται σε καθε Prince of Persia 🙂

Παιχνιδαρα που σε κραταει απ το πρωτο ως το τελευταιο λεπτο. Ειναι το ιδιο καλο οπως τα προηγουμενα και παιζεται ανετα και σημερα. Τα χρωματα του πολυ ωραια, οι ηχοι, το περιβαλλον, ολο το πλατφορμινγκ και τα bosses, δενουν ολα φανταστικα μεταξυ τους.

Τρομερο game και μπορω να πω οτι μου ανοιξε την ορεξη για το Remake 🤭

Επεξ/σία από firepc
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, firepc είπε

 (2010)

Afbeeldingsresultaat voor prince of persia the forgotten sands steam

Το τελειωσα μολις, μιλαμε για εκπληκτικο game. Παλια καλη συνταγη ubi. Γραμικο, ατελειωτο πλατφορμινγκ με πολυ φαντασια βεβαια οπως χρειαζεται σε καθε Prince of Persia 🙂

Παιχνιδαρα που σε κραταει απ το πρωτο ως το τελευταιο λεπτο. Ειναι το ιδιο καλο οπως τα προηγουμενα και παιζεται ανετα και σημερα. Τα χρωματα του πολυ ωραια, οι ηχοι, το περιβαλλον, ολο το πλατφορμινγκ και τα bosses, δενουν ολα φανταστικα μεταξυ τους.

Τρομερο game και μπορω να πω οτι μου ανοιξε την ορεξη για το Remake 🤭

Ποσο ωραιο παιχνιδι ρε συ. Το 2013 νομιζω το ειχα παρει πλατινα στο ps3 και το ειχα αγαπησει. Δεν ειχε τοσο καλες κριτικες εμενα μου αρεσε ομως ισως γιατι ηταν καπως απλο? Δεν ξερω ειχε οντως πολυ platforming ωραιες μαχες και τιμια ιστορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ποσο ωραιο παιχνιδι ρε συ. Το 2013 νομιζω το ειχα παρει πλατινα στο ps3 και το ειχα αγαπησει. Δεν ειχε τοσο καλες κριτικες εμενα μου αρεσε ομως ισως γιατι ηταν καπως απλο? Δεν ξερω ειχε οντως πολυ platforming ωραιες μαχες και τιμια ιστορια.

Αφου το '21 ειναι αδειο, συνεχιζω εντατικα να καθαριζω backlog 🙂

Στην αρχη φαινεται να ειναι απλο, στη συνεχεια και ειδικα προς το τελος εχει αρκετη προκληση. Ειδικα στο πλατφορμινγκ. Στις μαχες οχι τοσο με εξαιρεση τα bosses. Και φυσικα το boss στο τελος που θα παιδεψει λιγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, firepc είπε

Αφου το '21 ειναι αδειο, συνεχιζω εντατικα να καθαριζω backlog 🙂

Στην αρχη φαινεται να ειναι απλο, στη συνεχεια και ειδικα προς το τελος εχει αρκετη προκληση. Ειδικα στο πλατφορμινγκ. Στις μαχες οχι τοσο με εξαιρεση τα bosses. Και φυσικα το boss στο τελος που θα παιδεψει λιγο

Την καλυτερη δουλεια κανεις. Στο τελος απο οσο θυμαμαι εκει με τις δοκους με ειχε παιδεψει λιγο που εισαι στον αερα και πας απο τη μια στην αλλη. Εχει πολυ ποιοτικο platforming οπως τα πρωτα 3 και εκεινα αρκετα δυσκολα σε αρκετα σημεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...